Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Intrebare generala cont bancar Ro...
 

Tractorase facute acasa

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3832 replies to this topic

#2755
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007

Vizualizare mesajgladiatore, pe 09 mai 2017 - 15:51, a scris:

Cine ma lamureste si pe mine intr-o problema ?? Am un pinion mare cu 40 de dinti , si unul mic cu 10 dinti . Estimativ ca nu iam numarat . Daca pinionul mare se invarte cu 10 ture pe minunt , cu cat se va invarti cel mic ?
La o rotatie completa a pinionului mare(40 dinti) -- pinionul mic de 10 dinti va face 4 rotatii complete.
Asadar la 10 rotatii complete a pinionului mare, pinionul mic va face 40 rotatii complete.

#2756
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

Vizualizare mesajcalinus68, pe 09 mai 2017 - 16:52, a scris:


Raportul e de 4 la 1, nu merge sa faci angrenajul pe parti mobile cum e cardanul dar daca insisti de ce nu faci transmisia asta pe lant e mult mai elastica, mai sigura, decat doua pinioane libere.
Pai ...pinioanele vor fi invartite de un lant bre . Ca asa in aer ...nu se invart , adica cel mare se invarte cand se invart rotile , si lantul va trasmite miscarea , la cel mic .

#2757
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Am avut impresia ca vrei sa folosesti un tren de roti dintate.

#2758
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Nuuu , ca nu am incredere . La forta , pot sa sara dintii , unul peste altul , ca nu le pot eu pune ca in fabrica . Cineva , are idee , cate turatii are un cardan la un tractor obisnuit .

#2759
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
La priza de putere sau la transmisia spre puntea fata?

La priza de putere, turatiile obisnuite sunt 540 si 1000 rpm;  japonezul meu are 4 trepte , se duce pana spre 1400 rpm.

#2760
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Da , la priza de putere . Multumesc .

#2761
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Am o intrebare catre cunoscatori . Dupa cum ati vazut in poze , am transmisia de la motor la cutie prin lant . Ce as putea face , sa fie lantul uns permanent . Mam gandit sa fac o cuva , umpluta cu ulei , si pinionul mare ,sa se invarta mereu in acel ulei . Totusi am 2 necunoscute . O fi bun uleiul pentru asa transmisie ?? Nu so umple cu praf acea cuva ?
As mai putea sai incasetez cumva lantul intr-o cutie din tabla , dar ca sa nu ajunga praf deloc , trebuie semeringuri la axe , si ma depaseste chestia din lipsa de strung . Voi ce parere aveti ??

#2762
nordest_om

nordest_om

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.10.2014
poti face un excentric cu o pompa si la fiecare rotatie sa dea cateva grame pe lant .Asa ceva mai au presele de balotat mai noi unele modele de combini .

Edited by nordest_om, 16 May 2017 - 19:53.


#2763
daniel_d222

daniel_d222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.12.2013
ceva de gen pompita care unge lantu la drujba.

#2764
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Scz . Cateva grame de ???? Oloi sau vaselina ? Multumesc .

@Daniel , inteleg , dar problema e la praf . Acum il folosesc pe aici , nu zic ca nu este praf , dar nu ca si pe camp . Am uns lantul bine-bine cu vaselina . In vre-o 10 km , sa dus vaselina . E uns , dar nu abundent . Cred ca o sa.i fac o cuva cu ulei , inchisa , sa intre si sa iese lantul . Poi vad , daca functioneaza .

#2765
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Fa doua șaibe cu gaura puțin mai mare decât axul și bagi un oring pe ax. Îl strângi puțin intre șaibe poziționate în interior și una în exterior la carcasă . Poți pune și o singura sabia și dai gaură destul de precisa în  carcasă.  Nu va etanșare perfect dar poți pune jos puțin ulei prin care sa treacă pinionul cu lanțul iar oringul tine mai mult sa nu intre praful decât sa nu curgă ulei.
La șaibe faci e 3 găuri de 4mm sa poți trecer șuruburi prin ele sa le strângi una cu cealaltă.

Edited by PoeOvidiu, 16 May 2017 - 20:22.


#2766
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Spalăl bine în benzină apoi spray pentru lanturi special.cum dau motociclistii.

#2767
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Deci ....crezi ca ajunge un spray ??? Eu fiind mai necunoscator ...intreb .

#2768
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
@Ovidiu , ideea nu e rea .....dar am cam mult de munca ......poate o adaptez . Multumesc .

#2769
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Nu sunt singur ca merge dar o spun ca idee, lantul sa treaca printr-un burete imbibat cu ulei sau motorina.

#2770
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
In ideea mea initiala , voiam ca lantul sa treaca printr-o cuva plina cu ulei . Dar , praful fiind bun amic cu uleiul , cred ca in 6-7 zile , o sa am in cuva , un terci . Cumva , trebuie protejat de praf . O sa fac o cuva , infundata , las spatii doar pentru lant . Daca nu merge , adaptez ideea lui Ovidiu .

#2771
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Trage și doua bucăți de țeavă de canalizare de fi 32 sau 40 pe lanț. O tai în lung și o bagi pe lanț intre cuva și pinion sa fie cât mai mica suprafața lanțului expusă la praf.
Dacă nu uit dimineață fac desene.
Ceva de genul cum avea mobra.  Lanțul trecea prin doua tuburi intre motor și pinionul de la roată.  Peste pinion avea o carcasa la care se conectau cele doua tuburi. Atât ca lanțul nu avea lubrifiere dar era protejat împotriva prafului și a apei.

Edited by PoeOvidiu, 17 May 2017 - 00:33.


#2772
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Nu mai fac desene ca am gasit poza :)

http://prntscr.com/f8qjtr

http://i60.tinypic.com/xdfdrl.jpg

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate