Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 

sea cu gel sau husa cu gel? + mitul prostatei si mersul pe bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#91
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008

 pg-soare, on 02 septembrie 2014 - 16:21, said:

Am de gand s-o cumpar de pe internet, pentru a o putea returna daca nu mi se potriveste.. 5 minute nu ma ajuta cu nimic. Voi merge 100km cu ea cel putin sa vad care-i duda.

Am auzit de acele sei, dar sincer , la fel cum ai spus si tu, nu mi se par extraordinare. In esenta, depinde de fund.

De un an atat pe mtb cat si pe cursiera am saua mai sus amintita. Am cumparat-o prima data pe cea de mtb, dupa care mi-am luat si versiunea de cursiera. Pentru mine sunt ceea ce cautam.

Sa vedem cat rezista (pielea de pe ea).

#92
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011

 pg-soare, on 22 aprilie 2016 - 18:46, said:


De un an atat pe mtb cat si pe cursiera am saua mai sus amintita. Am cumparat-o prima data pe cea de mtb, dupa care mi-am luat si versiunea de cursiera. Pentru mine sunt ceea ce cautam.

Sa vedem cat rezista (pielea de pe ea).

Si ce model folosesti pe cursiera? Am gasit ceva online pentru MTB si trekking dar la cursiere preturile sunt mult mai mari. Mersi.

#93
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 sirgoofy, on 09 aprilie 2016 - 14:56, said:

lidl a avut sei la 33lei, si subtiri, si medii si cat o canapea Posted Image
Am o sa medie de la Lidl pe bicicleta veche. Extrem de comoda. Pe bicla noua, am sa de asta mai sexy, dar dupa o tura de 5 ore imi venea sa merg pe langa bicicleta. Am mai reglat-o, dar dupa cateva ore tot nasol este.
Luna trecuta au fost iar la Lidl echipamentele de ciclism, dar am facut prostia sa nu mai cumpar o sa iar acum imi pare rau. Abia astept sa revina oferta. Sunt ieftine si destul de bune.

Am vazut la cineva husa cu gel, dar era aiurea rau, nu statea cum trebuie si folosise niste scotch negru pentru a o "convinge" sa stea mulata pe sa.

#94
ocean36

ocean36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 12.12.2007
La bicicleta saua este un compromis pe care nu poti sa-l faci. Poti sa ai o bicla de mii de euro daca te doare "posteriorul" tot pe langa ea o sa mergi.
Husele cu gel iar mi se par o mare prostie, costa in general destul de mult si se strica relativ repede, deci bani aruncati pe fereastra, ca sa nu mai vorbesc ca arata si total aiurea pe bicicleta.
Pantalonii cu bazon sunt o solutie buna atunci cand pleci in ture, insa atunci cand te deplasezi prin oras cu treaba sau te duci cu bicla la munca nu mai sunt o solutie prea grozava.
Singura solutie este o sa cat mai comoda, insa nici aici nu exista o solutie universal valabila, fiecare cu "posteriorul" lui.
Eu in cele din urma dupa ce am schimbat vreo 5 sei am optat pentru o sa cu gel de la dechatlon(~130ron) nici prea lata nici prea ingusta, foarte comoda, as putea sta o zi intreaga pe ea si nu as simti nici un discomfort.
Ideea este ca fiecare trebuie sa incerce pana gaseste o sa care sa-i convina, mie personal seile cu gel mi se par o solutie buna. Pe o sa buna trebuie sa te simti bine de prima oara, chestia cum spun unii ca "trebuie sa te obisnuiesti" nu mi se pare un lucru bun, durerea spune in general ca ceva nu este in regula si trebuie sa schimbi ceva, daca ajungi sa te obisnuiesti cu sa sa incomoda atunci sigur ai omorat un nerv ceva sau poate dai in alte chestii mai complicate.
Eu unul ultima sa pe care am cumparat-o a fost dupa ce am incercat-o in magazin si vanzatorul m-a asigurat ca o pot aduce inapoi daca nu ma simt bine pe ea.
Si cred ca varianta cu incercatul(si eventual returul) este cea mai buna pentru toti.

#95
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008

 PhaseZ, on 23 aprilie 2016 - 14:32, said:


Si ce model folosesti pe cursiera? Am gasit ceva online pentru MTB si trekking dar la cursiere preturile sunt mult mai mari. Mersi.
selle smp  extra. Din ce-am observat, in Ro am gasit-o mai ieftin, pe la 240lei fata de Germania.

 ocean36, on 25 aprilie 2016 - 10:20, said:

Pe o sa buna trebuie sa te simti bine de prima oara, chestia cum spun unii ca "trebuie sa te obisnuiesti" nu mi se pare un lucru bun, durerea spune in general ca ceva nu este in regula si trebuie sa schimbi ceva, daca ajungi sa te obisnuiesti cu sa sa incomoda atunci sigur ai omorat un nerv ceva sau poate dai in alte chestii mai complicate.
Eu unul ultima sa pe care am cumparat-o a fost dupa ce am incercat-o in magazin si vanzatorul m-a asigurat ca o pot aduce inapoi daca nu ma simt bine pe ea.
Si cred ca varianta cu incercatul(si eventual returul) este cea mai buna pentru toti.

Depinde si ce te doare, daca sunt doar muschii care sunt intre oase si sa e ok, daca e altceva, cum spui tu.

Asa am facut si eu cu saua, am comandat-o de pe internet pentru a avea optiunea de retur. A fost ok.

O fi placebo ori ba, dar cand ma urc pe o sa normala mi se pare o diferenta uriasa.

#96
Spring76new

Spring76new

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 17.04.2016
Tocmai mi-am cumpărat o șa ieftină cu gel de la Decathlon de care sunt încântat. Am dat azi pe ea numai 120 lei și se simte la fel de bine ca una pe care am dat 250 lei, am probat-o (azi) pe un drum relativ greu, de peste 10 km, pe ploaie, din Berceni până în Pantelimon (București), pe o bicicletă clasică (ne-electrică). Nu am simțit niciun disconfort la pedalare și nici acum, după câteva ore.
http://www.decathlon...d_8052361.html#

#97
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011

 pg-soare, on 27 aprilie 2016 - 15:00, said:

selle smp  extra. Din ce-am observat, in Ro am gasit-o mai ieftin, pe la 240lei fata de Germania.



Depinde si ce te doare, daca sunt doar muschii care sunt intre oase si sa e ok, daca e altceva, cum spui tu.

Asa am facut si eu cu saua, am comandat-o de pe internet pentru a avea optiunea de retur. A fost ok.

O fi placebo ori ba, dar cand ma urc pe o sa normala mi se pare o diferenta uriasa.


Mi-am comandat si eu Selle SMP Extra. Am gasit cu 44 de euro pe bike-discount.de. Foarte rapizi astia, am dat comanda acum o ora si am si primit notificare ca pachetul e gata si urmeaza sa fie preluat de curier, probabil maine de acum.  Acelasi model pe CRC era 96 de euro dar era disponibila in mai multe culori.
Nu as fi avut chiar nevoie de sa noua dar cea veche arata uzata rau. Era alba original, acum e un alb cenusiu, roasa si rupta pe o parte de la o cazatura. Este ciudat ca am masurat-o sa vad daca se apropie de asta noua si am vazut ca are aproape 15 cm latime si 29 lungime. Inteleg 15 in latime ca era pusa pe o bicicleta de ciclocross dar 29 in lungime nu mai inteleg. Vom vedea. Din pacate la cea noua, singura care era pe stoc era neagra. Nu o sa se vada murdaria la fel de tare dar mi-ar fi placut mai mult pe alb. Toata bicicleta e acum neagra.

#98
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Si cea de trekking are cam aceeasi lungimea, 28cm. Nici la cursiera si nici la mtb nu ma deranjeaza.

#99
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

 pg-soare, on 31 iulie 2011 - 20:43, said:

Avea o cursiera , nu arata inestetic  cu dansa!
Pe cine intreseaza estetica? Cainii de pe marginea drumului nici nu observa diferenta :)

 Radu-S, on 01 august 2011 - 07:29, said:

Ma refer aici la seile pentru cursiere, pentru ca nu ai ce sa cauti pe o asemenea bicicleta cu husa sau sa de treking.
De ce nu? Doar estetica?

#100
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

 danghetau, on 22 aprilie 2013 - 10:34, said:

Hai sa rezum totul la o singura intrebare: credeti ca folosirea a inca unui boxer cu bazon (pe sub pantalonul lung cu bazon) ar putea cauza o compresiune mai mare pe nervii din zona inghinala si asta sa fie de fapt cauza neplacerilor?
Nu inteleg: daca tot vrei ceva moale sub fund, de ce trebuie sa porti c.....l :) in pantaloni (bazon) si nu o sa cu gel?

Edited by ofi_tm, 28 June 2016 - 16:17.


#101
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Pantalonii cu bazon au rolul de protectie impotriva iritatiei din cauza frecarii. Adica tot materialul ala din zone sensibile sta fix, nu se freaca de piele. Daca te dai cu bicicleta prin parc sau pana la magazinul din colt nu ai nevoie de bazon. Daca faci in schimb ture de 3 ore, o cadenta medie de 90 RPM, la fiecare pedala un pantalon normal de trening se misca inseamnand ca in unele zone materialul se freaca de piele de peste 16000 de ori  in total. In plus pantalonii de ciclism au cusaturile altfel pozitionate, daca ar avea cusaturi de pantalon normal te-ai scarpina la oo din 10 in 10 minute.

Ceva moale sub fund e comfortabil in primele 10 minute. Presiunea trebuie sa fie pe cele doua oase din fese. Chestia moale de sub fund, gen gel, nu face decat sa distribuie acea presiune in alte zone unde nu ar trebui.

O sa este comfortabil ain primul rand daca are marimea si forma potrivita.

#102
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

 PhaseZ, on 28 iunie 2016 - 16:54, said:

Pantalonii cu bazon au rolul de protectie impotriva iritatiei din cauza frecarii.
O sa este comfortabil ain primul rand daca are marimea si forma potrivita.
Pantalonii fara bazon au avantajul ca la o ridicare de cateva seunde din sa, se zvanta instant si am facut si ture de 80-100 km;
Am asa o sa, cu suspensie pneumatica si n-am avut niciodata nici un fel de probleme.
Attached File  selle-royal-touren-city-sattel-show-gel-mit-elastomer-federung.jpg   27.21K   21 downloads
Attached File  IMAG1113.jpg   416.85K   21 downloads

Edited by ofi_tm, 29 June 2016 - 12:54.


#103
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012
Eu personal nu cunosc pe absolut nimeni care să fi făcut 100 de Km fără pantaloni cu bazon!...
Dacă transpiri din cauza bazonului atunci ar trebui să te reorientezi către COOLMAX
În Turul Franței  se parcurg distanțe de peste 150Km/zi, însă nimeni nu-i fleașcă...

 ofi_tm, on 29 iunie 2016 - 12:53, said:

Pantalonii fara bazon au avantajul ca la o ridicare de cateva seunde din sa, se zvanta instant si am facut si ture de 80-100 km;


#104
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

 123321, on 03 iulie 2016 - 13:09, said:

Eu personal nu cunosc pe absolut nimeni care să fi făcut 100 de Km fără pantaloni cu bazon!...
Uite, eu sunt unul, am scos bazonul si e super ok.
Chiar sambata am facut 107 km.

Edited by ofi_tm, 04 July 2016 - 11:33.


#105
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012
Fără pauze lungi și dese?

#106
hyperized

hyperized

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.04.2008

 123321, on 03 iulie 2016 - 13:09, said:

Eu personal nu cunosc pe absolut nimeni care să fi făcut 100 de Km fără pantaloni cu bazon!....

Asta e din seria "Eu personal nu cunosc pe absolut nimeni care să fi"
- coborat de la cota 2000 fara frane pe disc
- facut Buc - CT cu MTB
- tinut pasu' in MTB cu aia de pe cursiere
Ma aventurez frecvent la ture lungi cu pantaloni scurti si sa de concurs, fara mingi de tenis sau metri cubi de bureti in ea, fara pantaloni cu bazon.

#107
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

 123321, on 04 iulie 2016 - 13:06, said:

Fără pauze lungi și dese?
Cu pauze lungi si dese, dar totusi pedalari de 1-1,5 ore continuu, caci scopul e sa ne simtim bine, nu doar sa pedalam, pentru asta exista biciclete de camera Posted Image.
MTB, pe sosea.

Edited by ofi_tm, 04 July 2016 - 13:39.


#108
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,440
  • Înscris: 06.02.2008
Clar ti se tabaceste fundul. Mi-am luat bicicleta de vreo doua luni dupa o pauza de 20 de ani si in prima zi am spus ca stau cu curu-n apa rece. Acum, dupa cateva iesiri nu mai am probleme, chiar si fara burete.

Edited by caiuscorneliu, 04 July 2016 - 14:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate