Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Basescu in cea mai penibila prestatie a sa!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
98 replies to this topic

#1
tchocksoo

tchocksoo

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 20.01.2004
15 septembrie

ora 1.56
basescu vb la onu conference

in fata tuturor sefilor lumii, presedintele nostru drag, incearca sa articuleze un discurs probabil scris fonetic pe foaie.
primele probleme abordate nu au fost terorismul, saracia pe glob si celelalte teme ale conferintei ci tranzitia statelor est europene, intrarea noastra inn nato si aderarea la uniunea europeana
din cate se putea intelege.

am urmarit multi lideri, vb si multi au vb in limbile materne acceptand faptul ca incercarea de  a tine discursul in engleza ar fura mult din impactul sau si din claritatea cu care ar fi transmis.
presedintele nostru in schimb a ales sa tina discursul in engleza anuland practic astfel orice sansa de a transmite un mesaj incisiv si posibil avantajos diplomatic in contextul aderarii la ue.
pronuntia demna de toata jena, intreruperea propozitiilor pentru a analiza pronuntia urmatorului cuvant, nerespectarea nici celui mai elementar semn de punctuatie, inadaptarea clara la context (terorism, globalizare, foame globala, zone de conflict; oare cine i-a facut discursul si cat l-a repetat inainte), tonalitatea lipsita de orice cursivitate, timiditatea pubertina  m-a impresionat profund. de obicei sunt mandru ca sunt roman si ca traiesc in romania, dar in aceste momente imi era pur si simplu rusine desi eram singur in casa.

imi era rusine de basescu, rusine de rusinea lui, rusine de romania, rusine cum iti este cand esti imbracat in blugi murdari la un interviu intre 20 de oameni la costum.am vazut multe discursuri senzationale, si de la persoane de la care nu ma asteptam, multi lideri au aratat de ce sunt lideri si ca sunt persoane inteligente. basescu a aratat ca este un taran analfabet incercand sa recite cu patos poezii la opera.

domnule basescu, aveti responsabilitatea fata de o tara intreaga sa o reprezentati cu demnitate, nu intelegeti gresit noi inca va iubim(mai ales dupa ce ati ieftinit la loc benzina) dar luati-va dracu un translator care sa umble ca un catelus pe langa dumneavoastra sau rupeti-va 2 ore din timpul liber sau din program pe saptamana pentru a lua niste meditatii de engleza, cred ca e si in intereseul dumneavoastra si in interesul poporului roman

#2
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Lasã ciocsu, cã de terorism, irak ºi alte bullshituri e lumea sãtulã. Mãcar a vorbit despre ce ne interesa pe noi - UE. Dacã s-a exprimat aºa cum spui tu, atunci ai dreptate - e de condamnat, pentru cã reprezintã o þarã.

Edited by dixy, 15 September 2005 - 01:48.


#3
sam

sam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.05.2005
macar sa fie asta singurul motiv pt. care ne facem de rahat in lume.....
sint altele mult mai grave....

#4
tchocksoo

tchocksoo

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 20.01.2004
eu zic ca este f grav? gandeste-te mai bine! nu poti compara un hot cu presedintele tari ca impact, nici macar o mie nici macar o suta de mii. cand vb presedintele asculta multi, gandeste-te la impact.

a vb in fata liderilor din majoritatea tarilor de pe glob, ce crezi ca impresie a facut in fata liderilor tarilor care nu sunt afectate de celelalte motive pentru care noi ne facem de rahat. ce or sa isi aminteasca ei. ce penibil a fost ala din romania.

cine? romania? aaaa ala care vb ca un urangutan cu sindromul down.

de ce dumnezeu nu a vb in romana nu stiu

#5
sam

sam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.05.2005
chiar atit de rea i-a fost engleza? vad ca esti foarte indignat.....
oricum, ai dreptate, nu m-am gindit asa departe.....

#6
kopu

kopu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 09.02.2004
Ce mai conteaza ?
Daca mai trage o injuratura in direct cum a fost cea de la maracineni si mai zice vreo doua faze cu licurici ajunge la 90% in sondaje... Ce-i mai trebuie imagine si alte stifturi ?

Later edit: dupa ce l-am vazut pe chiombea explicand copiilor la deschiderea anului scolar ca nu ai nevoie de scoala pentru a ajunge ceva in viata nu ma mai mira nimic. Triumful smecherelii si a mitocaniei pana la cel mai inalt nivel ma face doar sa-mi pun tot mai multe intrebari...

Edited by kopu, 15 September 2005 - 07:22.


#7
asdf

asdf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 12.09.2005

sam, on Sep 15 2005, 02:24, said:

chiar atit de rea i-a fost engleza? vad ca esti foarte indignat.....
oricum, ai dreptate, nu m-am gindit asa departe.....

<{POST_SNAPBACK}>

sa stii ca pe langa basescu nea nelu stia engleza.
adevaru e ca basescu s-a dus cu tema prost facuta...sau chiar nefacuta.
poate ar trebui sa dea un test la instalarea in functie.

#8
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Asta mai lipsea, ca nu stie sa pronunte corect, sau ca fonetic e dus.
Urmeaza sa ne mai legam de ochii lui, ca-s strambi si eventual de parul in nas.
Ne reprezinta ma pe toti, dar nu prin engleza.

#9
SATELITUL

SATELITUL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.08.2005
Decat sa manace rahat cu buze dulci si engleza perfecta, prefer de o mie de ori un presedinte ca Basescu!

#10
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Pronuntia lui, nasoala rau nene, l-am auzit si eu, si cu toate astea, nu prea-mi vine sa nu-l mai votez peste 3 ani pe motiv ca nu stie engleza.
Asta cu ne reprezinta, e fortata putin, mai ales din punctul asta de vedere.

#11
submit

submit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 15.04.2005
Vad si eu acum la Realitatea, inregistrare.

Ruso-chinezengleza lui e penibila intr-adevar. Dar nu pare sa se fi facut de cacao. Aplauze chiar furtunoase la sfarsit.

Parca si Iliescu era in stare sa ridice capul din foaie cand vorbea in "engleza". E primul speech al lui Base cand nu vezi altceva decat chelia lui  :lol:

Edited by submit, 15 September 2005 - 11:29.


#12
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
am vazut si eu in direct discursul lui, pur si simplu mi s-a facut scarba...
zici ca era un elev d-ala de nota 4 care, scos la tabla, incearcand sa articuleze cateva cuvinte in engleza.... nu avea absolut nici o cursivitate in ceea ce CITEA in engleza, se vedea clar ca nu stie ce citeste. Presedintele nostru a fost fix ca un repetent la engleza incercand sa citeasca un text la prima vedere. Iliescu era PROFESOR DE ENGLEZA pe langa base; daca citea ca el nu ma luam de el pentru ca nici eu nu sunt penibil sa am pretentia de la un om de 50 de ani sa citeasca si sa vorbeasca o limba pe care el nu a invatat-o de cand era mic, dar nici chiar asa indiferent incat sa zic "ma, macar a zis ceva"  :w00t:

Edited by shumilica, 15 September 2005 - 11:28.


#13
submit

submit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 15.04.2005
Cum e posibil sa fii zero barat la engleza dupa ce ai colindat lumea in lung si in lat, mai mult de 10 ani?

#14
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Si pt asta facem atata caz?? Mi se pare mie, sau se pierde esentialul?
Eu zic ca important este ce spune, nu cum spune.
Poate se va perfectiona, poate nu, sper insa sa faca ceva pt romani.

#15
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
trust me, important e CUM spune. la cate summit-uri si intalniri au participat, au aia un plictis in ei de zici ca nu e adevarat. daca este ceva imp pt tara lor, atunci isi dau tot interesul - au discursul in care dau tot ce pot din ei. chiar daca-ar fi sa-l invete sa-l recite o luna intreaga.

dar in general, lucrurile se stiu inainte de a se ajunge la intalnire. asta e.

#16
kopu

kopu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 09.02.2004

Zazie, on Sep 15 2005, 11:34, said:

Si pt asta facem atata caz?? Mi se pare mie, sau se pierde esentialul?
Eu zic ca important este ce spune, nu cum spune.
Poate se va perfectiona, poate nu, sper insa sa faca ceva pt romani.

<{POST_SNAPBACK}>


Nu, e important si CUM spune, pentru ca nu e un oarecare, e presedintele Romaniei. Si putea sa vorbeasca in romana, nu era nici o problema, numai ca el e jmecher.  
Dar la urma urmei daca ministrul integrarii schimbat recent nu vorbea deloc engleza  :w00t: , daca oficialii FMI au avut o surpriza neplacuta la prima runda de negoocieri  de anul acesta pentru ca popescu si-a adus translator dupa ce tanasescu negocia direct in engleza ( e foarte important), ce sa mai comentam de basescu, care vorba aia "era speriat de profesori la scoala ca ii mai pun inca un patru".
Mediocritatea si smecheria au ajuns, dupa lungi lupte, la conducerea tarii.... 15 ani in care educatia a fost la pamant se vad, incet, incet....

#17
attempt

attempt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 03.05.2005
E penibil, un corigent de scoala, mai mult practicant prin curtea scolii, sa recite limba engleza reprezentand un popor intreg. Sau cine stie...poate il reprezinta. ;)

#18
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Poate ca da, atunci cand exista un pic de interes, un interlocutor adevarat, si care stie sa se exprime si sa se faca placut, are ceva mai mult succes. Numai ca aici, habar n-am , oricum mi se pare ca este un bla bla fara rost.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate