Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Ajutor cu un programel mic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
20 replies to this topic

#1
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
:worthy: As avea nevoie de ajutor pentru un mic programel care sa calculeze vechimea (daca introduci data angajarii) de la data introdusa pana in data de azi(pe care sa o ia automat din caclulator), iar rezultatul sa il dea in ani,luni si zile.Am facut un mic programel in excel dar problema e ca la serviciu am open office iar formulele din excel nu le recunoaste open office-ul. Programelul in excel l-am atasat mai jos ca sa va faceti o idee despre cum as vrea sa fie programelul.Multumesc anticipat! :worthy:

Attached Files



#2
CornelB

CornelB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 23.06.2005
vezi mai jos ceva facut rapid, in VB - e postat doar exe-ul, fara kit.
nu pot sa-l testez, vezi daca merge [daca-ti trebe vreun dll, scrie-mi]

ps: dupa cate-mi dau seama, diversi algoritmi de calcul pot da rezultate diferite.
Cum am facut eu: am calculat cate zile au fost lucrate in cursul lunii de angajare - adica pana la inceputul lunii urmatoare. Am determinat apoi nr de luni full lucrate [deci si nr de ani], dupa care am adunat data curenta [nr. zilei] la nr. de zile anterior determinat.
daca mi-a iesit un nr. mai mare ca nr. de zile din luna crt, am considerat o luna in plus [si am scazut nr. de zile din luna crt din nr. de zile anterior rezultat]

sper ca asta e si algoritmul 'oficial', folosit de voi

cheers.

#3
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
Draga CornelB cred ca tocmai m-ai salvat .L-am testat cu cateva date si mi-a dat rezultate bune.o sa il dau la butonat zilele viitoare si pe urma, in caz de ceva o sa mai revin cu detalii.YOU ARE THE BEST  :kisstogether: MULTUMIRI MULTE. Daca mai ai ceva ideii (adica daca te gandesti sa mai adaugi ceva te rog lasa un mesaj)Inca o data mersi :worthy:

#4
CornelB

CornelB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 23.06.2005
by request: vechimea se calculeaza in functie de o data ce poate fi setata de utilizator [inainte o calcula raportata la data curenta]

ptr iuliutz: daca imi definesti si modul de calculare a datei de iesire la pensie [functie de sex, vechime etc] , pot trece si asta in program - io, cel putin, as fi curios sa stiu cand ma pensionez :)

Edited by CornelB, 16 September 2005 - 17:07.


#5
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
modul de calculare a datei de iesire la pensie e cam dificil pentru ca difera si in funcie de  institutie....etc. dar  o sa ma documentez mai bine si revin.
THAT will be nice. mie mi-ar placea sa stiu daca mai apuc pensia  :death:  :coolspeak:

#6
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Poate ar trebui sa aiba si posibilitatea, sa adune pentru un om mai multe perioade in care a lucrat.

#7
adorian

adorian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 21.12.2001
Am semnalat un bug. Daca la data de inceput a activitatii este luna a doisprezecea adica Decembrie, programelull alfel foarte util, nu face calculul corect.
Mesajul anterior mi-a fost STERS. De Ce ?
Dorian

#8
CornelB

CornelB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 23.06.2005
Am notat bug-ul, sper sa gasesc ceva timp zilele ce vin sa-l pot corecta.
Cat despre sters, ciudat , nu vad nici n motiv pentru care cineva sa faca asta.

#9
CornelB

CornelB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 23.06.2005
Eliminat bugul semnalat anterior.  Despre calculul vechimii pe mai mule perioade lucrate: sorry, nu am timp suficient timp pentru asta.

#10
dobregabriela

dobregabriela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.02.2007

View PostCornelB, on Sep 15 2005, 18:59, said:

vezi mai jos ceva facut rapid, in VB - e postat doar exe-ul, fara kit.
nu pot sa-l testez, vezi daca merge [daca-ti trebe vreun dll, scrie-mi]

ps: dupa cate-mi dau seama, diversi algoritmi de calcul pot da rezultate diferite.
Cum am facut eu: am calculat cate zile au fost lucrate in cursul lunii de angajare - adica pana la inceputul lunii urmatoare. Am determinat apoi nr de luni full lucrate [deci si nr de ani], dupa care am adunat data curenta [nr. zilei] la nr. de zile anterior determinat.
daca mi-a iesit un nr. mai mare ca nr. de zile din luna crt, am considerat o luna in plus [si am scazut nr. de zile din luna crt din nr. de zile anterior rezultat]

sper ca asta e si algoritmul 'oficial', folosit de voi

cheers.



Am observat ca ati reusit sa gasiti un mic programel pentru calcularea vechimii
credeti ca ma puteti ajuta si pe mine ?
nu gasesc nimic si as vrea sa reduc ceva din timpul pierdut pentru calcularea vechimii
iti multumesc

#11
criss_slc

criss_slc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 06.08.2006
Nu am reusit sa testez programul de aici pentru ca imi da un mesaj de eroare cum ca nu il poate deschide. Totusi as avea mare nevoie de o aplicatie in Acces care sa calculeze vechimea. Ideea ar fi in felul urmator: se introduce data primei angajari, apoi se introduc perioadele in care a lucrat respectivul. Apoi o interogare care sa faca diferenta intre data curenta (a sistemului) si data primei angajari. Din intervalul obtinut sa se scada perioadele nelucrate.

P. S. Daca este mai usor la calcul se poate lua in considerare ca orice luna are 30 de zile.

Ma poate ajuta cineva cu aceasta aplicatie?

#12
auras1977

auras1977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.04.2008
Eu am la munca o baza de date in acces si am nevoie sa calculeze aici daca se pote in vreun fel. Am tot studiat dar se pare ca nu e posibil. Imi poate confirma cineva acest lucru? Am sa testez programul asta dar la o prima evaluare pare a fi ok
Succese

#13
pst_claudiu

pst_claudiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 09.01.2007
Am atasat un program care face un calcul de vechime in functie de datele introduse. Pentru a rula va trebuie sa aveti instalat .Net Framework 2.0, pe care il puteti lua de la adresa asta:

http://www.microsoft...../dotnetfx.exe

Va rog sa-mi propuneti imbunatatiri, bug-uri, samd.

Attached Files



#14
Nightwish08

Nightwish08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.07.2008

View Postpst_claudiu, on May 31 2008, 15:03, said:

Am atasat un program care face un calcul de vechime in functie de datele introduse. Pentru a rula va trebuie sa aveti instalat .Net Framework 2.0, pe care il puteti lua de la adresa asta:

http://www.microsoft...../dotnetfx.exe

Va rog sa-mi propuneti imbunatatiri, bug-uri, samd.

As propune ca limitele cerute la meniul An sa fie mai largi mai inainte de 1950 si dupa 2009, daca ar face si o adunare al unor mai multor perioade calculate ar fi perfect. Merci

#15
valentin1977

valentin1977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.03.2008

View PostNightwish08, on Jul 19 2008, 19:38, said:

As propune ca limitele cerute la meniul An sa fie mai largi mai inainte de 1950 si dupa 2009, daca ar face si o adunare al unor mai multor perioade calculate ar fi perfect. Merci


Mi-ar folosi și mie dacă ar putea aduna toate perioadele lucrate.

#16
crys_felix

crys_felix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.10.2004
Eu folosesc un program care face cam toate astea si ceva in plus.
Se poate introduce si norma de lucru (ore lucrate)

Attached Files



#17
mphlorin

mphlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.12.2007
se poate calcula si direct din access.. da un semn daca te intereseaza

#18
valentin1977

valentin1977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.03.2008

View Postmphlorin, on Sep 18 2008, 09:56, said:

se poate calcula si direct din access.. da un semn daca te intereseaza
este excelent programul. Acuma o să îl testez. Mă interesează și crearea unei baze de date în acess cu toți angajații.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate