Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

mi se blocheaza imaginea

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
geoni78

geoni78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 04.08.2011
salutare tututror am un pc intel p4 3.00ghz 2 gb de ram placa video winfast7600 placa de baza GA-8IPE1000-G si mi se blocheaza imaginea merge o ora-doua maxim dupa care ingheata imaginea unitatea merge in continuare dar numai pot face nimic trebe sa dau restart temperatura procesorului sta intre 50-67 grade
va multumesc

#2
cosmin_r8

cosmin_r8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.03.2010
Se incalzeste placa video prea mult si de aceea ti se blocheaza imaginea.
Placa video e cu racire pasiva sau activa?
Daca e cu racire activa, iti funtioneaza cooler-ul?
Daca e cu racire pasiva, incearca sa inlocuiesti pasta termoconductoare.

#3
cata1812

cata1812

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 04.04.2007
Vezi cum stai cu toate temperaturile, verifica daca ai cumva condensatori umflati/scursi pe placa de baza sau in sursa. Nu ai specificat nimic despre sursa, producator, putere, vechime.

#4
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 17.04.2007
Si eu am o problema similara. La un laptop asus imi ingheta imaginea aleatoriu (uneori in jocuri alteori pe siteuri cu flash gen youtube) Imi ingheata imaginea dar si sunetul ramane un tiuit in boxe(probabil sunetul care a inghetat) si dupa aproximativ un minut(in care nu raspunde la nicio comanda decat daca il sting) isi revine ca si cand nu s-ar fi intamplat nimic. Rulez w7 cu update-urile la zi, ultimele drivere, nu am antivirus dar nici virusi. Eu ma gandesc ca ar putea fi placa video, ramii sau HDD-ul. Ce ma sfatuii sa fac? (placa video este onboard) multumesc anticipat.

Edited by Drag0n_X, 05 August 2011 - 22:48.


#5
Cosminush91

Cosminush91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 19.10.2010
La toti care va ingheaza imaginea la pc verificati placa video daca are temperatura normal de functionare, adica undeva pana in 60 de grade la laptop sa ife undeva pana in 70 de grade! Daca e peste insemna ca temepratura face ca imaginea sa inghete! Curatati bine ventilatorul (daca e racire pasiva shimbati pasta termoconductoare) , si schimbati pasta termoconductoare! Daca nu placa video e baiul verifica procesorul, apoi mergeti la sursa! Asteas de obicei piesele care fac imaginea sa inghete! Mai e si hdd'ul sau virusii ! Verifica toate aceste lucruri pe rand!

#6
geoni78

geoni78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 04.08.2011
sursa este ALINE model LC-8500BTK putere max 480 w e din 4.04.2008
procesorul sta intre 50-70 grade
placa de baza 35-40 grade
hardu 35-40 grade
am uitat sa mentionez inainte de a ingheta imaginea se aude in casti 1-2 secunde ca un fel de bipuri
mam uitat pe condesatori si nu vad nimic
placa video are coler si are si pasta

#7
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,939
  • Înscris: 26.05.2007

View Postgeoni78, on 6th August 2011, 11:19, said:

mam uitat pe condesatori si nu vad nimic
Inseamna ca s-au evaporat de caldura  :lol: ]

On topic ............Intel Pentium 4 3.0 GHz:
Minimum/Maximum operating temperature (°C)  = 5 - 69.1
esti aproape de temp maxima de exploatare.

#8
Cosminush91

Cosminush91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 19.10.2010
Iti recomand sa dai jos radiatorul de pe procesor, curata pasta termo-conductoare de pe radiator si de pe procesor cu alcool (spirt sau ce ai tu) pune pasta noua (arctic silver 5) un strat subtire de pasta intins cu un card de credit pe toata suprafata procesorului. Montezi radiatorul la loc ! Apoi iei placa video si faci la fel si cu ea cum ti-am zis la procesor! Apoi dai o scanare la windows cu Malwarebyte Anti-Malware sa iti caute de virusi, ca e posibil sa ai virusi in windows de ai zis ca se aude bip in la placa de sunet! Am avut asa un pc care scotea sunetele de la filme muzica sacadat , si am scanat windowsul de virusi si credema ca am gasit o rezervatie intrega de virusi :)) in acel pc . Succes!

#9
geoni78

geoni78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 04.08.2011
am pus pasta si pe plca video si pe procesor dar tot urca temperatura
am pus un ventilator  de camera sa bata in el
astept sa vad cum se comporta

#10
Cosminush91

Cosminush91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 19.10.2010

View Postgeoni78, on 6th August 2011, 18:19, said:

am pus pasta si pe plca video si pe procesor dar tot urca temperatura
am pus un ventilator  de camera sa bata in el
astept sa vad cum se comporta
Vezi ca nu e bine sa pui ventilator mare de camera sa iti sufle aer direct pe placa de baza, sar putea sa ai probleme cu placa de baza, iti zic asta pentru ca un prieten a facut exact ca tine , si-a pus un ventilator de camera sa bage aer pe placa de baza si sa dus placa ;) .

#11
geoni78

geoni78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 04.08.2011
multumesc frumos dar nu stiu ce sai mai fac sa nu se mai incalzeasca asa
:mellow:

#12
geoni78

geoni78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 04.08.2011
acum mai am o problema ledul de la monitor licare intruna
am schimbat placa video si numai face la fel
ce ma sfatuiti sa merg cu aceasta placa chiar daca licare ledul de la monitor sau sa schimb placa video?

la cealalta placa video un geforce mx400 am instalat driverul dar tot apar dupa 1-2 secunde ca un fel de pureci pe ecran si pagina se misca in reluare

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate