Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 

ce pot sa fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

View Postsoftpedistul, on 6th October 2011, 14:02, said:

Când este vorba despre o „depresie”, evit să dau indicații în lipsa unei evaluări făcute de mine.
Uneori, sub perdeaua tristeții se poate ascunde o tulburare schizoafectivă sau depresia se poate construi pe o tulburare de personalitate.

Pe când eram începător, am lucrat cu o „depresie”. Nici prin cap nu mi-a trecut că ar putea să mai fie și altceva acolo.
De la o ședință la alta, ieșea tot mai clar în evidență un borderline atât de frumos, încât am avut fost nevoit să cer supervizare.

Astfel pentru a putea să îți răspund la întrebarea din titlu, cred că ar trebui să ne spui / afli mai multe despre ce crede prietena că a declanșat și ce menține depresia asta.


În urmă cu o săptămână, o clientă (40 de ani) cu o depresie recurentă mi-a spus un lucru interesant.
„Știi, când fac ce-mi place uit de suferință. Dacă aș putea face mereu ce-mi place, n-ar trebui să ne mai vedem”.

Cunosc. ;)

#20
ambitioasa

ambitioasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 15.09.2010

View Postroua, on 6th October 2011, 13:32, said:

Fii foarte atenta, poate masca aceasta buna dispozitie/ameliorare usoara planificarea actului. Faptul de a fi planuit totul poate da senzatia de usurare a poverii tocmai pentru ca urmeaza "eliberarea".

Ia in considerare treaba aceasta si stai prin preajma.

Nu e neaparat sa stea asa lucrurile dar nu strica atentia. Ti-am oferit acest hint, foarte important de altfel, in lipsa amanuntelor care sa-mi ofere un tablou.
Nu cred,realmente e mai bine.
Are activitati zilnice mai multe,e ocupata,cred ca nu are timp sa se gandeasca atat la propria ei persoana.
Multumesc oricum pentru interes.

#21
romulusvb

romulusvb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.05.2011
Pai, pare ca asta i se intampla: face lucruri care ii plac. Nu neaparat favoritele sale, dar o indeparteaza de la un subiect mai putin placut, ea insasi.

#22
ambitioasa

ambitioasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 15.09.2010

View Postromulusvb, on 6th October 2011, 21:44, said:

Pai, pare ca asta i se intampla: face lucruri care ii plac. Nu neaparat favoritele sale, dar o indeparteaza de la un subiect mai putin placut, ea insasi.
Multumesc pentru interes.

#23
Prozac77

Prozac77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 30.05.2011

View Postsoftpedistul, on 6th October 2011, 14:02, said:

„Știi, când fac ce-mi place uit de suferință. Dacă aș putea face mereu ce-mi place, n-ar trebui să ne mai vedem”.

Cat de mult adevar spus pentru noi cei aflati in suferinta!

#24
ambitioasa

ambitioasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 15.09.2010

View PostProzac77, on 10th October 2011, 20:10, said:

Cat de mult adevar spus pentru noi cei aflati in suferinta!
Prozac 77,propun sa nu ne mai plangem de mila.

Asa nu ne facem nici un bine,din contra.

Viata nu e roz,dimpotriva e o lupta continua.

Depinde de noi in primul rand sa o facem suportabila si de ce nu ,placuta.

Diferenta dintre optimisti si pesimisti consta,in primul rand, din faptul ca optimistii privesc partile neplacute din viata mai detasat,cu speranta de mai bine.

Noi de ce nu am putea incerca sa facem ca si ei?

#25
romulusvb

romulusvb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.05.2011
Viata nu e neaparat sa fie o lupta continua :).

#26
ambitioasa

ambitioasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 15.09.2010

View Postromulusvb, on 12th October 2011, 21:07, said:

Viata nu e neaparat sa fie o lupta continua :).
Detaliaza,te rog,la ce te-ai gandit cand ai facut afirmatia anterioara.

Prin lupta continua-ma refeream la faptul ca atunci cand avem greutati in viata, nu trebuie sa ne lasam acaparati,coplesiti de ele;nu trebuie sa fim deprimati,din contra e bine sa mergem mai departe,cu speranta ca vor veni si zile mai bune.

#27
romulusvb

romulusvb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.05.2011
Ne-am invatat sa privim cu un nivel urias de orgoliu propria viata. Ne atasam de ea, ne agatam, ca sa zic mai exact, cu dintii de propriile subiectivitati, ne luam foarte in serios, ne pigmentam rationamentele si discursurile cu "trebuie", "asa se face" si tot felul de inutilitati normatoare... Ok, ne cream iluzia apartenentei la grup, dar pierdem contactul cu zona mai adanca din interior, acea entitate dispusa sa traiasca, nu sa lupte; preocupata mult mai mult, daca nu complet de a fi, in loc de a avea. Viata poate insemna experimentare, invatare, joc. Viata privita ca lupta a transformat lumea aceasta in... nu stiu cum sa descriu :).
Speranta e buna. Credinta cred ca este mai activa, mai tangibila. Si se poate schimba, in timp, ca directie si ca forta.

#28
ambitioasa

ambitioasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 15.09.2010

View Postromulusvb, on 15th October 2011, 08:10, said:

Ne-am invatat sa privim cu un nivel urias de orgoliu propria viata. Ne atasam de ea, ne agatam, ca sa zic mai exact, cu dintii de propriile subiectivitati, ne luam foarte in serios, ne pigmentam rationamentele si discursurile cu "trebuie", "asa se face" si tot felul de inutilitati normatoare... Ok, ne cream iluzia apartenentei la grup, dar pierdem contactul cu zona mai adanca din interior, acea entitate dispusa sa traiasca, nu sa lupte; preocupata mult mai mult, daca nu complet de a fi, in loc de a avea. Viata poate insemna experimentare, invatare, joc. Viata privita ca lupta a transformat lumea aceasta in... nu stiu cum sa descriu :).
Speranta e buna. Credinta cred ca este mai activa, mai tangibila. Si se poate schimba, in timp, ca directie si ca forta.
Da,ai dreptate .
Cred ca am exagerat putin.

#29
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006
Cu toate ca propria narativa e formata si din speranta si din lupta. Cateodata speranta e o lupta in sine.

Cred ca de fapt dificil este unde e echilibrul intre joc si regulile jocului. ;)

#30
NotEasy

NotEasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.10.2010

View Postdanutz96, on 30th September 2011, 10:24, said:

Duceti-o cu forta la un pisiholog.Cred ca ar doar el poate face ceva in privinta asta.

poftim?!  :confuzzled:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate