Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 

(beleios) Casa P+M Ct

- - - - -
  • Please log in to reply
301 replies to this topic

#19
beleios

beleios

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.04.2011

 Inginerul_bv, on 15th July 2011, 21:26, said:

- Windfang la intrare si sa-ti spun si de ce. Iarna se deschide usa de la intrare destul de des si e bine sa ai o zona de tampon, sa nu se raceasca toata casa. De asemenea eu il vad util si pentru ca poti amplasa un dulap de haine si papuci. Vii frumos acasa iarna, te dezbraci de geaca/palton si-l pui pe umeras in dulap, te descalti de ghete/cizme si te incalti frumos cu papucii de casa, intri mai departe in casa, inchizi usa si te duci in living. Te uiti roata imprejur si nu vezi ghete pline de noroi/zapada, umbrele, palarii, manusi, vezi poate ficusul din ghiveci si te ridici din fotoliu sa-i mai pui putina apa. :photo:
- Evitarea pe cat posibil a holurilor
- Adaptare la conditiile terenului
Mai mult decat atat ar insemna sa-ti fac eu un partiu, dar sincer nu prea am timp in perioada asta caci am inceput serviciul si in paralel mai am si santierul meu pe cap....
Nu pot sa-ti spun decat multa bafta si daca te pot si vrei sa te ajut cu ceva.......cu cea mai mare placere.  :peacefingers:

Noaptea e un bun sfetnic - deci m-am perpelit la foc mic si iata ce a iesit urmand sugestia unui prieten...
Daca as pune proiectul in oglinda, ar iesi ceva interesant - cu o extindere a parterului in coltul acela decupat - ar iesi si un holisor care are rostulu lui din cate am priceput...
Va rog cei care cunoasteti legea sa imi spuneti daca am nevoie de un nou plan de urbanism in cazul acesta!
Atasez niste imagini - scuzati scrisul rasturnat!




 doina-manuela, on 12th July 2011, 21:52, said:

Acum ca ai pus si un plan de situatie cu orientarea imobilului, sunt perfect de acord cu @Inginerul_bv!
Eu as re-gandi asa:
La parter, livingul sa faca rocada cu dormitorul, astfel va fi langa bucatarie, lucru util in multe situatii. Ferestrele dormitorului se pot orienta pe fatada Est.
Scara as inchide-o, fa-i o "casa a scarii", sau inglobeaz-o in living ca sa ai un hol de intrare mai bine definit si mai mic,maxim 10 mp, cu un spatiu de lasat galosii si umbrela!
La mansarda,  fereastra de la dormitorul Nord se poate intoarce pe Est.Se poate renunta si la decupajul coltului cladirii, camera de deasupra fiind "copertina "peste intrare.
Roaga-ti arhitectul sa mai stoarca ceva idei...camerele de locuit la Nord sunt neplacute(e putin spus) mai ales iarna!

Multumesc inca o data ptr ideea pe care mi-ati dat-o, am incercat sa schimb pozitionarea camerelor in functie de punctele cardinale(am atasat in raspunsul anterior niscte scanari - binenteles ca voi schimba si ferestrele! Cred ca ideea D-vs cu renuntarea la decupajul partelului in favoarea unui hol e f buna- voi incerca sa o adopt ca si solutie ptr casa noastra.


 Inginerul_bv, on 15th July 2011, 21:26, said:

Sub scara nu cred ca vei putea sta la vreo masuta pentru ca inaltimea este foarte mica. Cel mult 1,2 m ai sub podest in zona unde incep treptele balansate. Iar partea asta cu scara ar trebui s-o tratezi cat se poate de serios. Scarile cu trepte balansate nu sunt comode in special pentru persoanele trecute de o anumita varsta si pentru copii. Nu mai punem la socoteala faptul ca sunt si mai dificil de realizat si finisat. Sunt 2 situatiile in care eu le vad utile: atunci cand nu exista suficient spatiu pentru proiectarea unei scari cu trepte paralele si atunci cand se doreste transformarea scarii intr-un obiect arhitectural spectaculos ca sa zic asa. Ca o alta observatie fata de proiectul tau ar fi faptul ca 17,2 x 16 trepte cat ti-a prevazut nea' artihectu acolo = 2,75 cota pardoselii finite la mansarda, care se traduce mai departe intr-o inaltime libera a parterului de aproximativ 255 in cazul fericit in care iti ies din turnare tavanele drepte si nu incarci mai mult de 1 cm de tencuiala si nu torni sapa mai groasa de 5 - 6 cm. Cu alte cuvinte treptele tale ar trebui sa aiba minim 28 de cm latime de treapta x 17,5 inaltime ca sa poata fi si executate corect. Altfel, greu de crezut ca pentru dorel 17,2+17,2 = 34,4. S-ar putea sa fie = cu 34,5 si cand ajungi la ultima treapta sa constati ca are doar 11-12 cm inaltime.

O sa studiez si problema aceasta impreuna cu 'mesterul proiectant', raman insa la varianta aceasta de scara 'spectaculoasa' (macar atata sa fie spectaculos)! Cat despre intaltimile treptelor, am impresia ca scara se poate decala adaugand trepte daca e necesar spre intrare (unde mai am cam 1,5 m liberi) - va rog sa ma contraziceti cu rabdare daca nu e asa!

Deasemeneea, spatiul de sub scara poate fi (chiar daca are 1,2 m inaltime) - un birou masiv(de la bunicul) tot sper sa imi incapa acolo:))).

Adevarat ca e spatiu pierdut pe acel hol, totusi optez pentru acest tip de scara...

Attached Files



#20
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
La ce te referi cand spui "plan de urbanism" ?  :huh:

PS Merge mai bine in oglinda oricum, dar incearca la mansarda sa oglindesti si baia si dressingul ca sa poti da o fereastra la dormitor pe partea aia. La fel si la living. Incearca si o fereastra pe partea dreapta.

Edited by Inginerul_bv, 16 July 2011 - 16:36.


#21
beleios

beleios

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.04.2011

 Inginerul_bv, on 16th July 2011, 17:34, said:

La ce te referi cand spui "plan de urbanism" ?  :huh:

PS Merge mai bine in oglinda oricum, dar incearca la mansarda sa oglindesti si baia si dressingul ca sa poti da o fereastra la dormitor pe partea aia. La fel si la living. Incearca si o fereastra pe partea dreapta.

Nu m-am exprimat corect presupun - planul de situatie si certificatul de urbanism. Ele au fost depuse la primarie acum 2 luni(le astept semnate zilele astea) si ar fi pacat sa mai astept inca pe atat daca asa cere legea- ca sa pot include modificarile...

Cat despre mansarda, exact la asta m-am referit si eu - sa configurez in asa fel matrimonialul incat sa am peretele de pe est liber - sa pot face o fereastra acolo, renuntand la cea de pe nord din proiectul initial expus.

Ma bucur mult ca am gasit o solutie mai buna cu ajutorul tau si al altor bine-voitori!
Normal ca nu uit sa iti multumesc nici de aceasta data!

#22
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Daca nu e nici o doza de ironie in postul tau, iti raspund: Cu mare placere. :coolspeak:

Referitor la planul de situatie depus pentru CU nu trebuie sa-ti faci griji. Ala e oricum ceva preliminar. In urma lui ti se impun eventual niste restrictii care sunt specificate in CU. Acum nu ai altceva de facut decat sa stai pe capul arhitectului sa faca modificarile de proiect si sa urmaresti avizele ca sa poti depune pentru AC. Abia cand depui pentru AC trebuie sa ai grija, de fapt arhitectul trebuie sa aiba grija sa tina cont de eventualele restrictii din CU si sa intocmeasca Planul de situatie astfel incat sa se poata face si trasarea in teren a viitoarei constructii.

Ca sa fiu mai explicit. Fata de planul de situatie depus pentru CU, se pot face modificari in ceea ce priveste amplasarea constructiei in teren, dimensiunile acesteia, alei interioare samd...Unele modificari pot fi chiar impuse prin CU in functie de reglementarile urbanistice locale stabilite prin hotarari de consiliu local sau de reglementari urbanistice stabilite prin PUZ/PUD, cum ar fi de exemplu retragere fata de axul strazii la X m, sau distante minime de amplasare a constructiei fata de limitele de proprietate altele decat cele prevazute prin lege.

Succes !

Edited by Inginerul_bv, 16 July 2011 - 20:28.


#23
beleios

beleios

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.04.2011

 Inginerul_bv, on 16th July 2011, 21:27, said:

Daca nu e nici o doza de ironie in postul tau, iti raspund: Cu mare placere. :coolspeak:

Referitor la planul de situatie depus pentru CU nu trebuie sa-ti faci griji. Ala e oricum ceva preliminar. In urma lui ti se impun eventual niste restrictii care sunt specificate in CU. Acum nu ai altceva de facut decat sa stai pe capul arhitectului sa faca modificarile de proiect si sa urmaresti avizele ca sa poti depune pentru AC. Abia cand depui pentru AC trebuie sa ai grija, de fapt arhitectul trebuie sa aiba grija sa tina cont de eventualele restrictii din CU si sa intocmeasca Planul de situatie astfel incat sa se poata face si trasarea in teren a viitoarei constructii.

Ca sa fiu mai explicit. Fata de planul de situatie depus pentru CU, se pot face modificari in ceea ce priveste amplasarea constructiei in teren, dimensiunile acesteia, alei interioare samd...Unele modificari pot fi chiar impuse prin CU in functie de reglementarile urbanistice locale stabilite prin hotarari de consiliu local sau de reglementari urbanistice stabilite prin PUZ/PUD, cum ar fi de exemplu retragere fata de axul strazii la X m, sau distante minime de amplasare a constructiei fata de limitele de proprietate altele decat cele prevazute prin lege.

Succes !

Departe de mine sa te ironizez, chiar multumesc sincer si pentru actualele precizari(sa stiu daca imi spune adevarul sau nu proiectantul)! Raspunsul tau e complet si ma multumeste pe deplin, imi era teama ca nu ma voi 'incadra' in planul de situatie cu actualele modificari, acum insa - nici o problema cu casa.

Ca intrebari suplimentare(pentru linistea mea), garajul se plateste la aceeasi valoare ca proiect (mp) ca si casa la mp? Pot renunta la el ca proiect si constructie in favoarea unei 'aplecatori' -  in cazul in care dupa cum ati vazut in planul de situatie intra garajul respectiv?
Problema e ca garajul nu imi mai incape in acelasi loc ca in planul de situatie - daca aplic 'proiectul modificat in oglinda'(de fapt nu o sa mai am spatiu de trecere intre casa si garaj).
Astept idei!

#24
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Ca sa-ti pot raspunde la intrebarea asta spune-mi ce anume ai cerut prin CU.  :peacefingers:
Ex: Construire locuinta P+M, garaj si imprejmuire teren.

#25
beleios

beleios

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.04.2011

 Inginerul_bv, on 17th July 2011, 11:09, said:

Ca sa-ti pot raspunde la intrebarea asta spune-mi ce anume ai cerut prin CU.  :peacefingers:
Ex: Construire locuinta P+M, garaj si imprejmuire teren.

Exact cum spui tu!

#26
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Daca e exact cum spun eu, nu e nici o problema pentru ca mai putin decat ai cerut prin certificat poti sa faci, mai mult nu.  :peacefingers:

#27
crinuka

crinuka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 24.05.2011

 beleios, on 16th July 2011, 18:17, said:

Nu m-am exprimat corect presupun - planul de situatie si certificatul de urbanism. Ele au fost depuse la primarie acum 2 luni(le astept semnate zilele astea) si ar fi pacat sa mai astept inca pe atat daca asa cere legea- ca sa pot include modificarile...

Cat despre mansarda, exact la asta m-am referit si eu - sa configurez in asa fel matrimonialul incat sa am peretele de pe est liber - sa pot face o fereastra acolo, renuntand la cea de pe nord din proiectul initial expus.

Ma bucur mult ca am gasit o solutie mai buna cu ajutorul tau si al altor bine-voitori!
Normal ca nu uit sa iti multumesc nici de aceasta data!

2 luni pt certificatul de urbanism?!?....sunt "ocupati" rau astia de la primaria ta....noua ne-a dat certificatul de urbanism intr-o saptamana si autorizatiile(noi am avut doua:)) in 10 zile calendaristice...in fine, hartzogaraie ...asta e! suntem la mana lor:))

 crinuka, on 18th July 2011, 07:23, said:

2 luni pt certificatul de urbanism?!?....sunt "ocupati" rau astia de la primaria ta....noua ne-a dat certificatul de urbanism intr-o saptamana si autorizatiile(noi am avut doua:)) in 10 zile calendaristice...in fine, hartzogaraie ...asta e! suntem la mana lor:))

referitor la echipa de dorei....a vb sotul meu cu ei, au copii mici majoritatea dintre ei si nu vor sa plece de acasa mai mult de 2-3 zile..accepta orice lucrare in prahova sau in bucuresti....constanta li se pare departe de familie. Au spus ca nici la noi nu o sa doarma mai mult de o noapte/doua....le pare rau, ar fii acceptat cu cea mai mare placere daca era mai aproape...

#28
doina-manuela

doina-manuela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 03.03.2008
[quote name='crinuka' date='18th July 2011, 08:43' post='10177930']
2 luni pt certificatul de urbanism?!?....sunt "ocupati" rau astia de la primaria ta....noua ne-a dat certificatul de urbanism intr-o saptamana si autorizatiile(noi am avut doua:)) in 10 zile calendaristice...in fine, hartzogaraie ...asta e! suntem la mana lor:))

In Bicuresti si Ilfov, durata trece lejer de 2 luni...Tu unde construiesti?

#29
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009
unde construiesti mai exact?

#30
beleios

beleios

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.04.2011

 alibabu, on 18th July 2011, 14:17, said:

unde construiesti mai exact?

Eu voi construi in Constanta - Viile Noi (prietenii stiu de ce)!

#31
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 beleios, on 18th July 2011, 21:04, said:

(prietenii stiu de ce)!
care e treaba cu vile noi

#32
stely09ct

stely09ct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 13.04.2011

 petre69, on 18th July 2011, 21:47, said:

care e treaba cu vile noi
Prin viile noi e si alibabu. Nu chiar acolo, da pe aproape. :D

#33
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

 beleios, on 18th July 2011, 21:04, said:

Eu voi construi in Constanta - Viile Noi (prietenii stiu de ce)!

gata te-am reperat   :thumbup:

#34
beleios

beleios

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.04.2011

 Inginerul_bv, on 18th July 2011, 06:18, said:

Daca e exact cum spun eu, nu e nici o problema pentru ca mai putin decat ai cerut prin certificat poti sa faci, mai mult nu.  :peacefingers:

Bine ca proiectantul mi-a sugerat sa includ toate - totusi m-a sfatuit bine pana la urma cu CU!

Daca am ajuns la sfaturile lui, tot el mi-a recomandat o caramida 'locala produsa dupa standarde europene' cu urmatoarele proprietati:

CARAMIDA 290x240x88
Rezistenta termica R: 0,776 m² K/W
Absorbtia de apa: 15,9%
Densitatea aparenta: 1,11 Kg/dm³
Rezistenta la compresiune: 13,5 N/mm²
Rezistenta la înghet-dezghet: 25 Cicluri (nu prezinta degradari si nici pierderi de masa)
Necesar la mp de zidarie cu latime de 290mm : 68 buc.

sau

CARAMIDA 290x240x138
Rezistenta termica R: 0,792 m² K/W
Absorbtia de apa: 14,0%
Densitatea aparenta: 1,09 Kg/dm³
Rezistenta la compresiune: 11 N/mm²
Rezistenta la înghet-dezghet: 25 Cicluri (nu prezinta degradari si nici pierderi de masa)
Necesar la mp de zidarie cu latimea de 290mm : 27 buc.

Apreciez daca imi spui ce parere ai(si mai astept si alti cunoscatori)!   Motivul invocat de proiectant ar fi pretul fara un compromis!

#35
stely09ct

stely09ct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 13.04.2011

 beleios, on 19th July 2011, 23:10, said:

Bine ca proiectantul mi-a sugerat sa includ toate - totusi m-a sfatuit bine pana la urma cu CU!

Daca am ajuns la sfaturile lui, tot el mi-a recomandat o caramida 'locala produsa dupa standarde europene' cu urmatoarele proprietati:

CARAMIDA 290x240x88
Rezistenta termica R: 0,776 m? K/W
Absorbtia de apa: 15,9%
Densitatea aparenta: 1,11 Kg/dm?
Rezistenta la compresiune: 13,5 N/mm?
Rezistenta la înghet-dezghet: 25 Cicluri (nu prezinta degradari si nici pierderi de masa)
Necesar la mp de zidarie cu latime de 290mm : 68 buc.

sau

CARAMIDA 290x240x138
Rezistenta termica R: 0,792 m? K/W
Absorbtia de apa: 14,0%
Densitatea aparenta: 1,09 Kg/dm?
Rezistenta la compresiune: 11 N/mm?
Rezistenta la înghet-dezghet: 25 Cicluri (nu prezinta degradari si nici pierderi de masa)
Necesar la mp de zidarie cu latimea de 290mm : 27 buc.

Apreciez daca imi spui ce parere ai(si mai astept si alti cunoscatori)!   Motivul invocat de proiectant ar fi pretul fara un compromis!

Caramida de straja am eu la casa mea de la agigea. Nu se compara cu Brikston sau Porotherm ca si calitate de executie, insa este ok pentru pretul pe care il are. Au crapat cateva caramizi, insa nu e nimic grav. Eu am casa doar parter, insa am vazut si case cu etaj facute cu asta. Oricum, are rezistenta la compresiune buna si se preteaza la zidarie portanta. Eu am luat certificat de calitate de la ei si scrie acolo ca este portanta, asa ca e ok. Daca vrei, pot sa iti dau nr tipului de la fabrica.

Edited by stely09ct, 19 July 2011 - 22:17.


#36
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006
Cea de 88 sau 138mm inaltime se zideste greu, intra mult mortar, multa manopera.....

Edited by vycxs2, 19 July 2011 - 22:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate