Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector
 La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 

Tractorase facute acasa

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3833 replies to this topic

#3475
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Mi-a venit o idee ( sper sa reusesc s-o implementez ) : sa folosesc alternatorul pe post de intinzator de curea si sa am si curent . Merita incercat ?

#3476
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu

cate vrei tu de la un motor mic..

da i a încearcă ca sunt curios :)

#3477
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Puteti , va rog , sa puneti niste poze cum se leaga cablu plin de acceleratie , la motorasele astea ca nu-mi dau seama cum se fixeaza , multu !

Am avansat putin , maine imi vine cureaua , mai trebuie sa decid cum fac intinzatorul si mici lucrari de " finisare " .

#3478
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Pai din ce stiu ai un motor cu autoacceleratie , adica se accelereaza singur cand da de greu . Ori il lasi asa , ori faci ca mine , elimini tot sistemul , blochezi dracia aia care intra in motor , intr-un punct in care nu joaca , pui un arc la aripioara care ese afara din carburator , si cu ceva imaginatie legi si cablul .

#3479
nordest_om

nordest_om

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.10.2014

View PostBaxon, on 30 octombrie 2018 - 18:10, said:

Puteti , va rog , sa puneti niste poze cum se leaga cablu plin de acceleratie , la motorasele astea ca nu-mi dau seama cum se fixeaza , multu !

Am avansat putin , maine imi vine cureaua , mai trebuie sa decid cum fac intinzatorul si mici lucrari de " finisare " .
   daca ai piesa asta pe motor se leaga foarte usor

Attached Files



#3480
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Vroiam sa vad pe tractorasele voastre cum ati prins cablul solid de la acceleratie cu maneta , sa-mi fac o idee ( mersi de schema dar is bou si nu inteleg nimic ) .
Am luat o acceleratie cu maneta care nu functioneaza cu arc ca sa pot pune maneta intr-o pozitie fixa sa am o turatie fixa . Cablul de la acceleratie e o sarma nu e litat , sper ca m-am facut inteles .
Cand aveti vreme si bunavointa astept o poza , multu .

#3481
nordest_om

nordest_om

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.10.2014

View PostBaxon, on 30 octombrie 2018 - 19:59, said:

Vroiam sa vad pe tractorasele voastre cum ati prins cablul solid de la acceleratie cu maneta , sa-mi fac o idee ( mersi de schema dar is bou si nu inteleg nimic ) .
Am luat o acceleratie cu maneta care nu functioneaza cu arc ca sa pot pune maneta intr-o pozitie fixa sa am o turatie fixa . Cablul de la acceleratie e o sarma nu e litat , sper ca m-am facut inteles .
Cand aveti vreme si bunavointa astept o poza , multu .
a iesit cam rau ca e noapte

Attached Files



#3482
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Multam fain ! Mare domn , amu am priceput cum sa fac si din ce parte sa vin cu cablu ! Respect !

#3483
nordest_om

nordest_om

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.10.2014

View PostBaxon, on 30 octombrie 2018 - 20:07, said:

Multam fain ! Mare domn , amu am priceput cum sa fac si din ce parte sa vin cu cablu ! Respect !
doar ca trebuie sa ai pe placa de acceleratie brida cu care se prinde cablul si surubul de mai sus si se poate prinde si cablul de schimbator de bicicleta

Attached Files



#3484
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
O sa ma uit atent ca e sub filtru de aer dar are maneta aia deci , le rezolv eu acuma Posted Image

Asa arata acum , pe pozitie .

Attached Files


Edited by Baxon, 30 October 2018 - 20:41.


#3485
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
axul ce iese din cutia de viteze nu se misca? e fix? pentru ca daca se misca o sa ti sara cureaua. referitor la cablu de accelerație eu am dat o gaura in capatul pirghiei apoi am trecut o sufa de schimbator de bicicletă am bagato prin camasa apoi am dus celălalt capat la pedala de accelerație. apoi fixezi camasa de motor. apoi slăbești piulita de la pârghie sa se miste usor parghia de accelerație si ii pui un arc sa o traga spre relanti cand iei piciorul de pe accelerație.

eu i am mai pus un cablu cu tot cu schimbatorul de viteze de la bicicleta si am obținut si o accelerație de mana. anumite activități necesita mers îndelungat cu accelerație constanta. atunci accelerez din aia de mana si nu mai stau cu piciorul pe aia de picior.

#3486
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postsilesax, on 31 octombrie 2018 - 02:37, said:

eu i am mai pus un cablu cu tot cu schimbatorul de viteze de la bicicleta si am obținut si o accelerație de mana. anumite activități necesita mers îndelungat cu accelerație constanta. atunci accelerez din aia de mana si nu mai stau cu piciorul pe aia de picior.
Exact asta vreau eu sa fac , doar acceleratie la maneta , nu o sa am acceleratie la picior pt ca e obositoare la viteze mici si pt ce e proiectat . De asta am cerut o poza sa vad cum e legat cablu de acceleratie . Uite de care am .
Ce m-am mai gandit ( sa vad daca si reusesc ) sa montez cumva 2 role intinzatoare pe curea , langa axul motorului care sa stranga cureaua si de sus si de jos si intre ele sa fie cureaua .

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   52.54K   10 downloads

Edited by Baxon, 31 October 2018 - 09:13.


#3487
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
de ce sa te complici.. pune rola intinzatoare mai langa fulia mare si o curea putin mai larga sa imbrace mai bine fulia mare pentru a trage pe o circumferința mai mare. rola neaparat pe partea unde cureaua nu trage.

#3488
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postsilesax, on 31 octombrie 2018 - 02:37, said:

axul ce iese din cutia de viteze nu se misca? e fix? pentru ca daca se misca o sa ti sara cureaua.
Nu se misca numa se invarte !

View Postsilesax, on 31 octombrie 2018 - 09:48, said:

de ce sa te complici.. pune rola intinzatoare mai langa fulia mare si o curea putin mai larga sa imbrace mai bine fulia mare pentru a trage pe o circumferința mai mare. rola neaparat pe partea unde cureaua nu trage.
Pai nu mai bine e in zona de tractiune deci la fulia mica , sa aiba aderenta sporita sa nu patineze ?!

#3489
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu zic ca nu

#3490
nordest_om

nordest_om

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.10.2014
Intinzatorul  se pune pe partea libera de la curea

#3491
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
@sile , daca nu ''prinde'' cat de mult pe fulia mica , va patina . Asa am patit eu . Pe cea mare , oricum prinde mai bine de jumatate .

#3492
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
o curea intinsa bine si care vine cum trebuie pe canalul fuliei nu prea patineaza.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate