Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Viteze reale pe saitul Romtelecom?

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#19
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006

 tehnicul2011, on 1st October 2011, 23:59, said:

Daca este din aluminiu,(brida)... un cablu "batos",rigid...

Nu stiu ce ai lucrat tu 15 ani, dar as vrea sa vad si eu cum arata brida aia de aluminiu

#20
cooliooo

cooliooo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 06.02.2010
probabil taman d-aia l-au banat de atatea ori :roflmao:

#21
tehnicul2011

tehnicul2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 11.05.2011
In termenii "romtelecomistici",cablul bifilar din aluminiu,acela impletit si rigid,unii dintre voi chiar il aveti pana la intrarea in imobil la priza telefonica,se mai numeste si "brida" iar sarmele de cupru ce compun cele 8 perechi ala unui banal cablu UTP,lucratorii de la Romtelecom le mai numesc si "saritor"!
Inainte de-a va prapadi de ras pe forum,intrebati orice lucrator la linii telefonice si va va confirma ce am spus eu!
Este frumos cand Internetul este privit simplu,de acasa din scaunul ergonomic instalat in fata computerului dar daca ati stii ca... poate chiar voi il primiti prin niste amarate de sarme,conectate la o cutie de jonctiune careia i s-a furat capacul si este plina de oxizi iar viteza voastra este strict influentata de banala conectica.... poate ati privi altfel lucrurile!
Voi credeti ca de la centrala pana la voi acasa,primiti Internetul prin fire noi-noute,impecabile? NU! De cele mai multe ori,poate sunt circuite din anii '70,carpite de tot felul de "Dorei",fire ce au pe alocuri izolatia rascoapta si care la ploaie isi schimba rezistenta tocmai datorita acestui fapt!
De cate ori nu vi s-a desincronizat modemul (la unii) cand afara este umezeala? Sau parametri liniei sunt "groaznici",SNR-ul are valori de va luati cu mainile de cap? La asta v-ati gandit? Poate chiar sarmele ce vin de la stalpul din fata casei sunt de vina! Asta este,daca aveti ADSL,transportul se face prin doua banale sarme ce de multe ori.... nu prea sunt din cupru!
Cei carora nu va merge netul prin Romtelecom asa cum vreti si aveti ADSL,ia ridicati-va din fotoliu si uitati-va macar din curiozitate.... ce "sarme" va intra in casa! cate "nade" aveti pana la priza cu conector RJ 11 ce va aduce voua semnalul la modem?
Lasati ochelarii de cal si "falsa superioritate" in a analiza pe cineva si ganditi-va ca Internerul nu se opreste la o tastatura,un monitor si un scaun ergonomic instalat in fata biroului unde tineti computerul! Ia uitati-va,nu cumva firele sunt de pe vremea lui "ceasca" si ar trebui schimbate (la unele locatii) ca sa cereti apoi viteze mai mari?
Mai ganditi-va si mai uitati-va pe-afara pe la stalpiul din fata casei,ce sarme vin pe el!?

#22
cooliooo

cooliooo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 06.02.2010

 tehnicul2011, on 2nd October 2011, 08:49, said:

doua banale sarme ce de multe ori.... nu prea sunt din cupru!
pai da, is din aluminiu, ca doar ne zisesi tu :roflmao: :roflmao: :roflmao:

#23
tehnicul2011

tehnicul2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 11.05.2011
Hai ca facem topicul omului "varza"! De fapt,chiar il rog sa-l editeze!
Cristi a intrebat daca vitezele sunt reale pe Internetul Romtelecom? da,de cele mai multe ori sunt reale.Culmea,de pe Romtelecom scriu si eu acum,aflandu-ma in mediul rural,intr-o comuna din Jud Prahova,cu Internet de 2 Mb/sec si in casa intra chiar acele sarme din aluminiu,acea "brida" ce are o lungime de 300 m de la cea mai apropiata cutie de jonctiune care se afla intr-o vale,pe un stalp de lemn si la care vin tot cabluri vechi! Ce sa va mai spun,NU se poate in cazul locatiei unde ma aflu,cresterea vitezei din cauza liniilor,au recunoscut-o si cei de la Romtelecom.
Dar... fiindca exista si un "dar" - cu toate acestea,viteza este de 1,75 Mb/sec download si 600 Kb/sec upload iar PING-ul de 10/ server Bucuresti.Asa ca,termenii contractului sunt perfect respectati!
Vrem viteze mai mari in acelasi loc,(cazul locatei mele) trebuiesc schimbate liniile,mai exact modernizate! Cand voi reveni acasa in Ploiesti,se va schimba situatia netului fix! UPC cu fiberpower...chiar daca nu este abonamentul cu 120 Mb/sec... este altceva! Insa Romtelecom NU este de neglijat! Aici in Gornet Cricov,n-au fost deranjamente in care sa pice netul cu zilele! Si firele sunt cele care vi le-am descris dar merg pentru ce are omul nevoie!

Edited by tehnicul2011, 02 October 2011 - 09:13.


#24
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
Prietene, eu nu am contestat tehnologia internetului, ci doar am zis ca n-am vazut pana acum brida de aluminiu. Te-ai apucat sa dezvolti aici si sa despici firul in 4, dar nu ai facut o poza la brida aia sa vad si eu macar o data in viata brida de aluminiu. Iar la comparatia utp-ului cu saritor.....jos palaria, nu pot decat sa iti spun la modul FIN ca bati campiile rau de tot. Te astept cu poza aia

#25
cooliooo

cooliooo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 06.02.2010
lasa-l mah in pace, n-auzisi?: 15 (CINCISPREZECE!) ani da telecom :roflmao:

aaaah, scuze, acu' citi mai bine: cica 'in general' :roflmao:

#26
tehnicul2011

tehnicul2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 11.05.2011

 xcit, on 2nd October 2011, 10:20, said:

Prietene, eu nu am contestat tehnologia internetului, ci doar am zis ca n-am vazut pana acum brida de aluminiu. Te-ai apucat sa dezvolti aici si sa despici firul in 4, dar nu ai facut o poza la brida aia sa vad si eu macar o data in viata brida de aluminiu. Iar la comparatia utp-ului cu saritor.....jos palaria, nu pot decat sa iti spun la modul FIN ca bati campiile rau de tot. Te astept cu poza aia
Omule,ai in casa un crampei de UTP? Ia despica-i izolatia si uita-te la sarmele ce-l compun? Acele 8 perechi sunt confectionate exact din sarma de cupru monofilar,sarme ce sunt folosite in repartitoarele Romtelecom si ale centralelor de interior in Institutii! Acel "saritor",i se spune asa fiindca din crampeie de astfel de sarma,se fac "punti" intre regletele unui repartitor!
La cablul din aluminiu,o sa-i fac si poza,o postez cand vin acasa mai pe seara,vb.serios,acum am digitalul la mine dar n-am cablul USB sa fac transferul!
Parca as spune lucruri despre ceva ce "eu am inventat"! Astia sunt termenii folositi zi de zi,daca nu stiai si te-am informat,nu trebuie sa iei lumea la "aerul de superioritate"!
Sa-mi fie cu iertare dar TU esti cel ce NU cunoaste si intreaba,TU esti cel ce in momentul acesta ar trebui sa "mai citeasca niste "almanahe" "! Sau cel putin asa dai de inteles,no-offence!

#27
cooliooo

cooliooo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 06.02.2010

 tehnicul2011, on 2nd October 2011, 09:36, said:

UTP (...) 8 perechi sunt confectionate exact din sarma de cupru monofilar
auzi, da' multifilar se poate?

#28
tehnicul2011

tehnicul2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 11.05.2011

 cooliooo, on 2nd October 2011, 10:40, said:

auzi, da' multifilar se poate?
Da,se poate! Exista UTP cat 5 e,solid...  de cele mai mute ori folosit in retelele de calculatoare unde,pentru conectarea de la switch la statia de lucru,nu poti depasi 90m,exista cablu FTP,S-FTP (PiMF) solid,cablu S-FTP value Cat.6 multifilar... da exista!
Eu m-am referit la cel mai folosit cablu UTP,cel ce multi il aveti chiar in casa sau la birou in retelele de calculatoare si din ale carui sarme,se fac acele punti "saritoare"!
Te asigur ca n-am gresit niciun termen din cei folositi,voi sunteti cei ce va faceti ca nu intelegeti dar asa,am "luminat" si pe cei ce nu stiau! Poate este intr-un fel bine ca ati intervenit,mai afla si lumea (prin intermediul modului vostru de abordare "la superioritate"... nefondata) cate ceva!

Edited by tehnicul2011, 02 October 2011 - 09:58.


#29
cooliooo

cooliooo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 06.02.2010

 tehnicul2011, on 2nd October 2011, 09:57, said:

prin intermediul modului vostru de abordare "la superioritate"... nefondata)
nu cre' ca te referi la mine :D  pen' ca io recunoscui (in repetate randuri :D ) ca-s prost....si cateodata imbecil de-a dreptu'.
da' daca-i acuzi pa altii da 'superioritate', zi-ne si noua de ce te-au banat "fara numar,fara numar,fara numar..."? :roflmao:

auzi, da' ce diametru au firele din cablu ala la care te-ai referit?

#30
tehnicul2011

tehnicul2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 11.05.2011

 cooliooo, on 2nd October 2011, 11:09, said:

nu cre' ca te referi la mine :D  pen' ca io recunoscui (in repetate randuri :D ) ca-s prost....si cateodata imbecil de-a dreptu'.
da' daca-i acuzi pa altii da 'superioritate', zi-ne si noua de ce te-au banat "fara numar,fara numar,fara numar..."? :roflmao:

auzi, da' ce diametru au firele din cablu ala la care te-ai referit?
:P  Ia si tu un subler sau un micrometru si masoara-le,ca eu n-am avut curiozitati d'astea! :P  :lol:
Si ... hai ca s-a vorbit cam mult off-topic si am ajuns de la viteza Romtelecom,la teoria compozitiei "sarmoase"! :)

#31
tehnicul2011

tehnicul2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 11.05.2011
@Unchiujim,ne-ar mai putea lumina privitor la problema cu ADSL-ul,perspectivele VDSL-ului in zona unde locuieste Cristi.
Cata vreme nu stim zona,ne dam doar cu presupusul si analizam situatii asemanatoare! Una peste alta,NU fac reclama dar in Romtelecom poti avea incredere DPDV al Internetului livrat!
Este Internet,nu intranet metropolitan ca la RDS unde de multe ori,nici Microsoft.com nu se asterne la abonament FL2 cu 100 Mb/sec... visati de RDS!
Eu am ales UPC ca furnizor de internet fix si vreau sa spun ca merita din plin! Nu-i laud,mi-au dovedit din 2009 de cand am TV de la ei,n-am avut macar o secunda "cablul picat" iar netul prin speedtest este tot timpul la viteza maxima din contract,atat pe intern cat si pe extern.Dar sa nu facem paralelisme,v-am spus doar ca fapt divers!
Pe Romtelecom,cu cel mai mic abonament si ADSL,in mediul rural de unde va sciu acum,merg paginile instant!

#32
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
Eu am Power și pe site îmi scrie 70 Mbps și în modem îmi dă 71678 Kbps și tip de conexiune pe vDSL cu modem HG655B.

#33
tehnicul2011

tehnicul2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 11.05.2011

 xcit, on 2nd October 2011, 10:20, said:

Prietene, eu nu am contestat tehnologia internetului, ci doar am zis ca n-am vazut pana acum brida de aluminiu. Te-ai apucat sa dezvolti aici si sa despici firul in 4, dar nu ai facut o poza la brida aia sa vad si eu macar o data in viata brida de aluminiu. Iar la comparatia utp-ului cu saritor.....jos palaria, nu pot decat sa iti spun la modul FIN ca bati campiile rau de tot. Te astept cu poza aia
Rectific,cablul ala negru din fier zincat... mama lui de cablu,ala negru sau verde ca izolatie si batos,vizibil pe toti stalpii din toate orasele si satele tarii!

#34
cooliooo

cooliooo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 06.02.2010

 tehnicul2011, on 2nd October 2011, 10:20, said:

Ia si tu un subler sau un micrometru si masoara-le,ca eu n-am avut curiozitati d'astea!
pai atunci da unde sti ca-s la fel? :roflmao:

si aluminiu, fier zincat, tot aia :roflmao:  cin'spe ani da telecom, ce mama naibii :roflmao:

si zi mah, aci pa forum (unde faci acuze da superioritate) da ce te-au banat......insa nu cre' c-o s-o faci, o sa te limitezi la scos limba :roflmao:

#35
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
La ei pe site scrie ca eu pot beneficia de 16 mbps. Eu atat si am. La altii poate sunt diferente.

#36
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006

 tehnicul2011, on 2nd October 2011, 13:20, said:

Rectific,cablul ala negru din fier zincat... mama lui de cablu,ala negru sau verde ca izolatie si batos,vizibil pe toti stalpii din toate orasele si satele tarii!

hai ca ai devenit penibil, in sfarsit te-a luminat cineva. Eu recunosc ca atunci cand nu stiu ceva, tac si ascult si bag la sfecla....dar cand esti tufa de venetia si ai auzit cativa termeni la cineva, vii si te dai marele cunoscator, nu pot sa iti urez decat inca un ban si lasa-neee lasa-neee...aluminiu e totuna cu fierul, ia pune magnetul pe el sa vezi ce face ? auzi la el "punti saritoare" ha ha, habar n-ai ce e ala fir saritor Dorele. Pa

 tehnicul2011, on 2nd October 2011, 10:36, said:

Acele 8 perechi sunt confectionate exact din sarma de cupru monofilar,

Vreau si la asta o poza ca inca n-am vazut utp cu 8 perechi, daca nu e secret ai putea sa ne spui si unde ai lucrat in telecom ? presupun ca la meseria care o stii de aia nu mai lucrezi, corect ?

Edited by xcit, 02 October 2011 - 13:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate