Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

Mai am vreo sansa..?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
rellyrayssa

rellyrayssa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 06.07.2011
Buna tuturor,

Am 26 de ani si pana acum spuneam ca la varsta asta nu am regrete...
Intr-adevar, nu am avut, dar am "cunoscut", vizualizand videoclipuri, o persoana ce a trezit in mine ceva ce nu credeam sa simt vreodata...regretul.  Regret ca la varsta de 15 ani am renuntat la vioara dupa ce invatasem 7 ani :((

Stiu...o sa spuneti ca este prea tarziu sa-mi para rau....Da ...recunosc....

Atunci eram adolescenta si imi doream sa am o viata normala ca toti colegii si prietenii mei...Sa am voie sa-mi las unghiile lungi, sa am timp sa ies in timpul saptamanii...etc . Lucruri pe care 7 ani de zile nu le-am putut face..Toara copilaria mea a fost "ocupata" de scoala: nu aveam timp sa ies sa ma joc.
In plus anul acela (in clasa a 8-a)  aveam examenul de capacitate...si a fost principalul motiv care m-a facut sa spun...STOP.

Pe atunci profesoara mea spunea ca pot face vioara de performanta...dar eu nu-mi doream decat sa ma distrez cu prietenii...

Astfel, 11 ani de zile nu am mai pus mana pe vreo partitura...Nici nu mai stiu pe unde sunt...:( Am mai luat vioara, am mai "scartait" putin la ea(este cam defecta- nu sta acordata, si  arcusul este rupt; folosesc unul de la o vioara  mai mica) .
Nici nu stiti cat de rau imi pare ca am uitat atat de multe...nestudiind 11 ani....
Dar mai ales ca nu are cine sa ma ajute sa mi le reamintesc....

Ce m-a trezit la realitate si m-a facut sa regret a fost vizualizarea videoclipurilor lui David Garrett.
Am simtit dragostea lui pentru acest  frumos instrument, si am vazut cat de bine il stapaneste...Pentru o clipa ma vedeam pe mine...ceea ce imi doream in copilarie sa ajung...ceea ce ar fi trebuit sa ajung...

Stiu, anii nu iarta...:( Tocmai asta ma intristeaza: faptul ca nu am facut ce trebuia cand trebuia...Faptul ca: sa inveti sa faci vioara de performanta  necesita studiul inca din copilarie...Asta ce inseamna...? Ca nu mai am nici o sansa...?
Ca daca nu exista o "a doua" viata, pe care s-o incep cu vioara, si sa continui,  eu nu mai am nici o sansa...?
Atunci ce se intampla cu vorba aia:"Niciodata nu este prea tarziu" ...?

Exista vreo scoala in Bucuresti la care sa se inscrie persoane de toate varstele, si care sa aiba posibilitatea sa mai faca performanta -in cazul in care sunt buni -  ?

EU mai am vreo sansa?

Stie cineva de vreo scoala de muzica la care sa ma inscriu si la care sa pot face (daca dau randament) vioara de performanta?


Va multumesc mult!

#2
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Eu zic ca mai ai sansa atata timp cat nu exista o varsta limita pentru asta. Oricum esti inca tanara.

#3
nexus_3

nexus_3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 16.01.2007
Sigur ca o sa poti canta din nou asa cum iti doresti. Un instrument se invata din copilarie in special pentru ca in creierul tanar sa se formeze acele conexiuni necesare . Intr-un fel sunt in aceeasi situatie ca si tine. Acum destul de multi ani cantam la pian si o facam destul de bine. Acum regret ca nu am mai pastrat legatura cu instrumentul.

#4
rellyrayssa

rellyrayssa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 06.07.2011

View Postdan84, on 6th July 2011, 20:22, said:

Eu zic ca mai ai sansa atata timp cat nu exista o varsta limita pentru asta. Oricum esti inca tanara.


Da....dar ce scoala da sansa asta....?


View Postnexus_3, on 6th July 2011, 20:34, said:

Sigur ca o sa poti canta din nou asa cum iti doresti. Un instrument se invata din copilarie in special pentru ca in creierul tanar sa se formeze acele conexiuni necesare . Intr-un fel sunt in aceeasi situatie ca si tine. Acum destul de multi ani cantam la pian si o facam destul de bine. Acum regret ca nu am mai pastrat legatura cu instrumentul.



Da, ar trebui sa facem ceva in sensul asta...
Altfel o sa ma roada toata viata regretul asta.

Toata faza este ca  sunt scoli ce invata copii si le dau sansa sa devina profesionisti in asta, dar nu stiu de vreo scoala care sa dea aceasta sansa celor ca noi..Care totusi stim cu ce se mananca, dar nu mai avem varsta necesara...

#5
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
probabil ca moca nu. dar daca ai bani probabil poti sa iei lectii la cel mai tare profesor din univers chiar daca esti la pensie

#6
-Ciprian

-Ciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 08.09.2009
Normal ca poti, ca doar nu e nustiuce sport sa trebuiasca sa te retragi inainte de 40 de ani.

#7
alexap

alexap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.07.2011
Profesori foarte buni au la Boem Club. In plus e o scoala care nu impune limita de varsta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate