Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Oamenii gigant

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
25 replies to this topic

#1
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
http://www.revista-i...hp?id=145&rev=5

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B-8bVEIVUh8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Din ce am vazut pe internet se pare ca multe dintre "descoperiri", au fost fake sau cel putin asa sunt considerate.
Este cineva de pe aici care a citit mai mult existenta acestor uriasi si poate sa lamureasca ?  :thumbup:

Edited by chaosss, 28 August 2011 - 13:19.


#2
-DAMON-

-DAMON-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,648
  • Înscris: 26.06.2011
Eu am auzit de oameni uriasi de la profa de fizica (care la randul ei stie de la bunica ei). Nu stiu cat e adevarat, dar pot spune ca si profa de fizica e uriasa (vreo 100 de kg) in comparatie cu Matizul pe care-l conduce :))

PS: Ne-a povestit si despre padurea ingropata.

#3
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Probabil ca au existat - vezi si Stonehenge

#4
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Si atunci cum ne explicam de ce azi nu mai avem oameni cu dimensiunile alea ?
Din pacate nu am avut timp sa caut pe internet, de aceea daca este cineva care s-a informat deja si vrea sa ne impartaseasca si noua mai multe detalii, este binevenit.

#5
-DAMON-

-DAMON-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,648
  • Înscris: 26.06.2011
http://www.descopera...ntii-patagonezi

#6
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,123
  • Înscris: 25.02.2007

View Postchaosss, on 28th August 2011, 14:17, said:

Din ce am vazut pe internet se pare ca multe dintre "descoperiri", au fost fake sau cel putin asa sunt considerate.
Este cineva de pe aici care a citit mai mult existenta acestor uriasi si poate sa lamureasca ?  :thumbup:
FAKE FAKE FAKE !
Check Galileo's Square-Cube Law :)
Scheletele alea trebuiau sa aiba oasele mult mai groase. Cel putin ca de elefeant.

edit - ca de elefant comparativ cu restul dimensiunilor corpului elefantului

Edited by theMisuser, 28 August 2011 - 17:18.


#7
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Eu stiam ca existau schelete de 5-7 m, descoperite prin India si China. De cind eram ....fara net. Prin deceniul 8.
Deci nu cred ca sint falsuri toate.
Mai degraba netul, cind aduce informatii reale, sint atit de bulversante, ca le refuzam.
Sint schelete de om, de peste 10 m.

Edited by NASTYPRIMUL, 28 August 2011 - 22:25.


#8
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 14.04.2010
S-a mai discutat de chestia asta AICI, se pare ca si in Romania s-au descoperit oseminte de uriasi (chiar un cimitir) pe undeva pe langa Buzau daca imi aduc aminte bine...

#9
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
In Iasi la cimitirul Eternitatea, este un mormant al unei doamne care avea in jur de 3 metri, langa cavou fiind si o statuie la scara reala a mortului.Pot sa zic ca e gigant si te cam sperie daca te gandesti ca a existat asa ceva.Nu cred ca e legenda...
Cei din Iasi daca mergeti prin Eternitatea si va aduceti aminte, cum ajungi sus la biserica, este un drum sprin spate in dreapta care merge inainte in cimitir, undeva prin partea dreapta e mormantul respectiv, statuia e mare si se vede...



[ http://www.produsin.ro/wp-content/uploads/2009/09/uriasa_resize-112x150.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

Totuși, cea mai interesantă este legenda Uriașei. Lângă biserica Sf. Gheorghe din cimitirul Eternitatea se află un cavou placat cu marmură neagră, în fața căruia este amplasată cea mai mare statuie din cimitir, reprezentând o fată care se roagă. Acesta este mormântul Uriașei. Deși nimeni nu cunoaște date exacte cu referire la acest monument și nici pe cine anume reprezintă, nu se poate vorbi despre Eternitatea fără a pomeni de Uriașă. Acest lucru a transformat cavoul familiei Rosseti într-un loc de maximă atracție. Poveștile care circulă de ani de zile spun că Uriașa ar fi fost fiica unui ofițer și că suferea de gigantism. Atingând la 9 ani înălțimea de 3 metri, ar fi fost împușcată de către tatăl său. O altă variantă spune ca ar fi trăit până la vârsta de 27 de ani, sfârșitul tragic fiind însă același. Pe mormântul familiei Rosseti nu este trecut niciun nume de femeie, apărând doar Raducano Rosseti și Lascar Rosseti, decedați în 1887. Se spune că în cavou ar fi adăpostite osemintele a șapte bărbați și o femeie din neamul Rosseti, însă este exclus ca aceasta să fi suferit de gigantism deoarece fusese o membră activă a Comitetului de Doamne Române ? Crucea Roșie. Din documete aflăm că statuia a fost comandată în Italia de către descendenții familiei Rosseti și că o reprezintă pe Fecioara Maria. Fiind cea mai mare statuie din cimitir, se pare că oamenii au venit cu aceste povești neobișnuite.

Sursa:
http://www.produsin....ernitatea-iasi/



undeva pe aici  

http://wikimapia.org...amp;search=Iasi

Edited by v3lsatis, 29 August 2011 - 09:39.


#10
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,123
  • Înscris: 25.02.2007

View PostNASTYPRIMUL, on 28th August 2011, 23:25, said:

Eu stiam ca existau schelete de 5-7 m, descoperite prin India si China. De cind eram ....fara net. Prin deceniul 8.
Deci nu cred ca sint falsuri toate.
Mai degraba netul, cind aduce informatii reale, sint atit de bulversante, ca le refuzam.
Sint schelete de om, de peste 10 m.
Mmm... 10 metri ? Poi.. un om de 10 metri cu aceiasi proportionalitate a corpului ca un om normal ar avea in jur de 10 tone.
Daca te gandesti la oasele picioarelor, un om de 100kg are femurul de 3cm diametru. Pentru o greutate de 100x mai mare, ne-ar trebui un femur cu diametru de 30cm. Mai simplu zis, pt. un schelet de 5x mai inalt, oasele picioarelor trebuie sa fie de 10x mai groase. Altfel spus, scheletul trebuie sa fie de 2x mai 'gras'. Dar daca e de 2x mai gras.. oasele trebuie sa duca si aceasta povara. Deci realistic vorbind, diametrul oaselor trebuie sa fie in jur de 50cm. Concluzionand, un om de 10 metri ar trebui sa aiba oasele femurului groase de jumate de metru. Fata de 3cm cat avem acum. Si daca osu-i de juma de metru, muschii vor fi pe la.. 2.5 metri (diametru). Si cum avem 2 picioare, 5 metri va fi latimea bazinului. Si daca mai e si femeie..

BTW. Ai vazut vreodata vreun os de jumate de metru diametru ? Asta in punctul lui cel mai subtire, ca la rotula ai ajunge la 1 metru diametru.

#11
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Da frate ca girafele au picioare de jumate de metru groase.
Nu e obligatoriu sa gandesti direct proportional...

Hai sa-ti zic unde gresesti:
Sunt oameni cu oasele fragile, ca asa sunt ei din nastere,si isi rup usor mainile sau picioarele(nu ma refer la "boala oaselor de sticla"), asa e ADN-ul lor, si sunt oameni cu ciolane tari si greoaie.Si diferenta de inaltime nu e mare..

Edited by v3lsatis, 29 August 2011 - 13:37.


#12
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,123
  • Înscris: 25.02.2007
Mbine.. Da' girafa are 4 picioare. De aici grosimea lor se imparte la jumate.
La 5 metri si o tona si ceva cu 4 picioare fata de 10 metri si 10 tone (direct proportional dar introducand si redimensionarea corpului ar trebui 20 tone) cu 2 picioare poti sa socotesti si tu singur cat trebuie sa fie oasele girafei de groase.
Oase mai fragile sau mai solide e drept ca sunt, dar tocmai echilibrul designului omului permite aceste variatiuni. Daca intervii in acest echilibru si-l faci mai precar specia ar fi in primejdie. Am luat ca implicit in estimari aceiasi robustete a designului.
In plus, girafa'i mai mult gat si picioare, decat corp :)
Daca urmaresti firul logic si-ti faci singur socotelile vei vedea si tu cat de evident FAKE sunt acele imagini. Desigur, nu pot nega existenta unor oameni de 10 metri. Pot insa sa afirm ca trebuie reproportionat corpul lor pt. a fi viabil ca specie.

#13
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Nu m-ar mira sa fi existat oameni de 4-5 metri,avem de 2.50 care traieste,parca erau unii si mai mari,nu legende,ce au murit acum 20-30 ani,imi e lene sa caut pe net.

http://en.wikipedia....i/Sultan_Kösen

#14
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
e greu de patruns subiectul...un lucru este clar: omul este o fiinta foarte adaptabila.

#15
pouf

pouf

    hopeless hippie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 20.04.2008

View Postv3lsatis, on 29th August 2011, 10:37, said:

In Iasi la cimitirul Eternitatea, este un mormant al unei doamne care avea in jur de 3 metri, langa cavou fiind si o statuie la scara reala a mortului.Pot sa zic ca e gigant si te cam sperie daca te gandesti ca a existat asa ceva.Nu cred ca e legenda...

lol, nu
e doar o statuie mai mare care a dat nastere legendelor din plictiseala oamenilor :)
eu stiam versiunea aia cu tac-su care a impuscat-o cand avea vreo 16 ani pt ca nu se mai oprea din crestere. nu m-am uitat totusi sa vad ce varsta avea cand a murit.

Edited by pouf, 29 August 2011 - 16:51.


#16
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,123
  • Înscris: 25.02.2007

View Postpouf, on 29th August 2011, 17:50, said:

tac-su care a impuscat-o cand avea vreo 16 ani pt ca nu se mai oprea din crestere
Bad Girl, Bad Girl POC ! De unde-si inchipuia fata asta ca o sa consumam atata mancare cu ea nu stiu, da' a rezolvat taticu problema  :eek:
2 ani pana avea drept de munca e o caruta de mancare. Om fi noi parinti da' nici chiar asa.  :death:

E trist ca romanii au putut inventa asa poveste cu impuscatul. Adica ori gandesc cat o maimuta ori sunt niste animale in general.

#17
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
La 3m este OK daca un om suplu are ~ 200- 240 Kg
La 4m, 330-380 Kg
Daca are mai mult este obez sau culturist.
Daca este culturist, se poate adauga pana la ~50% in plus

Cat priveste motivatia disparitiei celor de peste 3m, inafara de economia si criza mondiala :), pe langa randamentul slab vis-a-vis de cantitatea de hrana, si dependenta de ea - incomod pt. calatorii si deplasari, nepractic pt ca omul este in primul rand un creator de inteligenta si mai putin de forta bruta, a inventat roti, scripeti si macarale, etc., mai este si incompatibilitatea sexuala cu specimenele normale, ca sa nu mai zic ca f. multe femei sunt minione.
Masculii de 3-4 m ar rupe femeile minione, si chestia asta nu ar fi vazuta prea bine de ceilalti.

Edited by loock, 29 August 2011 - 22:00.


#18
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
In contextul in care acceleratia gravitationala a Pamantului ar fi fost in acele vremuri mult mai mica ca astazi, iar ulterior au venit ET sa modifice aceasta acceleratie, e posibil.
Mai mult, in aceasta situatia greutatea unui om de 4-5 m ar fi fost ca a unuia de 2 m astazi.

Edited by errai, 30 August 2011 - 02:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate