Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Drumul spre Litoral

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#1
bogdanbudai

bogdanbudai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2009
Buna seara, vreau sa merg la mare vara aceasta cu masina .Sunt din Botosani si ma intrebam care e ruta ocolitoare la Cernavoda , mentionez ca e primul drum facut la volanul masinii spre Litoral.
Daca cineva poate din Botosani , a parcurs pana acum sau stie mai exact pe unde si cum e cu varianta ocolitoare , va rog sa imi zica.
Mersi mult

#2
costitz9

costitz9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 20.09.2009

 bogdanbudai, on 21st May 2011, 19:54, said:

Buna seara, vreau sa merg la mare vara aceasta cu masina .Sunt din Botosani si ma intrebam care e ruta ocolitoare la Cernavoda , mentionez ca e primul drum facut la volanul masinii spre Litoral.
Daca cineva poate din Botosani , a parcurs pana acum sau stie mai exact pe unde si cum e cu varianta ocolitoare , va rog sa imi zica.
Mersi mult
Nu ai treaba cu Cernavoda, din Botosani  vii pe Tecuci- Braila- Giurgeni- Harsova- Constanta. Astfel eviti aglomeratia din taxare si strangularea din Cernavoda, unde in sezon si mai ales, vineri- sambata dimineata, se pierd 1-2 ore in trafic.
Drum bun.

#3
bogdanbudai

bogdanbudai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2009
Pai in toti anii in care treceam pe acolo cu masina sau cu autocarele care mergeau incolo spre mare se trecea pe podul de la Cernavoda care acum e inchis si se platea taxa.
De asta intrebam .

#4
soldoveanul

soldoveanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.03.2008
Mergi pe unde vrei pana la Braila, treci Dunarea cu bac-ul si apoi directia Constanta. Marele avantaj este dat de un drum mai putin aglomerat. Acum doi ani drumul era chiar bun.
  Pentru Botosani-Braila:Botosani-Iasi-Vaslui-Barlad-Tecuci-Sendreni-Braila
                                   Botosani-Suceava-Bacau-Tisita-Tecuci....
                                   Botosani-Tg. Frumos-Roman-Bacau....
                                   Botosani-Bacau-Focsani-Braila...

#5
costitz9

costitz9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 20.09.2009

 soldoveanul, on 22nd May 2011, 18:18, said:

Mergi pe unde vrei pana la Braila, treci Dunarea cu bac-ul si apoi directia Constanta. Marele avantaj este dat de un drum mai putin aglomerat. Acum doi ani drumul era chiar bun.
  Pentru Botosani-Braila:Botosani-Iasi-Vaslui-Barlad-Tecuci-Sendreni-Braila
                                   Botosani-Suceava-Bacau-Tisita-Tecuci....
                                   Botosani-Tg. Frumos-Roman-Bacau....
                                   Botosani-Bacau-Focsani-Braila...
Intradevar este mai liber, dar mai incetinel si mai costisitor (bacul min 30 lei fata de pod 9 lei, este pe DN fata de E si timpi de asteptare bac).

#6
doru_64

doru_64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 02.02.2010

 costitz9, on 22nd May 2011, 20:22, said:

Intradevar este mai liber, dar mai incetinel si mai costisitor (bacul min 30 lei fata de pod 9 lei, este pe DN fata de E si timpi de asteptare bac).


Bacul este 17 RON pentru autoturism si 1,5 Ron de pasager (am trecut saptamana trecuta si pe la Braila si pe la Galati). Timpul de asteptare este de max 30 min iar traversarea poate constitui o pauza binevenita si relaxanta dupa cateva ore de condus. Peisajul prin Muntii Macinului este foarte frumos, dar nu pot spune nimic de calitatea drumului pentru ca n-am mai trecut pe acolo de multi ani.

#7
ivanturela

ivanturela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 07.08.2009
Spunetii omului care bac, sa nu intre in Balta Brailei...

#8
mary_champ

mary_champ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 01.09.2005
Eu iti recomand asa
Vii pana la Galati apoi traversezi Galatiul si iesi spre Braila (atentie) pe dig .
Daca te incurci te uiti dupa indicatoare de Real si Selgros.
Apoi pe dig pana la Braila este sosea asfaltata chiar f buna.
La intrarea in Braila pe dreapta o sa fie Apan (dealer Dacia).
Apoi intri efectiv in Braila, iar cand drumul se infunda faci dreapta spre bac.
Usor ca imediat este o lucrare si se ingusteaza drumul, apoi ajungi la vama, si aici eu iti recomand sa faci imediat dreapta dupa vama si o sa fie o statie de taxare pentru bac.
Bacul trece acum vara repede, cred ca are program 06.00 pana la 21.00. Intre 21.00 si 06.00 trece la o ora dar e si o taxa in plus de 20 Ron.

Cu stima

#9
bogdanbudai

bogdanbudai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2009
Cu bac-ul cat scurtez din drum si de ce sa fiu atent la dig?E periculos pe acolo?

#10
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Nu merita bacul (cel putin ala de Galati) pentru ca drumul de dupa Dunare este prost si serpuit pe alocuri, chiar daca e mai liber.

Mai sus ti s-a spus atentie in sensul ca s-o iei pe dig, si nu pe vreo alta varianta care ar putea fi mai aglomerata sau mai proasta.

De la Iasi (care ti-e in drum) varianta optima e pe la Tecuci - Braila (pe centura) - Viziru - Giurgeni - Dunarea pe pod - Harsova - Mihail Kogalniceanu - Constanta.
Ai 454 de la Iasi, si cu inca 120 de la BT....

#11
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Doar masinile de tonaj mare au restrictie pentru Cernavoda. Daca ai masina mica, nu-s probleme.
Nu e inchis podul peste Dunare, ala mare, ci altul, secundar, langa centrala nucleara.

Parerea mea este sa vii pe la Braila-Insuratei-Tandarei si treci Dunarea la Giurgeni-Vadu Oii, apoi de la Harsova la Constanta drumul e foarte bun.
Sau poti sa cobori pana la A2,pe ruta Tandarei-Fetesti si treci pe la Fetesti, apoi Cernavoda-Constanta, desi e un drum aglomerat, depinzand de timp si de sezon.

#12
bogdanbudai

bogdanbudai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2009
Multumesc pentru informatii.Eu credeam ca podul acela unde platesti taxa de drum e inchis , cel putin asa au anuntat si la Tv si peste tot si de asta intrebam .

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stiam ca drumul Fetesti- Constanta e inchis  :confuzzled:  Pana la urma care e restrictia? Poate pune cineva o harta a zonei, ca eu nu am gasit  :peacefingers:

#14
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
La marginea pozei, in extrema stanga, e Dunarea.
In mijloc, centrala nucleara si canalul Dunare-Marea Neagra.
Cu rosu e marcat vechiul traseu, care ocolea Cernavoda.
Cu verde e noul traseu, care te duce prin orasul Cernavoda.

[ http://2.bp.blogspot.com/_LVVWzI6dJmQ/TS3vNWDao2I/AAAAAAAANNk/P-51uqVj6RE/s1600/3.5t.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Adica nu exista restrictie decat la centura Cernavoda?!!! Astia ne pun sa o luam pe drumuri judetene de nebuni?  :deadtongue:

#16
mary_champ

mary_champ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 01.09.2005

 bogdanbudai, on 24th May 2011, 13:54, said:

Cu bac-ul cat scurtez din drum si de ce sa fiu atent la dig?E periculos pe acolo?


Salut

Nu e periculos deloc dar sa fii atent sa nu mergi pe drumul vechi dintre Galati - Braila
Deci Galati - Braila 15 km iar Braila - Constanta trecere bac 190 Km.
In postul anterior am gresit cand se termina digul faci stanga nu dreapta.
Drum bun

#17
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,645
  • Înscris: 28.11.2001

 MembruAnonim, on 27th May 2011, 09:22, said:

Adica nu exista restrictie decat la centura Cernavoda?!!! Astia ne pun sa o luam pe drumuri judetene de nebuni?  :deadtongue:


pe judetene sunt obligati sa mearga doar cei cu transportul greu (peste 3,5 tone), cu turismul esti doar sfatuit.

#18
mary_champ

mary_champ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 01.09.2005

 mary_champ, on 27th May 2011, 17:03, said:

Salut

Nu e periculos deloc dar sa fii atent sa nu mergi pe drumul vechi dintre Galati - Braila
Deci Galati - Braila 15 km iar Braila - Constanta trecere bac 190 Km.
In postul anterior am gresit cand se termina digul faci stanga nu dreapta.
Drum bun

Scuze si o completare.
Daca te hotarasti sa mergi pe la bac Braila - Smardan, dupa circa 40-50 Km nu mai stiu exact la intrarea in Horia trebuie sa faci dreapta (oricum sunt indicatoare)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate