Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Fata crescuta doar de mama

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
HammerTime

HammerTime

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.08.2011
Se da una bucata fata avand putin peste 20 de ani, crescuta doar de mama sa. Tatal a plecat de acasa pe cand ea avea 4-5 ani.

Se observa la aceasta fata ca este absolut ingrozita de a se implica emotional intr-o relatie, preferand "relatii" dese, lipsite de importanta, cele mai multe bazate pe sex.

Se mai observa si tendinta ei de a cauta atentia mai multor barbati simultan, asta ducand la inselarea iubitului ei, o chestie de care ea sustine ca are nevoie.

Per total, aceasta fata este o persoana extraordinara, isi iubeste prietenul si este capabila sa-si exprime afectiunea fata de el.

Cu toate astea, trebuie sa intelegem si pozitia prietenului ei, caruia nu-i convine teama iubitei sale de a se implica foarte mult emotional si caruia, de asemenea, nu-i convine ca ea simte nevoia sa-l insele.

Credeti ca absenta tatalui din viata ei este legata de acest tip de comportament?

Ce fel de abordare recomandati?

Eventual poate sa indice cineva niste materiale de citit pe subiectul asta?

#2
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Probabil ii este frica sa nu fie parasita? Psihologie de buzunar.

#3
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Aria asta este aria de medicină. Nu răspundeți decât din punct de vedere medical și dacă aveți idee despre ce vorbiți, controlați-vă limbajul sau pregătiți-vă să stați pe bară de la 7 zile în sus.

Clar?


#4
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,822
  • Înscris: 02.09.2009

View PostHammerTime, on 22nd August 2011, 14:37, said:

Credeti ca absenta tatalui din viata ei este legata de acest tip de comportament?

Ce fel de abordare recomandati?

Eventual poate sa indice cineva niste materiale de citit pe subiectul asta?

1. Nu. Sunt atatea fete crescute doar de un parinte in ziua de azi incat sa crezi ca are vreun efect atat de drastic e o prostie.
2. Ca ce? Ca tie ti se pare ca nu e ok fata? Nu ai cum sa stii, daca nu esti fata respectiva, de ce, cum, cand, si unde. Nu e nevoei de nicio abordare.
3. Ce subiect? Care mai? Care e problema ei? Tot ce ai expus este viziunea ta, asupra ei. Atat.

#5
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Nu o sa poti sa schimi asta, initiatorule.
Nu e vorba numai lipsa tatalui, sunt si niste valori morale care lipsesc total si cand crezi ca totul e rezolvat, atunci o sa ai surpriza cea mai mare, o sa o gasesti cu 2.
Din experienta iti mai zic ca, multe din fetele care au fost mai uratele cand erau mici - pubertate - liceu or sa caute mereu atentia altor barbati, astea sunt f usor de sedus chiar daca sunt implicate intr-o relatie.

Edited by onlyone, 22 August 2011 - 17:18.


#6
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
HammerTime, eu am citit niste materiale psihologice pe aceasta tema si am inteles ca fetele au nevoie in copilarie de un model masculin pentru putea stii (subconstient) cu ce fel de barbat se va marita !
daca o fata are un tata alcoolic atunci se va marita cu unul alcoolic, daca are un tata curvar atunci isi va cauta si ea cand va fi mare un sot curvar (incosntient, desigur) etc.
insa daca isi va petrece copilaria fara un tata langa ea, aceasta nu va stii pe cel model de barbat se va axa in viata si va deveni o.......stii tu ce :P
eu am fost amic c-o astfel de fata si din pacate n-am reusit s-o aduc pe calea cea buna caci din cauza saraciei a decis sa plece in Italia sa faca rost de bani pe urma trupului ei :scared: deci realizezi ce inseamna sa cresti fara unul dintre parinti !

asta e valabil si la baieti dar cu mamele  :peacefingers:

iar cat despre "Ce fel de abordare" se recomanda............hmm, pai eu CRED ca trebuie castigata increderea fetei si admiratia deopotriva dar intr-o maniera extraordinar de puternic.............., acum imi vin in minte tot felul de expemple proaste dar cu siguranta ce-ar reusi s-o faca pe acea fata stabila unui singur barbat dar nici psihologul n-ar ingadui acest gen de abordare si deci tre' sa ma abtin !
Doar atat iti zic, sa se incerce a i se castiga INCREDEREA acelei fete foarte puternic !
dar cum ?! habar n-am !

#7
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Trebuie să repet partea cu "dacă aveți idee despre ce vorbiți", sau să explic că datul cu părerea nu intră la categoria asta?

Ah, am pretenția că cineva care știe cum e cu psihologia știe și să scrie corect românește.

#8
romulusvb

romulusvb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.05.2011
@HammerTime
Sa stii ca nu este o regula, ci o probabilitate crescuta, ca lipsa tatalui sa conduca fiica la atitudinea/convingerea x sau y. De exemplu, ca si rezistenta la "regula", foarte bine se poate dezvolta ca si fiica a unui tata abandonator o personalitate cu structura dependenta, motivata fix de teama de a nu retrai abandonul initial. Sunt posibile n alte scenarii, in practica acestea doua fiind, ce-i drept, ceva mai des intalnite.

Toata discutia ce decurge din datele pe care le prezinti este: fata este de parere/considera/crede despre ea insasi si despre atitudinea aceasta ca nu e ok? Daca si numai daca ea are o problema cu teama despre care spui ca ar resimti-o, atunci s-ar putea rezolva. Pentru ca daca ea nu crede cu sinceritate si cu tarie sa aiba vreo problema, nu isi va gasi motivatia sa o rezolve, ba, mai mult, ea ar putea tinde, de exemplu, sa isi gaseasca un prieten care sa nu aiba probleme cu instabilitatea ei.

Later edit: Abordarea decurge pe cale de consecinta din cele mentionate - cred.
Materiale de citit... e foarte vast domeniul si limbajul din cale afara de complicat este o bariera. Ca si atmosfera, daca vrei, asemanatoare celor specificate de tine, poate ca ai citit Marile sperante...

Edited by romulusvb, 02 September 2011 - 10:00.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate