Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 

Cablu Coaxial 50 Ohm

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Cârcotashul

Cârcotashul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 05.02.2005
Dupa cum zice si in titlu vreau sa stiu si eu care e cel mai bun cablu coaxial de 50 Ohm care se poate monta la o antena. Antena e un antenex laird model b1443, statia motorola cm 140, frecvanta e de taxi nu o stiu exact. Vreau sa schimb cablul de la antena si vreau sa stiu care e cel mai bun pe care pot sa il cumpar si sa il pun.
E mai bun cel cu "miez" din un singur fir de cupru mai gros sau cel cu mai multe lite de cupru, sau care credeti voi ca e cel mai bun?

#2
cristy67

cristy67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 04.04.2010
RG-58
RG-58 low loss
Vad ca esti din cluj incearca pe fosta str. 6 martie.

Edited by cristy67, 12 September 2011 - 20:52.


#3
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
H155

#4
michell71

michell71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 14.04.2008
Daca citesti urmatorul articol devii expert in cabluri  :naughty:
http://www.qsl.net/yo5qcd/cabluri.htm

#5
xphinx

xphinx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 13.10.2005
Parere strict personala. Daca e vorba de o antena pt taxi unde cablul pana in statie nu are mai mult de 4m lungime poti sa folosesti cam orice cablu de 50ohmi. Eu unul l-as alege dupa alte criterii: sa fie cel mai flexibil si grosimea lui sa ma incurce sa inchid usa/haion sau sa ma forteze sa dau gauri care pot fi evitate. (asadar: RG58 / H155 / LMR-240 daca nu te deranjeaza cei 5-6mm grosime -sau- RG-174 care are doar 2.5mm grosime)

Ai mai jos un calcul aproximativ cu pierderile care le poti avea folosind un cablu de 5m lungime, la frecventa de 170Mhz si cu o putere de emisie de 20W.
RG58: pierdere pe cablu 0.9dB, ajung 16W in antena.
H155: pierderi pe cablu 0.6dB, ajung 17.4W in antena
LMR-240: pierderi pe cablu 0.5dB, ajung 17.7W in antena.
RG174: pierdere pe cablu 1.9dB, ajung 13W in antena.

Din experienta iti spun ca poti folosi si acel cablu subtire RG174 si n-o sa simti diferenta mare intre 13W sau 17W.

#6
kyrykyry

kyrykyry

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.01.2012

 xphinx, on 20th October 2011, 19:08, said:

Parere strict personala. Daca e vorba de o antena pt taxi unde cablul pana in statie nu are mai mult de 4m lungime poti sa folosesti cam orice cablu de 50ohmi. Eu unul l-as alege dupa alte criterii: sa fie cel mai flexibil si grosimea lui sa ma incurce sa inchid usa/haion sau sa ma forteze sa dau gauri care pot fi evitate. (asadar: RG58 / H155 / LMR-240 daca nu te deranjeaza cei 5-6mm grosime -sau- RG-174 care are doar 2.5mm grosime)

Ai mai jos un calcul aproximativ cu pierderile care le poti avea folosind un cablu de 5m lungime, la frecventa de 170Mhz si cu o putere de emisie de 20W.
RG58: pierdere pe cablu 0.9dB, ajung 16W in antena.
H155: pierderi pe cablu 0.6dB, ajung 17.4W in antena
LMR-240: pierderi pe cablu 0.5dB, ajung 17.7W in antena.
RG174: pierdere pe cablu 1.9dB, ajung 13W in antena.

Din experienta iti spun ca poti folosi si acel cablu subtire RG174 si n-o sa simti diferenta mare intre 13W sau 17W.
Buna seara! Am rugamintea de sa-mi spuneti si mie pentru un router Tp-Link cu Tx/Rx de 251mw folosind o antenara(Tp-Link) exerioa de 15dbi ce cablu pot folosi pentu pierderi cat mai mici? Cei de la Tp-Link recomanda un Cablu RG 316D(daca exista ceva si mai performant va rog sa-mi sugerati),eu vreau sa folosesc o lungime de 6-7 metri si vreu sa stiu ce fel de pirderi am pe aceasta lungime.Nu conteaza pretul la cabluri si mufe(recomandati-mi cele mai bune)cablu si mufe de ce mai buna calitate.Mufele sunt SMA-rp-N-tata.Multumesc frumos si in asteptarea cat mai repede, a unui raspuns!

 kyrykyry, on 15th January 2012, 17:43, said:

Buna seara! Am rugamintea de sa-mi spuneti si mie pentru un router Tp-Link cu Tx/Rx de 251mw folosind o antenara(Tp-Link) exerioa de 15dbi ce cablu pot folosi pentu pierderi cat mai mici? Cei de la Tp-Link recomanda un Cablu RG 316D(daca exista ceva si mai performant va rog sa-mi sugerati),eu vreau sa folosesc o lungime de 6-7 metri si vreu sa stiu ce fel de pirderi am pe aceasta lungime.Nu conteaza pretul la cabluri si mufe(recomandati-mi cele mai bune)cablu si mufe de ce mai buna calitate.Mufele sunt SMA-rp-N-tata.Multumesc frumos si in asteptarea cat mai repede, a unui raspuns!
Si inca o mare intrebare:unde pot comanda sau gasi aceasta configurare,spun asta ca pentru ceva de calitate este greu de gasit!

#7
xphinx

xphinx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 13.10.2005

 kyrykyry, on 15th January 2012, 17:50, said:

Buna seara! Am rugamintea de sa-mi spuneti si mie pentru un router Tp-Link cu Tx/Rx de 251mw folosind o antenara(Tp-Link) exerioa de 15dbi ce cablu pot folosi pentu pierderi cat mai mici? Cei de la Tp-Link recomanda un Cablu RG 316D(daca exista ceva si mai performant va rog sa-mi sugerati),eu vreau sa folosesc o lungime de 6-7 metri si vreu sa stiu ce fel de pirderi am pe aceasta lungime.Nu conteaza pretul la cabluri si mufe(recomandati-mi cele mai bune)cablu si mufe de ce mai buna calitate.Mufele sunt SMA-rp-N-tata.Multumesc frumos si in asteptarea cat mai repede, a unui raspuns!

Si inca o mare intrebare:unde pot comanda sau gasi aceasta configurare,spun asta ca pentru ceva de calitate este greu de gasit!

Buna.
Luand in considerare ca este vorba despre microunde, adica frecvente mari ~2500Mhz , acolo nu te mai poti juca cu cabluri ieftine daca vrei performanta.
Legat de RG316D, m-am uitat peste specificatii si observ ca este un cablu subtire, automat cu pierderi mai mari decat RG58 (asta ca sa-ti faci o idee)

Nu mi-ai spus la ce distanta AP-ul cu care vrei sa faci legatura, ce putere si ce antena are.
Daca ai toate informatiile astea se poate calcula lejer daca-ti trebuie un cablu de calitate sau daca merge si folosind un cablu mai ieftin.
Folosind pagina asta : http://www.radiolabs.../wifi_calc.html
si cu datele tale am ajuns la concluzia ca cei 250mw + 7m de rg58 + antena cu castig de 16dbi ar insemna un output de 36dB din antena. (5db pierderi in cablu + 1db pierderi in mufe)
Daca ai folosi cablul RG316D output-ul din antena ar fi de 34dB. Nu e mare diferenta, dar in situatiile mai la limita poate sa faca diferenta.

Daca AP-ul ar avea exact acelasi configuratie ca si tine ajung la concluzi ca ar trebui sa poti avea un link stabil si pe 15km in conditiile in care antenele se vad una pe alta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate