Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ati inchiriat vreodata masini?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
marius_28

marius_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.07.2011
Vreau sa plec intr-o calatorie in afara peste cateva saptamani, si as vrea sa stiu daca este cineva pe aici care a apelat la astfel de servicii, daca a fost totul ok sau a avut probleme?

#2
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 03.09.2009

 marius_28, on 10th July 2011, 18:02, said:

Vreau sa plec intr-o calatorie in afara peste cateva saptamani, si as vrea sa stiu daca este cineva pe aici care a apelat la astfel de servicii, daca a fost totul ok sau a avut probleme?

Salut !
Eu personal nu am inchiriat, dar cel mai bun amic al meu a inchiriat acum ceva timp o Honda Civic pentru o saptamana..
Masina era super.. Ingrijita, curata, pregatita pt drumuri.. A facut cu ea vreo 5000 km doar..
Probleme nu au fost deloc.Tipii de la firma de unde a inchiriat'o erau chiar foarte foarte de treaba, foarte ok si ei. S-au comportat frumos, respectuos, fara niciun incident neplacut, desi masina a ajuns la ei cu o mica neregula : i-a curs deodorantul pe bord si s-a "ars" putin un buton,dar au zis ca nu e problema..

Ce sa zic, pe ei ii recomand cu caldura, m-au incantat cu absolut orice gest. :)
Daca ai nevoie de date de contact ale lor, imi dai PM

#3
alexcontador

alexcontador

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 393
  • Înscris: 14.03.2009
pai vrei sa pleci peste granita cu masina inchiriata din romania, sau vrei sa inchiriezi de acolo? sunt putine firme care inchiriaza masini pentru trecerea granitei, din motive evidente... in principiu trebuie sa apelezi la firmele mari, care sunt mai scumpe dar stii ca nu ai probleme, cu garantia sau cu alte chestii.

#4
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Eu am inchiriat acum 2 ani in Praga o masina. Un Mitsubishi Colt. A fost totul in regula.

#5
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Am si eu o intrebare demna de un roman adevarat :)
Daca "din intamplare" inchiriezi o masina exact ca a ta de acasa si schimbi 2-3 piese scumpe (injectoare, module electronice...) ce se intampla ?

#6
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007

 Mig VWFan, on 10th July 2011, 19:09, said:

Am si eu o intrebare demna de un roman adevarat :)
Daca "din intamplare" inchiriezi o masina exact ca a ta de acasa si schimbi 2-3 piese scumpe (injectoare, module electronice...) ce se intampla ?
mda nici nu m-am gandit la asta ...

#7
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,919
  • Înscris: 09.12.2004
gasesti de inchiriat masini vechi ?!?

#8
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,130
  • Înscris: 14.09.2007
De la o masina de inchiriat nu stiu ce poti lua in stare buna :)
La cum merge fiecare cu ea, cum il apuca nu cred ca are rost sa te complici.
Totusi,un debitmetru ceva parca tot ar merge :lol:

#9
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Faceti si voi ca aia de la service care au vrut sa ma tepuiasca cu stergatorul spate (insemnat bineinteles) pe care il aveam vai de mama lui si sa-mi puna unul uzat. Le-am multumit in sinea mea si mi-am vazut de ale mele. Isi face treaba f bine si azi ala "uzat" de mi l-au pus ei pe cand celalalt...

#10
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

 marius_28, on 10th July 2011, 18:02, said:

Vreau sa plec intr-o calatorie in afara peste cateva saptamani, si as vrea sa stiu daca este cineva pe aici care a apelat la astfel de servicii, daca a fost totul ok sau a avut probleme?
sa nu inchiriezi masini cu portbagaj mare!
poti gasi un cadavru acolo si sa n-o scoti la capat cu politia...

#11
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
decat sa te complici cu inchiriat din romania si sa iesi, e mai ieftin biletul de avion pana unde vrei sa ajungi si sa inchiriezi de acolo, pentru plimbari...

eu nu am inchiriat, dar am in minte o patanie de acum cativa ani a unei cunostinte. nu stiu in ce conditii, probabil sa isi pastreze niste bonusuri, era obligat sa apeleze la serviciile unei nu-stiu-ce companii de servicii (cazare hotel, transport, sau ceva de genul acesta) si si-a dat seama ca cea mai ieftina varianta era sa inchirieze o masina pentru doua zile, desi nu avea nevoie de ea.
s-a dus, a discutat, au fost de acord, i-au dat masina, pe care el oricum a spus ca o lasa in parcarea lor, fara a fi miscata de acolo, a platit tot, serviciul, garantia s.a.m.d.
peste doua zile cand a venit sa predea cheile (masina, dupa cum am spus, nu a fost miscata de la ei din parcare subterana si pazita), au inceput problemele: in cele doua zile de stat acolo, masina pierduse un capac de roata, un far i se sparsese, aparusera cateva zgarieturi pe tabla, nu mai avea CD player, plus alte cateva chestii si au stabilit ca nu ii poate da garantia inapoi (care era destul de mare atunci, cred ca vreo 2.000 euro). a inceput balamucul... nici azi nu si-a recuperat acei bani, dupa fel de fel de chestii in instanta si balacareli...
a renuntat pana la urma si ... atat.
deci, majoritatea serviciilor romanesti (nu numai inchirieri) sunt camatarie si hotie. ma bucur pentru cei ce n-au avut probleme...
succes!

#12
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,919
  • Înscris: 09.12.2004
la o firma mare cu scris galben pe negru, garantia era undeva in jur de 4-500 dolari, suma relativ simbolica sa ii zicem, probabil acoperea "deranjul" daca se apela la CASCO.

#13
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Acum vreo 2 ani cred, golful propriu a făcut buba exact cu o zi înainte să vin în țară. Așa că am închiriat o mașină (Octavia 2) pentru o lună de zile, cât am avut concediu. I-am spus de la început omului că am de ajuns în Austria, așa că mi-a dat o mașină cu care am putut sa ies din țară fără probleme. Bine, am ajuns și în Bulgaria apoi, da' nu le-am mai zis și lor.
Garanția a fost de 300eur, pe care mi i-a dat înapoi fără probleme. Mașina am luat-o de la aeroport și am predat-o tot acolo. Nu mai țin minte cum se chema nici firma, nici cu precizie câți bani am platit.

#14
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,919
  • Înscris: 09.12.2004

 buntzi, on 11th July 2011, 10:12, said:

I-am spus de la început omului că am de ajuns în Austria, așa că mi-a dat o mașină cu care am putut sa ies din țară fără probleme.
Asta abia dupa ce a avut stergatoare montate cum trebuie si harti pe GPS :lol:

#15
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Detalii :D
Și ce frumos stăteam noi în jurul mașinii :) Și ce v-a mai bodogănit bugetara că am plecat cu întârziere spre Bratislava. Da' nu-i bai, că așa știe ea să-și exprime afecțiunea :lol:
Ah, și încă un sfat. Uită-te bine la cauciucuri. Eu nu am fost destul de deștept și m-am chinuit tot concediul cu un cauciuc praștie, pâna l-a luat mama dracului și l-am înlocuit. Adică Marius l-a înlocuit, că în baza mea...

Edited by buntzi, 11 July 2011 - 09:31.


#16
marius_28

marius_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.07.2011

 alexcontador, on 10th July 2011, 18:24, said:

pai vrei sa pleci peste granita cu masina inchiriata din romania, sau vrei sa inchiriezi de acolo? sunt putine firme care inchiriaza masini pentru trecerea granitei, din motive evidente... in principiu trebuie sa apelezi la firmele mari, care sunt mai scumpe dar stii ca nu ai probleme, cu garantia sau cu alte chestii.

da, de aici din tara, o masina care sa fie la dispozitia mea pentru o perioada de timp, am gasit o firma de aici din bucuresti care mi se pare de incredre la modul ca mi s-a prezentat un contract destul de solid care nu ma pune in dezavantaj, masina fiind asigurata si avand parte de asistenta rutiera 24/24... ma interesa sa stiu daca este cineva pe aici care a mai facut acest gen de inchirieri si daca a avut experiente neplacute

 buntzi, on 11th July 2011, 10:12, said:

Acum vreo 2 ani cred, golful propriu a făcut buba exact cu o zi înainte să vin în țară. Așa că am închiriat o mașină (Octavia 2) pentru o lună de zile, cât am avut concediu. I-am spus de la început omului că am de ajuns în Austria, așa că mi-a dat o mașină cu care am putut sa ies din țară fără probleme. Bine, am ajuns și în Bulgaria apoi, da' nu le-am mai zis și lor.
Garanția a fost de 300eur, pe care mi i-a dat înapoi fără probleme. Mașina am luat-o de la aeroport și am predat-o tot acolo. Nu mai țin minte cum se chema nici firma, nici cu precizie câți bani am platit.

acum cred ca pretul este direct proportional cu calitatea masinii si serviciile oferite de firma

 bonygy, on 11th July 2011, 08:52, said:

decat sa te complici cu inchiriat din romania si sa iesi, e mai ieftin biletul de avion pana unde vrei sa ajungi si sa inchiriezi de acolo, pentru plimbari...

eu nu am inchiriat, dar am in minte o patanie de acum cativa ani a unei cunostinte. nu stiu in ce conditii, probabil sa isi pastreze niste bonusuri, era obligat sa apeleze la serviciile unei nu-stiu-ce companii de servicii (cazare hotel, transport, sau ceva de genul acesta) si si-a dat seama ca cea mai ieftina varianta era sa inchirieze o masina pentru doua zile, desi nu avea nevoie de ea.
s-a dus, a discutat, au fost de acord, i-au dat masina, pe care el oricum a spus ca o lasa in parcarea lor, fara a fi miscata de acolo, a platit tot, serviciul, garantia s.a.m.d.
peste doua zile cand a venit sa predea cheile (masina, dupa cum am spus, nu a fost miscata de la ei din parcare subterana si pazita), au inceput problemele: in cele doua zile de stat acolo, masina pierduse un capac de roata, un far i se sparsese, aparusera cateva zgarieturi pe tabla, nu mai avea CD player, plus alte cateva chestii si au stabilit ca nu ii poate da garantia inapoi (care era destul de mare atunci, cred ca vreo 2.000 euro). a inceput balamucul... nici azi nu si-a recuperat acei bani, dupa fel de fel de chestii in instanta si balacareli...
a renuntat pana la urma si ... atat.
deci, majoritatea serviciilor romanesti (nu numai inchirieri) sunt camatarie si hotie. ma bucur pentru cei ce n-au avut probleme...
succes!

pai am nevoie sa transport si ceva mai multe bagaje si cu avionul este ceva mai nasol, ma interesau doar eventualele probleme care ar putea sa apara, cum am mai specificat am gasit o oferta destul de tentanta dar am zis sa nu ma pripesc mai am la dispozitie ceva timp pana cand am nevoie sa plec

#17
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Inchiriaza de la o firma mare si cunoscuta. Mai scump dar mai seriosi. Eu am inchiriat de doua ori de la Melania si am fost multumit.

 bonygy, on 11th July 2011, 08:52, said:

au inceput problemele: in cele doua zile de stat acolo, masina pierduse un capac de roata, un far i se sparsese, aparusera cateva zgarieturi pe tabla, nu mai avea CD player, plus alte cateva chestii si au stabilit ca nu ii poate da garantia inapoi (care era destul de mare atunci, cred ca vreo 2.000 euro).
Cel mai probabil a fost vandalizata tot de firma de inchirieri ca sa il faca pe ala de 2.000 de euro.

OffTopic: Mi-ati dat idei! Ce ar fi sa ma duc sa inchiriez de exemplu un A6 care sa faca vreo 30.000 euro, o jupoi de piesele cele mai importante si mai scumpe (motor, suspensii, scaune, interior, etc.) astfel incat repararea sa coste mai mult decat masina si sa nu merite, le-o duc alora pe platforma, pierd garantia de 1/2.000 euro, astia vor apela la CASCO care le va lua alta, tinicheaua va aparea pe undeva pe la dezmembrari, o cumpar cu 10-15.000, pun piesele jupuite mai inainte la loc si PAC. Mi-am luat A6 aproape nou cu 15.000. :naughty:

Edited by dan84, 11 July 2011 - 20:50.


#18
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,079
  • Înscris: 07.07.2006
Nu stiu daca reusesti sa inchiriezi exact ce doresti. Io nu am experienta prea multa, am inchiriat de citeva ori, si doar in strainatate, de la firmele cunoscute, si tot ce poti alege este clasa masinii, nu modelul.

Birocratia si garantia difera de la firma la firma, dar si de la tara la tara. In Italia am avut parte de hartuiala si de tratament scirbos fata de Germania, unde totul a fost mult mai relaxat, la aceeasi firma (una din cele mari - Hertz, Avis, etc.).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate