Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Care e diferenta dintre atei si liberi cugetatori?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#1
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011
Exista vreo diferenta?

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Practic vorbind nu; daca vrei subtilitati trebuie sa vezi despre ce vorbesti; noi am importat termenul din franceza: http://fr.wikipedia....i/Libre-pensée sau daca vrei echivalentul in engleza: http://en.wikipedia....iki/Freethought

Despre ateu presupun ca gasesti destule materiale.

#3
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011

 f300, on 21st May 2011, 18:08, said:



Stiu ce inseamna ambele, eu sunt atee, insa vorbeam azi cu cineva care spunea ca a fi liber cugetator nu e acelasi lucru cu a fi ateu, ca defapt cei care sunt liber cugetatori sunt defapt agnostici si voiam sa va vad si voua opnia.

#4
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,894
  • Înscris: 10.02.2011
Exista diferente destul de mari. De exemplu, un liber cugetator daca intelege ca biblia e o carte de povesti poate continua sa-si puna intrebari cu privire la existenta divinitatii, iar intrebarile lui nu mai sint deloc conditionate de religie sau de alte persoane. In schimb multi oameni mai slabi de inger daca inteleg ca biblia e doar o carte de povesti devin atei. Parerea mea e ca nu poti separa oamenii in atei si liberi cugetatori, exista si atei si teisti liberi cugetatori la fel cum exista atei si teisti slabi de inger care accepta orbeste anumite lucruri sau doctrine avand o slaba pregatire din pt. de vedere stiintific si nu numai. Liberii cugetatori pot fi si atei si teisti, da nu toti ateii si teistii sint si liberi cugetatori, majoritatea sint indoctrinati sau influentati de altii.

#5
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011
LIBER-CUGETĂTÓR s.m. Gânditor care adoptă o atitudine critică față de religie și de biserică; ateu.

#6
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
De exemplu scriitorul Pavel Corut este liber-cugetator, insa crede in "Adevaratul Dumnezeu" (nu cel din biblie, unde crede ca este vorba de zei).

#7
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,747
  • Înscris: 05.11.2008

 Motanu13, on 21st May 2011, 18:22, said:

In schimb multi oameni mai slabi de inger daca inteleg ca biblia e doar o carte de povesti devin atei.

Interesanta prezentarea ta, iar fraza asta cred ca este foarte adevarata. Am observat foarte multi atei care folosesc foarte des sintagma "carte de povesti" cand este vorba de biblie, lasand sa se inteleaga ce ai spus mai inainte.

#8
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011

 johnnickelby, on 21st May 2011, 19:02, said:

Interesanta prezentarea ta, iar fraza asta cred ca este foarte adevarata. Am observat foarte multi atei care folosesc foarte des sintagma "carte de povesti" cand este vorba de biblie, lasand sa se inteleaga ce ai spus mai inainte.


Eu folosesc termenul mit sau basm, dar nu sunt atee pentru ca sunt slaba de inger.

#9
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007
Ateii nu sunt slabi de inger, au nevoie de certitudini si nu gasesc. Stiinta nu ofera decat lucruri impersonale si doar "parti" din creatie, prea putin poate stiinta sa se ocupe de suflet [psihic, creier...] si numai contra cost, sunt oameni platiti sa ajute pe altii, atata tot.
Asta e lumea atee.

#10
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 madalina26, on 21st May 2011, 18:27, said:

LIBER-CUGETĂTÓR s.m. Gânditor care adoptă o atitudine critică față de religie și de biserică; ateu.


LÍBER-CUGETĂTÓR, liberi-cugetători, s. m. Adept al unui curent ideologic care promovează o atitudine critică față de religie și față de biserică. – Liber2 + cugetător (după fr. libre-penseur).
Sursa: DEX '98 | Adăugată de LauraGellner | Greșeală de tipar | Permalink


LIBER-CUGETĂTÓR s. m. gânditor care adoptă o atitudine critică față de religie și de biserică. (după fr. libre penseur)
Sursa: MDN | Adăugată de raduborza | Greșeală de tipar | Permalink

LIBER-CUGETĂTÓR s.m. Gânditor care adoptă o atitudine critică față de religie și de biserică; ateu. [< liber + cugetător, după fr. libre-penseur].
Sursa: DN | Adăugată de LauraGellner | Greșeală de tipar | Permalink

LIBER-CUGETĂTÓR s., adj. v. ateu.
Sursa: Sinonime | Adăugată de siveco | Greșeală de tipar | Permalink
líber-cugetătór s. m., pl. líber-cugetătóri
Sursa: Ortografic | Adăugată de siveco | Greșeală de tipar | Permalink

liber-cugetătór, liberi cugetători s. m. Adept al unui curent care promovează o atitudine critică față de religie și față de biserică. – Din liber + cugetător.


Dupa cum vezi nu toate dictionarele( autorii lor...) interpreteaza sintagma ca fiind sinonima cu ateu. De baza ramanand ca liberul cugetator are o atitudine critica fata de religie si biserica, deci, poate fi foarte bine si un non-religios care are propria lui conceptie despre  divinitate si relatia omului cu aceasta.

#11
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007
Karuna, cred ca  esti pe dinafara. Fa efort, nu toti e toti e rai.

#12
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 sorin2007, on 21st May 2011, 22:17, said:

Karuna, cred ca  esti pe dinafara. Fa efort, nu toti e toti e rai.


Iar eu cred ca tu esti cu fundu in sus, ca de obicei cand te iei in vorba cu mine... Fata avea nelamuriri si i-am mai oferit niste explicatii... Tu unde anume te-ai incurcat, ce n-ai inteles din mesajul meu?

#13
Pazvantoglu

Pazvantoglu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 477
  • Înscris: 24.03.2011
"In schimb multi oameni mai slabi de inger daca inteleg ca biblia e doar o carte de povesti devin atei."

 johnnickelby, on 21st May 2011, 19:02, said:

Interesanta prezentarea ta, iar fraza asta cred ca este foarte adevarata. Am observat foarte multi atei care folosesc foarte des sintagma "carte de povesti" cand este vorba de biblie, lasand sa se inteleaga ce ai spus mai inainte.

Explica-mi si mie cum din faptul ca un ateu spune ca Biblia e carte de povesti deduci tu ca e slab de inger si ca nu si-a pus problema daca exista vreun zeu, altul decat ala din Biblie.

EDIT :
dex online : slab de inger = fricos; usor impresionabil

Edited by Pazvantoglu, 22 May 2011 - 15:42.


#14
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,747
  • Înscris: 05.11.2008

 Pazvantoglu, on 22nd May 2011, 16:39, said:

Explica-mi si mie cum din faptul ca un ateu spune ca Biblia e carte de povesti deduci tu ca e slab de inger si ca nu si-a pus problema daca exista vreun zeu, altul decat ala din Biblie.

In momentul cand i se intampla asta nu este ateu, asa devine dupa...deci ateii nu sunt slabi de inger, dar datorita acestui fapt devin..., si nu toti...
Vrei sa spui ca tu crezi ca exista alt zeu inca nedefinit?

#15
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011

 karuna, on 21st May 2011, 21:51, said:

Dupa cum vezi nu toate dictionarele( autorii lor...) interpreteaza sintagma ca fiind sinonima cu ateu. De baza ramanand ca liberul cugetator are o atitudine critica fata de religie si biserica, deci, poate fi foarte bine si un non-religios care are propria lui conceptie despre  divinitate si relatia omului cu aceasta.

Inteleg, pe Wikipedia spre exemplu la Free-thinker scrie:"Regarding religion, freethinkers hold that there is insufficient evidence to support the existence of supernatural phenomena."

#16
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 madalina26, on 22nd May 2011, 17:37, said:

Inteleg, pe Wikipedia spre exemplu la Free-thinker scrie:"Regarding religion, freethinkers hold that there is insufficient evidence to support the existence of supernatural phenomena."

Ca sa vezi ca nu toti care scriu pe wikipedia sunt chiar atat de deschisi la minte...

#17
mork

mork

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 05.10.2007

 johnnickelby, on 22nd May 2011, 16:51, said:

In momentul cand i se intampla asta nu este ateu, asa devine dupa...deci ateii nu sunt slabi de inger, dar datorita acestui fapt devin..., si nu toti...
Vrei sa spui ca tu crezi ca exista alt zeu inca nedefinit?
Ateii sunt slabi de ingeri? Pai sa nege cuvantul lui Dzeu (si pe Dzeu) - care stim ca te trimite one way in Iad daca il superi - este dovada de cojones. Big ones....

Zei nedefiniti? Tot ce se poate. Fiind nedefiniti nu poti testa ca nu exista. Bineinteles, ne este si inutil, asa ca nu e pierdere mare...

 karuna, on 22nd May 2011, 19:07, said:

Ca sa vezi ca nu toti care scriu pe wikipedia sunt chiar atat de deschisi la minte...
Mda, din cand in cand mai intra si vreun crestin si publica pe acolo...
[Disclaimer: nu va obositi sa spuneti ca nu am dreptate, stiu ca fraza nu e adevarata.]

#18
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,747
  • Înscris: 05.11.2008

 mork, on 23rd May 2011, 10:39, said:

Ateii sunt slabi de ingeri? Pai sa nege cuvantul lui Dzeu (si pe Dzeu) - care stim ca te trimite one way in Iad daca il superi - este dovada de cojones. Big ones....
Zei nedefiniti? Tot ce se poate. Fiind nedefiniti nu poti testa ca nu exista. Bineinteles, ne este si inutil, asa ca nu e pierdere mare...

Pai nu am spus ca ateii sunt slabi de inger, ci ca unii devin atei din aceasta cauza, si nu eu am spus de fapt ci @motanul si eu am fost de acord.
Dupa aceea se intaresc in ateism si rezolva problema. :rolleyes:

In privinta zeilor nedefiniti ar trebui sa-l intrebi pe coreligionarul(in graba nu am gasit alt termen) tau @Pazvantoglu, pentru ca el a spus despre acestia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate