Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Povestiri si poezii religioase si/sau spirituale, maxime si cugetari

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4084 replies to this topic

#19
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 24.01.2007
Un maestru zen în călătoria sa se opri la un templu. Cum era foarte frig, ca să nu moară congelat, luă o statuie de lemn a lui Buddha si făcu foc cu ea.
Preotul templului trezit de lumina flăcărilor fugi in grabă să vadă ce s-a întâmplat crezând că este vorba de un incendiu. Când constată ce se întâmplă, bulversat de sacrilegiu strigă:
„Ce ai făcut? Ai ars trupul lui Buddha!”
Maestrul luă un baston și începu să caute prin jar.
„Acum ce faci?” îl întrebă preotul.
„Caut oasele lui Buddha”
„Care oase? Nu vezi că e o statuie de lemn?”
„Ahh, păi atunci mai adu-mi un Buddha să pun pe foc.”

#20
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007
Integritate     
Ce înseamna integritate? Eu cred ca una din cele mai bune ilustrari ale diferentei dintre integritate si duplicitate poate fi gasita în matematica. In matematica un numar întreg este numit o întregire, în timp ce o parte dintr-un numar se cheama fractie. Integritate înseamna o persoana întreaga, completa, cineva care este complet si neîmpartit.

Lumea are nevoie de oameni:
- Care nu pot fi cumparati;
- Care sa-si respecte cu strictete cuvantul;
- Care sa-si puna conduita morala deasupra bogatiei;
- Care sa aiba opinii si o vointa puternica;
- Care pot cuprinde mai mult decat propria lor vocatie;
- Care nu ezita sa rascumpere timpul;
- Care nu îsi pierd individualitatea în multime;
- Care sunt onesti atat în lucrurile mici cat sl în cele mari;- Care nu fac compromisuri cu raul;
- A caror ambitii nu se confunda cu propriile dorinte egoiste;
- Care nu spun ca fac ceva "pentru ca si altcineva o face";
- Care se comporta cu dreptate cu prietenii lor la bine si la rau, în necazuri cat si în prosperitate;
- Care nu cred ca perspicacitatea, încapatanarea si siretenia sunt cele mai bune calitati pentru a obtine succesul;
- Care nu se rusineaza si nu se tem sa sustina adevarul cand acesta devine nepopular.

Edited by Motzoc, 13 March 2007 - 17:37.


#21
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007
Vorbe cu tilc...

Cele mai importante lucruri din viata nu sunt lucrurile.

Gasirea greselilor la altii este un talent ce trebuie îngropat.

Mantuirea este gratuita, dar nu ieftina.

Dusmanii se fac, nu se nasc.

Viata este fragila, manevrati-o cu rugaciune.

Recunoasterea greselilor nu este niciodata o greseala.

Daca vrei sa omori timpul, fii sigur ca-i al tau.

Calea spre cer este sa întorci spre dreapta si s-o tii drept înainte.

Unii sunt foarte punctuali venind întotdeauna tarziu.

Dumnezeu ne vrea toata inima, desi o vrea franta.

#22
Dharmapurusha

Dharmapurusha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 27.10.2006
20. From the discussion between Warrior Payasi and Kumara Kasyapa, a monk, come the following examples.

a. Payasi had asked his sinful friends as they were dying to return and tell him about the sufferings of hell (but as they did not return, he doubted whether there was a hell). Kumara Kasyapa replied that this was as likely to happen as a prisoner under sentence of death, whose head is on the chopping block, requesting and receiving permission from the executioner to go visit his relatives for a while, on the promise that he will return to have his head severed.

b. Payasi had asked his pious friends as they were dying to return and tell him about the enjoyments of heaven (but as they did not return, he doubted whether there was a heaven). Kumara Kasyapa replied that this was as likely to happen as a man who, after being rescued from a dung-pit and bathed and dressed in clean cloth and given all facility for sense enjoyment, would voluntarily return to that dung-pit.

#23
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007
Ispita
Un scriitor  american a publicat o "Autobiografie în cinci capitole scurte". O reproducem:
Capitolul 1
Ma plimb pe strada.
In mijlocul trotuarului este o groapa adanca.
Cad în ea.
Sunt pierdut... Sunt neputincios.
Nu e greseala mea.
Imi va trebui mult ca sa pot iesi afara din ea.
Capitolul II
Ma plimb pe aceeasi strada.
In mijlocul trotuarului este o groapa adanca.
Ma fac ca n-o vad.
Cad în ea din nou.
Nu-mi vine sa cred ca ma aflu din nou în acelasi loc, dar nu e vina mea.
Imi va trebui înca mult timp ca sa ies afara.
Capitolul III
Ma plimb pe aceeasi strada. In mijlocul trotuarului este o groapa adanca. 0 vad ca este acolo.
Cu toate acestea cad în ea... este un obicei deja. Ochii îmi sunt deschisi. Stiu unde ma aflu. Este greseala mea. Ies afara imediat.
Capltolul IV
Ma plimb pe aceeasi strada.
In mijlocul trotuarului este o groapa adanca.
O ocolesc.
Capitolul V
Ma plimb pe alta strada.

#24
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007
Crestini sanatosi     
Doi crestini care au trait o viata buna au murit si au ajuns în cer. In timp ce se plimbau, minunandu-se de frumusetile de negrait ale Paradisului, unul din ei a spus: "Extraordinar! N-am putut sa banuiesc macar cat de frumos si de bine e aici!"
"Da, zise celalalt. Gandeste-te numai ca daca nu mancam atatea vitamine si fulgi de cereale eram cel putin cu zece ani mai devreme aici."

#25
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007
Arca lui Noe
Tot ce trebuie sa știu despre viața am învațat de laArca lui Noe
Unu : Nu pierde barca.
Doi : Amintește-ți ca toți suntem în aceeași barca.
Trei : Fa-ți planuri în avans. Nu ploua când Noe și-a construit arca.
Patru : Fii pregatit. Când vei avea 100 de ani , e posibil ca cineva sa-ți ceara sa faci ceva cu adevarat important.
Cinci : Nu asculta criticile ; mergi înainte cu treaba care trebuie facuta.
Sase : Construiește-ți viitorul pe premise înalte.
Sapte : De dragul siguranței , calatorește în pereche.
Opt : Viteza nu e totdeauna un avantaj. Serpii erau pe arca împreuna cu gheparzii.
Noua : Când ești stresat , plutește pe apa o perioada.
Zece : Amintește-ți , Arca a fost construita de amatori ; Titanicul de profesioniști.

Poate este doar o gluma, dar cred ca ascunde multe adevaruri spirituale.

#26
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007
Arca lui Noe - O povestire moderna
    Domnul a spus lui Noe: "Peste sase luni am sa fac sa ploua peste întregul pamant pana cand toti cei rai vor fi înnecati de ape. As vrea însa sa salvez cativa oameni si cate o pereche din fiecare soi de animale de pe pamant. Iti poruncesc sa construiesti o corabie!" Printr-un tuiger de lumina Noe a primit toate plansele si speciticatiile proiectului ambarcatiunii.
"Bine!", a zis Noe, tremurand înca de frica tinand plansele în mana.
"Sase luni si va începe ploaia", a tunat din nou vocea Domnului. "Ar fi bine sa te apuci de lucru".
Cele sase luni trecura repede.
Norii au început sa se îngramadeasca la orizont si primele picaturi de ploaie au si început sa cada. Domnul a vazut cum Noe statea în curte plangand.
Nici urma de arca.
"Noe!" a strigat Domnul. "Unde este arca?" Un fulger cazu langa picioarele lui Noe, pentru a sublinia seriozitatea întrebarii.
"Doamne, Te rog sa ma lerti", se ruga Noe. "Am facut tot ce am stiut, dar am avut mari probleme. In primul rand mi-a trebuit o autorizatie de constructie pentru corabie si planuri care sa respecte codurile locale. Asa ca a trebuit sa angajez un inginer ca sa-mi refaca întregul proiect. Apoi, am intrat într-o adevarata batalie cu autoritatile înjurul subiectului instalatiei de stingere a incendiilor. Apoi, vecinii s-au plans ca violam regulile arhitecturale ale orasului construind o corabie în curtea casei, asa ca mi-a trebuit o dispensa din partea comisiei de arhitectura, a orasului.
Am dat apoi de o alta problema cu aprovizionarea lemnului pentru corabie, pentru ca lemnul indicat de proiect provenea din copaci interzisi sa fie taiati, pentru a nu distruge ultimele bufaite patate, specie pe cale de disparitie. Dulgherii au format un sindicat si au început o greva. A trebuit sa port interminabile negocieri cu Comisia Nationala a Fortelor de Munca si Sindicate pana ce au pus mana pe ferestrau si ciocan. Avem acum abia 16 dulgheri angajati.
Am început sa adun animalele, dar am dat peste un grup ce lupta pentru drepturile animalelor. Obiectia lor principala era ca voiam sa salvez numai cate o pereche din fiecare soi.
Apoi am dat de necazuri cu comisia protectiei mediului înconjurator, care îmi cerea sa completez o declaratie asupra impactului potopului planificat de Tine Doamne asupra mediului înconjurator. Inginerii lor îmi cereau o harta cu aria de extindere a zonei inundabile. Le-am trimis un glob.
Sa nu-ti mai spun Doamne de cei de la taxe. Au vrut sa ma aresteze ca intentionam sa evit plata taxelor plecand din tara cu corabia. Chiar acum am primit o scrisoare de la ei prin care îmi cer o suma enorma de platit.
"Nu cred Doamne ca voi putea termina arca în urmatorui an", se vaita bietul Noe.
Cerul începu sa se însenineze brusc. Soarele straiuci din nou pe bolta. Un curcubeu se arcui peste întinderea orizontului. Noe se uita uimit si zambi. "Vrei sa spui, Doamne, ca n-ai sa distrugi pamantul?"
"Ai gresit Noe! Fiind Domnul întregului Univers am unele avantaje. Voi distruge întregul pamant, cu ceva mult mai rau decat potopul. Ceva inventat însusi de om."
"Cu ce Doamne?", a întrebat Noe uimit.
Dupa o lunga pauza, Domnul a spus;
"Cu guvernul".

#27
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 Motzoc, on Mar 25 2007, 11:01, said:

Arca lui Noe - O povestire moderna
    Domnul a spus lui Noe: "Peste sase luni am sa fac sa ploua peste întregul pamant pana cand toti cei rai vor fi înnecati de ape. As vrea însa sa salvez cativa oameni si cate o pereche din fiecare soi de animale de pe pamant. Iti poruncesc sa construiesti o corabie!" Printr-un tuiger de lumina Noe a primit toate plansele si speciticatiile proiectului ambarcatiunii.
"Bine!", a zis Noe, tremurand înca de frica tinand plansele în mana.
"Sase luni si va începe ploaia", a tunat din nou vocea Domnului. "Ar fi bine sa te apuci de lucru".
Cele sase luni trecura repede.
Norii au început sa se îngramadeasca la orizont si primele picaturi de ploaie au si început sa cada. Domnul a vazut cum Noe statea în curte plangand.
Nici urma de arca.
"Noe!" a strigat Domnul. "Unde este arca?" Un fulger cazu langa picioarele lui Noe, pentru a sublinia seriozitatea întrebarii.
"Doamne, Te rog sa ma lerti", se ruga Noe. "Am facut tot ce am stiut, dar am avut mari probleme. In primul rand mi-a trebuit o autorizatie de constructie pentru corabie si planuri care sa respecte codurile locale. Asa ca a trebuit sa angajez un inginer ca sa-mi refaca întregul proiect. Apoi, am intrat într-o adevarata batalie cu autoritatile înjurul subiectului instalatiei de stingere a incendiilor. Apoi, vecinii s-au plans ca violam regulile arhitecturale ale orasului construind o corabie în curtea casei, asa ca mi-a trebuit o dispensa din partea comisiei de arhitectura, a orasului.
Am dat apoi de o alta problema cu aprovizionarea lemnului pentru corabie, pentru ca lemnul indicat de proiect provenea din copaci interzisi sa fie taiati, pentru a nu distruge ultimele bufaite patate, specie pe cale de disparitie. Dulgherii au format un sindicat si au început o greva. A trebuit sa port interminabile negocieri cu Comisia Nationala a Fortelor de Munca si Sindicate pana ce au pus mana pe ferestrau si ciocan. Avem acum abia 16 dulgheri angajati.
Am început sa adun animalele, dar am dat peste un grup ce lupta pentru drepturile animalelor. Obiectia lor principala era ca voiam sa salvez numai cate o pereche din fiecare soi.
Apoi am dat de necazuri cu comisia protectiei mediului înconjurator, care îmi cerea sa completez o declaratie asupra impactului potopului planificat de Tine Doamne asupra mediului înconjurator. Inginerii lor îmi cereau o harta cu aria de extindere a zonei inundabile. Le-am trimis un glob.
Sa nu-ti mai spun Doamne de cei de la taxe. Au vrut sa ma aresteze ca intentionam sa evit plata taxelor plecand din tara cu corabia. Chiar acum am primit o scrisoare de la ei prin care îmi cer o suma enorma de platit.
"Nu cred Doamne ca voi putea termina arca în urmatorui an", se vaita bietul Noe.
Cerul începu sa se însenineze brusc. Soarele straiuci din nou pe bolta. Un curcubeu se arcui peste întinderea orizontului. Noe se uita uimit si zambi. "Vrei sa spui, Doamne, ca n-ai sa distrugi pamantul?"
"Ai gresit Noe! Fiind Domnul întregului Univers am unele avantaje. Voi distruge întregul pamant, cu ceva mult mai rau decat potopul. Ceva inventat însusi de om."
"Cu ce Doamne?", a întrebat Noe uimit.
Dupa o lunga pauza, Domnul a spus;
"Cu guvernul".

     Bunicule, m-ai facut sa rad cu pofta ! Nu esti departe de Imparatia Cerurilor !

#28
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007

 tudorel666, on Mar 25 2007, 13:09, said:

Bunicule, m-ai facut sa rad cu pofta ! Nu esti departe de Imparatia Cerurilor !


Papa în cer

    Dupa ce papa a murit a fost salutat de Sfantul Petru la portile Raiului. Dupa putina orientare l-a întebat pe pontif ce ar vrea sa faca. Papa a spus ca tare i-ar placea sa studieze textele originale dupa care s-a scris Sfanta Scriptura. A fost condus la biblioteca unde putea citi dupa placul inimii sale.
La cateva ore, Sfantul Petru a devenit curios sa stie ce-i cu strigatele care rasunau din biblioteca. "Este un R în acest cuvant!" A plecat spre biblioteca sa vada care era problema, cand a auzit din nou pe papa strigand: "Este E si nu I!" Sfantul Petru a alergat spre biblioteca, unde l-a salutat pe papa, care statea în picioare tinand scrierile sacre in maini. L-a întrebat care-i problema, "Aici spune ''celebrat'' si nu ''celibat'' cum am stiut noi", a spus papa cu tristete.

#29
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 Motzoc, on Mar 27 2007, 15:59, said:

Papa în cer

    Dupa ce papa a murit a fost salutat de Sfantul Petru la portile Raiului. Dupa putina orientare l-a întebat pe pontif ce ar vrea sa faca. Papa a spus ca tare i-ar placea sa studieze textele originale dupa care s-a scris Sfanta Scriptura. A fost condus la biblioteca unde putea citi dupa placul inimii sale.
La cateva ore, Sfantul Petru a devenit curios sa stie ce-i cu strigatele care rasunau din biblioteca. "Este un R în acest cuvant!" A plecat spre biblioteca sa vada care era problema, cand a auzit din nou pe papa strigand: "Este E si nu I!" Sfantul Petru a alergat spre biblioteca, unde l-a salutat pe papa, care statea în picioare tinand scrierile sacre in maini. L-a întrebat care-i problema, "Aici spune ''celebrat'' si nu ''celibat'' cum am stiut noi", a spus papa cu tristete.

     Cred ca pe-asta ai cam scrantit-o, bunicule, ca am citit multe povesti in care se spunea de cativa papi care si-au bagat ceva in el de celibat si au facut-o si cu fetite si cu baietei, daca nu cumva asta de care vorbesti o fi fost primul papa,  si le-a trimis celorlalti prin posta columbofila a duhului sfant textele alea originale !!!

#30
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007
O mie de puncte
    Un crestin care se mandrea cu faptele sale bune a visat într-o noapte ca era la poarta cerului. Cu litere uriase, pe frontispiciul portii scria: "Cei ce vor sa intre aici au nevoie de 1000 de puncte".
Ingerul l-a întrebat:
- Ce ai facut în viata?
- Eu? Am fost credincios Domnului întreaga mea viata. Am pazit Cuvantul lui Dumnezeu cu toata sfintenia.
- Foarte bine. Ai un punct. Altceva?
- Am dat mai mult decat zeciuiala de fiecare data pentru lucrarea Domnului. Am ajutat pe saraci, pe vaduve, pe orfani.
- Exceptional. Inca un punct.
- Am crescut o familie numeroasa de copii, pe care i-am facut misionari. Eu însumi am predicat Evanghelia si am ajutat la raspandirea ei.
- Nemaipomenit! Asa oameni cam rar vin pe aici, a spus îngerul. Inca un punct. Ai mai facut ceva?
Bietul om s-a pierdut cu totul. Daca pentru tot ce spusese pana acum valora numai 3 puncte, ce sa mai adauge ? A ridicat ochii spre uriasa inscriptie si, a citit din nou: "Cei ce vor sa intre aici au nevoie de 1000 de puncte!" A oftat adanc si a exclamat:
- Doamne, aici se poate intra doar prin harul Tau!
- Exact, a spus îngerul. 997 de puncte!

Tudorel666, multumesc de aprecieri, acestea sunt simple povestiri spirituale cu tenta religioasa!

#31
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 Motzoc, on Mar 28 2007, 15:06, said:

O mie de puncte
    Un crestin care se mandrea cu faptele sale bune a visat într-o noapte ca era la poarta cerului. Cu litere uriase, pe frontispiciul portii scria: "Cei ce vor sa intre aici au nevoie de 1000 de puncte".
Ingerul l-a întrebat:
- Ce ai facut în viata?
- Eu? Am fost credincios Domnului întreaga mea viata. Am pazit Cuvantul lui Dumnezeu cu toata sfintenia.
- Foarte bine. Ai un punct. Altceva?
- Am dat mai mult decat zeciuiala de fiecare data pentru lucrarea Domnului. Am ajutat pe saraci, pe vaduve, pe orfani.
- Exceptional. Inca un punct.
- Am crescut o familie numeroasa de copii, pe care i-am facut misionari. Eu însumi am predicat Evanghelia si am ajutat la raspandirea ei.
- Nemaipomenit! Asa oameni cam rar vin pe aici, a spus îngerul. Inca un punct. Ai mai facut ceva?
Bietul om s-a pierdut cu totul. Daca pentru tot ce spusese pana acum valora numai 3 puncte, ce sa mai adauge ? A ridicat ochii spre uriasa inscriptie si, a citit din nou: "Cei ce vor sa intre aici au nevoie de 1000 de puncte!" A oftat adanc si a exclamat:
- Doamne, aici se poate intra doar prin harul Tau!
- Exact, a spus îngerul. 997 de puncte!

Tudorel666, multumesc de aprecieri, acestea sunt simple povestiri spirituale cu tenta religioasa!

     Stiu, bunicule, ca sunt simple povestiri spirituale si nu m-ar deranja daca nu ar avea tenta religioasa, pentru ca stiu ca si eu am ajuns candva sa cred astfel de baliverne si m-au prins de nas asa de tare, incat chiar am ajuns sa le cred !
     De obicei, medicamentele sunt amare, iar otravurile dulci ! Tu le cam amesteci aici dar, oricum ai lua-o, otrava tot otrava ramane, chiar daca nu iti dai seama !
     De aceea te rog sa o lasi mai usurel cu harul ala, ca e o minciuna gogonata si omul poate ajunge si singur in imparatia cerului, fara nici un fel de puncte, har si ajutor de la Dumnezeu !!!
     Daca iti inchipui ca Dumnezeu a creat o rasa de handicapati notorii si natangi ce nu stiu deosebi stanga de dreapta, te inseli amarnic !!!
     Omul este ceva minunat si inaltator, mai maret ca ingerii ce ii slujesc lui Dumnezeu, asa ca nu mai invata pe copiii lui Dumnezeu ca sunt niste omizi impotente !!!

#32
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007

 tudorel666, on Mar 28 2007, 17:22, said:

Stiu, bunicule, ca sunt simple povestiri spirituale si nu m-ar deranja daca nu ar avea tenta religioasa, pentru ca stiu ca si eu am ajuns candva sa cred astfel de baliverne si m-au prins de nas asa de tare, incat chiar am ajuns sa le cred !
     De obicei, medicamentele sunt amare, iar otravurile dulci ! Tu le cam amesteci aici dar, oricum ai lua-o, otrava tot otrava ramane, chiar daca nu iti dai seama !
     De aceea te rog sa o lasi mai usurel cu harul ala, ca e o minciuna gogonata si omul poate ajunge si singur in imparatia cerului, fara nici un fel de puncte, har si ajutor de la Dumnezeu !!!
     Daca iti inchipui ca Dumnezeu a creat o rasa de handicapati notorii si natangi ce nu stiu deosebi stanga de dreapta, te inseli amarnic !!!
     Omul este ceva minunat si inaltator, mai maret ca ingerii ce ii slujesc lui Dumnezeu, asa ca nu mai invata pe copiii lui Dumnezeu ca sunt niste omizi impotente !!!

Aici mi-au indicat moderatorii sa le postez,fara a preciza daca le va citi cineva sau nu!
Nu fac nici un fel de propaganda cu privire la credinta, pot fi luate si ca niste glume.
Ma bucur ca cineva le-a citit si ca a avut ceva de spus despre ele, bun sau rau.
Daca erau offtopice fii sigur ca Megara si Landscape10, ma zvarleau de mult afara!

#33
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 24.01.2007
Un începător de curând primit la mănăstire, îl întrebă pe maestrul Chao-chou:
- Te rog explică-mi ce trebuie să fac pentru a atinge iluminarea?
- Ai mâncat supa?
- Da
- Atunci spală blidul.

#34
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007
Numai Timpul…

Era odata o insula unde traiau toate sentimentele umane: Buna Dispozitie, Tristetea, Intelepciunea, Iubirea si altele.

Intr-o zi sentimentele au aflat ca insula se va scufunda in curand, asa ca si-au pregatit navele si au plecat. Doar Iubirea a ramas pana in ultimul moment. Cand insula a inceput sa se scufunde, Iubirea a hotarat sa ceara ajutor.

Bogatia a trecut pe langa Iubire intr-o barca luxoasa si Iubirea i-a zis:
-Bogatie, ma poti lua cu tine?
-Nu te pot lua, caci e mult aur si argint in barca mea si nu am loc pentru tine.


Atunci Iubirea i-a cerut ajutorul Orgoliului, care tocmai trecea pe acolo:
-Orgoliu, te rog, ma poti lua cu tine?
-Nu te pot ajuta, Iubire, aici e totul perfect… mi-ai putea strica nava.


Iubirea a rugat mai apoi Tristetea, care trecea pe langa ea:
-Tristete, te rog, lasa-ma sa vin cu tine!
-Oh, Iubire, sunt atat de trista incat simt nevoia sa stau singura…

Chiar si Buna Dispozitie a trecut pe langa Iubire, dar era atat de multumita incat nu a auzit ca o striga.

Dintr-o data o voce a strigat:
-Vino, Iubire, te iau cu mine!

Era un batran cel care vorbise. Iubirea s-a simtit atat de recunoscatoare si plina de bucurie incat a uitat sa il intrebe pe batran cum il cheama. Cand au sosit pe tarm, batranul a plecat.

Iubirea si-a dat seama cat de mult ii datora si a intrebat Cunoasterea:
-Cunoastere, imi poti spune cine m-a ajutat?
-Era Timpul…

-Timpul? s-a intreba Iubirea, dar de ce tocmai Timpul m-a ajutat?
Cunoasterea, plina de intelepciune, i-a raspuns:
-Pentru ca numai Timpul e capabil sa inteleaga cat de importanta e Iubirea in viata…

#35
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Ma scuzati, cand am vazut topicul m-am bucurat ca invat ceva nou.
Am citit povestirile, unele m-au facut sa ma gandesc la diverse chestii, altele nu.
In nici un caz nu doream sa le comenteze cineva.
Poate doar eu cred asta, dar cred ca ar fi bine sa lasam povestile sa vorbeasca si sa ne pastram comentariile acasa.

#36
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
Am sters comentariile. Tudorele, te calmezi sau trebuie sa intervin? Nu imi raspunde ca sterg. E retorica intrebarea. Daca ai vreo povestire religioasa (fara tine in prim plan) te rog sa o postezi, daca nu, te rog sa nu mai faci offtopic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate