Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

De ce ateu și nu agnostic?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
544 replies to this topic

#37
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

Ideea asta e stupidă. Eu afirm fără dovezi faptul că „Universul nu a fost creat”.
Si eu pot respinge asta fara dovezi
Case closed

#38
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postm3th0dman, on 24th August 2011, 23:59, said:

Vă rog să nu deviați de la subiect. Subiectul este: motive pentru a fi ateu și nu agnostic.
Tu esti deist, agnostic sau ateu cu privire la dumnezeul biblic?

#39
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Posttamtamtam, on 25th August 2011, 10:50, said:

Si eu pot respinge asta fara dovezi
Case closed
Adică respingi faptul că „Universul nu a fost creat”. Drept urmare Universul a fost creat, ceea ce implică faptul că există (sau a existat) un creator, ceea ce nu te mai face ateu.
De asemenea pe ideea asta suntem singurele ființe inteligente din Univers.

View PostTOPCATBV, on 25th August 2011, 10:58, said:

Tu esti deist, agnostic sau ateu cu privire la dumnezeul biblic?
Răspund dacă aflu la ce e relevant.
Ideea e că vreau să văd raționamentul vostru care teoretic n-ar trebui să ia în considerare raționamentul teist. De asemenea discuțiile despre teism ar fi off-topic.

#40
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

Adică respingi faptul că „Universul nu a fost creat”. Drept urmare Universul a fost creat, ceea ce implică faptul că există (sau a existat) un creator, ceea ce nu te mai face ateu.
De asemenea pe ideea asta suntem singurele ființe inteligente din Univers.
E clar de ce esti capabil
PAI UITA-TE OMULE IN CONTEXT
Unde pana mea am zis eu asta ?

#41
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009

View Posterrai, on 24th August 2011, 23:31, said:

Uite un exemplu, daca gravitatia in Univers ar fi fost mai mare ar fi fost peste tot numai gauri negre, invers ar fi fost peste tot numai praf. Cum iti explici acest lucru perfect??? Cum iti explici ca prin "nimic" te poti misca mai rapid decat cu viteza luminii si astfel a fost posibila expansiunea Universului, sunt aceste lucruri asa la intamplare??? Nu prea cred. :bored: Un singur lucru e perfect in aceasta lume, Universul!
Poate ca universul asta este unul dintre toate posibile. La asta te-ai gandit? Daca nu era universul asa cum este acum probabil ca nu am fi existat sa ne punem intrebarea asta. Cum sa fie perfect universul?

View Postjohnnickelby, on 24th August 2011, 23:35, said:

Tu gandesti  ca un agnostic. de ce spui ca esti ateu?
Pentru ca neg existenta zeilor. Un agnostic spune ca nu stie,

View Postm3th0dman, on 24th August 2011, 23:40, said:

Nu văd nici argumente nici coerență în ce-ați scris.
Aș vrea să văd argumente logice pentru care voi sunteți atei și nu agnostici. Nu vă legați de religie deoarece nici agnostici nu au legătură cu ea!



Eu vorbesc de argumente/dovezi! În lipsa lor, logic ar fi să fii agnostic și nu teist.
Parca tu erai crestin? Tu de ce esti crestin si nu agnostic?

Si despre ce zeu vorbim? Ce caracteristici are el?

#42
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

View Postm3th0dman, on 25th August 2011, 09:44, said:

Eu am mai discutat despre definiția ateismului. Acesta neagă orice tip de divinitate nu doar dumnezeul biblic sau cel definit în religii.
O divinitate care doar a creat Universulm fără să aibă vreo legătură cu altceva, de ce nu intră în categoria 2?
Bingo, tocmai ai descoperit ca ateii cred in ceva, in faptul ca Universul a aparut din intamplare. :console:  
Probabil ca in viitor, cand vom creea inteligenta artificiala, primele  ganduri ale acestor creatii vor fi ca au aparut din intamplare, apoi, probabil, isi vor da seama cat de inteligenti sunt si cat de inteligenta e lumea din jurul lor, vor vedea cat de perfecte sunt anumite chestii in aceasta lume si vor realiza, spre deosebire de atei, faptul ca numai cineva super-mega-ultra "inteligent" ar fi putut sa creeze asa ceva.  
Probabil ca atunci cand vom disparea si vor ramane pe Terra cladiri, fabirici, bombe nucleare, buncare etc si din intamplare ne vor vizita ET si ei vor zice la fel, ca au aparut din intamplare, nu le-a creat nimeni, a face ceva din nimic e posibil!!! :lol:

Edited by errai, 25 August 2011 - 10:43.


#43
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006

View Postm3th0dman, on 24th August 2011, 23:07, said:

Ia simpla afirmație - ?Universul a fost creat?. De ce e absurd și care lege a logicii e sfidată?
"a fost creat", "s-a creat" - diferenta ilogica intre personal (cineva) si impersonal (ceva - fenomene, legi, etc). traduceri diferite pentru "a aparut". mai departe trebuie sa-mi definesti si mie care este acea cauza imaginata de tine, altfel vorbim in vant despre nimic.

View Posterrai, on 24th August 2011, 23:22, said:

Sa crezi ca cineva a creat acest Univers e perfect normal, uman, logic,firesc etc. Sa nu crezi in tampeniile care ne sunt bagate pe gat de religie  pacate, ingeri, iad, rai e altceva.
si ideea ca "cineva care a creat universul" tot religia o baga pe gat. :) zeii mai abstracti izvorasc de obicei din zeii mai concreti, deoarece religia isi pierde tot mai mult nefalsifiabilitatea (devine mai usor de demonstrat a fi falsa), si credinciosii ce si-au zis: hai sa ignoram aspectele penibile si sa ramanem doar cu cele care inca ne convin.

View Posterrai, on 24th August 2011, 23:31, said:

Uite un exemplu, daca gravitatia in Univers ar fi fost mai mare ar fi fost peste tot numai gauri negre, invers ar fi fost peste tot numai praf. Cum iti explici acest lucru perfect???
ce-i asa perfect? exista gauri negre si exista si praf.

Quote

Cum iti explici ca prin "nimic" te poti misca mai rapid decat cu viteza luminii si astfel a fost posibila expansiunea Universului, sunt aceste lucruri asa la intamplare??? Nu prea cred. :bored:
nu te misti tu, ci se "misca" spatiul. si daca tu nu iti explici, rezulta ca exista dumnezeu? asta e argument din ignoranta:
http://en.wikipedia...._from_ignorance

View PostLL13G, on 24th August 2011, 23:35, said:

pt ca existenta unui Dumnezeu da speranta spre nemurire in conditiile in care nu prea e posibil asta altfel?
wishful thinking is not rational. :)

Edited by N-ter, 25 August 2011 - 10:51.


#44
Karellen

Karellen

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.08.2011

View Postm3th0dman, on 24th August 2011, 22:49, said:

Ce argumente aveți pentru a fi atei și nu agnostici?

Later edit: ATÉU, -ÉE, atei, -ee, s. m. ?i f. Adept al ateismului; persoană care neagă existen?a lui Dumnezeu ?i a oricărei divinită?i.

Adică ateul neagă inclusiv un posibil creator al Universului care nu are legătură cu nici o religie.
Nu pot sa cred ca o fiinta complexa inteligenta (un zeu) poate exista din intamplare, necauzata.

Edited by Karellen, 25 August 2011 - 10:46.


#45
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

View PostN-ter, on 25th August 2011, 10:42, said:

ce-i asa perfect? exista gauri negre si exista si praf.
Esti prea ingust la minte  :thumbup:
Take care!
Ce aroganti si vai mama lor sunt ateistii ahahaha. Pai ma, sa-ti explic, daca erau prea multe gauri negre, atomii tai probabil ar fi fost intr-o gaura neagra acum, iar daca  peste tot era numai praf, atomii tai erau imprastiati peste tot in Univers intr-o miscare haotica.
Cum este acum e perfect, deoarece gaurile negre au rolul de a forma GALAXIIIII, ceva in care tu iti misti curul si habari n-ai sa le intelegi mecanismul de functionare. Gandeste-te ca in mijlocul Caii Lactee e o gaura neagra de marimea a 4.1 milioane de Sori, care a avut un anumi rol in evolutia noastra, ca altfel pluteam prin Univers ca idiotii.
Da stiu, e greu sa intelegi asa ceva din moment ce suferi de ateism, iar mintea ta a fost ingustata. Atat de ingusta ca probabil voi puteti afirma ca viata putea aparea si pe un meteorit, asa din intamplare...

Edited by errai, 25 August 2011 - 10:54.


#46
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postm3th0dman, on 25th August 2011, 11:12, said:

Adică respingi faptul că „Universul nu a fost creat”. Drept urmare Universul a fost creat, ceea ce implică faptul că există (sau a existat) un creator, ceea ce nu te mai face ateu.
De asemenea pe ideea asta suntem singurele ființe inteligente din Univers.
Desi ti-am mai spus, o repet acum: ateul nu crede in zei care au creat si conduc universul.

View Postm3th0dman, on 25th August 2011, 11:12, said:

Răspund dacă aflu la ce e relevant.
Ideea e că vreau să văd raționamentul vostru care teoretic n-ar trebui să ia în considerare raționamentul teist. De asemenea discuțiile despre teism ar fi off-topic.
Am explicat in mai multe randuri ca ratiunea, constienta si morala e rezultatul unui proces evolutiv, ca creatia se refera la timpul, spatiul si cauzalitatea asa cum o percepem noi acum, deci nu vad cum ai putea sustine ca universul a fost creat intr-un mod intentionat de o ratiune in aceste conditii.
Nu e relevant, dar daca esti deist poti sa intorci argumentele tale pe dos si vei vedea de ce noi suntem atei.

#47
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Posttamtamtam, on 25th August 2011, 11:18, said:

E clar de ce esti capabil
PAI UITA-TE OMULE IN CONTEXT
Unde pana mea am zis eu asta ?
Contextu:

View Posttamtamtam, on 25th August 2011, 00:00, said:

Ceea ce se afirma fara dovezi poate fi negat fara dovezi
case closed

View Postm3th0dman, on 25th August 2011, 10:44, said:

Ideea asta e stupidă. Eu afirm fără dovezi faptul că „Universul nu a fost creat”.

View Posttamtamtam, on 25th August 2011, 10:50, said:

Si eu pot respinge asta fara dovezi
Case closed

View Postm3th0dman, on 25th August 2011, 11:12, said:

Adică respingi faptul că „Universul nu a fost creat”. [...]

View PostNightm4re, on 25th August 2011, 11:24, said:

Parca tu erai crestin? Tu de ce esti crestin si nu agnostic?

Si despre ce zeu vorbim? Ce caracteristici are el?
Aici se discută despre altceva.

Cel ce a creat Universul. Mecanismul cunoașterii creeri Universului.

View Posterrai, on 25th August 2011, 11:31, said:

Bingo, tocmai ai descoperit ca ateii cred in ceva, in faptul ca Universul a aparut din intamplare. :console:
Am descoperit mai demult faptul că ateii sunt credincioși (adică și ei cred în ceva) - http://forum.softped...t...=746604&hl= .

View PostN-ter, on 25th August 2011, 11:42, said:

"a fost creat", "s-a creat" - diferenta ilogica intre personal (cineva) si impersonal (ceva - fenomene, legi, etc). traduceri diferite pentru "a aparut". mai departe trebuie sa-mi definesti si mie care este acea cauza imaginata de tine, altfel vorbim in vant despre nimic.
De ce posibilitatea ca Universul să fi fost creat este nulă?
Este irelevantă cauza, la fel cum este irelevantă dacă a apărut din întâmplare...

#48
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009

View Posterrai, on 25th August 2011, 11:49, said:

Esti prea ingust la minte  :thumbup:
Take care!
Ce aroganti si vai mama lor sunt ateistii ahahaha. Pai ma, sa-ti explic, daca erau prea multe gauri negre, atomii tai probabil ar fi fost intr-o gaura neagra acum, iar daca  peste tot era numai praf, atomii tai erau imprastiati peste tot in Univers intr-o miscare haotica.
Cum este acum e perfect, deoarece gaurile negre au rolul de a forma GALAXIIIII, ceva in care tu iti misti curul si habari n-ai sa le intelegi mecanismul de functionare. Gandeste-te ca in mijlocul Caii Lactee e o gaura neagra de marimea a 4.1 milioane de Sori, care a avut un anumi rol in evolutia noastra, ca altfel pluteam prin Univers ca idiotii.
Da stiu, e greu sa intelegi asa ceva din moment ce suferi de ateism, iar mintea ta a fost ingustata. Atat de ingusta ca probabil voi puteti afirma ca viata putea aparea si pe un meteorit, asa din intamplare...
Ai vazut postul meu mai sus. Poate ca universul asta este unul dintre miliarde posibile. Ce spui tu acolo nu e dovada ca a fost creat.

#49
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

View PostNightm4re, on 25th August 2011, 11:01, said:

Ai vazut postul meu mai sus. Poate ca universul asta este unul dintre miliarde posibile. Ce spui tu acolo nu e dovada ca a fost creat.
Pace plz, pace :worthy:  Noi (3% din pop planetei) abia intelegem acest Univers si tu deja vorbesti de miliarde de universuri. :puke:
Probabil ca te-ai oprit la miliarde ca nu mai stii alta valoare, ma mir de ce nu ai zici septilioane de universuri.

Edited by errai, 25 August 2011 - 11:06.


#50
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006

View Postm3th0dman, on 25th August 2011, 11:55, said:

De ce posibilitatea ca Universul să fi fost creat este nulă?
Este irelevantă cauza, la fel cum este irelevantă dacă a apărut din întâmplare...
daca zici ca e irelevanta, banuiesc ca n-ai inteles. eu n-am spus ca nu s-a creat. mai citeste o data.

View Posterrai, on 25th August 2011, 11:49, said:

Esti prea ingust la minte  :thumbup:
Take care!
ca nu-ti inteleg aberatia? las-o mai moale. :rolleyes:

Quote

daca erau prea multe gauri negre, atomii tai probabil ar fi fost intr-o gaura neagra acum
ai calculat si cat de multe si cat de mari? oricum e ipoteza contrara realitatii ("daca si cu parca")

Quote

iar daca  peste tot era numai praf, atomii tai erau imprastiati peste tot in Univers intr-o miscare haotica.
idem. desi cam spre asta se pare ca ne si indreptam.

Quote

habari n-ai sa le intelegi mecanismul de functionare.
guess again.

Quote

Gandeste-te ca in mijlocul Caii Lactee e o gaura neagra de marimea a 4.1 milioane de Sori, care a avut un anumi rol in evolutia noastra, ca altfel pluteam prin Univers ca idiotii.
sau nu mai eram constienti de asta. sau candva n-o sa mai fim. sau altii din univers puteau sa se nasca si n-au mai facut-o. ipoteze contrare realitatii, vorbitul despre probabilitati post-hoc (care sunt 1). loooogic.

Quote

Da stiu, e greu sa intelegi asa ceva din moment ce suferi de ateism, iar mintea ta a fost ingustata.
mai alte multe ad hominem-uri "logice"?

#51
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
Bah sa mor, esti comic. Ce probabilitate ai tu ca sa apara Universul si omul din intamplare, ia spune-mi???  :D :D :D

#52
socratex

socratex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 07.06.2011
Faptul că nu putem dovedi , dar nici dezminți existența a ceva(Zeus, Iisus, Cronos, unicorni) nu pune existența și inexistența pe acelați picior adică 50%-50%. Ceea ce contează este probabilitatea existenței care este foarte redusă și nu faptul că nu putem dovedi inexistența.

Edited by socratex, 25 August 2011 - 11:12.


#53
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

Ceea ce se afirma fara dovezi poate fi negat fara dovezi
case closed

QUOTE (m3th0dman @ 25th August 2011, 10:44) *
Ideea asta e stupidă. Eu afirm fără dovezi faptul că „Universul nu a fost creat”.

QUOTE (tamtamtam @ 25th August 2011, 10:50) *
Si eu pot respinge asta fara dovezi
Case closed

QUOTE (m3th0dman @ 25th August 2011, 11:12) *
Adică respingi faptul că „Universul nu a fost creat”. [...]
ERA UN DACA N-AR FI DOVEZI
Faza e ca sunt dovezi care arata cum a cam aparut si n-au legatura cu un zeu

#54
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostKarellen, on 25th August 2011, 11:43, said:

Nu pot sa cred ca o fiinta complexa inteligenta (un zeu) poate exista din intamplare, necauzata.
Adică ateismul tău se bazează pe credință și nu pe argumente...

View PostTOPCATBV, on 25th August 2011, 11:54, said:

Desi ti-am mai spus, o repet acum: ateul nu crede in zei care au creat si conduc universul.


Am explicat in mai multe randuri ca ratiunea, constienta si morala e rezultatul unui proces evolutiv, ca creatia se refera la timpul, spatiul si cauzalitatea asa cum o percepem noi acum, deci nu vad cum ai putea sustine ca universul a fost creat intr-un mod intentionat de o ratiune in aceste conditii.


Nu e relevant, dar daca esti deist poti sa intorci argumentele tale pe dos si vei vedea de ce noi suntem atei.
De ce trebuie pus „și conduc” ? De ce nu e bună definiția din DEX, care spune că ateul nu crede în oricare tip de zeu/divinitate?


S-ar putea detalia?


Asta are sens; adică se „calculează” o probabilitate de a exista o divinitate P (și probabilitatea negată 1-P). Ateii văd că 1-P>P și deiștii văd invers semnul.
Problema pare a fi aici felul în care se calculează acel P. Eu în urmă cu 3 ani vedeam P>1-P - http://forum.softped...howtopic=453097 .

View PostN-ter, on 25th August 2011, 12:06, said:

daca zici ca e irelevanta, banuiesc ca n-ai inteles. eu n-am spus ca nu s-a creat. mai citeste o data.
Atunci de ce ești ateu?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate