Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

incomfort dupa epilare

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
crazyboy4yo

crazyboy4yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 21.04.2009
am 15 ani, si ieri m-am epilat pentru prima data sub brat. Am folosit o crema epilatoare. Dupa, am folosit un after-shave balsam. Problema eca acum pielea de sub brat e sensibila. Nu e inflamata dar daca frec cu mana simt un discomfort. E destul de greu sa stau cu mainile pe langa corp. Imi puteti recomanda o metoda in care sa pot scapa de aceasta sensibilitate? O alta problema e ca dupa epilare au ramas niste radacini de la firele de par. Sunt mici, si cred ca si ele provoaca aceasta iritatie... Deci, ce e de facut? multumesc si o zi buna

#2
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Pielea de la sub brat e una din cele mai sensibile.
Iritatia ta vine de la faptul ca ai dat cu aftershave, si o sa te tina cel putin inca 1-2 zile asa ca pregateste-te.

Dupa ce te epilezi la sub brat, ori dai cu un gel dupa depilare ori cu o crema hidratanta.

Edited by SirLaurentiu, 24 May 2011 - 19:46.


#3
crazyboy4yo

crazyboy4yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 21.04.2009
Dar after-shaveul era fara alcool. Imediat dupa epilare, aveam un discomfort si pielea se inrosise. Dar dupa aftershave s-a calmat totul in mare parte
Ce crema hidratanta as putea folosi?

Edited by crazyboy4yo, 24 May 2011 - 19:54.


#4
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Mergi la supermarket si uitate-n raft dupa o crema hidratanta.

#5
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Du-te la farmacie și ia-ți cremă pt. copii Petrini, e pt. poponeț de bebeluși dar face minuni la subsuori iritate.

#6
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
N-ai testat crema pe o portiune doar, inainte? Parca toate recomanda asa ceva, sunt persoane sensibile la unele... Poate de asta ai patit asa :)

#7
crazyboy4yo

crazyboy4yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 21.04.2009
Nu am probat-o, pentru ca in general nu am piele sensibila. Si in plus, ce am eu acum, nu e chiar o iritare, pentru ca zona nu e imflamata. Simt doar un discomfort.

#8
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
crazyboy4yo - Crema depilatoare farmec!?

#9
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
spala-te cu apa rece la subrat, sau pune o cutie de suc, tocmai scoasa din frigider pe locul care te jeneaza!

#10
crazyboy4yo

crazyboy4yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 21.04.2009

 Aether, on 24th May 2011, 21:18, said:

crazyboy4yo - Crema depilatoare farmec!?
Nu. se cheama Quick Depil cu petale de trandafir

#11
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Ok, este buna si asta, chiar mai buna, pe viitor sa încerci Farmec, sau hârtiile alea depilatoare.
La barbat mai tot timpul apar iritatiile astea, nu este corpul obisnuit, nici nu este vorba de par putin, diverse, sau posibil sa ai tu vreo alerge la vreun compus din crema.
Nu face nimica, sa nu dai cu sapun 24 de ore (ajung si 12), teoretic ceva gheata sa îti calmeze arsura, dar mai mult lucrezi zona, mai bine sufla pe zona, lasa sa treaca, indura barbateste, nu mai da cu alte creme, ca nu ai de unde sa prevezi vreo reactie adversa.
Ai prins joaca: Dai cu crema: 7-8 minute (daca te arde = poti sa întrerupi si mai repede), parul oricum începe sa se rupa dupa 4-5 minute, apoi folosesti un burete sa dai parul jos, dai cu dusul, asta este toata treaba.
Trebuie sa dai cu multa crema, sa masezi sa ajunga la radacina, astfel nu îsi face treaba, oricum tot este mai bine ca lama de râs.

#12
crazyboy4yo

crazyboy4yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 21.04.2009
ok. multumesc mult pentru sfaturi. o s pun niste gheata si sper ca in 2 zile sa-mi reaca  :peacefingers:

#13
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Eu intotdeauna folosesc un aparat de ras de unica folosinta Astor. Acum nici nu ma mai dau cu aftershave dupa ce ma rad si nu ma irit.
Primele dati ma iritam de ma lua durerea de cap. Cred ca e cam la fel si cu crema epilatoare, te iriti de cateva ori pana se obisnuieste piele din locul ala. Dupa aia nu cred ca vei mai avea probleme.

#14
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006
Ia-ti un aparat de tuns, nu mai ai nici o problema.
Tunzi o data la 4-6 saptamani si nu irita deloc.

#15
PuiutZ ;)

PuiutZ ;)

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 16.03.2005
pudră de talc pentru bebeluși după fiecare epilare. face minuni :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate