Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Pentax Q

- - - - -
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#1
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,047
  • Înscris: 12.06.2004
Pentax tocmai a anuntat cel mai compact aparat cu obiective interschimbabile.
Senzor de point&shoot, functii de DSLR si (deocamdata) 5 obiective:
- '01 Standard Prime' - echivalent (ce urasc chestia asta!) 49mm f/1.9 pe formatul mic
- '02 Standard Zoom' - echivalent 28-83mm
- '03 Fisheye'
- '04 Toy Lens Wide'
- '05 Toy Lens Telephoto'
Pretul... stati jos? Asa, asezati-va comod... 800$.

http://www.dpreview....eviews/pentaxQ/
http://www.dpreview....ntaxqlenses.asp

Nu ma supar daca Pentax are si hobby-uri d-astea, si presupun ca o sa se vanda cat de cat (cel putin in Japonia). Insa... draga Pentax, radem, glumim - dar putem acum reveni la lucruri serioase?

#2
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Primele impresii:

http://www.imaging-r...XQ/PENTAXQA.HTM

Specificatii:

http://www.dpreview....ntaxQ/page2.asp

Obiective:

http://www.dpreview....ntaxqlenses.asp

#3
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007
Mda, la faza asta sunt cam idioti.
Sper sa renunte repede la productia sistemului sau sa-l duca la maxim 400$ altfel o sa fie pierdere de resurse si neglijarea DSLR.
Blitz-ul ala arata ca bratul unei macarale. Ce designer etnobotanist!
Si poza cu blitz-ul de pe imaging-resource.com e priceless!

Edited by sydneyaus2005, 23 June 2011 - 08:08.


#4
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,047
  • Înscris: 12.06.2004
The online photographer:
http://theonlinephot...06/qsystem.html

"Here's another fun fact about the Q system: Pentax engineers have actually been working on it for five years. They started the project before there was a sensor good enough for it, apparently trusting that, given the known pace of development, a good enough sensor would be along eventually. Only when Sony's latest back-illuminated CMOS sensor become available did Pentax finish the project and bring the product to completion."

Si eu cred ca-i cu vreo 2-300$ prea scump. 400$, nu - atata costa un point&shoot "de rand". 500-550$ ar merge.
Am dubii ca ar ocupa liniile de asamblare pentru DSLR-uri.

Edited by Kunzite, 23 June 2011 - 08:07.


#5
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

View PostKunzite, on 23rd June 2011, 16:05, said:

Si eu cred ca-i cu vreo 2-300$ prea scump. 400$, nu - atata costa un point&shoot "de rand". 500-550$ ar merge.
Am dubii ca ar ocupa liniile de asamblare pentru DSLR-uri.

400$ ma refer la body. La 550$ trebuie si 1 obiectiv.
Nu e de linii de asamblare ci de resurse precum si de R&D pentru upgrade si update.
Mi-e frica sa ma gandesc cat va costa mirrorless-ul ala cu senzor de APS-C!
Deci au lucrat 5 ani si au asteptat senzorul? Damn, cineva acolo gandeste cu DOS-ul! :lol:

Edited by sydneyaus2005, 23 June 2011 - 08:12.


#6
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,047
  • Înscris: 12.06.2004
Eu m-am referit la kit (800$ e pretul de lista cu obiectivul standard #1).
Care-i problema ca au inceput sa lucreze de-acum 5 ani? Orice companie care se respecta are mai multe proiecte in lucru, doar o parte vazand lumina zilei. In plus, au avut dreptate - senzorul dorit e acum disponibil. Gandire cu DOS-ul, nu prea cred.
Si eu ma intreb daca nu cumva "tacerea" pe partea de DSLR-uri nu a fost partial cauzata si de acest Q. Insa sunt convins ca a fost semnificativ mai ieftin de realizat decat un DSLR. Cel putin obiectivele de jucarie orice chinez le putea face...

Edited by Kunzite, 23 June 2011 - 08:25.


#7
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

View PostKunzite, on 23rd June 2011, 16:24, said:

Eu m-am referit la kit (800$ e pretul de lista cu obiectivul standard #1).
Care-i problema ca au inceput sa lucreze de-acum 5 ani? Orice companie care se respecta are mai multe proiecte in lucru, doar o parte vazand lumina zilei.
Si eu ma intreb daca nu cumva "tacerea" pe partea de DSLR-uri nu a fost partial cauzata si de acest Q. Insa sunt convins ca a fost semnificativ mai ieftin de realizat decat un DSLR. Cel putin obiectivele de jucarie orice chinez le putea face...

Eu ma refeream ca au facut corpul de acum 5 ani, au asteptat senzorul si corpul nu l-au mai actualizat la 2011!  :lol:

#8
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
cand am auzit de pretul, din zvonurile de acum vreo doua zile, nu credeam ca se refera la varianta cu senzor de asta mic. atunci cat va costa ala cu senzor mai mare, pe care ar trebui sa putem monta limited-urile?
pe de o parte Pentax iese pe piata cu cel mai mic aparat cu lentile interschimbabile, deci sunt cei mai tari pe o anumita nisha (cum este si cu 645ul ;)), pe de alta parte care ar fi motivul pentru care cineva ar da atatia bani pe o "sapuniera" la care schimbi obiectivele? cu DOFul, de exemplu, nu te poti "juca" intre limitele pe care le ofera un senzor mai mare.
si la pretul asta eu chiar nu as da banii numai asa sa vad ce poate.  cine vrea un compact performant isi cumpara de obicei un panasonic din seria lx sau un canon din seria g, ce motiv ar avea sa treaca pe pentaxul q la pretul asta? ma gandesc totusi ca au facut ei niste studii si poate japonezii vor da navala sa-l cumpere.
deocamdata astept mirrolessu din toamna, sper ca la ala se vor potrivi obiectivele care le am.
si cum majoritatea celor care nu folosec Pentax sustin sus si tare ca AF-ul pentax nu-i bun de nimic, poate pun un senzor cu tehnologie Lytro ( http://www.smartplan...ocus-later/8810 ) si atunci s-a rezolvat si problema asta :)

Edited by edri, 23 June 2011 - 08:29.


#9
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,047
  • Înscris: 12.06.2004
@sydney: No kidding, Sherlock... de unde-ai tras tu concluzia asta? E absurd sa presupui ca aparatul a ramas la fel ca primele prototipuri, gandeste si tu inainte sa scrii!

edri, japonezii o sa-l cumpere doar pentru ca e nou. Si Lytro suxx, pierzi o gramada pentru a obtine imposibilitatea de-a focaliza ;)

Edited by Kunzite, 23 June 2011 - 08:28.


#10
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

View PostKunzite, on 23rd June 2011, 16:27, said:

No kidding, Sherlock... de unde-ai tras tu concluzia asta? E absurd sa presupui ca aparatul a ramas la fel ca primele prototipuri, gandeste si tu inainte sa scrii!

Sa nu ne certam inutil.
Nici eu n-am dovezi ca e ala din 2006 nici tu ca e din 2011. Oricum e urat cu blitz-ul ala ca o macara si cu ala extern care e de 5 ori mai inalt

#11
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,047
  • Înscris: 12.06.2004
Ba s-avem pardon, aparatul cu siguranta nu a fost finalizat in prima saptamana, ramanand ca-n a.d. 2011 sa-i puna un senzor si gata. E ridicol; dar na, tu ai sarit repede ca sa arati ca esti mai destept ca cei de la Pentax... si ghici ce!
Apropo, exista semne clare ca body-ul a fost finalizat recent; te las insa pe tine sa le descoperi.

E urat blitul, dar pare practic. Pe cat de practic poate fi un blit de compact...

#12
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

View PostKunzite, on 23rd June 2011, 16:38, said:

E ridicol; dar na, tu ai sarit repede ca sa arati ca esti mai destept ca cei de la Pentax... si ghici ce!

In momentul asta cred ca as merita sa fiu CEO la Hoya ca vad ca aia sunt "dusi"!  :lol:

#13
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
nu stiu daca sunt chiar asa de dusi aia de la hoya, desi asa par :)
si cand au scos coloratele Kx a inceput sa rada "lumea buna :calichhair:" si pana la urma a fost un succes comercial. Daca puneau acolo punctele de focus cred ca vindeau mai putine decat coloratele.  
pe mine chiar nu ma afecteaza nici in bine nici in rau ca au scos si Q-ul asta.  Ma enerveaza insa politica de preturi a alora de la Hoya, desi poate e mai bine asa, ca nu-mi mai bat capul daca sa-mi cumpar sau nu ceva nou si am mai mult timp pentru fotografiat ;)
totusi daca Q avea un pret mai corect poate chiar incercam unul + fisheyu sa-l agat undeva de bicicleta.  cu dslr-ul inca nu am gasit o varianta ok de fotografiat in turele cu bicicleta.

#14
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,047
  • Înscris: 12.06.2004
De curand, Canon a lansat DSLR-uri colorate. Cumva, evenimentul asta a scapat tuturor celor ce se prapadeau de ras cand vedeau K-r-urile colorate :rolleyes:
Oare cum ar fi sa vedem un 'Q' Canon? Tare am impresia ca din momentul ala un asemenea aparat n-ar mai fi o idee proasta ;)

#15
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

View Postedri, on 23rd June 2011, 17:25, said:

nu stiu daca sunt chiar asa de dusi aia de la hoya, desi asa par :)
si cand au scos coloratele Kx a inceput sa rada "lumea buna :calichhair:" si pana la urma a fost un succes comercial. Daca puneau acolo punctele de focus cred ca vindeau mai putine decat coloratele.

Una e sa colorezi ceva in roz si alta sa faci un aparat nou cu senzorul de PS si obiective schimbabile.
La culoare aveai alternative la Q asta n-ai!

View PostKunzite, on 23rd June 2011, 17:45, said:

De curand, Canon a lansat DSLR-uri colorate. Cumva, evenimentul asta a scapat tuturor celor ce se prapadeau de ras cand vedeau K-r-urile colorate :rolleyes:
Oare cum ar fi sa vedem un 'Q' Canon? Tare am impresia ca din momentul ala un asemenea aparat n-ar mai fi o idee proasta ;)

Daca scoate si Canon asa ceva cred ca vor rade toti de ei! Nu cred ca Canon va face asa o tampenie.

Edited by sydneyaus2005, 23 June 2011 - 09:47.


#16
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,047
  • Înscris: 12.06.2004

View Postsydneyaus2005, on 23rd June 2011, 10:48, said:

La culoare aveai alternative la Q asta n-ai!
Esti in forma...  :rolleyes:
Cum n-ai alternative? Chiar de la Pentax, P&S-uri (daca vrei ceva compact), DSLR-uri (un K-r e comparabil ca pret)... eu vad alternative garla!
Sau la tine alternativa inseamna fix acelasi produs dar diferit de el insusi? E un nonsens...

Iti garantez eu ca n-ar rade nimeni, nu pe Softpedia cel putin.

#17
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

View PostKunzite, on 23rd June 2011, 18:06, said:

Esti in forma...  :rolleyes:
Cum n-ai alternative? Chiar de la Pentax, P&S-uri (daca vrei ceva compact), DSLR-uri (un K-r e comparabil ca pret)... eu vad alternative garla!
Sau la tine alternativa inseamna fix acelasi produs dar diferit de el insusi? E un nonsens...

Iti garantez eu ca n-ar rade nimeni, nu pe Softpedia cel putin.

Da, ma refer la culoare.
Nu-ti place K-r roz iti iei negru. La Q ce faci?
Esti sigur de Canon ca n-ar rade nimeni? Dar aia nu scot asa ceva.

#18
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Apropo de dimensiunea senzorului, se zvoneste insistent ca noul mirrorless de la Nikon va avea exact acelasi senzor care este acum in Pentax Q.
Tinta sistemului este zona superioara a compactelor pentru entuziasti de tipul LX5 sau ZX1.
In zona asta Pentax nu are un aparat competitiv si atunci, probabil au venit cu aceasta idee.

Singura problema e pretul, 800$ mi se pare cam mult. Dupa mine body-ul plus un zoom normal ar trebui sa coste undeva la nivelul lui ZX1. Altfel nu cred sa mearga prea bine treaba.

Ca idee mi se pare buna. Are si stabilizare are functii avansate si destule butoane.
Dar in curand apar 3 modele m43 de la Olympus printre care si un Mini Pen care are dimensiunea unui ZX1 are si el stabilizare si care daca e sa ne luam dupa pretul lui EPL2 va fi o concurenta serioasa si poate mai atractiva pentru Q.

Edited by idaho333, 23 June 2011 - 10:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate