Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Intrebare generala cont bancar Ro...

Iesirea din coproprietate
 

Infractionalitatea in Romania in ultimii aproximativ 20 de ani

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
63 replies to this topic

#1
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Am gasit pe internet niste statistici care scot in evidenta evolutia infractionalitatii pe judete in ultimii aproximativ 20 de ani.
Schimbarile sunt mai mult decat notabile, daca in 1999 erau cateva sute de infractiuni, intr-un an, pe judet, acum avem cateva mii.
  Statistica a fost realizata pentru urmatoarele tipuri de infractiuni : impotriva persoanei (vatamare, omor, viol, lovituri), impotriva patrimoniului (furt, talharie, delapidare, inselaciune), contra avutului privat si public (furt, talharie, delapidare, inselaciune), infractiuni silvice, infractiuni de serviciu (dare de mita, luare de mita, trafic de influenta, primire de foloase necuvenite), infractiuni contra autoritatii (ultraj), infractiuni economice (specula), infractiuni care aduc atingere unor relatii privind convietuirea sociala (ultraj contra bunelor moravuri), infractiuni la regimul circulatiei pe drumurile publice.


In 2009 :

[ http://media.realitatea.ro/multimedia/image/201110/full/harta_infractionalitatii_2009_26361800.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Evolutia numarului de infractiuni din 1990 pana in 2009, pe judete :

[ http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/186/3927/8837328/3/top.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Din statistica reiese ca judetele cu cea mai mare infractionalitate in ultimii ani sunt  Hunedoara, Gorj si Alba :

Quote

Putem spune cu fermitate ca exista un centru al infractionalitatii in Romania. El este format din judetele Hunedoara, Gorj si Alba. Acestea sunt judetele care au inregistrat cel mai mai ridicat numar de infractiuni in 2009. Mai mult, cele trei judete au fost mai tot timpul pe primele locuri in ultimii ani.
Dar sa revenim la anul 2009. In 2009, Hunedoara a fost cap de afis la capitolul infractionalitate, cu 2549 de infractiuni la 100.000 de locuitori.
El este urmat de Gorj (cu 2.352 de infractiuni la 100.000 de locuitori) si Alba (2.207 de infractiuni la 100.000 de locuitori). De altfel, doar in aceste judete numarul infractiunilor depaseste pragul de 2.000.

De altfel, cele trei judete, Hunedoara, Gorj si Alba, se afla in primele zece si la evolutia din perioada mentionata (Alba pe locul doi, Hunedoara pe pozitia a cincea, iar Gorj pe opt).

link

Cum vedeti voi infractionalitatea la voi in judet si mai ales pentru cei din judetele lidere ale statisticii, cum va explicati numarul mare de infractiuni de acolo si care sunt cauzele ?
Din pacate nu am reusit sa gasesc o statistica asupra numarului de politisti existenti in Romania in 1990 si in 2009. Ar fi interesant sa vedem daca acolo ar fi o crestere a numarului de politisti.

Attached Files


Edited by chaosss, 04 October 2011 - 20:53.


#2
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,932
  • Înscris: 31.03.2003
Singura legatura pe care o pot face la ora actuala e ca cele 3 judete sunt fruntase la minerit. Sau mai bine spus, erau.

#3
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,508
  • Înscris: 10.01.2007

View Postoaspetele, on 4th October 2011, 19:49, said:

Singura legatura pe care o pot face la ora actuala e ca cele 3 judete sunt fruntase la minerit. Sau mai bine spus, erau.
deci...mergi pe rmgc.ro :naughty:

#4
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005
Intreb: faptul ca a crescut infractionalitatea de-a lungul vremii are de-a face daor cu faptul ca avem mai multi infractori? Sau cu faptul ca acestea ajung la politie mai usor/repede? Sau cu faptul ca politia isi face mai mult treaba (si descopera mai multe)?

Stie cineva?

#5
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
vaaai ce abureli..........

tu chiar crezi ca nivelul infractionalitatii era mai mic in 90??  :lol:

pe vremea aia :
1. "infractiuni silvice, infractiuni de serviciu", si o buna parte din "infractiuni economice" nu erau considerate infractiuni.
2. "contra avutului privat si public (furt, talharie, delapidare, inselaciune)" - nici din astea, vreo jumatate din ele nu erau infractiuni
3. "infractiuni la regimul circulatiei pe drumurile publice." - la 2-300 de masini cat gaseai intr-un oras? :lol:

daca s-ar face o comparatie mai putin imbecila, bazata pe un anume tip de infractiune comuna ambelor perioade, de ex. omorul calificat, ai vedea ca nu exista nici o diferenta

Edited by Nemesis-, 04 October 2011 - 20:54.


#6
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005
Edit: La Galati mi se pare revoltator de putin si ar putea avea legatura cu ce-am zis mai sus!

#7
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,508
  • Înscris: 10.01.2007

View Postcristi7, on 4th October 2011, 19:52, said:

Intreb: faptul ca a crescut infractionalitatea de-a lungul vremii are de-a face daor cu faptul ca avem mai multi infractori? Sau cu faptul ca acestea ajung la politie mai usor/repede? Sau cu faptul ca politia isi face mai mult treaba (si descopera mai multe)?

Stie cineva?
infractionalitatea ultimilor 20 de ani ar trebui sa faca bucurestiul visiniu nu rosu...
20 de ani de lipsa de educatie de respect pt lege de manelizare ...ce voiai sa-ti aduca ?savanti? :rolleyes:

#8
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,932
  • Înscris: 31.03.2003
Cred ca are de a face cu cresterea ...posibilitatilor de a savarsi o infractiune.
Ma refer la furt din avutul privat, infractiuni economice - evaziune fiscala. In plus, s-au inmultit foarte mult numarul conducatorilor auto.

View Postcristi7, on 4th October 2011, 21:52, said:

Sau cu faptul ca politia isi face mai mult treaba (si descopera mai multe)?

Stie cineva?
Daca politia si-ar face datoria (si preventia intra aici) ar fi mai putine.

#9
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View Postoaspetele, on 4th October 2011, 20:58, said:

Daca politia si-ar face datoria (si preventia intra aici) ar fi mai putine.

Daca ne uitam pe statistica Eurostat care cuprinde numarul de politisti in Romania din 1997 incoace, vedem o scadere de la an la an. Daca in 1997 aveam 50 261 in 2006 aveam 45 216.

eurostat

Numarul de politisti a crescut invers proportional cu numarul de infractiuni.

#10
fiber-net

fiber-net

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.03.2009
nivelul infractional in ultimii 3 ani a crescut cu mult fata de perioada anterioara ............ iar asta e doar inceputul!!!

totul se datoreaza nivelului scazut de trai, a lipsei locurilor de munca si a problemelor economice cauzate de criza economica si mai ales de cei care, cica ne conduc (unde? numai ei stiu)

Edited by fiber-net, 04 October 2011 - 21:11.


#11
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View Postcristi7, on 4th October 2011, 21:53, said:

Edit: La Galati mi se pare revoltator de putin si ar putea avea legatura cu ce-am zis mai sus!
Galatiul este uneori un oras revoltator de sigur; mai este un aspect care se manifesta intr-o masura mai mare sau mai mica peste tot: "ne batem, ne stuchim, da' in incinta fara sa stie politia!"
Iar o comparatie cu perioada comunista ar fi inutila deoarece, daca tinem cont de factorul spaga, doar sugarii cred ca nu erau infractori.

fiber-net, pe vremea lu' raposatu' ajungeai cu nivelul de trai la genunciul broastei si cu toate acestea, conform statisticilor, infractionalitaea era mai mica deci pe undeva rationamentul tau are o scapare.

Edited by lmk, 04 October 2011 - 21:16.


#12
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

View Postfiber-net, on 4th October 2011, 22:09, said:

nivelul infractional in ultimii 3 ani a crescut cu mult fata de perioada anterioara ............ iar asta e doar inceputul!!!

totul se datoreaza nivelului scazut de trai, a lipsei locurilor de munca si a problemelor economice cauzate de criza economica si mai ales de cei care, cica ne conduc (unde? numai ei stiu)

Pot sa accept ca infractionalitatea a crescut mult in ultimii 2-3 ani. Dar nu pot sa inteleg cum in 90 aveam o infractionalitate care a crescut CONSTANT pana in 2009 (deci intr-o perioada de timp in care Romania s-a dus incet).

Numai cand vad in Harghita ca infractionalitatea a crescut cu 700% si ne gandim ca acolo e o mafie a padurile incredibila. Probabil ca in 90 nu-i intreba nimeni nimic iar acum mai cad in plasa unii.

#13
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Nu pot sa nu remarc infractionalitatea relativ scazuta din Moldova, o zona destul de saraca. De multe ori saracia impinge si la savarsirea de infractiuni.  Vasluiul considerat polul saraciei este chiar codas.

Edited by chaosss, 04 October 2011 - 21:25.


#14
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

View Postoaspetele, on 4th October 2011, 21:58, said:

Daca politia si-ar face datoria (si preventia intra aici) ar fi mai putine.

Corect, n-am zis ca politia si-ar face treaba excelent, dar cred ca si-o fac mai bine ca-n 90. numai cand ne gandim la mijloacele pe care azi le au. Detectarea telefoanelor, tot  felul de camere prin zonele aglomerate, etc. Infractiunile care poate ar ramane fara urmari ies mult mai usor in evidenta, chiar daca asta nu inseamna neaparat ca ajung sa fie si rezolvate. Plus ca populatia cred ca e mult mai educata astazi decat acum 20 de ani, incat sa fuga la politie mai usor (vezi cazul femeilor afectate de violenta domestica, cum incet incet unele incep sa mearga la politie, chiar daca e inca departe de numarul care ar trebui sa mearga)

#15
robyzz

robyzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 06.07.2008
In urma cu cateva saptamani, un prieten al carui tata e politist mi-a spus ca hunedoara sta cel mai bine d.p.d.v al scaderii infractiunilor (pe o anumita perioada de timp, dar nu stiu sigur in ce perioada se incadreaza). In fine, poate erau doar vorbe spuse aiurea.

Cred ca un lucru care face ca infractionalitatea sa fie asa mare in judetele fruntase (cat si in celelalte desigur) sunt lipsa locurilor de munca. In jud. hd cel putin, cum a fost redusa activitatea miniera si multe combinate au fost desfiintate, multi oameni au ramas fara un loc de muna. (cred ca ati tot vazut reportaje despre cei din valea jiului sau de prin zona calanului)

#16
gabitzu252

gabitzu252

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 14.01.2009

View Postcristi7, on 4th October 2011, 21:53, said:

Edit: La Galati mi se pare revoltator de putin si ar putea avea legatura cu ce-am zis mai sus!

Nu cred ca au fost prin Galati. Am fost eu acum 2 ani si l-am vazut pe unu la 10 seara se juca cu o sabie pe strada iar masina politiei trecea pe langa el si nu il vedea...  :naughty:

O nelamurire. Cum se calculeaza infractionalitatea in aceasta statistica? Numarul de infractiuni comise sau solutionate?

Edited by gabitzu252, 04 October 2011 - 22:19.


#17
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View Postgabitzu252, on 4th October 2011, 22:18, said:

O nelamurire. Cum se calculeaza infractionalitatea in aceasta statistica? Numarul de infractiuni comise sau solutionate?


Scrie in articol :

Quote

... pentru a se stabili rata infractionalitatii se ia in calcul numarul infractiunilor inregistrate si solutionate la 100.000 locuitori (se utilizeaza populatia stabila 1 iulie, in anul de referinta). Astfel, nu va conta numarul locuitorilor din aceste judete.


#18
gabitzu252

gabitzu252

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 14.01.2009

View Postchaosss, on 4th October 2011, 23:23, said:

Scrie in articol :

Adica numarul este mult mai mare, reprezentat de dosarele prafuite si uitate prin sertarele procuraturii/politiei.
Merci de raspuns

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate