Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

De ce ateu și nu agnostic?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
544 replies to this topic

#55
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006

View Posterrai, on 25th August 2011, 12:10, said:

Bah sa mor, esti comic. Ce probabilitate ai tu ca sa apara Universul si omul din intamplare, ia spune-mi???  :D :D :D
orice eveniment care s-a intamplat are probabilitatea 1.

ÎNTÂMPLÁRE, întâmplări, s. f. Acțiunea de a se întâmpla și rezultatul ei. 1. Ceea ce se întâmplă; fapt, eveniment. :)

#56
Fontane

Fontane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.06.2011

View Posterrai, on 24th August 2011, 23:47, said:

Da, logic,  e mult mai usor sa te uiti in jur si sa zici, pfff, Pamantul, a aparut la intamplare - probabil ca a aparut, nu neg asta, dar daca cauti in radacinile Universului nu prea mai poti spune ca si acesta a aparut asa la intamplare.
In care radacini visezi tu sa cauti?

View Posteu_unul, on 25th August 2011, 00:03, said:

Dumnezeu, asa cum e el definit in religiile actuale e o entitate a carui existenta e imposibila. Dumnezeul biblic e ala care a inundat Pamantul complet, in privinta lui nu pot sa ma declar agnostic, e cert ca nu a existat nici un potop global si prin urmare nici Dumnezeu nu exista.
Pana si ideea de potop, asa cum e descrisa in Biblie, e hilara! Imi imaginez toate animalele alea, carnivore si ierbivore, convietuind si stand infometate si insetate pe o barca de 120/30m, alaturi de Noe si familia lui. Sa nu mai vorbesc de presiunea atmosferica si lipsa de aer de la inaltimea Everestului :)))

View Postiloveshaorma, on 25th August 2011, 00:50, said:

Pai o concluzie a oamenilor de stiinta din domeniu ar fi ca in trecut, Terra era acoperita de ape...
Bineinteles, stiinta curenta avand la baza extrem de multe teorii care se bat cap in cap a estimat ca asta era cu mult mai mult de circa 6000 de ani in urma, cand, ar fi avut loc potopul.
E si acum in mare parte acoperita de ape, dar asta nu inseamna ca a suferit un potop, cel putin nu un potop cu penibilele caracteristici afirmate in Biblie.
In 5.4 miliarde de ani de existenta, Pamantul a suferit 6 cunoscute extinctii. Ultima s-a intamplat acum 65.000.000 ani. Noi, fiintele umane, am aparut acum maxim 100.000 de ani. Care potop?

View Postiloveshaorma, on 25th August 2011, 01:02, said:

Teoria evolutionista si cea a Big Bangului, se leaga pana la un moment, dupa aceea se neaga una pe alta.
In orice caz, se deviaza de la subiect, ideea e ca e o concluzie stiintifica ca demuuuult Terra era acoperita de ape.
Nu se neaga una pe alta absolut deloc, omule. Sunt doua lucruri TOTAL diferite.

View Postm3th0dman, on 25th August 2011, 11:12, said:

Adică respingi faptul că ?Universul nu a fost creat?. Drept urmare Universul a fost creat, ceea ce implică faptul că există (sau a existat) un creator, ceea ce nu te mai face ateu.
De asemenea pe ideea asta suntem singurele ființe inteligente din Univers.


Răspund dacă aflu la ce e relevant.
Ideea e că vreau să văd raționamentul vostru care teoretic n-ar trebui să ia în considerare raționamentul teist. De asemenea discuțiile despre teism ar fi off-topic.
Ideea cum ca suntem singurele fiinte inteligente din Univers este ridicola. In spatiul vizibil sunt peste 4.000.000 de planete, identice ca trasaturi dar de dimensiuni diferite, unde viata poate sa existe. Din acele 4.000.000 cel putin UNA are viata inteligenta.

View Posterrai, on 25th August 2011, 11:49, said:

Esti prea ingust la minte  :thumbup:
Take care!
Ce aroganti si vai mama lor sunt ateistii ahahaha. Pai ma, sa-ti explic, daca erau prea multe gauri negre, atomii tai probabil ar fi fost intr-o gaura neagra acum, iar daca  peste tot era numai praf, atomii tai erau imprastiati peste tot in Univers intr-o miscare haotica.
Cum este acum e perfect, deoarece gaurile negre au rolul de a forma GALAXIIIII, ceva in care tu iti misti curul si habari n-ai sa le intelegi mecanismul de functionare. Gandeste-te ca in mijlocul Caii Lactee e o gaura neagra de marimea a 4.1 milioane de Sori, care a avut un anumi rol in evolutia noastra, ca altfel pluteam prin Univers ca idiotii.
Da stiu, e greu sa intelegi asa ceva din moment ce suferi de ateism, iar mintea ta a fost ingustata. Atat de ingusta ca probabil voi puteti afirma ca viata putea aparea si pe un meteorit, asa din intamplare...
Omule, pana la urma, raportat la varsta Universului, omenirea este insignifianta ca si existenta. Am aparut acum maxim 100k ani si tu tragi concluzii cum ca Universul, avand 13.7 miliarde de ani vechime, ar fi fost creat in mod inteligent ca sa sustina omenirea?
Apoi, hai sa te lamuresc, ateismul nu este o boala, nu se manifesta(cel putin nu ca teismul) si nu deranjeaza pe nimeni(decat pe teistii suparati :)).
Ateismul este concluzia la care se ajunge daca ai parte de acel "dar" numit gandire critica.
Pe un meteorit nu poate exista viata dar la impactul cu o planeta pe care nu exista viata, se poate crea viata. Daca nu stii cum, inseamna ca nu esti suficient de competent ca sa participi la aceasta discutie.

PS: nu cred in zei si in creatori de Univers pentru ca efectiv nu ma intereseaza ce s-a intamplat acum aproape 14 miliarde de ani. In cursul vietii mele nu am avut parte de interventie divina, nu am auzit voci, nu am fost ajutat de nimic supra-uman. Daca, vreodata, apare vreun duh(trademark) si-mi spune: "In genunchi, nenorocitule!" ii cer intai legitimatia. Daca este dumnezeu o sa-mi cer scuze, ca el oricum iarta tot, crime, genocid, violuri, razboaie, nu?

Edited by Fontane, 25 August 2011 - 11:25.


#57
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

View Posttamtamtam, on 25th August 2011, 11:12, said:

ERA UN DACA N-AR FI DOVEZI
Faza e ca sunt dovezi care arata cum a cam aparut si n-au legatura cu un zeu
Ahahahha, esti la liceu de profil uman??? Ahahaha, se vede!!!
Da, exact, pentru acea energie imensa concentrata in ceva de marimea unui atom care avea temperatura a 100 de miliarde de grade celsius nu are nici o sanse sa fi fost creata de cineva,  cum zice ateul asa e !!!!
Energia a aparut asa din nimic, pur si simplu. :thumbup:  Energie poate sa o faca si o piatra fara viata, omul nu poate face energie batand din palme de exemplu, dar un pahar de apa poate face energie. Asa si pentru un Univers, in viziunea voastra sunt mai multe sanse ca paharul de apa sa creeze acea energie, decat o fiinta. Exact!

Edited by errai, 25 August 2011 - 11:20.


#58
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006

View Postm3th0dman, on 25th August 2011, 12:12, said:

Atunci de ce ești ateu?
daca spun ca pe masa mea s-a creat praf nu am mentionat care e cauza (fie ea personala sau impersonala, dupa delimitarile conventionale irelevante ale omului). credinciosii aduc in discutie niste cauze - dumnezeu sau alti zei, care majoritatea sunt ilogice.

Edited by N-ter, 25 August 2011 - 11:20.


#59
Karellen

Karellen

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.08.2011

View Postm3th0dman, on 25th August 2011, 12:12, said:

Adică ateismul tău se bazează pe credință și nu pe argumente...
O fiinta complexa poate exista prin intermediul creatiei sau evolutiei. Pana nu dovedeste careva ca o fiinta complexa poate exista din intamplare, nu voi crede. Pana atunci, zeul tau e o fantasmagorie.

#60
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postm3th0dman, on 25th August 2011, 12:12, said:

De ce trebuie pus „și conduc” ? De ce nu e bună definiția din DEX, care spune că ateul nu crede în oricare tip de zeu/divinitate?
Pentru ca
DIVINITÁTE ~ăți f. 1) (în concepțiile religioase) Forță supranaturală creatoare și cârmuitoare a lumii


View Postm3th0dman, on 25th August 2011, 12:12, said:

S-ar putea detalia?
Am detaliat in alte topicuri

View Postm3th0dman, on 25th August 2011, 12:12, said:

Asta are sens; adică se „calculează” o probabilitate de a exista o divinitate P (și probabilitatea negată 1-P). Ateii văd că 1-P>P și deiștii văd invers semnul.
Problema pare a fi aici felul în care se calculează acel P. Eu în urmă cu 3 ani vedeam P>1-P - http://forum.softped...howtopic=453097 .
Cu cat acumulam mai multe cunostinte observam ca P scade, chiar daca subiectiv are alte valori pentru fiecare.
Probabil ai impresia ca daca esti ateu atunci P=0 dar nu e asa

#61
Fontane

Fontane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.06.2011
http://www.youtube.c.../11/I225Vcs3X0g

Referitor la potop :)

Mai adaug un link extrem de util si on-topic, pentru doritori(fie teisti sau atei)
http://www.youtube.c.../12/-j8ZMMuu7MU
Astept comentarii :)

#62
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View Posterrai, on 25th August 2011, 11:10, said:

Bah sa mor, esti comic. Ce probabilitate ai tu ca sa apara Universul si omul din intamplare, ia spune-mi???  :D :D :D

Maxima.

A SE ÎNTÂMPLÁ pers. 3 se întâmplă intranz. 1) (despre fapte, evenimente) A se produce în urma unui concurs neprevăzut de împrejurări;

Totul se petrece in urma unui concurs de circumstante favorabile aparitiei unui anumit fenomen, iar insasi circumstantele apar in urma altui concurs de circumstante, s.a.m.d.
Omul neputand observa acesta inlantuire de cauze a ajuns la concluzia ca la un anumit punct cineva le pune in miscare pentru ca efectele il afectau in mod placut sau neplacut. Asa ca, utilizand un tip de inlantuire de fenomene cu efect similar mai cunoscut, anume comportamentul parinteasca, a ajuns la concluzia, privind din perspectiva strict personala caci altfel nu putea, ca e cineva care dirijeaza totul.

#63
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009

View Posterrai, on 25th August 2011, 12:05, said:

Pace plz, pace :worthy:  Noi (3% din pop planetei) abia intelegem acest Univers si tu deja vorbesti de miliarde de universuri. :puke:
Probabil ca te-ai oprit la miliarde ca nu mai stii alta valoare, ma mir de ce nu ai zici septilioane de universuri.
Cred ca tu ai mintea mai ingusta, ca esti fixat pe ideile tale. La fel cum zeul tau poate exista fara sa fie creat si universul poate.

#64
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Postarchaeus5, on 25th August 2011, 12:45, said:

Totul se petrece in urma unui concurs de circumstante favorabile aparitiei unui anumit fenomen, iar insasi circumstantele apar in urma altui concurs de circumstante, s.a.m.d.
Tot asa si BB-ul?

#65
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View Postjohnnickelby, on 25th August 2011, 12:00, said:

Tot asa si BB-ul?

Inclusiv. Are o cauza de aceeasi natura ca si restul numai ca din cauza conditiilor initiale probabil nu vom putea niciodata afla exact ce s-a intampla decat pana la un anumit punct, ci doar deduce facand reconstituirea pe baza a ceea ce stim. Asta e ...

Edited by archaeus5, 25 August 2011 - 12:31.


#66
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postarchaeus5, on 25th August 2011, 13:29, said:

Inclusiv. Are o cauza de aceeasi natura ca si restul numai ca din cauza conditiilor initiale probabil nu vom putea niciodata afla exact ce s-a intampla decat pana la un anumit punct, ci doar deduce facand reconstituirea pe baza a ceea ce stim. Asta e ...
Exista fenomene necauzate, cum ar fi cele cuantice. Extinzand la gravitatie, in M-Theory de exemplu, se poate arata ca probabilitatea tranzitiei de la un univers cu 0 dimensiuni la unul cu 3 e diferita de zero, chiar mare in unele presupuneri, ceea ce e echivalent cu BB necauzat.

#67
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

View PostTOPCATBV, on 25th August 2011, 12:37, said:

Exista fenomene necauzate, cum ar fi cele cuantice. Extinzand la gravitatie, in M-Theory de exemplu, se poate arata ca probabilitatea tranzitiei de la un univers cu 0 dimensiuni la unul cu 3 e diferita de zero, chiar mare in unele presupuneri, ceea ce e echivalent cu BB necauzat.
De unde naiba sctoi asemenea aberatii???
Acest M-Theory are mai multe aberatii dovedite matematica decat religia in sine.

Edited by errai, 25 August 2011 - 12:49.


#68
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View PostTOPCATBV, on 25th August 2011, 12:37, said:

Exista fenomene necauzate, cum ar fi cele cuantice. Extinzand la gravitatie, in M-Theory de exemplu, se poate arata ca probabilitatea tranzitiei de la un univers cu 0 dimensiuni la unul cu 3 e diferita de zero, chiar mare in unele presupuneri, ceea ce e echivalent cu BB necauzat.

Pai daca informatia cuantica a fost resetata nu putem urma firul, adica nu are cauza din perspectiva noastra ...
E un fel de "crima" perfecta. :D

Edited by archaeus5, 25 August 2011 - 12:49.


#69
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Posterrai, on 25th August 2011, 13:47, said:

De unde naiba sctoi asemenea aberatii???
Speculatii in fizica teoretica

View Postarchaeus5, on 25th August 2011, 13:49, said:

Pai daca informatia cuantica a fost resetata nu putem urma firul, adica nu are cauza din perspectiva noastra ...
E un fel de "crima" perfecta. :D
Eu cred ca vorbim despre perspectiva noastra :)
Ceea ce as vrea eu sa subliniez este faptul ca exista modele acauzale consistente cu stiinta actuala.

Edited by TOPCATBV, 25 August 2011 - 12:52.


#70
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010

View Postm3th0dman, on 24th August 2011, 22:49, said:

un posibil creator al Universului care nu are legătură cu nici o religie.
Chiar trebuia sa-l aduci pe Xenu in discutie ?

#71
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View PostTOPCATBV, on 25th August 2011, 13:51, said:

Speculatii in fizica teoretica
Ceea ce as vrea eu sa subliniez este faptul ca exista modele acauzale consistente cu stiinta actuala.

Din punct de vedere matematic se pot face multe speculatii.
Oricum ideea in stiinta este urmatoarea: studiem realitatea ca si cum nu ar exista un creator, si pe masura ce vom avansa vom putea adauga la un moment dat si aceasta necunoscuta in caz ca se dovdeste necesar.
In momentul in care omul decreteaza ca pot exista fenomene necauzate, nu inseamna decat ceea ce am spus. Aici este o granita si nu are rost sa ne complicam.
Cercetarea este mai usor de facut in acest fel.

Edited by johnnickelby, 25 August 2011 - 13:26.


#72
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Posterrai, on 25th August 2011, 13:47, said:

Acest M-Theory are mai multe aberatii dovedite matematica decat religia in sine.
Uau

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate