Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Sinucidere

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
blackdevil1

blackdevil1

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.08.2011

 pelikanu, on 30th September 2011, 11:05, said:

Apoi dara na,

esti oltean sau ardelean?? Sau poate pacala ca am citit cartea si expresia era aceasi.

In alta ordine de idei daca totusi te sinucizi sa-mi zici si mie preturile de pe acolo ca pe pamant sunt cam mari :lol: :lol:  
P.S. sa nu bantui forumul ca mai avem nevoie de el

#20
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,979
  • Înscris: 03.12.2005

 loock, on 30th September 2011, 17:04, said:

Este exact pe dos, pt. sinucidere trebuie sa ai curaj - chiar initiatorul topicului remarca ca-i este frica de moarte.

De fapt trebuie sa ai destul de puternic afectat instinctul de autoconservare. Asta presupunand ca nu esti din majoritatea care se "sinucide" doar ca sa atraga atentia asupra sa si daca reuseste reuseste doar din greseala.

In principiu, ideea ramane "N-ai tupeu, ba!".

#21
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

 doctorwho, on 30th September 2011, 18:11, said:

:roflmao:
sa te sinucizi nu iti trebuie curaj. e de ajuns lasitatea.

Asta e un argument de cretin. Un fel de auto-consolare a retardatilor.

Plictiseala =/= lasitate. Frica de moarte, pe care toti o avem in doze mai mari sau mai mici, inseamna lasitate. Iar cei care se sinucid au mai putina frica decat ceilalti

Edited by Nemesis-, 30 September 2011 - 17:15.


#22
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006

 doctorwho, on 30th September 2011, 18:11, said:

:roflmao:
sa te sinucizi nu iti trebuie curaj. e de ajuns lasitatea.

Curajul necesar pt. asta, este mai mare (mult) decat lasitatea de a infrunta problemele din viata.
Sigur, este discutabila treaba, dar doar din perspectiva sanatatii mintale pe care o are sau nu o are sinucigasul...

#23
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Lol, prea tare asta.
Curajul de a nu te duce la munca este mai mare decat cel de a te angaja. Corect...not!
Nici mnu vreau sa ma complic. Pentru voi, cei care lupta sunt de fapt niste lasi. Fii curajos si lasa-te calcat in picioare. Fii curajos si cedeaza...zau, parca ati fi Basescu.

Edited by YOUR_GOD, 30 September 2011 - 17:22.


#24
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
Aici nu e vorba de curaj de a-ti trai viata, ci de apatie. Omului nu-i mai PASA de viata, lui NU II E FRICA s-o traiesca. Esti capabil sa faci diferenta?

#25
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Esti capabil sa vorbesti cu sens?
Curaj: Forța morală de a Ăźnfrunta cu Ăźndrăzneală primejdiile și neajunsurile de orice fel;
Mai ai de infruntat DEX-ul si gata.

Iar ca sa te linistesc, cei care se sinucid o fac pentru ca nu mai pot trai. Deci, cauta o scapare, in niciun caz nu scrijelesc cu lama pe vene 'am invins'.

Edited by YOUR_GOD, 30 September 2011 - 18:12.


#26
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
bullshit, moartea e "primejdia" suprema.

Tu confunzi frica cu sila / plictiseala. Omul pur si simplu s-a saturat sa fie dezamagit de o anume persoana sau situatie, atat de mult incat considera moartea mai atractiva decat viata care il dezamageste constant

#27
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Ce spui tu sfideaza logica, prin urmare ma retrag.

#28
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011

 gabyyss, on 30th September 2011, 17:25, said:

V-ati simtit vreodata straini ? ca nimic nu se leaga, nu are sens, ca viata voastra nu e ceea ce pare, si nu prea puteti schimba asta...
Ati avut ganduri negre? dar nu si puterea sa le indepliniti (frica de moarte)
Cum ati trecut peste?
Cu ochii deschisi visez la ceva mai bun, dar doar visez....:(
Străin, asta nu cred, acuma într-o lume în care majoritatea reușesc fără studii, adică automat te simți făcând parte din minoritate, fiind altfel.
Oricând poți schimba ceva, omoară pe cineva.
Gând negru are oricine, în lumea asta există doar două persoane:
- una care vrea să se omoare, dar are frică să se omoare, motive de durere, motive de religie.
- unul care vrea să omoare pe altcineva, nu contează cine, vrea doar să simtă libertate, să spargă granițele morale, religioase.
Nu poți trece peste ele, rămân cu tine, rămân parte din tine, îți rămân ca experiența de viață, prețuiești mai bine viața.
Majoritatea persoanelor au trecut prin faze de genul ăsta, este ceva normal, totul este să ai puterea să mergi înainte.
Îți recomand să vezi Inception, o să înțelegi la ce parte fac referire.
Vise, vise, vise, Daydream, ceva normal, orice lucru poate să îți declanșeze stările astea, muzică, ploaie, anumite cuvinte, mersul cu autobuzul.
Toată lumea are un loc, o persoană, ceva ce îl calmează.
Dacă tot folosești anonimatul, adică era normal să spui și ce este cu visele astea de zi, eram curios ce ai pe suflet, toți pățim să intrăm automat într-o asemenea stare, pe urmă te prinzi că ești în autobuz, lume pe lângă tine, este identică cu fazele când te bufnește râsul într-un loc public.

#29
gabyyss

gabyyss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.09.2011
Va multumesc tuturor care ati raspuns.
Sper sa gasesc puterea de a merge mai departe.

#30
flying_soul

flying_soul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 06.08.2011

 gabyyss, on 30th September 2011, 17:25, said:

V-ati simtit vreodata straini ? ca nimic nu se leaga, nu are sens, ca viata voastra nu e ceea ce pare, si nu prea puteti schimba asta...
Ati avut ganduri negre? dar nu si puterea sa le indepliniti (frica de moarte)
Cum ati trecut peste?
Cu ochii deschisi visez la ceva mai bun, dar doar visez....:(
Eu nu m-am multumit doar sa ma gandesc la sinucidere, am si pus in practica. Si iti trebuie curaj, crede-ma, desi e un curaj prostesc, recunosc. Ce sa zic, gandurile negre trec greu, iar sfaturile nu ajuta nici ele, de multe ori, dimpotriva, se intampla ca unele, nepotrivite, sa il adanceasca si mai tare in depresie pe cel ce le primeste. Am fost norocoasa si am scapat, medicii s-au minunat, pt. ca nu prea imi dadeau sanse. Cand m-am trezit din coma mi-am spus: acum, daca n-am murit, macar sa traiesc ca si cand n-as avea nimic de pierdut si sa fac lucruri pe care inainte nu le-as fi facut, ca, pana la urma, tot o sa mor. Am incercat sa vad totul cu alti ochi. Si chiar am reusit. Niciodata nu mi-am mai dorit sa ma sinucid, desi am trecut prin multe necazuri, necazuri ce pe unii poate i-ar fi facut candidati pt. spitalul de nebuni. Curaj! Nu din ala prostesc, se intelege. :)

#31
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,979
  • Înscris: 03.12.2005
Pe de alta parte nici nu va inteleg, zau. Sinucigasi sunt 3-4-5 pe zi, ii vezi la stiri, azi sunt unii, maine o serie noua, si tot asa. Daca tot nu mai ai nimic de pierdut, fa o chestie memorabila, un gest, ceva, sa ramai in istorie. De exemplu scapa-ne de chior inainte sa dai coltu' si-ti vom fi profund recunoscatori.

#32
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
:thumbup:

dar cred ca daca ar face asta, n-ar mai vrea sa se sinucida dupa aia..

#33
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

 Aether, on 30th September 2011, 19:29, said:

Oricând poți schimba ceva, omoară pe cineva.

Da-i adresa ta , asa are de unde alege. :ciocan:

#34
ambitioasa

ambitioasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 15.09.2010

 gabyyss, on 30th September 2011, 17:25, said:

V-ati simtit vreodata straini ? ca nimic nu se leaga, nu are sens, ca viata voastra nu e ceea ce pare, si nu prea puteti schimba asta...
Ati avut ganduri negre? dar nu si puterea sa le indepliniti (frica de moarte)
Cum ati trecut peste?
Cu ochii deschisi visez la ceva mai bun, dar doar visez....:(
Ganduri negre au majoritatea oamenilor ,uneori:diverse nemultumiri,dezamagiri ale vietii.
Din fericire foarte putini semeni au puterea sa le indeplineasca,acestia de altfel sunt f bolnavi psihic.
Foarte bine faci ca visez la ceva mai bun.
Inseamna ca ai sperante pentru o schimbare in bine.
Incearca sa-ti clarifici lucrurile,persoanele ,locurile care te relaxeaza,te incarca pozitiv si incearca sa fii cat mai mult in mijlocul lor.
Vei vedea iti va fi mult mai bine.
Succes!

#35
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011

 doctorwho, on 30th September 2011, 18:11, said:

:roflmao:
sa te sinucizi nu iti trebuie curaj. e de ajuns lasitatea.

Si tu crezi ca sinucigasului ii pasa nespus de mult daca ceea ce vrea sa faca e un act de curaj sau lasitate?

#36
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011

 teknotronik, on 1st October 2011, 17:39, said:

Da-i adresa ta , asa are de unde alege. :ciocan:
Eu fac parte din ăia care s-au gândit să se sinucidă, apoi au trecut în extrema: să omor pe cineva, apoi am putut să îmi văd de viață, momentan, viața are multe surprize.
Vestea bună: Ești sigur dacă nu ești femeie, încă nu violez bărbat, doar femeile bune sunt pe listă, adică ce ai face înainte de: moarte, pușcărie: Violez pe una bună, caut să omor pe cineva, pe urmă mă predau, numai după ce am terminat  de papat bănetul de la aia pe care am terminat de violat + ăla pe care l-am omorât, pe urmă îmi ocupă altă lume timpul, mă plimbă la interogatoriu, pușcărie, acomodare, mai câștig ceva timp pe lumea asta.
O să ai o viață limitată până în ziua în care o să îți dai seama că poți face mai multe după ce treci peste granițele morale, poliția doarme, puțin spirit de observație nu strica, trăim într-o lume în care majoritatea fug de muncă ca de dracu, majoritatea homosexualilor se ascund în biserică, scoală, adică este chiar așa de greu să găsești pe cineva pe care să îl trimiți pe altă lume, o să faci un bine pe lumea asta.

Edited by Aether, 01 October 2011 - 18:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate