Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Ati inchiriat vreodata masini?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
edit

Edited by Arkouda, 30 May 2012 - 18:55.


#38
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
cred ca vorbim aiurea
eu nu zic ca nu se poate, ci ca e putin probabil.
ultimul drum am scos si eu 10,000km, buc-luxembourg-nantes-st truiden, koblenz, aschaffenburg, koblenz, royan, millau, trieste, budapesta, sibiu, bucuresti in 3 saptamanai in care 12 zile n-am miscat masina.
dar n-as zbura si sa inchiriez masina pentru numarul ala de km. nu mai renteaza.

aia cu masina inchiriata cu mai putin de €20/zi cu toate taxele si km si asigurari e  de domeniul fantasticului, sau e pentru o tricicleta, nu pentru o masina cu care sa mergi atat. eu la meganul meu la lease in romania platesc mai mult de €20/zi.

#39
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Sunt de acord cu tine cand zici ca nu se poate  .Nu se poate pentru cei care tin permisul la naftalina sau pentru incepatori ! :D

Quote

On topic : Am inchiriat masini de la multe firme  din diferite tari (uneori iese mai rentabil avion + masina inchiriata).  Cea mai buna oferta am gasit-o la Enterprise DE luna trecuta cu 14.99/E  zi (minim 5 zile) .
Daca ajungeti in Germania si vreti sa  inchiriati o masina ptr cateva ore (in limita a 200-300km,ce se  depaseste costa 0.08E/km ) atunci iese mai rentabil sa o inchiriati de  la privati  de pe acest site(preturile incep chiar si de la 8E insa unii accepta straini, altii nu ...trebuie contactat inainte)

Legat de inchiriere cu mai putin de 20E/zi da matale singur singur zoom aici Extra lange Wochenenden ab 14.99 € pro Tag..
Pretul este cu tot cu tva  , asigurare rca , casco , etc fara limita de km in Germania si se poate inchiria autoturisme mici gen Chevrolet Spark , Peugeot 107 ,etc !!!

Profitieren Sie von unschlagbaren Urlaubstarifen ab € 14,99 pro Tag für  Kleinstwagen von Freitag, 27.04.2012 bis Mittwoch, 02.05.2012 (5 Tage) -  Mittwoch, 16.05.2012 bis Montag, 21.05.2012 (5 Tage) - Freitag,  25.05.2012 bis Montag, 29.05.2012 (4 Tage) und von Mittwoch, 06.06.2012  bis Montag, 11.06.2012 (5 Tage).
Spezialpreise für das verlängerte  Wochenendangebot sind auch für andere Fahrzeugklassen verfügbar.  Anmietungen sind inkl. aller Kilometer innerhalb Deutschlands, MwSt.,  Haftpflichtversicherung und einer eingeschränkten Haftung für  selbstverschuldete

De la privati cu 8-11 E (cu tot cu asigurare rca/casco inclusa) poti inchiria 4-5h (in limita a apro 200km , suplimentar 0.08E/km) : Mazda MX-5 , Ford KA , Ford Focus , Fiat Seicento , Mitsubishi Galant , Opel Corsa D etc


P.S. cred ca doar tu vorbesti aiurea :smoke:

Edited by polizei, 31 May 2012 - 16:34.


#40
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postpolizei, on 31st May 2012, 17:31, said:

Sunt de acord cu tine cand zici ca nu se poate  .Nu se poate pentru cei care tin permisul la naftalina sau pentru incepatori ! :D



Legat de inchiriere cu mai putin de 20E/zi da matale singur singur zoom aici Extra lange Wochenenden ab 14.99 € pro Tag..
Pretul este cu tot cu tva  , asigurare rca , casco , etc fara limita de km in Germania si se poate inchiria autoturisme mici gen Chevrolet Spark , Peugeot 107 ,etc !!!

Profitieren Sie von unschlagbaren Urlaubstarifen ab € 14,99 pro Tag für  Kleinstwagen von Freitag, 27.04.2012 bis Mittwoch, 02.05.2012 (5 Tage) -  Mittwoch, 16.05.2012 bis Montag, 21.05.2012 (5 Tage) - Freitag,  25.05.2012 bis Montag, 29.05.2012 (4 Tage) und von Mittwoch, 06.06.2012  bis Montag, 11.06.2012 (5 Tage).
Spezialpreise für das verlängerte  Wochenendangebot sind auch für andere Fahrzeugklassen verfügbar.  Anmietungen sind inkl. aller Kilometer innerhalb Deutschlands, MwSt.,  Haftpflichtversicherung und einer eingeschränkten Haftung für  selbstverschuldete

De la privati cu 8-11 E (cu tot cu asigurare rca/casco inclusa) poti inchiria 4-5h (in limita a apro 200km , suplimentar 0.08E/km) : Mazda MX-5 , Ford KA , Ford Focus , Fiat Seicento , Mitsubishi Galant , Opel Corsa D etc


P.S. cred ca doar tu vorbesti aiurea :smoke:

pai tu vorbesti de triciclete, spark, 107, seicento..
apoi ca "poti", da, poate oi putea sa iei si de la privati. partea proasta e cu ce garnatezi si ce faci daca te lasa-n drum.
ma rog face fiecare ce crede.
ca tu crezi ca imi tin la naftalina carnetul si ca sunt incepator, ultimii 3 ani, 160,000km cu masina noua, ultima luna 10,000km cu masina noua. o fi mult, o fi putin?.
acum in iulie ii bag 9,000km cu motoru'singur pana la nordkapp, prin ucraina si belarus. vii si tu?

am inchiriat multe la viata mea si in america de nord iar in europa in 2008 am avut numai inchirieri 1 an de zile. stiu ce inseamna sa mergi cu cu un 206 (nu mai pun 107-le) pe autostrada. si am aflat cum e sa te lase o masina inchriata noaptea intre milwaukee si chicago, si ai pe cine sa suni si are cine sa vina sa-ti dea alta noua. si stiu cum e sa inchiriezi direct din aeroport si am auzit si povesti cand te duce unu intr-un garaj din filme sa-ti dea "o masina de 3 lei". eu ti-am zis cat platesc pe meganu asta acum, peste €20/zi. si e in lease nu la inchirieri. cine vine sa-mi inchirieze tipul asta de masina sub pretul la care platesc eu, deja am un semn de intrebare.

uite-o p-aia de €14.99 pe zi:
[ http://i241.photobucket.com/albums/ff108/tsunnami/inchirieri.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

:lol:

cat vine? vine 24?
ia ia un pix si fa o impartire

daca pui un golf sa vezi tu ce bate in €30...

#41
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,713
  • Înscris: 23.04.2007

View Posttsunnami, on 31st May 2012, 13:54, said:

dar n-as zbura si sa inchiriez masina pentru numarul ala de km. nu mai renteaza.
poti detalia putin partea cu nerentabilitatea ?

#42
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
sa zicem ca ai treaba la 2,000km

€400 gazul
€100 cheltuieli pe drum --> €500


daca zbori:

€400 avion
€175 inchiriere 7 zile --> €575


e comparabil,

pros:
flexibilitate in deplasare
n-ai conditii de greutate
poti lua familia cu tine (sau amanta,  :thumbup: )

cons:
pierzi 2 weekend-uri

ultima mea calatorie:
buc - nantes, 4 zile in nantes -> inchiriere
nantes - st.truiden -> zbor bruxelles + inchiere o zi
st. truiden - aschaffenburg -> zbor frankfurt + inchiriere 7 zile
aschaffenburg - royan -> zbor bordeaux + inchiriere 7 zile.
royan - bucharest

inchirierea pe zi ma costa pe la €35 cel putin. alaturi de asta aveam de cumparat o caruta de chestii pentru motocicleta pentru excursia din iulie
alaturi de asta mandra ma intelege si mai ia o pauza in weekendurile cand eu merg prin europa
alaturi de asta imi place sa conduc si nu de putine ori o scot de pe autostrada sa trec prin satuce sa "iau pulsul"
in canada mergeam 4 zile si nu se schimba nimimc, aici intr-o zi trec prin 3 tari,  :w00t:

#43
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006

View Posttsunnami, on 31st May 2012, 22:07, said:

acum in iulie ii bag 9,000km cu motoru'singur pana la nordkapp, prin ucraina si belarus. vii si tu?

drum bun si vreme frumoasa la NordKapp iti doresc.  :thumbup:

#44
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postrexkroki, on 1st June 2012, 23:05, said:

drum bun si vreme frumoasa la NordKapp iti doresc.  :thumbup:

mersi,
ma pregatesc..
AMR50

#45
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Daca ai timp si programul e relativ flexibil fa un ocol la intoarcere (ca am inteles ca la dus mergi prin Finlanda) si pana in Insulele Lofoten. E ceva de vis.  :wub:

#46
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postrexkroki, on 1st June 2012, 23:26, said:

Daca ai timp si programul e relativ flexibil fa un ocol la intoarcere (ca am inteles ca la dus mergi prin Finlanda) si pana in Insulele Lofoten. E ceva de vis.  :wub:

gata, m-ai facut sa-i incep un subiect nou.
pentru ca drumul il fac cu motocicleta, o sa pun subiectul pe "travelling" la drumetii/turism x-trem..., dar cred c-o se va intampla diseara.

mersi pentru tentatie.

View Posttsunnami, on 1st June 2012, 09:55, said:

ultima mea calatorie:
buc - nantes, 4 zile in nantes -> inchiriere
nantes - st.truiden -> zbor bruxelles + inchiere o zi
st. truiden - aschaffenburg -> zbor frankfurt + inchiriere 7 zile
aschaffenburg - royan -> zbor bordeaux + inchiriere 7 zile.
royan - bucharest

inchirierea pe zi ma costa pe la €35 cel putin. alaturi de asta aveam de cumparat o caruta de chestii pentru motocicleta pentru excursia din iulie
alaturi de asta mandra ma intelege si mai ia o pauza in weekendurile cand eu merg prin europa
alaturi de asta imi place sa conduc si nu de putine ori o scot de pe autostrada sa trec prin satuce sa "iau pulsul"
in canada mergeam 4 zile si nu se schimba nimimc, aici intr-o zi trec prin 3 tari,  :w00t:

am recitit textul. se intelege ca as fi inchiriat. de fapt era un studiu pentru a calcula cat ma costa sa merg fara masina.
calculul de mai sus a fost ceva teoretic pentru a analiza care ar fi varianta mai ieftina (practic a demonstra ca daca conduc ar fi mai ieftin, caci scopul era sa merg cu masina, dar sa fie rentabil si pentru companie)
am plecat cu cateva sute de km la bord si m-am intors cu 10,000. toata povestea a durat 3 satpamani.
ce pot sa zic este ca autostrada in franta te omoara (la bani), de la intrarea in franta (luxembourg) si pana la nantes, un pic peste 60 de iepuroi, ca si in italia. nu mai tin minte, dar comparabil, am cheltuielile in fisierul pentru servici, daca sunteti interesati (am intrat pe la nisa si am iesit pe la trieste)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate