Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Misterul Sfintei Impartasanii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
45 replies to this topic

#19
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 mario_bril, on 27th July 2011, 11:41, said:

Cand se discuta de partea spirituala, rationalitatea trebuie lasata mai deoparte.
Păi da că poate începi să înțelegi ...

#20
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

 mario_bril, on 27th July 2011, 11:41, said:

A zis, dar tu nu prea dai dovada de intelegere. Cand se discuta de partea spirituala, rationalitatea trebuie lasata mai deoparte.
Ce pot eu intelege din : partea spirituala e sangele. Cand daca ai lipsa de calciu ti se face rau, deci nici pe departe nu e ceva spiritual si mai sunt multe alte exemple.

 tamtamtam, on 27th July 2011, 15:46, said:

Nu are legatura cu stiinta
E o chestie simbolica
Ei practic fac canibalism.Incearca sa-ti inchipui ca ei CHIAR BEAU SANGE SI MANANCA CARNE DE OM. Ce parere ai,ritual barbar ? Doar un cretin s-ar putea simti bine facand (macar simbolic ) asa ceva ?
Mda, si eu ma gandeam ca ce e impartasania si ce e bautul de sange de animal din oala-n oala, diferenta e ca beau vin, dar tot acelasi ritual e.

#21
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

 meanman, on 27th July 2011, 08:31, said:

Isus cand a lasat taina impartasaniei a spus: "Las acest ritual pentru mase, mintiile lor au nevoie sa vada ceva palpabil"
Nu a spus Iisus asa ceva. Poate Arsenie Boca... sau cum il cheama pe 'al mare sfant?  :lol:

"Taina Impartasaniei" de fapt nu exista in biblie. Nici cuvantul "taina"si nici "impartasanie".
Ci se numeste "Cina" pe care Iisus a luat-o cu ucenicii lui ca simbol.
Nu a spus: "toata lumea sa faca la fel" ci doar ucenicilor le-a spus ca doar vorbea cu ei.
Cina este optionala, un simbol, o aducere aminte. Iisus spune "ca pomenire".
Daca era MUSAI pentru mantuire, Iisus o facea cu toata lumea, nu doar cu ucenicii, nu crezi?
Daca pe tine ca si crestin te ajuta spiritual... e ok.

In plus, cum se face ca toti explica cu usurinta niste... "taine"?  :lol:
Chiar nu realizati ca se numeste "taina" pentru ca doar popa stie de ce nu intri in rai fara impartasanie?  :roflmao:

Painea reprezinta trupul lui Iisus ce se frange pe cruce (spalare pacate) iar vinul reprezinta legamantul cel nou.
Cam asta reprezinta cina din biblie - asta spune de fapt Iisus.

Edited by Metallman, 28 July 2011 - 10:05.


#22
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

 errai, on 27th July 2011, 08:52, said:

Deci vreau sa gasesc cea mai buna explicatie stiintifica a Sfintei Impartasanii si m-am gandit ca ateii sunt cei care ar putea rezolva acest mister cel mai bine.
Si tocmai de la atei ti-ai gasit tu sa ceri rezolvare pentru un ritual .....religios? :lol:

 tamtamtam, on 27th July 2011, 15:46, said:

Nu are legatura cu stiinta
E o chestie simbolica
Ei practic fac canibalism.Incearca sa-ti inchipui ca ei CHIAR BEAU SANGE SI MANANCA CARNE DE OM. Ce parere ai,ritual barbar ? Doar un cretin s-ar putea simti bine facand (macar simbolic ) asa ceva ?

Nu stii tu de-astea...esti prea cu ciunga-n par sa le pricepi...;)
Desi ar trebui sa-ti dea de gandit faptul ca altii la varsta ta, chiar le inteleg foarte bine.

#23
kartyca

kartyca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.11.2010

 Metallman, on 28th July 2011, 10:39, said:

Painea reprezinta trupul lui Iisus ce se frange pe cruce (spalare pacate) iar vinul reprezinta legamantul cel nou.
Cam asta reprezinta cina din biblie - asta spune de fapt Iisus.

Da de unde....
Cina reprezinta masa din ajunul intrarii in pastele iudaic, masa la care s-au asezat si Isus cu discipolii, ei toti fiind evrei. La acea masa nu se mananca paine ci doar un fel de paine nedospita din faina si apa si care NU reprezinta nici un trup al nimanui, iar vinul care se serveste la masa, de sarbatori, ma indoiesc ca devine "legamant nou"...poate doar cand ti se urca la cap!

 richelieu, on 28th July 2011, 11:16, said:

.......
Desi ar trebui sa-ti dea de gandit faptul ca altii la varsta ta, chiar le inteleg foarte bine.

Daca unii chiar inteleg si inca foarte bine, rostul acelor obiceiuri bisericesti ...in nici un caz nu este o dovada ca ele isi au rostul sau reprezinta un real mijloc de mantuire si curatire sufleteasca. Ei doar cred ca inteleg ceva, pentru ca nimeni nu a dovedit vreodata ca dupa impartasanie ajungi in "rai".
Si sper ca nu sunteti genul care raspunde prin "dar nici nu a dovedit nimeni contrariul"....
In genere, o minte sanatoasa ca sa creada ceva, trebuie sa aiba un motiv.  O motivatie bazata pe dovada, pe logica, pe informatie corecta....

#24
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

 kartyca, on 28th July 2011, 11:48, said:

Daca unii chiar inteleg si inca foarte bine, rostul acelor obiceiuri bisericesti ...in nici un caz nu este o dovada ca ele isi au rostul sau reprezinta un real mijloc de mantuire si curatire sufleteasca. Ei doar cred ca inteleg ceva, pentru ca nimeni nu a dovedit vreodata ca dupa impartasanie ajungi in "rai".
Si sper ca nu sunteti genul care raspunde prin "dar nici nu a dovedit nimeni contrariul"....
In genere, o minte sanatoasa ca sa creada ceva, trebuie sa aiba un motiv.  O motivatie bazata pe dovada, pe logica, pe informatie corecta....

Daca unii chiar inteleg si inca foarte bine, inseamna ca...pur si simplu le inteleg :). Nu e neaparat sa le si practice.  A intelege un fenomen, e independent de  a-l practica. Nu trebuie nici macar sa crezi in el.
Normal ca nimeni nu-ti poate garanta mantuirea prin impartasanie, asa cum impartasania nu este 100% necesara pentru mantuire.  
Dar de aici pana la a spune ca impartasania este un canibalism si...tot pe ailalti sa-i faci cretini... echiar cale lunga.

Edited by richelieu, 28 July 2011 - 11:08.


#25
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

 kartyca, on 28th July 2011, 10:48, said:

Da de unde....
Cina reprezinta masa din ajunul intrarii in pastele iudaic, masa la care s-au asezat si Isus cu discipolii, ei toti fiind evrei. La acea masa nu se mananca paine ci doar un fel de paine nedospita din faina si apa si care NU reprezinta nici un trup al nimanui, iar vinul care se serveste la masa, de sarbatori, ma indoiesc ca devine "legamant nou"...poate doar cand ti se urca la cap!
Unde trage Versace dunga, tu tragi diagonala.

1 Corinteni 11:24 Și, după ce a mulțumit lui Dumnezeu, a frânt-o și a zis: „Luați, mâncați; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi; ...”
1 Corinteni 11:25 Tot astfel, după Cină, a luat paharul și a zis: „Acest pahar este legământul cel nou în sângele Meu; ...”


Este vorba de simbolistica, dar tu te prinzi greu... ma iei cu paine nedospita  :lol:
Serios? Dar ce vin simbolizeaza "noul legamant"? Ala de la popa?  :lol:

Edited by Metallman, 28 July 2011 - 11:55.


#26
kartyca

kartyca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.11.2010

 richelieu, on 28th July 2011, 12:08, said:

Daca unii chiar inteleg si inca foarte bine, inseamna ca...pur si simplu le inteleg :). Nu e neaparat sa le si practice.  A intelege un fenomen, e independent de  a-l practica. Nu trebuie nici macar sa crezi in el.
Normal ca nimeni nu-ti poate garanta mantuirea prin impartasanie, asa cum impartasania nu este 100% necesara pentru mantuire.  
Dar de aici pana la a spune ca impartasania este un canibalism si...tot pe ailalti sa-i faci cretini... echiar cale lunga.

Nici eu nu sunt de acord cu jignirile...
Parerea mea este ca nu poti intelege un obicei religios fara sa crezi in el. In stiinta, este valabil - poti intelege ceva ce nu crezi...dar in religie,nu.
Daca intelegi fenomenul impartasaniei, inseamna ca intelegi rostul lui, inseamna ca deja crezi in el. Desigur, poti sa nu-l practici din diverse motive, dar crezi in el. Daca nu crezi in el, atunci nu-l intelegi, adica nu ii gasesti rostul ....

 Metallman, on 28th July 2011, 12:43, said:

Unde trage Versace dunga, tu tragi diagonala.

1 Corinteni 11:24 Și, după ce a mulțumit lui Dumnezeu, a frânt-o și a zis: „Luați, mâncați; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi; ...”
1 Corinteni 11:25 Tot astfel, după Cină, a luat paharul și a zis: „Acest pahar este legământul cel nou în sângele Meu; ...”


Este vorba de simbolistica, dar tu te prinzi greu... ma iei cu paine nedospita  :lol:
Serios? Dar ce vin simbolizeaza "noul legamant"? Ala de la popa?  :lol:
Adica TU simbolizandu-l pe Versace.....ModesTUle!
Ma intoxicati cu citatele....Astea sunt interpretari date de cei ce le-au scris. Nu sunt replici dovedite ca au fost spuse atunci...
In simbolistica te poti prinde greu sau mai putin greu in functie de IQ...
Dar in nici un caz a considera simbolism orice tampenie nu-ti ridica nivelul "telectual"....

#27
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

 kartyca, on 28th July 2011, 12:05, said:

In simbolistica te poti prinde greu sau mai putin greu in functie de IQ...
Dar in nici un caz a considera simbolism orice tampenie nu-ti ridica nivelul "telectual"....
Cand o sa-mi spui formula de calcul pentru IQ, o sa te cred ca stii despre ce vorbesti.

Chiar Iisus spune ce reprezinta de fapt painea si sangele. Deci sunt simboluri.
Ar trebui sa-l asculti pe Iisus daca tot te lauzi ca esti crestin, nu pe popa.
Trebuie sa fii al dracu' de penibil sa crezi in ce spune popa si nu biblia.
Am fost crestin, am studiat biblia pe genunchi 8 ani, stiu ce vorbesc.
Bag de seama ca tu nici nu ai lecturat-o macar.


Nu, nu-l 'simbolizez' pe Versace si nici nu port sosete de gay cu 'talie joasa'.
Citatul dat a fost pe masura - este de la "Vacanta Mare".
Citatele din biblie nu te deranjeaza dar altele... sunt foc si para, nu-i asa?

Edited by Metallman, 28 July 2011 - 12:27.


#28
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

 kartyca, on 28th July 2011, 13:05, said:

Parerea mea este ca nu poti intelege un obicei religios fara sa crezi in el.

Cu asta nu sunt de acord. Nu poti insa intelege un obicei religios, studiindu-l in afara religiei respective, cu asta da...sunt de acord. Adica trebuie sa cunosti religia respectiva pentru a intelege fenomenul respectiv. Dar nu trebuie sa crezi in ea.

Intr-adevar, e greu sa-i gasesti rostul, daca nu crezi, dar asta e alta poveste.

#29
kartyca

kartyca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.11.2010

 Metallman, on 28th July 2011, 13:14, said:

Cand o sa-mi spui formula de calcul pentru IQ, o sa te cred ca stii despre ce vorbesti.

Chiar Iisus spune ce reprezinta de fapt painea si singele. Deci sunt simboluri.
Ar trebui sa-l asculti pe Iisus daca tot te lauzi ca esti crestin, nu pe popa.


P.S. Nu, nu-l simbolizez pe Versace si nici nu port sosete de gay cu 'talie joasa'.
Cat despre citatul de care te-ai legat, ti l-am dat pe masura: este de la "Vacanta Mare".

Esti nostim...
Nu ti-ar folosi la nimic formula de calcul, sau mai bine spus un test de inteligenta pentru IQ...
Observ ca este deja destul de dificil sa intelegi din cele scrise de mine ca nu ma intereseaza sa "ascult" de indiferent cine....
Nu mai spun ca nu m-am laudat niciunde ca as fi crestin sau religios si nici nu consider ca asta ar fi motiv de lauda.

#30
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

 kartyca, on 28th July 2011, 12:25, said:

Esti nostim...
Nu ti-ar folosi la nimic formula de calcul, sau mai bine spus un test de inteligenta pentru IQ...
Observ ca este deja destul de dificil sa intelegi din cele scrise de mine ca nu ma intereseaza sa "ascult" de indiferent cine....
Nu mai spun ca nu m-am laudat niciunde ca as fi crestin sau religios si nici nu consider ca asta ar fi motiv de lauda.
Tu de fapt ce vrei sa demonstrezi? Ca-ti da inteligenta pe afara spunand-mi din ce erau facute 'scovercile' evreilor? :lol:

Daca vrei sa discuti pe tema "impartasaniei", ar fi foarte logic in primul rand sa cunosti versetele biblice, pentru a stii ce reprezinta painea si vinul.
Chiar daca sunt aberatii, asa se incepe o discutie logica - cunoscand elementele de baza.

Iisus spune ca vinul reprezinta "noul legamant"  dar vii tu sa spui ca nu e adevarat.
Este motivul pentru care am spus "unde trage Versace dunga, tu tragi diagonala".

P.S. Nu, mie nu mi-ar folosi la nimic formula de calcul pentru IQ dar cu siguranta ca tie da.
Coincidenta face ca sunt programator si am facut softuri de testare IQ pentru diverse firme (pe baza intrebarilor/modelelor lor).
Ceea ce voiam din nou sa subliniez este faptul ca inclusiv cu privire la IQ palavragesti fara sa stii exact ce este el si cum se calculeaza.

Edited by Metallman, 28 July 2011 - 13:09.


#31
kartyca

kartyca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.11.2010

 Metallman, on 28th July 2011, 13:40, said:

Tu de fapt ce vrei sa demonstrezi? Ca-ti da inteligenta pe afara spunand-mi din ce erau facute 'scovercile' evreilor? :lol:

Daca vrei sa discuti pe tema "impartasaniei", ar fi foarte logic in primul rand sa cunosti versetele biblice, pentru a stii ce reprezinta painea si vinul.
Chiar daca sunt aberatii, asa se incepe o discutie logica - cunoscand elementele de baza.

Iisus spune ca vinul reprezinta "noul legamant"  dar vii tu sa spui ca nu e adevarat.
Este motivul pentru care am spus "unde trage Versace dunga, tu tragi diagonala".

Eu am discutat, pe topic, pe tema impartasaniei exact cat m-a interesat.
Tu nu ai inteles asta.
Te-ai opintit pana la "scovergi"..si acolo ai ramas.
Nu-i nimic, ramai sanatos la ele ..
E o urare potrivita caci, se pare, ti-au cam ramas in gat.

#32
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006
N-o da la intoarsa.
Exact ceea ce ai spus ca nu reprezinta, spune Iisus ca de fapt reprezinta, ti-am dat inclusiv versetele.
Asta a fost "logica" ta:

 kartyca, on 28th July 2011, 13:10, said:

La acea masa nu se mananca paine ci doar un fel de paine nedospita din faina si apa si care NU reprezinta nici un trup al nimanui

 kartyca, on 28th July 2011, 13:10, said:

iar vinul care se serveste la masa, de sarbatori, ma indoiesc ca devine "legamant nou"...poate doar cand ti se urca la cap!

Repet pentru ultima data: daca vrei sa dezbati ceva stiintific, asa cum topic-ul o cere, documenteaza-te cu privire la elementele de baza direct de la sura.
Daca "Iisus spune...", inseamna ca acele elemente trebuie sa le iei in calcul, nu ceea ce crezi tu ca ar fi de fapt...
Apoi conform elementelor de baza, incerci sa formulezi ceva/cumva. Incerci sa ramai obiectiv.
Desigur, nu ai ce formula stiintific pe baza acestor elemente pentru ca tin de spiritualitate - iar faptul ca sunt niste simboluri, te cam dau gata :D

Edited by Metallman, 28 July 2011 - 13:22.


#33
kartyca

kartyca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.11.2010

 richelieu, on 28th July 2011, 13:23, said:

Cu asta nu sunt de acord. Nu poti insa intelege un obicei religios, studiindu-l in afara religiei respective, cu asta da...sunt de acord. Adica trebuie sa cunosti religia respectiva pentru a intelege fenomenul respectiv. Dar nu trebuie sa crezi in ea.

Intr-adevar, e greu sa-i gasesti rostul, daca nu crezi, dar asta e alta poveste.

Probabil ca studiat profund un obicei, ii poti gasi o explicatie (poate nu chiar sa-l intelegi, daca tot nu crezi in el).
Totusi eu cred ca obiceiurile religioase nu trebuie sa fie, asa de mult, luate in serios.
Daca te-ai nascut intr-o religie si din respect pentru parinti, bunici doresti sa pastrezi din traditiile ei, asta pot intelege.
Nu pot intelege cum poti crede tot ce spune si cere acea religie...Asta chiar nu inteleg.

 Metallman, on 28th July 2011, 14:14, said:

N-o da la intoarsa.
Exact ceea ce ai spus ca nu reprezinta, spune Iisus ca de fapt reprezinta, ti-am dat inclusiv versetele.
Asta a fost "logica" ta:




Repet pentru ultima data: daca vrei sa dezbati ceva stiintific, asa cum topic-ul o cere, documenteaza-te cu privire la elementele de baza direct de la sura.
Daca "Iisus spune...", inseamna ca acele elemente trebuie sa le iei in calcul, nu ceea ce crezi tu ca ar fi de fapt...
Apoi conform elementelor de baza, incerci sa formulezi ceva/cumva. Incerci sa ramai obiectiv.
Desigur, nu ai ce formula stiintific pe baza acestor elemente pentru ca tin de spiritualitate - iar faptul ca sunt niste simboluri, te cam dau gata :D

"daca Isus spune..."
Unde spune Isus? Cine adevereste ca Isus a spus ceva? Si unde te-ai documentat dumneata ca Isus a spus ceva? Ca a scris cineva ca ar fi spus cineva ca ar fi auzit cineva ca....
Singurul adevar de pana acum este ca Isus, fiind un evreu, ar fi putut, conform traditiei sale, sa stea la masa de ajun de paste cu discipolii lui.
In rest, ca a spus, ca nu a spus si mai ales interpretarea simbolistica a unor vorbe care nici nu se stie ca au fost sau nu spuse.....este departe de logica si nu tin decat de o forma abrutizata, simplista, de spiritualitate strict religioasa.

#34
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

 kartyca, on 28th July 2011, 14:35, said:

Probabil ca studiat profund un obicei, ii poti gasi o explicatie (poate nu chiar sa-l intelegi, daca tot nu crezi in el).
Totusi eu cred ca obiceiurile religioase nu trebuie sa fie, asa de mult, luate in serios.
Daca te-ai nascut intr-o religie si din respect pentru parinti, bunici doresti sa pastrezi din traditiile ei, asta pot intelege.
Nu pot intelege cum poti crede tot ce spune si cere acea religie...Asta chiar nu inteleg.

Din punctul meu de vedere, (desi sunt credincios) iti dau dreptate.
Dar sunt oameni care chiar (credinciosi fiind) au nevoie de o astfel de ghidare. Dupa parerea mea, sunt oameni care inca nu si-au gasit propria identitate. Dar na....macar sunt credinciosi si se comporta ca atare. Ma refer evident, la cei care se comporta in cadrul dogmelor religiei respective, nu la presupusii crestini care infunda puscariile dupa furturi si omoruri.

#35
kartyca

kartyca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.11.2010

 richelieu, on 28th July 2011, 14:41, said:

Din punctul meu de vedere, (desi sunt credincios) iti dau dreptate.
Dar sunt oameni care chiar (credinciosi fiind) au nevoie de o astfel de ghidare. Dupa parerea mea, sunt oameni care inca nu si-au gasit propria identitate. Dar na....macar sunt credinciosi si se comporta ca atare. Ma refer evident, la cei care se comporta in cadrul dogmelor religiei respective, nu la presupusii crestini care infunda puscariile dupa furturi si omoruri.

Probabil ca asa este si daca asa au crescut, crezand in ceva anume, au nevoie si de tot tacamul care concretizeaza aceasta credinta si le da acea impacare cu sine, atat de invidiata de cei ce o tot cauta in viata.
Normal ca si eu ma refer la oamenii care-si manifesta credinta in limitele bunului simt.
Mi se pare ca am mai scris pe aici, dar intamplator am aflat de o familie de proxeneti din Constanta care an de an vin cu catel si cu purcel la sfanta Paraschiva in Iasi pentru ca de cand au venit prima data "afacerea" le-a devenit mai infloritoare....Si ei cred ca sfanta ii ajuta....

#36
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Nu ca vreau sa va intrerup cearta dar :

Quote

Nu stii tu de-astea...esti prea cu ciunga-n par sa le pricepi...wink.gif
Desi ar trebui sa-ti dea de gandit faptul ca altii la varsta ta, chiar le inteleg foarte bine.
asta insemnand ? Crezi ca nu pricep ritualul ala cretin,barbar,si daca e sa te iei dupa simbolistica canibal ? Un ritual pe care daca l-ar face cu carne adevarata si sange de om toti ati fi catalogati drept dezaxati si probabil ca majoritatea voastra nici n-ar atinge scarbosenia aia ? Si tu-mi zici mie ca nu pricep ? Pai bine ma,eu pricep ca aveti probleme daca faceti chestia asta,voi nu pareti a observa atata lucru (daca nu-i asa eu zic sa te lauzi in public ca bei sange si mananci carne de om sa vedem ce zice lumea )

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate