Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Laptop TOSHIBA questions

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002
2 intrebari pt. un laptop TOSHIBA (Pentium Celeron 500 Mhz, 64 RAM, S3-1Mb):

1. cum pot transfera date de pe un PC catre laptop;
2. cum pot rezolva problema culorilor (nu pot seta decit 16 culori si doar in Win 2000 am si rezolutia maxima de 1024x768, in Win9x si ME am doar 640x480). Precizez ca am incercat mai multe drivere si tot n-am rezolvat-o !
Cit are autonomie laptopul dupa ce se scoate din priza, sa zicem dupa 3 ore ?

#2
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
1. potzi, serial, paralel sau prin LAN, depinde ce ai pe laptopul cu pricina. ai mai putea shi prin iR la o adica. serial shi paralel necisita sa ai porturile alea pe cele doua computere intre care vrei sa transferi, daca vrei LAN, tre sa ai o cartela de LAN pe laptop. asta o potzi avea ori inclusa, ori pe "docking station" daca ai asha ceva, ori extra pe un module PCMCIA

2. cauta driverele reale al placii instalate in laptop. itzi sugerez sa cautzi dupa modelul laptopului ... like.. Toshiba ZX81 Video Drivers, unde inlocuieshti ZX81 cu modelul actual. Shi eu m'am batut de povestea asta cand i'am reinstalat laptopul lui nevasta'mea (tot un toshiba)

3. adica, dupa 3 ore de stat inchis dupa ce l'ai incarcat intzeleg eu.... ma, depinde cat de "obosita" e bateria... la laptopuri bateria e cel mai gingash subansamblul. beteria lu nevasta'mea abia daca mai tzine o ora, e obosita rau... shi e Litiu - Ion !!!!

Eu acum mi'am luat un laptop nou shi am luat o "garantzie" ce include shi bateria, pt 3 ani... daca se intampla ceva cu ele.. le schimba, ceea ce e de dorit. vechiul laptop.. a cazut cam 10 feet's ...asta e cam 3 metrii sau asha ceva... shi s'a facut ... varza :)))) hdd insa l'am recuperat.... :)

#3
rnicolescu

rnicolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 18.03.2002
Date de la PC la laptop cel mai bine cu o cartele PCMCIA de retea.
Pentru drivere si update de bios:
http://computers.tos...&nav=1&jz=17565

#4
nederlande

nederlande

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.10.2002
ram ... sper sa te pot ajuta ... si eu am un laptop toshiba ... l'am luat din canada dar cred ca se aplica aceeasi termeni de garantie ... deci ce scrie acolo scrie si la mine :color:

eu am toshiba 1900 satellite series si de fiecare data cand am probleme cu driverele ma duc la www.toshiba.ca si acolo gasesc ultimile versiuni.

asta e una ... apoi ca sa legi 2 calculatoare in retea trebuie sa le pui in acelasi  workgroup / domain [ex: home] ... si acelasi range de IP [ex: 10.10.10.1 si *.2 si acelasi subnet mask]. Apoi cumperi un crossover cable care se leaga NIC la NIC si ... asta r trebui sa faca legatura intre ele. ;p

cat despre managementul bateriei ... depinde in mare parte de OS ... cu 2000 aveam o autonomie de 2 h ... cu XP 3 1/2 h. Power management [program obtinut dintr-un driver de XP] ... m-a ajutat mult cu asta.


ciao,
didier

#5
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002
Citez de pe eticheta din spate :
======================
TOSHIBA SP4270
Model No. PS427E-09152-SP
DC 15V
3.0A

#6
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Du-te aici  si cauta acolo dupa modelul tau. Eu nu am vazut decit 4260 si 4280. Dar cauta un driver pentru placa video. In general merge si pe un alt model daca e EXACT aceeasi placa video.

#7
nederlande

nederlande

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.10.2002
modelul meu de toshiba este : satellite 1900 series

o chestie care ajuta la longevitatea bateriei este faptul ca amperajul bateriei mele este de 5 Amps     / tot pe un voltaj de 15 V ca si al tau.

amperajul ajuta ... faptul ca am driverul Toshiba Power Saver ajuta chiar si mai mult.

#8
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
in teorie...

ar trebuii sa'tz mearga cu driverele video de la:

SP 4320
SP 4340
SP 4360

sau cauta direct drivere pt S3 Savage IX 64 Bit AGP, 8MB VRAM

#9
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Looool...acum am vazut ca s-a scris si aici!!!
Mersi Bibicu ...pentru notificarea de dincolo!!!!


Daca nu stiti sa cautati bine....loool EXISTA TOSHIBA Satellite Pro 4270 !!!!
Am copiat ceva de "dincolo": :D:D:D
Product type: Notebook
Family: Satellite Pro
Product series: Satellite Pro 42xx
Model: Satellite Pro 4270
Operating system: ----All----
Driver type: -----All-----
Language: English

Discutia pe larg e aici:
http://www.computerg...?threadid=56583

#10
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002
Am rezolvat problema cu driverele pt. placa video; sint pt. S3 SAVAGE IX - GRAPHICS CONTROLLER 64-BIT graphics accelerator / 2xAGP bus / 128BitBLT Hardware / 8MB video memory, doar ca nu merg decit pina la rezolutia de 800x600 (monitor TOSHIBA).

Multumesc AIWA   (a fost bun linkul: http://computers.tos...bin/ToshibaCSG/   ) !

#11
mmariusm

mmariusm

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 30.07.2002
Laptopul este Satellite Pro 4275 de fapt. ( :drac:  am unul identic  :) )

Driverele le ei din Canada Direct Catre Pagina Care Te Intereseaza

Recomandarea mea chiar daca ai hdd-ul destul de mic pune windows xp prof. (iti recunoste tot hardware-ul nu ai nevoie de drivere suplimentare)- si asta iti spun ca eu am incercat toate Windows-urile pe el. (Ce ai facut cu CD-urile lui pentru ca are doua ghost-uri unul cu 98SE si unul 95 OSR2 - care amandoua merg in 1024-768)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate