Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

FORAJE PUTURI DE MEDIE SI MARE ADANCIME

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Echipa de profesionisti executa foraje de medie si mare adancime !

Puturile se dau "la cheie" fara sa fiti implicati in achizitionarea de materiale, transport, cazare, mancare, etc.

Pentru membrii activi pe aria agricola se ofera tarif avantajos!

Se prefera zona de sud, sud-est datorita cheltuielilor mari de transport a utilajelor si a vagonului de dormit.


0763415449 Costi

#2
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Dar tubulatura in puturi deja sapate bagati?La parinti s-a surpat jos,langa apa si vroiau sa bage tuburi.Ar mai trebui sapat vreo 3-4m.Daca faceti "chestiuni d'astea",da-mi si mie niste detalii legate de pret,materiale.Ei locuiesc linga orasul Constanta.Fantana are cam 1,5m diametru.Multumesc

#3
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postkos_funny, on 26th September 2011, 13:48, said:

Echipa de profesionisti executa foraje de medie si mare adancime !
La ses e relativ simplu, dar in zona de deal/munte de unde stii unde e apa?

#4
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010

View Postdorel232004, on 26th September 2011, 19:27, said:

La ses e relativ simplu, dar in zona de deal/munte de unde stii unde e apa?


o gasesc ei stai linistit!

ca fapt divers, cat costa metrul liniar de foraj+tubulatura?
am si eu nevoie de un put, dar e cam departe adica in Banat.

#5
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postsebannu1, on 26th September 2011, 23:56, said:

o gasesc ei stai linistit!
Sunt unii prin alte zone, care si-au facut sita pamantul si nu au gasit!
Si cum se plateste? Cand ai dat de apa sau la ml de gaura, indiferent daca ai gasit sau nu apa?

#6
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009
salut, ma intereseaza pe mine, eu am in plan la tara un put de mare adancime. Cred ca adancimea ar fi undeva la 100 metrii sau mai bine. As dori sa stiu costul estimativ, la cheie pentru un astfel de put, cu tubulatura si dimensiuni care considerati dumneavoastra ca sunt adecvate pentru un astfel de put. Ca si locatie geografica judetul Olt langa oras Scornicesti. Realizez ca poate va este foarte greu sa estimati nsite costuri insa doresc sa stiu suma la care se invarte, daca are rost sa investesc sau mai bine car cu cisterna, de moment am apa curenta insa in bazin cu hidrofor pe care il umplu de la 3km distanta. puteti sa-mi dati si detalii pe PM, multumesc.

Edited by liviumircea, 27 September 2011 - 10:58.


#7
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
@sudest_om : Sa inteleg ca la tine e vorba de o fantana clasica cu tuburi de ciment si cu o adancime mica , la primul strat de apa. Se poate fora si prin el pentru a capta urmatorul strat de apa, dar ulterior va trebui astupata groapa ramasa in jurul PVC-ului. Ca si costuri , in zona Constanta acestea sunt mai mari deoarece este mult calcar si indicat e sa se lucreze cu foreza, cu sapa pe role.

@dorel232004 "Putarii" ca sa zic asa nu cauta apa, ei sapa la indicatiile clientului. Ei ar trebui sa stie din experienta , din auzite sau din studii geologice anterioare cam care este situatia in zona respectiva. Pot face si ei studiul geologic dar trebuie platit. Acesta se face cu sapatura pe 110 iar ulterior , daca sunt gasite izvoare cu debit bun gaura se largeste si se tubeaza realizandu-se putul. In zonele de deal si munte costul unor astfel de puturi este foarte mare si pot depasi 100 euro pe metru.
Se plateste adancimea putului nu distanta pana la stratul de apa.

@sebannu1 Da, e cam departe in Banat. Nu ne bagam pana acolo pentru ca ar trebui sa cerem cat nu face. Ca si costuri, daca solul nu e calcaros pretul ar trebui sa fie de maxim 50 euro per metru cu toate costurile incluse.

@liviumircea ai PM

#8
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Da e vorba de o fantana clasica.Nu trebuie cautat urmatorul strat ci introduse tuburi.Peretii au fost consolidati cu piatra (zid din bolovani cam de 15kg/bucata)  si acum s-au surpat peste izvor. Piatra o scoatem noi,nu asta e problema dar ar mai trebui sapat (in lut) cam 3-4m si puse tuburi,cam de 1m diametru.Problema e ca daca sapam noi manual, izvorul tot inunda si se face noroi,iar noi n-avem pompa de ape reziduale, dar daca e foarte scump, mai bine cumpar o astfel de pompa.
Cam cat costa doar tuburile din PVC?Vindeti si separat,sau doar cu manopera inclusa?Multumesc.

#9
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Am inteles despre ce e vorba dar nu va pot ajuta din pacate. Va trebuie un "curajos" care sa coboare in fantana si sa sape sau sa bagati o pompa care sa traga nisipul. Tuburile de PVC difera la pret in functie de diametru si grosime dar ca idee cele mai ieftine se gasesc in general la ValPlast.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate