Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 

George R.R.Martin

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Oana31

Oana31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 14.07.2008
Are o gramada de bestsellers: Game of Thrones, Clash of Kings, A Dance with Dragons, Storm of Swords, Feast for Crows etc etc....l-a citit cineva?

Daca da, cum e??

#2
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006
Ai uitat de "Sand Kings" sau "Tuf voyaging". Astea se găsesc și pe scribd din câte știu eu. Scrie foarte frumos, după umila mea părere.

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,674
  • Înscris: 26.11.2001
Nemira.ro are acum la oferta tot pachetul de carti, cu super reducere.

http://www.nemira.ro.....lusive)--1843

#4
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005
Regii Nisipurilor (aka Sand Kings) este fenomenala, dar este doar o povestire, nu un roman.
Am pe undeva Dreamsongs (in engleza, 2 volume) - este colectia completa a povestirilor lui George R.R. Martin. Din cand in cand mai citesc cate un text de acolo si scrie bine.
Cantec de gheata si foc nu am citit inca, si ezit sa il cumpar in romana - am avut cateva experiente neplacute cu traducerile de la Nemira, desi trebuie sa recunosc ca mult mai putine decat la alte edituri. Oferta din mesajul de mai sus este foarte interesanta, ar merita incercat.

#5
za_dude

za_dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 08.07.2010

 kratima, on 5th July 2011, 12:58, said:

Regii Nisipurilor (aka Sand Kings) este fenomenala, dar este doar o povestire, nu un roman.
Am pe undeva Dreamsongs (in engleza, 2 volume) - este colectia completa a povestirilor lui George R.R. Martin. Din cand in cand mai citesc cate un text de acolo si scrie bine.
Cantec de gheata si foc nu am citit inca, si ezit sa il cumpar in romana - am avut cateva experiente neplacute cu traducerile de la Nemira, desi trebuie sa recunosc ca mult mai putine decat la alte edituri. Oferta din mesajul de mai sus este foarte interesanta, ar merita incercat.
Traducerile sunt acceptabile. Unele nume sunt traduse cam aiurea, dar in rest e bine. Uneori sunt incurcate unele nume si poate fi derutant, dar daca stii ce ai citit nu sunt probleme. :lol:

#6
Lightandshaddow

Lightandshaddow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.10.2010
mi-am luat si eu pachetul de la nemira, acum citesc "inclestarea regilor". scrie bine, chiar foarte bine, iar serialul, cred eu, e de nota 10+.

#7
csv

csv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 15.04.2006
Din pacate Festinul Ciorilor e mai slaba decat restul, iar Dansul Dragonilor o folosesc pe post de somnifer, de unde la primele 3 carti citeam un volum pe zi acum un singur capitol si nani-nani.

Singura speranta pt serie, in opinia mea, e ca serialul HBO sa fie un hit si sa-l faca pe Martin sa scrie mai repede si sa bage mai multa actiune in noile volume, mai putine retete medievale si jurnale de calatorie prin tari imaginare. Daca serialul  supravietuieste pana la sezonul 4 cred ca or sa contopeasca festinul si dansul intr-un singur sezon.

#8
magul132001

magul132001

    Twisted mind,twisted soul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 14.09.2007
Recomand si Zburatorii Noptii, aparut tot la Nemira.

#9
mikiugor

mikiugor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 07.06.2010
Stie cineva cate volume cuprinde seria "Cantec de foc si gheata" ? (care sunt titlurile) ......

#10
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Cantec de gheata si foc

#11
mikiugor

mikiugor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 07.06.2010

 Mr. Incredible, on 29th September 2011, 12:44, said:




:thumbup:  

Multumesc mult pentru link. Am citit tot ceea ce a aparut in romaneste si se termina prea brusc ca sa nu fie o urmare. Acum astept ................... :rolleyes:

#12
araknee

araknee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 12.08.2010
am citit si eu primele 4 carti din seria ASOIAF si pot sa spun ca sunt geniale. acum sunt in procesul de "re-read" :D
deabia astept sa apara si a dance with dragons in romana.

#13
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009
Am citit pe sărite "Urzeala Tronurilor" pentru că era e-book. Nu mă puteam concentra mai ales că văzusem primul sezon din show-ul cu același nume. Din fericire am găsit la bibliotecă "Încleștarea Regilor". Colecția e superbă, dacă aș avea bani le-aș cumpăra pe toate.

#14
adler

adler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 04.04.2005
Cei de la Nemira au si un concurs pe Westeros.ro pentru bloggeri la care se pot castiga cartile astea  :coolspeak: . E putin dificil pana se gaseste imaginea aia, dar apoi e usor si eu zic ca merita efortul pentru premiile pe care le dau.  :peacefingers:

#15
Cristi2004

Cristi2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.03.2004
Va salut, dragi fani! Am cumparat aceasta carte:

George R.R. Martin - Iuresul Sabiilor (Hardcover)

E prea groasa pentru biblioteca mea, o vrea cineva second-hand? Contactati-ma va rog la [email protected]

#16
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Fuga Vanatorului, este destul de reusita.

#17
GratianM

GratianM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 06.09.2012

 Oana31, on 05 iulie 2011 - 01:29, said:

Are o gramada de bestsellers: Game of Thrones, Clash of Kings, A Dance with Dragons, Storm of Swords, Feast for Crows etc etc....l-a citit cineva?

Daca da, cum e??

Asta e seria „A song of fire and ice”, dar bănuiesc că e deja știută treaba. Mi-au plăcut atât în traducere (e de încredere) cât și în original. Lectură extrem de plăcută dacă ești deschis la nou (sau vechi) și la bizar.

 kratima, on 05 iulie 2011 - 11:58, said:

Cantec de gheata si foc nu am citit inca, si ezit sa il cumpar in romana - am avut cateva experiente neplacute cu traducerile de la Nemira, desi trebuie sa recunosc ca mult mai putine decat la alte edituri. Oferta din mesajul de mai sus este foarte interesanta, ar merita incercat.
Nu ezita. E o traducere bună.
Totuși, dacă îl găsești în engleză și poți să-l citești (nu este o engleză ușoară, nefiind, de fapt, ușoară, nici chiar lecturarea cărții în română), e de preferat, având în vedere că prețul e mult mai mic (dacă o iei de prin Anglia sau SUA, personal sau prin cineva, sau încerci e-bay.co.uk) și, după părerea mea, calitatea cărții e mult mai bună.

 Cristi2004, on 22 iunie 2012 - 14:13, said:

Va salut, dragi fani! Am cumparat aceasta carte:

George R.R. Martin - Iuresul Sabiilor (Hardcover)

E prea groasa pentru biblioteca mea, o vrea cineva second-hand? Contactati-ma va rog la [email protected]

Cu cât o dai?

#18
FunKmare

FunKmare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 18.12.2011
Festinul ciorilor nu e mai slaba, ci are mai putina actiune.Razboiul e oricum pe sfarsite . :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate