Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 

fraude pe okazii.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
Mi-a vandut unul pe okazii o placa video defecta cu vreo 150 ron, se poate face ceva legal? dovezile apar pe site-ul lor, ca vindea placa si ca a zis acolo sa ne intalnim etc si am placa defecta de tot. Se si vede, daca te uiti la acel om, ca e infractor, dar nu-ti dai seama sigur... probabil are si cazier.

daca ma duc la politie probabil nici nu-i intereseaza? dar am dovada clara ca omul a inselat. Dar politia poate depista un om numai stiind numarul de tel si eventual emailul? dar probabilpe okazii.ro se stie si adresa lui daca a scris-o..

Edited by bubu™, 14 June 2011 - 15:11.


#2
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007
De ce ai cumparat de la utilizator fara rating?
De ce ai cumparat de la utilizator ce arata a infractor?
E vina ta.

Si site`ul okazii are datele lui care le`a introdus la inregistrare, insa daca sunt false nu prea ai ce sa faci, decat dupa numarul de telefon.
Eu zic sa dai o fuga pana la politie si sa intrebi ce si cum.

#3
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009
Pai si cum dovedesti ca placa pe care el ti-a dat-o era defecta?

#4
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

View Postbubu™, on 14th June 2011, 16:09, said:

Se si vede, daca te uiti la acel om, ca e infractor, dar nu-ti dai seama sigur... probabil are si cazier.
Poti dovedi ce spui? Daca ai stricat tu placa? Nu cred ca ai sanse... :( Din pacate...

#5
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008
Si ala zice, "Domne eu i-am dat-o buna".

#6
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Trebuie sa te protejezi de chestii de-astea. Eu cumpar doar de la useri cu 20+ calificative pozitive si nu am luat nicio teapa.

#7
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Daca toata lumea ar cumpara numai de la cei cu calificative, inseamna ca cei noi inscrisi, nu ar vinde niciodata nimic. :)

#8
odis

odis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.06.2011

View Postbubu™, on 14th June 2011, 16:09, said:

Mi-a vandut unul pe okazii o placa video defecta cu vreo 150 ron, se poate face ceva legal? dovezile apar pe site-ul lor, ca vindea placa si ca a zis acolo sa ne intalnim etc si am placa defecta de tot. Se si vede, daca te uiti la acel om, ca e infractor, dar nu-ti dai seama sigur... probabil are si cazier.

daca ma duc la politie probabil nici nu-i intereseaza? dar am dovada clara ca omul a inselat. Dar politia poate depista un om numai stiind numarul de tel si eventual emailul? dar probabilpe okazii.ro se stie si adresa lui daca a scris-o..

Okazii.ro colaboreaza strans cu organele abilitate pentru rezolvarea acestor situatii si implementeaza mecanisme care sa le previna, cum ar fi sistemul Garantia Escrow.


Deoarece Okazii.ro nu are atributii legale in cadrul tranzactiilor offline va sfatuim sa faceti o plangere penala pentru inselaciune, la sectia de politie de care apartineti.
In cazul in care va veti adresa organelor abilitate, la solicitarea acestora, le vom sta la dispozitie cu toate datele detinute de noi legate de utilizatorul respectiv.

Okazii.ro are obligatia de a proteja toate partile implicate pana la atingerea unui verdict pe cale legala, iar pentru orice informatie suplimentara va incurajam sa ne scrieti la securitate (at) okazii.ro.


De obicei politia e receptiva in astfel de cazuri si majoritatea problemelor se solutioneaza favorabil pentru reclamanti.

Sper sa fi facut tranzactia prin sistemul nostru, prin cumpararea efectiva a produsului, nu prin date de contact pe forumul produsului.


Multumesc


Securitate Okazii.ro

#9
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Poți să faci o plângere la poliție, eu zic că o să îți înapoieze repede 150 de ron, o să scape de alte belele, adică belele prea multe pentru 150 de ron.
În rest este sumă prea mică să acorde careva vreo importanță, doar îmi imaginez situația de la poliție, teapa cu 150 ron, placa defecta, ei nu pot doar să ancheteze, dar din ce văd = nu prea au ce, teoretic eu pot să pățesc invers: să vând ceva bun, apoi cumpărătorul să îmi strice obiectul, apoi să îmi ceară și suma înapoi.

Edited by Aether, 14 June 2011 - 17:01.


#10
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
omul avea numai 3 calificative, toate pozitive, dar intr-adevar le avea ca cumparator si era pe site de o luna... si la tel mi s-a parut ok. O sa ma duc la politie cu niste printuri cu paginile din site si cu placa, care clar nu am defectat-o eu, nu are nici o zgarietura, singurul fel in care se poate praji o placa e uzura indelungata.  O sa prezint si un print cu calificativele mele, multe si toate pozitive, ca sa vada ca nu sunt vreunul care ar strica o placa ca sa ceara banii...
dar timpul conteaza? ca nu stiu cand am timp sa ma duc la politie, probabil in maxim o sapt.

Dar numai dupa tel si emailul probabil fals nu cred ca poate fi gasit. O sa-i contactez cu ajutorul okazii pe cei cu care a mai facut tranzactii eventual. Sincer cateva ore pierdute merita pt 150 ron, plus ca vreau sa-mi descarc nervii provocati de asemenea persoane. Licitatia lui cu placa inca e acolo, ma gandeam sa pun pe altcineva sa liciteze si sa il pacalesc sa il intalnesc din nou, de data asta insotit. A, dar nu mai are alta placa probabil...

#11
ady1981

ady1981

    Numai o minte diabolica mai poate crede in dreptate. in Romania&

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,466
  • Înscris: 11.11.2009

View Postodis, on 14th June 2011, 16:57, said:

Okazii.ro colaboreaza strans cu organele abilitate pentru rezolvarea acestor situatii si implementeaza mecanisme care sa le previna, cum ar fi sistemul Garantia Escrow.


Deoarece Okazii.ro nu are atributii legale in cadrul tranzactiilor offline va sfatuim sa faceti o plangere penala pentru inselaciune, la sectia de politie de care apartineti.
In cazul in care va veti adresa organelor abilitate, la solicitarea acestora, le vom sta la dispozitie cu toate datele detinute de noi legate de utilizatorul respectiv.

Okazii.ro are obligatia de a proteja toate partile implicate pana la atingerea unui verdict pe cale legala, iar pentru orice informatie suplimentara va incurajam sa ne scrieti la securitate (at) okazii.ro.


De obicei politia e receptiva in astfel de cazuri si majoritatea problemelor se solutioneaza favorabil pentru reclamanti.

Sper sa fi facut tranzactia prin sistemul nostru, prin cumpararea efectiva a produsului, nu prin date de contact pe forumul produsului.


Multumesc


Securitate Okazii.ro

Asta este bancul secolului!!!!!


@INITIATOR, Inca nu vati invatat minte!!!!!  Voi singuri va trageti tepe, cand cumparate de pe asemenea site-uri, care sterg calificativele proaste unor utilizatori,(nu stiu pe ce criteriu, si cat se ia pentru asta)

Asta este o parere personala, si am dreptul la ea.

#12
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
fac bine ca sterg calificativele date de handicapati, si mie mi-au sters dupa ce am cerut asta si am aratat ca acela nu avea dreptate. Totusi odata nu au vrut sa stearga si am ramas cu un comentariu stupid pe nedrept, chit ca scria clar in descrierea obiectului ceva. Alte probl sunt la ei, de ex interfata, cand vrea omul sa caute un tel de ex la cautare gaseste mii de pagini cu accesorii de telefoane, in care trebuie sa caute telefoanele... De asemnea site-ul inca nu merge calumea pe mobil, ar fi util, ca atunci cand esti pe strada ori la intalnire cu cel de la care cumperi, sa poti vedea pe mobil site-ul. De asemnea licitatiile vechi sunt sterse, nu stiu de ce, cand te uiti in istoria cuiva ar fi util sa vezi detailiat tranzactiile vechi si chiar si ce se scria in forum, ca sa stii cu cine ai de a face

Edited by bubu™, 15 June 2011 - 20:55.


#13
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
am fost la sectia de langa mine si mi-a spus sa ma duc la sectia din zona unde ne-am intalnit (...), in fine, pana la urma a acceptat sa se intereseze si a venit sa-mi spuna ca trebuie sa dau in judecata etc..., pai cum daca nu am decat tel lui... politia trebuie sa investigheze.. in fine a acceptat sa-mi zica sa vin cu o hartie scrisa

A mai facut cineva plangere, banuiesc ca expun problema, eventual aduc printuri cu pag de pe site? Si ei ce o sa faca?.. o sa mai probeze placa sa vada daca e stricata?:) o sa se sinchiseasca sa-l gaseasca numai dupa numarul de telefon si email? dar e posibil in romania sa gasesti un om dupa telefon?...
Dar dupa investigatie trebuie sa-l dau in judecata? cum e, se plateste mult? ori iti recuperezi banii la final cumva?...

Edited by bubu™, 16 June 2011 - 13:32.


#14
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
De dragul discutiei, sa presupunem ca politia il aduce pe ala la "interogatoriu", si el spune " domle eu i-am dat-o buna". In final, e cuvantul tau impotriva cuvantului lui, politia nu poate lua nicio masura in acest caz. Nu prea poate lua masuri nici macar impotriva firmelor, daramite la persoane particulare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate