Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Freza agricola

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#55
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
A facut treaba buna gerul :) . Are loc o mobilizare, aproximativ la fel ca si la cele orizontale, la adancime mica, pentru paioase. Probabil ca la pregatirea pentru  plante prasitoare se schimba situatia.
Ruloul din spate face toti banii.

#56
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 IdI1, on 28th March 2012, 13:30, said:

A facut treaba buna gerul :) . Are loc o mobilizare, aproximativ la fel ca si la cele orizontale, la adancime mica, pentru paioase. Probabil ca la pregatirea pentru  plante prasitoare se schimba situatia.
Ruloul din spate face toti banii.

Aratura a fost facuta in august, speram sa pot pune grau dar seceta nu m-a lasat. A fost aratura adanca dar bulgaroasa, rea, dar iarna i-a venit de hac.  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qQ3IV2Tgr60?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Adancimea de lucru cu grapa a fost de aprox. 16 cm. Mult pentru paioase, dar am vrut sa testez cum merge la adancime mare. Dupa ce am micsorat-o la ~8-10cm, tractorul mergea sesizabil mai usor, dupa cum ma asteptam.
La cartofi am sa o las cat intra, ca am suprafata mica, dar la porumb o limitez la 8-10 cm. Pat tare si plapuma moale, ca asa le place :).
Din gaurile de pe lateralul tavalugului fixezi adancimea de lucru. Pui bolturi de limitare si deasupra lui, in filmulet sunt scoase. O poti regla si din pozitia tirantilor, dar este mai imprecis reglajul pe  denivelari. Mai bine la pozitia flotant si limitare din tavalug.  Lely au limitatorul pentru tavalug cu o manivela, cu filet, mai usor de reglat, dar de regula vin cu un tavalug meschin, din niste bare orizontale.
Calitatea lucrarii este f. buna, dar si consumul de energie este pe masura.

Edited by rand, 28 March 2012 - 13:10.


#57
nika_florin

nika_florin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.06.2011
Am o freza veche am toate piesele la ea mai putin cardanul, unde gasesc un cardan care sa reziste la forta aia? asa mai am un cardan de cositoare dar nu cred ca rezista.

#58
imivarga

imivarga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.05.2012

 rand, on 22nd March 2012, 23:59, said:

Ovazul si orzoaica le-am semanat cu semanatoarea, cu trecere dupa grapa. 3070-ul era la grapa si apoi am intrat cu 3050-ul cu semanatoarea. Cand o sa achizitionez tractorul mai puternic, lucrarea de semanat va fi concomitent cu cea de grapat, grapa avand dispozitiv de prindere pentru semanatoare... de asta am ales si grapa si semanatoarea pe 3 metri.

Ai dreptate ca oricum o mobilizare a solului exista in orice lucrare de afanare a solului. Ideal intrarea pe teren ar trebui sa fie facuta in ziua cu umiditate optima, amestecul straturilor ar trebui sa fie redus si numarul de treceri sa fie redus la una.
La grapa cu discuri, faci doua treceri, uneori trei, si la fiecare trecere scoti apa deasupra si se evapora mai ales din cauza  vantului de primavara.
La grapa rotativa, faci o singura trecere, urmata de o tavalugire a soluluisi astfel pastrezi apa in sol.
Cand lucram cu grapa cu discuri, daca era uscat doar pe deasupra, de jos, de la 6-8 cm ieseau felii de sol ud, curele... Si asta influenta negativ pregatirea... Cu grapa rotativa nu ai problemele astea, poti intra si pe teren uscat superficial. e drept ca in urma cu 15 ani de obicei aveam problema la noi, in NV cu prea multa ploaie... in ultimii 4-5 ani avem problema cu seceta.
Raman in schimb dezavantajele grapei rotative : consum de energie foarte mare, si o oarecare distrugere a structurii solului, lucrarea de maruntire fiind intensiva. Nu e cazul la cele argiloase, ca alea nu au probleme cu structura... la cele nisipoase poate fi o problema dupa cativa ani.

Personal as folosi in primul rand un combinator acolo unde se poate folosi (si intentionez sa achizitionez ceva de genul ast http://corabia.olx.r...-iid-300473179), si pe locul doi ar fi grapa rotativa. Grapa cu discuri as folosi-o doar in miristea paioaselor, imediat dupa recoltare, pana la aratura de toamna.

La a mea, protectia este prin bolt de fofecare pe cardan, un surub de 10mm daca folosesti priza pe 540rpm sau 8 mm daca folosesti pe 1000rpm. Surubul este de clasa 8.8.
Sau, se poate achizitiona cardan cu ambreiaj, cu limitare de cuplu. Astea noi vin cu ambreiaj.
O varianta de luat in seama pentru teren usor si mediu : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_LEGsiZ-0is?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#59
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 nika_florin, on 20th April 2012, 22:37, said:

Am o freza veche am toate piesele la ea mai putin cardanul, unde gasesc un cardan care sa reziste la forta aia? asa mai am un cardan de cositoare dar nu cred ca rezista.
sunt diferiti furnizori .. pe la magazinele de profil .. sau pe la cei care aduc din ue.

#60
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
Cardanele sunt impartite pe diferite categorii de puteri nominale pe care le suporta .
Pt priza de 540 rpm:
cat 1 pana la 12Kw (16 HP ), cuplu 210 Nm
cat 2 pana la  15Kw (21 HP), cuplu 270
cat 4 pana la 26 Kw (35 HP ), cuplu 460 Nm
cat 5 pana la 35 Kw (47 HP ), cuplu620 Nm
cat 6 pana la 47 Kw (64 HP ), cuplu 830 Nm
cat 7 pana la 55Kw (75 HP  ), cuplu 1000 Nm
cat 8 pana la 70 Kw (95 HP ), cuplu 1240 Nm

HP ~ cal putere
Puterea maxima de functionare a unui cardan este puterea maxima pe care o poate scoate tractorul la priza de putere ( care este usor  mai mica decat puterea nominala a motorului )
Pt priza la 1000 rpm sunt alte date ( in sensul ca raman aceleasi categorii la notare dar difera puterea si cuplul maxim transmis ).

In general se gaseste pe carcasa de plastic a cardanului o poza cu un tractor urmata de o litera si cifra sau doar cifra( B 5 spre exemplu pentru unul de categoria a 5-a ).

Recomandat un cardan cu limitator de cuplu. Mai scump cel cu limitator, dar face banii. Eu am adunat o gramada de fiare din camp cu freza ( chei, lanturi, suruburi, fier beton, cutite de plug, etc ), fara el cumparam cutite la freza pana acum sau imi rupea ceva prin freza sau tractor.


uite aici au ceva

#61
valicool93

valicool93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.05.2014
Buna ziua.Asa ma mir cand vad ca arati "la genunchi" pe seceta:)...oricum nu faceti nimic,dar sa mai pui si grau:))..eu am arat cu un u445 maxim 10 cm intr-o toamna pentru ca pamantu e tare si mai mult nu ducea si am avut o vara secetoasa..toamna lui 2012 cred,numai tin minte exact, si am facut porumb de nu aveam ce face cu el,bineinteles l-am erbicidat la timp si samanta de calitate...dupa care am luat un 650 si am vazut ca consuma cu galeata degeaba asa ca de curand am achizitionat un tractor de 110 cai.vreau sa va intreb daca tractorul meu de 110 cai poate duce un ansamblu de freza de 3 metrii cu semanatoare paioase....precizez ca nu ma intereseaza sa bag freza 50 de cm in pamant..o sa o folosesc undeva la 10-12 cm ca mai mult nu prea se merita..la 400 de lei pe hectar de frezat si semanat nu o sa o fortez prea tare...precizez ca solul pe care lucrez este foarte tare,bolovanos,tocmai de aceea fac o aratura nu foarte adanca,sa iasa marunta asadar nici freza nu o sa o bag tare,pe alocuri solul are si stuf.aratura se face numai toamna..ce marca mi-ati recomanda?ce tip de freza?.precizez ca nu am folosit o freza niciodata,asadar nu prea stiu cu ce se mananca frezatul.am folosit doar discul.

#62
sososs

sososs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2013
care i diferenta intre freza orizontala si cea verticala ?

#63
cristiualexandru

cristiualexandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.01.2015
Salut. Am un tractor de 80 de cai si vreau sa cumpar o freza verticala de 3m. Oare e potrivita pentru el?  
Astept Pareri...

#64
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,627
  • Înscris: 26.10.2003
La limita. Viteza de inaintare o sa fie foarte redusa. La freza de 5m trebuie 200+.
Depinde si ce teren lucrezi mai nisipos sau mai argilos/lutos.

#65
cristiualexandru

cristiualexandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.01.2015
terenul este nisipos

#66
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
freza cu care lucram noi este de 5 metri si merge pe un tractor de 270 cai...

#67
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,627
  • Înscris: 26.10.2003
Daca terenul ii nisipos va merge. Doar sa nu te astepti sa faci 10ha pe zi...

#68
cristiualexandru

cristiualexandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.01.2015
daca fac 6-7ha pe zi sunt multumit

#69
madrian2007

madrian2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.03.2012
Salut
Daca tot s-a redeschis discutia despre freze vreau sa va intreb ce parere aveti de frezele alternative Amazone.
Se pare ca pot fi trase si de u650 la latimi de 3 m dar in ce masura lucreaza pamantul?

#70
madrian2007

madrian2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.03.2012
Si inca o nelamurire as mai avea.am vazut freze verticale cu cutite cui dar parca sunt mai rare oare o trage u650 de una de 2, 5 m si lucreaza pamantul intr-o trecere

#71
popescumar33

popescumar33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.04.2013
Salut
Daca tot s-a redeschis discutia despre freze vreau sa va intreb ce parere aveti de frezele alternative Amazone.
Se pare ca pot fi trase si de u650 la latimi de 3 m dar in ce masura lucreaza pamantul



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AzPzQbMnnCU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#72
florin01bz

florin01bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 15.02.2014
salut . vreau sa imi cumpar si eu un tractor u445 . si o freza. care credeti ca e mai buna pentru el?sa fie rezistenta si s  marunteasca bine pamantul..sa intre adanc.nu coteaza cat costa. multumesc
si daca stiti cat are ecartamentul tractorul daca il fac pe mic( cat pot sa il fac de mic? freza vreau sa o iau in functie de ecartament)

Edited by florin01bz, 26 April 2016 - 14:43.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate