Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Concesiune teren in Pantelimon

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 05.06.2006
Salut!
Stau in orasul Pantelimon, la 2 km de Bucuresti.
Am urmatoarea problema:

Terenul pe care mi-am construit casa este concesionat de catre primarie pe o perioada de 49 de ani cu drept de preemtiune. Acest contract a fost incheiat in septembrie 2004. In contractul de concesiune se specifica faptul ca: "Conform H.C.L. Pantelimon nr 26 / 30.10.2003 s-a stabilit valoarea de concesiune la 1$/mp, care se va plati pe perioada prevazuta la pct II (49 de ani) din prezentul contract".

Am fost chemat la primarie si mi-au spus ca am de plata suma de 1419$ reprezentand titlu de redeventa pentru concesiune pentru ultimii 3 ani. Din 2004 pana in prezent am platit impozitul pe constructie, impozitul auto si redeventa conform contractului de concesiune, adica 473$/49 ani.
La intrebarea mea referitoare la suma de 1419$, mi-au spus ca in contract a fost o greseala de redactare  :w00t:  si ca de fapt eu ar trebui sa platesc redeventa de 473$/an.

Ce pot face in acest caz? Daca in momentul incheierii contractului vedeam specificat 1$/mp/an si NU 1$/mp asa cum scrie clar in contract, la o simpla socoteala vedeam ca redeventa terenului ar fi fost de 473 (1$/mp) x 49 de ani = 23.177 $, cu muuuult peste valoare de piata din acel moment si nu m-as mai bagat sa investesc si sa construiesc o casa.

Alta:
La capitolul VII referitor la Renuntare; Reziliere se spune: "De comun acord, partile pot rezilia prezentul contract inainte de expirarea lui, iar prin nerespectarea clauzelor contractuale de catre concesionar, acesta se reziliaza de plin drept, fara punere in intarziere sau judecata." Din asta pot intelege ca eu nu am niciun drept de a actiona in judecata proprietarul terenului?

Contractul are viza consilierului juridic, semnatura primarulu si stampila primariei.

PS Nu sunt singurul in aceasta situatie. Totusi sunt multi care s-au pripit si, la indicatia juristului dupa amenintari cu amenzi usturatoare, au facut o cerere de reziliere a contractului in schimbul cumpararii terenului concesionat, dar fara a cunoaste pretul de vanzare per metru patrat care normal ar trebui comunicat de primarie.

#2
Cnox

Cnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 31.01.2009
Din start iti spun ca nu am nici un fel de studii juridice, deci raspunsul meu e doar o parere personala.
Avand contractul in original in care scrie ca, concesiunea e 1eur/mp,  iar ei vor 1 eur/mp/an eu zi ca tu ai castig de cauza. Daca vor sa modifice contractul si sa treaca 1 eur/mp/an, trebuie sa fii si tu de acord. Daca vor sa il rezilieze poti cere sa iti dea inapoi banii investiti in constructie(sper ca ai facturi pentru materiale si lucrarile efectuate).
Repet.... e doar o opinie personala.

#3
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

 liviu_np, on 19th July 2011, 23:20, said:

Salut!
Stau in orasul Pantelimon, la 2 km de Bucuresti.
Am urmatoarea problema:

Terenul pe care mi-am construit casa este concesionat de catre primarie pe o perioada de 49 de ani cu drept de preemtiune. Acest contract a fost incheiat in septembrie 2004. In contractul de concesiune se specifica faptul ca: "Conform H.C.L. Pantelimon nr 26 / 30.10.2003 s-a stabilit valoarea de concesiune la 1$/mp, care se va plati pe perioada prevazuta la pct II (49 de ani) din prezentul contract".

Am fost chemat la primarie si mi-au spus ca am de plata suma de 1419$ reprezentand titlu de redeventa pentru concesiune pentru ultimii 3 ani. Din 2004 pana in prezent am platit impozitul pe constructie, impozitul auto si redeventa conform contractului de concesiune, adica 473$/49 ani.
La intrebarea mea referitoare la suma de 1419$, mi-au spus ca in contract a fost o greseala de redactare  :w00t:  si ca de fapt eu ar trebui sa platesc redeventa de 473$/an.

473euro/49 ani este un pret extrem de mic. cred ca a fost o gresala. cel mai degraba ca este 473euro/an.

#4
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 05.06.2006

 starpom, on 20th July 2011, 14:04, said:

473euro/49 ani este un pret extrem de mic. cred ca a fost o gresala. cel mai degraba ca este 473euro/an.
Poate pentru preturile de acum. In 2003-2004 se vindea cu maxim 9-10 E/mp (10x473=4730E) Din 2005 a inceput boom-ul imobiliar cu cresterile fantastice de preturi la proprietati.

Astept totusi un raspuns pertinent.
Azi am aflat ca sunt cca 9.000 de persoane in aceeasi situatie ca a mea.

#5
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

 liviu_np, on 20th July 2011, 17:47, said:

Poate pentru preturile de acum. In 2003-2004 se vindea cu maxim 9-10 E/mp (10x473=4730E) Din 2005 a inceput boom-ul imobiliar cu cresterile fantastice de preturi la proprietati.

Astept totusi un raspuns pertinent.
Azi am aflat ca sunt cca 9.000 de persoane in aceeasi situatie ca a mea.

tre sa intelegi ca asta este un imprumut. iar acu incerca sa corelezi suma de 4730 euro + dobanda pe perioada de 49 ani

totus incearca sa te adresezi la un avocat.

#6
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 05.06.2006

 starpom, on 21st July 2011, 09:35, said:

tre sa intelegi ca asta este un imprumut. iar acu incerca sa corelezi suma de 4730 euro + dobanda pe perioada de 49 ani
Nu ii pot spune imprumut deoarece dupa cei 49 de ani, terenul nu va deveni proprietatea mea. As numi-o mai degraba chirie iar eu, timp de 49 de ani, am grija de terenul lor, investesc in el toate utilitatile, platesc impozit pe constructie etc

totus incearca sa te adresezi la un avocat.

Am sa o fac cat de curand


#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
pana cand contractul nu va fi "corectat" cu un act aditional (pe care il semnezi doar daca vrei), esti obligat sa platesti doar cei 473 euro(pentru toata perioada).
nu e nevoie sa actionezi tu pe nimeni in judecata, ci dimpotriva, trebuie sa astepti sa te dea ei in judecata (urmand ca ei sa sustina in fata instantei varianta cu "eroarea de redactare", desi ma cam indoiesc ca vor gasi un avocat cu suficient tupeu pentru asa ceva).

Edited by _Smiley_, 22 July 2011 - 12:57.


#8
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 05.06.2006
Multumesc pentru raspunsuri.

#9
Cnox

Cnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 31.01.2009

 _Smiley_, on 22nd July 2011, 13:56, said:

desi ma cam indoiesc ca vor gasi un avocat cu suficient tupeu pentru asa ceva).

Fiind vorba de 9000 de persoane X 473eur X ... sa zicem 40 ani, eu cred ca e o suma destul de frumusica din care, in caz de castig, se poate plati cu varf si indesat un avocat "tupeist".


@liviu_np   Nu stiu cum e la primaria Pantelimon, dar eu cand merg, la inceputul anului, sa imi achit impozitele pe apartament si masina, ma informeaza de toata suma care o am de platit pentru anul respectiv... nu isi aduc aminte dupa 2-3 ani ca au uitat de nu stiu ce majorare sau greseala de calcul.

#10
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 05.06.2006

 Cnox, on 23rd July 2011, 01:20, said:

@liviu_np   Nu stiu cum e la primaria Pantelimon, dar eu cand merg, la inceputul anului, sa imi achit impozitele pe apartament si masina, ma informeaza de toata suma care o am de platit pentru anul respectiv... nu isi aduc aminte dupa 2-3 ani ca au uitat de nu stiu ce majorare sau greseala de calcul.

Tot asa este si la mine.
Cu cateva zile inainte de a plati ma duc la directia taxe si impozite de la primarie, unde mi se comunica taxa pentru auto, pentru cladire si cea de concesiune. Treaba asta o fac de cativa ani si niciodata nu am platit mai mult de 300-350 de lei

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

 Cnox, on 23rd July 2011, 01:20, said:

Fiind vorba de 9000 de persoane X 473eur X ... sa zicem 40 ani, eu cred ca e o suma destul de frumusica din care, in caz de castig, se poate plati cu varf si indesat un avocat "tupeist".

nu-i vorba de bani (ca avocati flamanzi dispusi sa faca orice pt un onorariu gasesti peste tot). dar nu prea ai cum sa pledezi pe ideea ca "e o greseala de redactare".

#12
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 05.06.2006

 _Smiley_, on 28th July 2011, 22:56, said:

nu-i vorba de bani (ca avocati flamanzi dispusi sa faca orice pt un onorariu gasesti peste tot). dar nu prea ai cum sa pledezi pe ideea ca "e o greseala de redactare".
... pe care au descoperit-o dupa 7 (sapte)  :w00t: ani in contractele a >9000 de persoane.
Ma gandesc ca poate au facut o marsavie si au modificat acum, in 2011, acea HCL din 2003 pentru a scoate mai multi bani (deh, criza, gandesc ei, este doar pentru bugetari. Contribuabilii au bani...).
Am cerut juristului primariei o copie dupa acea HCL si a spus sa fac o cerere adresata primarului. La-am intrebat: "de ce? este un document secret?", iar dumnealui mi-a raspuns ca a fost afisat in 2003  :death:  la avizierul primariei.

Edited by liviu_np, 29 July 2011 - 12:31.


#13
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,177
  • Înscris: 28.06.2005
Deși e vorba despre un alt contract (cel dintre România și Argentina vizavi de meciul de pe 10 august), cred că spusele avocatului belgian Jean-Louis Dupont se potrivesc și în cazul de față.


"- În contextul libertății contractuale acceptate de întreaga lume civilizată, contează numai ce-au convenit părțile. Ce n-au convenit nu atrage obligații în plus. De nici un fel, de nici o natură. Asta în plan juridic, fără a discuta despre morală, despre imagine etc."

#14
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006
si cum s-a terminat adresa la un avocat?

am vb cu un prieten care are experienta in domeniu si a zis ca daca primaria demonstreza ca a fost o eroare de evidenta documentara este mare probabilitatea ca sa se modifica la toti cei 9000 de persoane in cauza acele contracte cu modificare unilaterala.


p.s. 479 euro pe 49 ani sunt gata si eu sa iau 50 de hectare in chirie.  :notangel:

#15
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 05.06.2006

 starpom, on 31st July 2011, 21:38, said:

si cum s-a terminat adresa la un avocat?

am vb cu un prieten care are experienta in domeniu si a zis ca daca primaria demonstreza ca a fost o eroare de evidenta documentara este mare probabilitatea ca sa se modifica la toti cei 9000 de persoane in cauza acele contracte cu modificare unilaterala.
Da, dar sa faca un act aditional la contractul actual, sa fie semnat de toate partile si sa nu-mi ceara redeventa pentru 3 ani din urma


p.s. 479 euro pe 49 ani sunt gata si eu sa iau 50 de hectare in chirie.  :notangel:
473 nu 479. Asta reprezinta redeventa pentru cei 473 de mp pe care ii am in posesie, nu pentru 50 de ha cate ai vrea sa ai...


#16
Marcel41

Marcel41

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.09.2011
Salut,

Si eu am o concesiune in orașul sat Pantelimon. Am fost sfătuit de juristul primăriei sa depun o cerere prin care imi exprim intenția de a cumpara terenul si renuntarea la concesiune. In Septembrie ar trebui sa primim un răspuns la aceasta solicitare. Dacă cineva are alte noutati sau știe alte detalii referitor la aceste concesiuni rog sa scrie pe forum, multumesc.

#17
Gogonicaa

Gogonicaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.07.2010

 Marcel41, on 02 septembrie 2011 - 18:48, said:

Salut,

Si eu am o concesiune in orașul sat Pantelimon. Am fost sfătuit de juristul primăriei sa depun o cerere prin care imi exprim intenția de a cumpara terenul si renuntarea la concesiune. In Septembrie ar trebui sa primim un răspuns la aceasta solicitare. Dacă cineva are alte noutati sau știe alte detalii referitor la aceste concesiuni rog sa scrie pe forum, multumesc.

Salut baieti,ce se mai aude,si eu sunt in situatia voastra si nu stiu ce sa fac...
Marcel ai primit raspuns la solicitarea de cumparare?daca da,la ce pret?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate