Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

roma/romani/romanies

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
96 replies to this topic

#19
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,749
  • Înscris: 15.06.2007

View PostMizantrop, on 28th September 2011, 15:11, said:

Zise postacul din beciul PNL.
Later edit: 62 641 de români zici? tare.  La o căutare rapidă pe youtube am găsit așa:

FLORIN SALAM SI CRISTI DOREL - TU AI SA PLANGI -  8,471,040 views

Nicoleta Guta-Ma lupt cu amintirea ta(Balto) - 5,327,703 views

Adrian Copilul Minune - Asa sunt zilele mele - 4,945,213 views
Pai acolo sunt cateva sute de manelisti care asculta aceeasi melodie de la favorites, in loop. E irelevant :naughty:

#20
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006

View PostMizantrop, on 28th September 2011, 15:11, said:

Zise postacul din beciul PNL.
Later edit: 62 641 de români zici? tare.  La o căutare rapidă pe youtube am găsit așa:

FLORIN SALAM SI CRISTI DOREL - TU AI SA PLANGI -  8,471,040 views

Nicoleta Guta-Ma lupt cu amintirea ta(Balto) - 5,327,703 views

Adrian Copilul Minune - Asa sunt zilele mele - 4,945,213 views
Mai omule,nu te opresti cu jignirile si atacurile la persoana ? Chiar n-ai vazut pana acum ca nu ti-am raspuns cu aceeasi mitocanie cu care sunt gratulat ?

In alta ordine de idei,una este semnatura pe o petitie si alta este accesarea unei melodii (o persoana poate sa acceseze linkul de mai multe ori) ...dar ce vrei sa-mi spui cu asta ca nu inteleg ? Poate si matale esti tigan si-ti aperi etnia si eu nu m-am prins.

#21
nmg

nmg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,454
  • Înscris: 07.09.2005

View PostMizantrop, on 28th September 2011, 15:25, said:

Romi, nu rromi. :photo:

Nici romi, nici rromi.

Tzigani !

:)

#22
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,059
  • Înscris: 02.03.2003

View Postdragospas, on 28th September 2011, 13:56, said:

Si in presa straina cum crezi ca sunt numiti ? ...de cele mai multe ori romani...asa ca e lata rau

Acum cativa ani mi s-a intamplat personal o situatie de acest gen in sudul Greciei. Stand la o terasa cu familia si alti prieteni,ne-am trezit ca muzicantul care asigura antrenul acelei terase ne-a dedicat o melodie tiganeasca pentru romanii de la acea terasa. Bineinteles ca ne-am simtit jigniti si am parasit terasa...dar aici ridic problema de perceptie. Culmea este ca desi muzicantului grec i s-a atras atentia de confuzie,acesta nu a inteles gafa care o facuse.


Cand un grec face confuzia intre tigan si roman tu sa il confunzi pe el cu un turc.
Pe francezi sa ii numesti marocani si pe nemti turci.
Sa vada si ei cat de bine este cand sunt asimilati etniei dominante.

#23
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006

View PostFumatorul, on 28th September 2011, 15:15, said:

Măi, Dragoș, acu' ai zis-o și tu :D ...
Lăutaru' ăla nu știa, probabil, ce e aia melodie românească, nu că nu știa care-i diferența dintre români și țigani.
Nu se poate întâmpla o astfel de confuzie în Grecia. Grecii știu la fel de bine ca tine cine-i țigan și cine nu...
Iar dacă melodia pe care v-a dedicat-o era o manea, resemnează-te cu ideea că a aflat asta de la alți români.
Muzicantul ala chiar era in confuzie...cand i-am spus personal ca noi suntem romani nu tigani,omul s-a mirat de reactia noastra asigurandu-ne ca este un fan al muzicii tiganesti.Melodia pe care ne-a dedicat-o nu era o manea.

View Postnmg, on 28th September 2011, 15:42, said:

Nici romi, nici rromi.

Tzigani !
Pe A3 este Cioaba care vorbeste despre romii din Romania...suna ca dreaq. Ce sa mai inteleaga strainii si sa faca diferenta dintre romii din Romania si romanii din Romania.

S-a ajuns astfel incat tiganii sa aibe numele identic cu al romanilor in limba engleza

Edited by dragospas, 28 September 2011 - 14:58.


#24
Mizantrop

Mizantrop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 17.03.2007

View Postdragospas, on 28th September 2011, 15:54, said:

Pe A3 este Cioaba care vorbeste despre romii din Romania...suna ca dreaq. Ce sa mai inteleaga strainii si sa faca diferenta dintre romii din Romania si romanii din Romania.

Asta cu  "sună ca dracu" e un argument de 2 bani.  Pe același sistem te întreb și eu cum fac străinii diferența dintre românii din Roma și romanii din Roma?

Edited by Mizantrop, 28 September 2011 - 15:03.


#25
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postdragospas, on 28th September 2011, 15:54, said:

Muzicantul ala chiar era in confuzie...cand i-am spus personal ca noi suntem romani nu tigani,omul s-a mirat de reactia noastra asigurandu-ne ca este un fan al muzicii tiganesti.

Mă, acu' ce să zic....Ha! Ha! Ha! Ha! Ha!
Nu te cunosc personal, deci, eu știu :D , poate că lăutaru' ăla avea dreptate să fie confuz, poate că tu ești mai țigan, așa :roflmaofast:
Sau poate că ai comportament de  țigan! :roflmaofast:

#26
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

View PostMUR_I0NUT, on 28th September 2011, 14:07, said:

... despre care isi da prost cu parerea alt retardat. :console:
@ Mizantrop nu e un retardat. E un tigan, rebotezat rom si care isi cunoaste interesul. Citeste-i postarile!

View Postdragospas, on 28th September 2011, 14:20, said:

MIZANTRÓP, -Ă s.m. și f. Suferind de mizantropie; om nesociabil, morocănos, posac, ursuz. [< fr. missnthrope, cf. gr. misein – a urî, anthropos – om].

Te-ai descris singur...eu as adauga si altele,dar e bine si asa. Omule,ai o problema cu mine ?

Revenind la subiectul propus,situatia este grava ,mult mai grava decat isi inchipuie multi. Rromii au devenit agresivi,nu manifesta niciun respect fata de nimic si de nimeni.
Fa-i raport pentru ca te-a  numit retardat.

View PostMizantrop, on 28th September 2011, 15:11, said:

Zise postacul din beciul PNL.
Later edit: 62 641 de români zici? tare.  La o căutare rapidă pe youtube am găsit așa:

FLORIN SALAM SI CRISTI DOREL - TU AI SA PLANGI -  8,471,040 views

Nicoleta Guta-Ma lupt cu amintirea ta(Balto) - 5,327,703 views

Adrian Copilul Minune - Asa sunt zilele mele - 4,945,213 views


  Te caracterizeaza manelele si ciorile cantatoare de mai sus de le dai ca exemplu?

View Postnmg, on 28th September 2011, 15:42, said:

Nici romi, nici rromi.

Tzigani !

:)
Nu ai ghicit. Regulamentar se zice CIORI de etnie tiganeasca. Sau cel putin asa m-au invatat pe mine la scoala ca le zice. E valabil doar in cazul tiganilor cantatori, ca mai sunt si spoitori, lingurari, caldarari si alte "bresle"-model de organizare din Evul Mediu_.
Deh, am o educatie precara, dupa "standardele" ,corect dpdv politic, actuale.

#27
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007

View PostSophistiKat, on 28th September 2011, 14:47, said:

Probabil ca au luat exemplul mioriticilor!  :naughty:

Undeva in tara, niste gay sunt discriminati de catre mioritici. Vezi ca poate ai treaba pe acolo si te retinem.

#28
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,642
  • Înscris: 26.03.2008
Nu vad unde este problema utilizarii numelui consacrat deja de tigan.

#29
Mizantrop

Mizantrop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 17.03.2007

View Postspider_zero_sapte, on 28th September 2011, 22:44, said:

@ Mizantrop nu e un retardat. E un tigan, rebotezat rom si care isi cunoaste interesul.

M-ai prins, sunt jumătate rom, jumătate evreu și m-am  încuscrit cu Soros în guvernul mondial pentru a lupta împotriva românismului. :rolleyes:

Quote

Citeste-i postarile!

Perfect, să mă citiți amândoi ca pe Dostoievski.

Quote

Fa-i raport pentru ca te-a  numit retardat.

Până și-un urangutan în călduri își putea da seama că nu l-am făcut retardat pe dragospas, pentru că nu el a scris textul. Tu n-ai putut.

Edited by Mizantrop, 28 September 2011 - 23:03.


#30
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

View PostMizantrop, on 29th September 2011, 00:03, said:

M-ai prins, sunt jumătate rom, jumătate evreu și m-am  încuscrit cu Soros în guvernul mondial pentru a lupta împotriva românismului. :rolleyes:



Perfect, să mă citiți amândoi ca pe Dostoievski.



Până și-un urangutan în călduri își putea da seama că nu l-am făcut retardat pe dragospas, pentru că nu el a scris textul. Tu n-ai putut.
Mda, ai dreptate. Eu nu am putut, dar tu puti?  Exemplul cu urangutanul este elocvent. Tiganii si urangutanii: doua specii de primate/ un pic mai evoluate. :console:

#31
MihaiTJ

MihaiTJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,249
  • Înscris: 24.05.2011
Deci consiliul înțelepților de pe Softpedia s-a reunit aici să decidă, irevocabil, numele minorității țigănești. Frumos.

Nu am citit postul inițial dar am observat în treacăt aceleași vechi cretinisme cu "Dom" și căcaturi din astea. Fraților, termenul de "Rom" apare în dicționarul Oxford ca fiind din 1700, de pe vremea când nu auzise nimeni de România. Dar s-au adunat etimologii țării în topicul ăsta, se pare.


Hai să ne plângem și de populația din Elveția care își zic Romansh, ca să nu mai vorbim de Valoni și Welsh care au aceeași etimologie ca Valahii.

#32
Ballano

Ballano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 30.01.2010

View PostMizantrop, on 28th September 2011, 13:49, said:

Un text scris de un retardat pentru retardați.
  Daca domnia ta nu face parte din multimea retardatilor de care pomenesti, te-as ruga sa aprofundezi ideea care te-a facut sa etichetezi astfel intreg poporul Roman. Desi nu te cunosc, cred ca as comite un pleonasm spunandu-ti pe nume si retartdat. Sa nu te consideri jignit cand tu jignesti o natiune!  :nonobad:

View PostMihaiTJ, on 29th September 2011, 03:52, said:

Deci consiliul înțelepților de pe Softpedia s-a reunit aici să decidă, irevocabil, numele minorității țigănești. Frumos.

Nu am citit postul inițial dar am observat în treacăt aceleași vechi cretinisme cu "Dom" și căcaturi din astea. Fraților, termenul de "Rom" apare în dicționarul Oxford ca fiind din 1700, de pe vremea când nu auzise nimeni de România. Dar s-au adunat etimologii țării în topicul ăsta, se pare.


Hai să ne plângem și de populația din Elveția care își zic Romansh, ca să nu mai vorbim de Valoni și Welsh care au aceeași etimologie ca Valahii.
Ai spus bine:-minoritate tiganeasca .Pentru ce sa numim o etnie altfel de cum este cunoscuta de sute de ani? Pentru a crea confuzie cred, dar cui foloseste? Daca numim cacatul rahat nu mai pute? :notangel: Fara a generaliza, pentru ca sunt convins ca exista tigani de toata stima, totusi marea majoritate a tiganilor sunt infractori (depistati sau nu...inca). Pentru ca tie sa nu-ti fie rusine ca esti tigan, trebuie sa ei atitudine contra celor care-ti fac etnia de ras, nu sa-i aperi neconditionat; asa nu rezolvi nimic... doar infierbanti spiritele.

View PostSophistiKat, on 28th September 2011, 14:47, said:

Probabil ca au luat exemplul mioriticilor!  :naughty:
Un barbat care se machiaza ca o femeie si imbraca haine femeiesti, nu merita sa fie bagat in seama de oamenii normali. Sau vrei sa afirmi ca esti femeie? Naspa rau... (ps. Ti-am vazut pozele pe undeva si... :puke: )

#33
severus68

severus68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 29.12.2010
In toate limbile europene cum li se spune rrrrrrromilor?
cegan,tzagan,gipsy,zingaro,zigeuner,gitano, gitane ,etc... si toate inseamna acelasi lucru :tigan. Ca e peiorativ , a cui o fi vina ?
Or fi toate popoarele astea intr-o dunga si sunt tiganii niste sfinti ?
Cand e vorba de statisticile violentei,morbiditatii , comportamentului antisocial, neintegrarii , etc , care indica aceasta etnie ca fiind in top, aparatorii tiganilor incep sa miorlaie , sa invoce drepturile inalienabile ale infractorilor , care se dau romani , exact atunci cand comit cele mai mari nelegiuiri prin Europa. Si nelegiuirile lor sunt nenumarate. De ce atunci cand isi obliga copiii sa se casatoreasca la varste fragede , nu mai sunt romani ci tigani ( asa e obiceiurili noastre tiganesti ,mancat-tz-as , din strabuni , etc ).Ce solutii aveti dragi aparatori ai tiganilor , pentru acesti vesnici inadaptabili ? Si de ce doar limba roamana sa schimbe cuvantul tigan in rrom? Ce facem cu celelalte popoare /tari /limbi care nu au sinonime pentru tigan? Adica alte popoare ii denumesc gipsy, gitanos, ciganos, zingari, zigeuner etc., iar noi, romanii, suntem obligati sa ii apelam rromi? Eu vorbesc romana, nu romanes, deci folosesc termenul de tigan cum au fost ei numiti de la Mircea cel Batrin incoace. Chiar trebuie sa manelizam cu totul?  Ca bibliografie sunt citate "The Gypsies" si "Centre de recherches tsiganes" - nu este un nonsens apropo de termenul "rrom" sustin .  Francezii au Centre de recherches TSIGANES si nu RROMANES .
Cat despre sensul peiorativ, depinde de comportamentul etniei; pot fi admirati si apreciati ca tigani, sau criticati ca rromi ( romi) Omul sfinteste locul! Cum la germani nu le zicem ''deutcheri''sau la englezi nu le zicem ''britsi'', tiganilor nu le poti spune decit TIGANI ! NOI SUNTEM ROMANI, dar au ajuns tiganii sa ne impuna lexicul! Veti face recurs la ?Tiganiada? lui Ion Budai Deleanu, ?La Tiganci? de Mircea Eliade sau ?Mica tiganiada? cantata de Phoenix?

#34
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

View Postseverus68, on 29th September 2011, 08:27, said:

...Veti face recurs laTiganiada lui Ion Budai Deleanu,  La Tiganci de Mircea Eliade sau Mica tiganiada cantata de Phoenix?

De văzut Equilibrum În filmul ăla acțiunea se petrecea într-o societate totalitară unde era interzis să deții cărți...

Imagina-ți-vi-l pe Mizantrop prăjind cu aruncătorul de flăcări orice material tipărit, audio sau video, care iese din din șabloanele mentale ale corectitudinii etno-politice.

Arma etnică combinată cu arma termică...succes garantat!  :coolspeak:

Edited by floryyn, 29 September 2011 - 08:00.


#35
severus68

severus68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 29.12.2010
Faptul ca un popor/o etnie foloseste un cuvant pentru a se autoidentifica nu inseamna automat ca alte popoare/etnii sunt obligate sa-l folosesca. Olandezii isi spun tarii lor Nederland(Netherlands), dar accepta si numele pe care l-au data anglo-sxonii de "Holland", desi poate le-ar putea evoca o perioada nu prea fericita a existentei Regatului Holland si ocupatia napoleoniana. Ungurii isi spun "maghiari", dar n-au avut niciodata pretentia sa nu-i numim unguri (ceea ce ar putea evoca crudele invazii ale hunilor in Europa). Nu poti obliga un alt popor/ alta etnie sa te numesca cum vrei tu. Si, in general, nu poti cere ca limba altui popor/natii/etnii sa se modifice cum vrei tu. Din momemnt ce in limba romana cuvantul tzigan identifica precis apartanenta la o etnie, nu vad sensul acestei dezbateri cu iz pagubos de "political correctness". Potrivit vicepresedintelui Executivului de la Bruxelles si in acelasi timp si comisar pentru Justitie si Afaceri Interne Franco Frattini , Uniunea Europeana a cheltuit, incepand din 2000, aproape 400 de milioane de euro pentru integrarea tiganilor . O parte din uriasa suma a ajuns la cele peste 70 de organizatii din Romania care trebuiau sa se ocupe de problema tiganeasca . Ce au facut real aceste organizatii pt. tigani ? Vorba lui Madalin Voicu , cele peste 70 de organizatii care ar trebui sa faca ceva concret pentru socializarea si civilizarea acestei etnii , au devenit o mare chiftea . Papa fonduri , inclusiv cele europene , la greu si nu fac absolut NIMIC . Mult mai demni decat noi,bulgarii au recunoscut Macedonia fara a ccepta ideea unui popor si a unei limbi macedonene,considerata ca limba bulgara.Grecii au impus denumirea de Fosta Republica Iugoslava a Macedoniei pentru a nu se confunda cu Macedonia Antichitatii de civilizatie greaca.Guvernantii nostri,din grija slugarnica de a fi politic corecti au acceptat o confuzie majora cu propriul etnonim national,desi termenul de tigan, ca identitate etnoculturala ,exista deja,tot asa cum elenii nu sunt deranjati sa fie numiti greci .De altfel ,guvernantii au acceptat cu aceeasi usurinta ideea de popor si limba moldoveneasca,slugarnici fata de Europa si iresponsabili cu propriul interes national. Tigani sunt si vor fi tigani iar  sensul peiorativ, daca exista, probabil, va disparea in timp, pe masura ce aceasta etnie va fi dorit sa se integreze si "regele" sau "imparatu" lor incult va fi repudiat, traind intr-o republica, va fi dorit sa respecte legile in aceeasi masura ca majoritatea, va abandona primitivismul adaptandu-se prezentului. Peiorativul, daca exista, va disparea odata cu munca, cu eforturile reale ale acestei minoritati . Oare sa le fie frica de munca?

#36
zircon

zircon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,757
  • Înscris: 05.03.2004
Interesant este faptul ca Europa nu mai pune la zid actiunile extremei dreapta contra tiganilor, asa cum o facea atunci cand inca nu infestasera tot continentul. Va amintiti cum sareau din cur in sus, pe timpuri, daca se spunea ceva negativ despre aceasta etnie sau daca se luau actiuni contra ei?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate