Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Freza agricola

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#1
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 01.12.2006
Buna ziua tuturor!
As vrea sa stiu daca e cineva care a lucrat cu freza de pamant, ma intereseaza daca as putea sa o folosesc direct in miriste pt incorporarea paielor (tocate) si daca randamentul respectiv consumul sunt mai bune decat metodele clasice
Mentionez ca solul e usor (cernoziom levigat)

Mi-ar prinde bine niste pareri si sfaturi inainte de a cumpara utilajul
Multumesc

#2
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Inca asa ceva nu am auzit si nici nu am vazut sa dea cu freza direct pe pamant fie el moale sau nisipos.Dar in schimb asa ceva am vazut cu discul asta din poza.Iti las linkul sa il vezi cu asta am vazut eu si dupaia o si semanat si a iesit recolta. http://www.linkmag.r...in_v~38685.html

Edited by horia66, 08 January 2012 - 11:45.


#3
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 01.12.2006

 TudorCJ, on 10th September 2011, 12:35, said:

Inca asa ceva nu am auzit si nici nu am vazut sa dea cu freza direct pe pamant fie el moale sau nisipos.Dar in schimb asa ceva am vazut cu discul asta din poza.Iti las linkul sa il vezi cu asta am vazut eu si dupaia o si semanat si a iesit recolta.http://www.linkmag.ro/anunturi/agricole/vanzari/turda/cluj/disc_agricol_5_m_razol_in_v~38685.html
Mersi pt link, disc am si eu  :)

meu ma refeream la ceva ca in clipul de in linkul de mai jos

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/S5kuEPZ4Gi0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

de incercat am incercat doar cu un motocultor de 1,2m latime direct in miriste si merge doar ca adancimea de lucru e mult mai mica

#4
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Poti incerca dar eu nu cred ca intra mai mult decat ii cutitul la freza si poate nici nu intra ca le indoaie.Cum crezi ca e mai bine asa fa dar nu prea vad freza aia sa se bage ca in video.Pe dincolo is pamanturi nisipoase si moi de numa.Bafta la alegere

#5
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011

 validoe, on 10th September 2011, 11:48, said:

Buna ziua tuturor!
As vrea sa stiu daca e cineva care a lucrat cu freza de pamant, ma intereseaza daca as putea sa o folosesc direct in miriste pt incorporarea paielor (tocate) si daca randamentul respectiv consumul sunt mai bune decat metodele clasice
Mentionez ca solul e usor (cernoziom levigat)

Mi-ar prinde bine niste pareri si sfaturi inainte de a cumpara utilajul
Multumesc
salut. eu folosesc o freza de 1.6 m romaneasca(piatra neamt) si nu am bagat-o niciodata in teren ne arat...nu cred ca rezista. In ogor isi face  treaba bine si crede-ma ca o folosesc in soluri nisipoase ,in plus e foarte solicitant si pentru tractor sa o folosesti in miriste .

#6
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 01.12.2006

 zscf, on 11th September 2011, 09:55, said:

salut. eu folosesc o freza de 1.6 m romaneasca(piatra neamt) si nu am bagat-o niciodata in teren ne arat...nu cred ca rezista. In ogor isi face  treaba bine si crede-ma ca o folosesc in soluri nisipoase ,in plus e foarte solicitant si pentru tractor sa o folosesti in miriste .

Ideea mea era sa cumpar o freza Howard (sh) dar nu cu cutite clasice indoite la 90 grade ci ca in imaginea de mai jos
Toata treaba e ca sunt inscris la APIA cu agromediu si voiam sa fac cat mai putine lucrari dupa recoltat pt semanatul mustarului iar terenul sa fie pregatit relativ bine si pt cultura de baza care urmeaza
Cred ca o sa risc si o sa cumpar o freza totusi, rau nu are cum sa faca la casa omului
Cea din imagine are 2,3m adica exact cat tractorul meu (85 cai) , ar trebui sa o duca
Attached File  freza.jpg   38.68K   475 downloads

#7
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011

 validoe, on 11th September 2011, 12:47, said:

Ideea mea era sa cumpar o freza Howard (sh) dar nu cu cutite clasice indoite la 90 grade ci ca in imaginea de mai jos
Toata treaba e ca sunt inscris la APIA cu agromediu si voiam sa fac cat mai putine lucrari dupa recoltat pt semanatul mustarului iar terenul sa fie pregatit relativ bine si pt cultura de baza care urmeaza
Cred ca o sa risc si o sa cumpar o freza totusi, rau nu are cum sa faca la casa omului
Cea din imagine are 2,3m adica exact cat tractorul meu (85 cai) , ar trebui sa o duca
freza.jpg
am inteles.bafta  :)
cred ca o duce sigur eu o duc pe cea de 1.6 cu 45 de cai :)

#8
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 01.12.2007
Forma cutitelor pare a fi ca la cele pentru teren pietros.

Depinde si de adancimea la care te duci cu ea. Daca vezi ca nu mai trage tractorul ori schimbi viteza si/sau mai ridici putin freza din pamant.

#9
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 01.12.2006

 zscf, on 11th September 2011, 12:06, said:

am inteles.bafta  :)
cred ca o duce sigur eu o duc pe cea de 1.6 cu 45 de cai :)

Si eu ma gandeam ca nu ar fi o problema puterea, am un Ford 6710 de 85 cai
Cam ce consum ai la freza ta la hectar?

Cutitele sunt intr-adevar pt sol cu pietre deci cred ca pe un sol usor nu ar fi o preoblema

#10
Z3mo

Z3mo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.03.2008
Ma scuzati ca ma bag in discutia voastra, dar as vrea si eu o parere din partea voastra. Eu am un Fiat de 40 cai si vreau sa iau o freza cat de curand pt. pregatit terenul dupa arat pt. semanatul cartofului. Daca iau una de 1,80 m credeti ca ar duce-o tractorul?

#11
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011

 Z3mo, on 12th September 2011, 12:55, said:

Ma scuzati ca ma bag in discutia voastra, dar as vrea si eu o parere din partea voastra. Eu am un Fiat de 40 cai si vreau sa iau o freza cat de curand pt. pregatit terenul dupa arat pt. semanatul cartofului. Daca iau una de 1,80 m credeti ca ar duce-o tractorul?
sal eu iti recomand una de 1.6 m,eu pe asta o duc cu 45 de cai.pentru un tractor de 40-45 de cai la carte zice sa dai cu cea de 1.4 m...dar daca stam sa ne luam mereu din carti.......1.6 cred ca e potrivita pt tine ;)

 validoe, on 11th September 2011, 18:03, said:

Si eu ma gandeam ca nu ar fi o problema puterea, am un Ford 6710 de 85 cai
Cam ce consum ai la freza ta la hectar?

Cutitele sunt intr-adevar pt sol cu pietre deci cred ca pe un sol usor nu ar fi o preoblema
..nu prea am stat sa calculez consumul dar cred ca in jur de 30 de litri poate chiar mai mult in functie de teren(dau si cu cea mai mica viteza) .Sper sa nu ma insel in legatura cu litrii,la primavara o sa calculez cu exactitate :D

#12
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 01.12.2006

Quote

..nu prea am stat sa calculez consumul dar cred ca in jur de 30 de litri poate chiar mai mult in functie de teren(dau si cu cea mai mica viteza) .Sper sa nu ma insel in legatura cu litrii,la primavara o sa calculez cu exactitate :D

30 litri??! Nasol... :o  
Eu incercam sa scad cheltuielile nu sa le cresc, momentan am cam 8+3 l/ha disc + combinator, nemultumirea mea era gradul de incorporare a paielor si adancimea de lucru pe seceta asta

desi cred ca nu e reala cifra, la cat cosuma U445 pe ora inseamna ca te plictisesti pana faci un hectar  :)
Am incercat sa fac un calcul""la rece" in ideea ca as merge cu 5km/h (mers usor la pas) timp in care as face minim un hectar cu fraza de 2,3m iar tractorul meu consuma 11 l/h in sarcina maxima( pe care eu nu am atins-o niciodata)

Nu ar fi cine stie ce economie dar sper la o calitate mai buna a lucrarii

Edited by horia66, 08 January 2012 - 11:48.


#13
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
sper sa nu ma insel eu cu cifra aia...la primavara aflu cu exactitate ;)

#14
cristidan79

cristidan79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 07.10.2010

 zscf, on 12th September 2011, 14:03, said:

sper sa nu ma insel eu cu cifra aia...la primavara aflu cu exactitate ;)
vreau sa cumpar o freza pentru pregatirea patului germinativ dintr-o singura trecere, in zona e pamant rau si as vrea sa stiu care freza e mai buna cea verticala sau orizontala (am un tractor de 135 de cai)?

#15
fmaftei

fmaftei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.07.2011
ce ar fi recomandat de folosit freza sau grapa cu discuri?recent m-am "pricopsit" cu o freza de 2m si nu stiu daca o duce.nu pot sa o probez .....pe vremea asta.va rog respectuos sa-mi impartasiti si mie din experienta d-stra.mentionez ca sunt incepator in "bransa" .multumesc mult

Edited by horia66, 31 January 2012 - 19:21.


#16
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009

 fmaftei, on 31st January 2012, 10:37, said:

ce ar fi recomandat de folosit freza sau grapa cu discuri?recent m-am "pricopsit" cu o freza de 2m si nu stiu daca o duce.nu pot sa o probez .....pe vremea asta.va rog respectuos sa-mi impartasiti si mie din experienta d-stra.mentionez ca sunt incepator in "bransa" .multumesc mult
ce tractor ai?

#17
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 fmaftei, on 31st January 2012, 10:37, said:

ce ar fi recomandat de folosit freza sau grapa cu discuri?recent m-am "pricopsit" cu o freza de 2m si nu stiu daca o duce.nu pot sa o probez .....pe vremea asta.va rog respectuos sa-mi impartasiti si mie din experienta d-stra.mentionez ca sunt incepator in "bransa" .multumesc mult

Ce freza ai? Cu rotor verticale sau orizontal?

Freza cu rotor orizontal:
Avantaje: - marunteste foarte bine solul si il niveleaza, buna pentru legumicultura sau culturi care necesita un pat germinativ f. bine maruntit
Dezavantaje: - consum mare de energie, viteza de lucru mica
                    - matunteste prea tare solul si distruge structura (loveste solul de carcasa frezei) favorizeaza aparitia crustei pe timp ploios
                    - amesteca straturile de sol, scotand solul umed la suprafata-> pierderea rezervei de apa

Grapa cu discuri:
Avantaje: - consum redus de energie, viteza de lucru mare
Dezavantaje: - scoate umiditatea din sol-> pierderea rezervei de apa
                    - lasa solul denivelat
                    - maruntire nesatisfacatoarea la o singura trecere, uneori nici doua treceri succesive nu rezolva mare lucru

Freza cu cutite verticale (grapa rotativa):
Avantaje: - pastreaza apa in sol, nu amesteca solul umed cu cel uscat
               - marunteste foarte bine solul, dar nu distruge structura ( nu loveste solul de carcasa, ca la freza cu rotor orizontal) deci nu favorizeaza formarea crusttei
               - lasa solul nivelat perfect
               - este suficienta o singura trecere pentru pregatirea patului germinativ, poate fi folosita concomitent cu semanatoarea de paioase sau de prasitoare
              
Dezavantaje: - consum mare de energie, viteza de lucru mica
                    - nu face fata pe terenuri cu resturi vegetale mari, neingropate


Eu am luat o grapa rotativa Lemken Zirkon, de 3 metri. O sa revin cu impresii in primavara, dupa ce o folosesc.

Edited by rand, 31 January 2012 - 11:26.


#18
gig2008

gig2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.01.2011
n-ar fi mai rentabil un combinator ,ca si consum ,mentinerea umiditatii sau maruntirea solului ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate