Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 

Un ateu la orele de religie ortodoxă

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#55
mork

mork

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 05.10.2007

View PostMarianG, on 2nd November 2011, 20:29, said:

presupui ca divinitatea exista.

neexistand nu are nume, deci nu este substantiv propiu.
Deci e "fat-frumos" si nu "Fat-Frumos"? "ilie moromete" si nu "Ilie Moromete"? Dubios...

#56
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,489
  • Înscris: 10.08.2005

View Postmork, on 3rd November 2011, 09:15, said:

Deci e "fat-frumos" si nu "Fat-Frumos"? "ilie moromete" si nu "Ilie Moromete"? Dubios...
ce analogie tampita!
exista oameni care sunt numiti Fat-Frumos si Ilie Moromete.

mai dubios este ca incerci sa dovedesti existanta cuiva prin absenta altcuiva.

si, sa nu uitam ca 'cel ce este' poarta nume ebraic, YHWH.


BTW --
daca spun ca tu esti dumnezeu pe pamant
fac sacrilegiu pentru ca scriu numele zeitatii tale cu litera mica sau pentru ca i-am atribuit imaginea sa tie.

iar aici, profii de relegie s-ar fi trezit sa-mi spuna ca 'sa' trebuia scris 'Sa'
pentru ca facem refire la nu stiu ce fiinta inchipuita.

Edited by MarianG, 03 November 2011 - 16:29.


#57
mork

mork

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 05.10.2007

View PostMarianG, on 3rd November 2011, 16:24, said:

ce analogie tampita!
exista oameni care sunt numiti Fat-Frumos si Ilie Moromete.

mai dubios este ca incerci sa dovedesti existanta cuiva prin absenta altcuiva.

si, sa nu uitam ca 'cel ce este' poarta nume ebraic, YHWH.


BTW --
daca spun ca tu esti dumnezeu pe pamant
fac sacrilegiu pentru ca scriu numele zeitatii tale cu litera mica sau pentru ca i-am atribuit imaginea sa tie.

iar aici, profii de relegie s-ar fi trezit sa-mi spuna ca 'sa' trebuia scris 'Sa'
pentru ca facem refire la nu stiu ce fiinta inchipuita.
De ce e tampita - ca nu o intelegi tu?
Ai spus asa:

Quote

neexistand nu are nume, deci nu este substantiv propiu.
Nici Ilie Moromete, nici Fat-Frumos nu exista, sunt personaje literare existente in mintea autorului, tot asa cum Dumnezeu este un zeu existent in mintea credinciosului. Faptul ca exista niste oameni numiti Ilie Moromete este irelevant din moment ce nu acei oameni au constituit subiectul romanului respectiv. Poti inventa orice nume, il poti atribui unui personaj literar (sau religios) si gata - il scrii cu majuscula. C'asai in tenis...

Da, este dubios sa incerci sa dovedesti existenta cuiva prin existenta altcuiva. Exista un singur cadru in care treaba asta merge: cand inexistenta acelui "altcuiva" implica existenta acelui "cuiva" (si o face in mod exclusiv). Dar cine a incercat sa faca asta?

Toti sunt "cei ce sunt". Ar fi si culmea sa fie fie... ce nu sunt.
Cat despre nume, Dumnezeu are multe nume, mai ales in Vechiul Testament (majuscule!). Ebraice in principal, ca de acolo deriva religia crestina si Biblia.

Depinde la ce te referi. Daca te referi la zeul crestin biblic, e "Dumnezeu". Daca te referi la clasa de zei abrahamici merge si "dumnezeu" (as in "in ce dumnezeu crezi?"). Eu asa folosesc si deosebirea devine intuitiva... desi intr-adevar este greoi de folosit termenul respectiv (care este si nume propriu pe deasupra), eu prefer "Yehova/Iehova". Dar multi crestini se uita crucis la mine daca le spun asa ceva...

Faptul ca e fiinta inchipuita este irelevant cata vreme avem conventia nume_propriu = prima_litera_majuscula. Si Ilie Moromete este o fiinta inchipuita.
Dar sa scrii cu "Sa" sau "Lui"... e stupid intr-adevar. Bineinteles, aici e si problema insuficientei limbii romane in a descrie o persoana care nu este nici de gen masculin, nici de gen feminin (cum este englezescul "it" - desi nu stiu cat se aplica la persoane, dar in fine...), astfel ca Dzeu s-a potcovit in imaginatia populara cu un set de testicole (din nou dubios daca tinem cont ca principiul creator este cel feminin, nu masculin, lucru proprabil ignorat de societatea patriarhala antica).

Astea sunt oricum chestii irelevante, nitpicking...

Edited by mork, 07 November 2011 - 15:15.


#58
tampitezol

tampitezol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 08.10.2008

View PostIvy2007, on 20th September 2011, 14:07, said:

Caut o soluție ca să nu mai frecventez orele de religie. Am întrebat diriginta și mi-a spus că nu pot sa fac nimic în situația mea. Singura chichiță pe care legea o oferă e să te declari ca practicant al unei alte religii, (ateismul pentru stat e practic inexistent deși trăim într-un stat laic) aveți idee de existența unui cult "ateist" care să-mi poată oferi o adeverință că sunt practicant al acelui cult?
P.S: De ce ? E o ambiție a mea să nu mai fiu obligat (teoretic că practic nu sunt) să învăț fabule despre Dumnezeu.

Tu vrei să epatezi prin faptu' că ești ateu. Sintagma "stat laic" e un pleonasm.  Explică-mi și mie ce înseamnă cult ateist...


View Postchaosss, on 21st September 2011, 00:48, said:

Mai psihopat este ala care a prelucrat pozele si a facut zoom-urile.

De acord!  :death:

Edited by tampitezol, 20 November 2011 - 16:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate