Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Dati muzica inapoi la radio!

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

Poll: Dati muzica inapoi la radio! (77 member(s) have cast votes)

Vreti muzica BUNA inapoi la radio?

  1. Da (68 votes [88.31%])

    Percentage of vote: 88.31%

  2. Nu (9 votes [11.69%])

    Percentage of vote: 11.69%

Sunteti de acord cu aceasta initiativa?

  1. Da (67 votes [87.01%])

    Percentage of vote: 87.01%

  2. Nu (10 votes [12.99%])

    Percentage of vote: 12.99%

Sunteti de acord ca s-au manelizat posturile FM romanesti?

  1. Da (57 votes [74.03%])

    Percentage of vote: 74.03%

  2. Nu (20 votes [25.97%])

    Percentage of vote: 25.97%

Vote Guests cannot vote

#37
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

View PostNeaceasca85, on 4th June 2011, 16:27, said:

Pai la Miercurea-Ciuc sunt foarte multi maghiari care stiu doar maghiara, nem tudom rumano si nem tudom engleza, din cauza asta nu inteleg nimic din ce se behaie pe posturile romanesti si le asculta doar pe cele in limba materna.  :lol:
Macar aceste 2 posturi locale (FUN FM si RETRO RADIO) au muzica mult mai variata, din cand in cand mai strecoara si cate una in maghiara. Intr-un fel e usor de inteles de ce anul trecut KISS FM & MAGIC FM au stat oprite cateva luni bune.

#38
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
Sincer eu nu stiu ce cauta KISS si MAGIC acolo, e o zona aparte, fratele meu a fost in Miercurea-Ciuc in 2005 si a trebuit sa comunice in engleza cu receptionera, e alta tara, cred ca nu au deloc reclame locale acolo, se aude Bucurestiul non-stop ca la Caracal.  :lol:

#39
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Chiar nu am remarcat nici o reclama locala pe aceste 2 posturi, sigur merg 100% pe preluare de la Bucuresti. Ca sunt sau nu ascultate nu puteau lipsi nici de la Miercurea Ciuc.

#40
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
Macar pentru romanii aflati in tranzit pe acolo.

#41
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Oricum nu au cine stie ce arie de acoperire.

#42
AndreyAlejandro

AndreyAlejandro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,233
  • Înscris: 05.08.2010
eu nu inteleg ceva....
chiar si la posturile astea AC...de ce se difuzeaza in mare parte aceleasi melodii? parca se copie unii de la altii. n-au idei originale in sensul asta posturile romanesti deloc.
nu stiu cum e in strainatate la posturile de radio, dar ma indoiesc ca este asa.

#43
eddiesor

eddiesor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 24.10.2004
este jenant şi penibil ca cea mai difuzată melodie din 2012 în România să fie "I Follow Rivers" care a apărut în ianuarie 2011. chiar nu există niciun post bucureştean care să preia play-list-ul de la bbc? sunt patru posturi (Zu, ProFM, 21 şi Kiss) care oferă aceleaşi melodii imbecile ale artiştilor români care nici măcar nu se mai chinuie să facă versuri şi au mult "la la la" şi "a a a". Mai sunt alte patru-cinci posturi (Gold, Romantic, Smart, Music FM, Europa FM) care difuzează muzică veche şi obosită, vreo două posturi de rock (Rock fm şi Click) şi unul care oferă doar muzică underground (Guerilla). Pentru ceilalţi care vor să asculte muzica anului în care ne aflăm, dar fără crbl, smiley, velea şi conectr, nu există soluţii. Menţionez că ascult radiourile româneşti doar în maşină, acasă când am chef de radio, caut BBC Radio 1 pe internet.

Studiu in paralel: cele mai difuzate melodii în România în 2012 (http://en.wikipedia...._2012_(Romania)) vs. cele mai vândute single-uri în UK în 2012 (http://www.officialc...-revealed-1784/)

Edited by eddiesor, 06 January 2013 - 12:48.


#44
alin632

alin632

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 05.09.2011
Radiourile Kiss FM, PRO FM, Radio zu si Radio 21 nu sunt radiouri sunt doar tonomate de scos bani.

#45
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Din lista singleuriulor cele mai vanbdute in UL cele mai multe melodii le-am auzit la RRA. Stiu ca multa lume nu asculta acest post dintr-un fel de idee preconceputa, cum ca ar fi un post batranicios, dar au facut mari progrese in ultimii ani. In plus dau si muzica romaneasca buna, si aproape niciun "popcorn".

PS Nu neaparat ce le place englezilor trebuie sa ne placa si noua. De ex. eu sunt multumit ca n-am auzit-o prea des pe Nicki Minaj :D

#46
alin632

alin632

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 05.09.2011
@pufonel RRA e un post de radio care se respecta.Posted Image

#47
eddiesor

eddiesor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 24.10.2004

View Postpufonel, on 06 ianuarie 2013 - 21:11, said:

Din lista singleuriulor cele mai vanbdute in UL cele mai multe melodii le-am auzit la RRA. Stiu ca multa lume nu asculta acest post dintr-un fel de idee preconceputa, cum ca ar fi un post batranicios, dar au facut mari progrese in ultimii ani. In plus dau si muzica romaneasca buna, si aproape niciun "popcorn".

PS Nu neaparat ce le place englezilor trebuie sa ne placa si noua. De ex. eu sunt multumit ca n-am auzit-o prea des pe Nicki Minaj Posted Image

Din pacate, RRA incearca să împace prea multe gusturi. Nu pot fi în acelaşi loc şi Lady Gaga, şi Beatles, şi Alexandra Stan, şi Aurelian Andreescu. Iese o ciorbă.

#48
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
I follow Rivers a aparut in ianuarie 2011? Holly Shit, si la noi a inceput in noiembrie 2011. 2012 pentru mine e reprezentat de Ai se eu te pego care a inceput a fi difuzata in ianuarie 2012 dar cine stie cand a aparut, mai devreme de Revelion 2012 nimeni nu auzise de ea.

#49
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006

View Posteddiesor, on 07 ianuarie 2013 - 00:30, said:


Din pacate, RRA incearca să împace prea multe gusturi. Nu pot fi în acelaşi loc şi Lady Gaga, şi Beatles, şi Alexandra Stan, şi Aurelian Andreescu. Iese o ciorbă.
Mie imi place varietatea, m-as plictisi daca as asculta un singur gen de muzica (de ex. ascult cu placere Rock FM, dar dupa 4-5 melodii ma plictisesc).

Chiar acum ascult RRA, adineauri a fost Compact - Sa te gandesti din cand in cand la mine si acum e Eruption - One Way Ticket. Melodii de genuri diferite, dar de calitate.

PS Pentru mine, cele mai enervante melodii ale anului 2012 (si care in plus au fost difuzate pana la saturatie) sunt Loreen - Euphoria si Hotyw - Somebody I used to know. Abia astept sa le mai rareasca :wallbash:

#50
generalmotors

generalmotors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,261
  • Înscris: 11.12.2008

View Postpufonel, on 07 ianuarie 2013 - 14:40, said:

Chiar acum ascult RRA, adineauri a fost Compact - Sa te gandesti din cand in cand la mine.....
Asta e asa... nu cred ca se poate vorbi de calitate. Melodia e usurica dar ok; in schimb versurile sint jalnice: mine/tine/bine ...; obsedant si pueril. Lipsa totala de lirism, versuri de manele.

Edited by generalmotors, 07 January 2013 - 15:09.


#51
vladul_care_este

vladul_care_este

    TV / Radio & Satelit Maniac

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 27.01.2009

View PostNeaceasca85, on 07 ianuarie 2013 - 03:46, said:

I follow Rivers a aparut in ianuarie 2011? Holly Shit, si la noi a inceput in noiembrie 2011. 2012 pentru mine e reprezentat de Ai se eu te pego care a inceput a fi difuzata in ianuarie 2012 dar cine stie cand a aparut, mai devreme de Revelion 2012 nimeni nu auzise de ea.

Si apoi au inceput sa curga clonele care mai de care mai maneloase...

#52
eddiesor

eddiesor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 24.10.2004
in Billboard, number one este ThriftShop. In UK este pe locul 2. In România această melodie nu există în play-listul niciunui post de radio. În schimb, sunt in heavy-rotation nişte chestii ciudate de care n-a auzit nimeni în lumea bună, gen Faydee, Bedouin something, Khaled. Sunt curios cine aduce aceste melodii în România, cui îi vine în mintea creaţă să difuzeze aşa ceva? Oricum, sunt semne bune în ultima vreme. Au mai intrat la difuzare Try de la Pink si Diamonds de la Rihanna.

#53
alin632

alin632

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 05.09.2011

View Posteddiesor, on 07 februarie 2013 - 17:03, said:

in Billboard, number one este ThriftShop. In UK este pe locul 2. In România această melodie nu există în play-listul niciunui post de radio. În schimb, sunt in heavy-rotation nişte chestii ciudate de care n-a auzit nimeni în lumea bună, gen Faydee, Bedouin something, Khaled. Sunt curios cine aduce aceste melodii în România, cui îi vine în mintea creaţă să difuzeze aşa ceva? Oricum, sunt semne bune în ultima vreme. Au mai intrat la difuzare Try de la Pink si Diamonds de la Rihanna.


La noi in Romania se merge pe "spalare de creiere", adica posturile de radio gen Kiss FM repeta cele mai tampite melodii facute de romanii nostri flamanzi dupa bani cu voce zero si promovare agresiva de parca suntem obligati sa ascultam niste non-valori care n-au legatura cu muzica.

Edited by alin632, 07 February 2013 - 17:41.


#54
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
Bedouin Soundclash-Brutal Hearts si Asaf Avidan- One Day sunt cele 2 ciudatenii aparute in decembrie 2012 la noi la pachet cu Die Young de la Ke$ha-un videoclip plin de satanism si simboluri sataniste, pe tot parcursul apar cruci intoarse.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate