Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
TNT-NET

TNT-NET

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.10.2006
Am de renovat un apartament 2 camere confort 1 decomandat.Apartamentul este exact cum a fost predat dupa finalizarea blocului , fara nici o imbunatatire , si am tot intrebat in stanga si in dreapta cat m-ar costa renovarea apartamentului la cheie si am primit diverse preturi de la "mesteri".Acum intrebarea mea : Pentru instalatie electrica, instalatie sanitara , montare gresie si faianta in baie , montare faianta in bucatarie , montare parchet lemn masiv in toata casa ( 2 camere , balcon si bucatarie plus hol ).sparte niste ziduri , turnata sapa autonivelanta , glet , rigips , montat usi , montat corpuri iluminat , izolat pe interior peretii care dau catre exterior cu vata sau extrudat inclusiv balconul plus alte lucruri marunte un pret des intalnit este de plus minus 12.000 ron. Din propria voastra experienta este un pret mare? Daca e nevoie va dau si dimensiune fiecarei camere pentru o idee mai buna. Apartamentul per total are o suprafata utila de 50 mp cu toate ca nu conteaza asta,dar am si masurile pentru fiecare perete , tavan.... si ce mai trebuie.

#2
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005

 TNT-NET, on 18th May 2011, 00:54, said:

Am de renovat un apartament 2 camere confort 1 decomandat.Apartamentul este exact cum a fost predat dupa finalizarea blocului , fara nici o imbunatatire , si am tot intrebat in stanga si in dreapta cat m-ar costa renovarea apartamentului la cheie si am primit diverse preturi de la "mesteri".Acum intrebarea mea : Pentru instalatie electrica, instalatie sanitara , montare gresie si faianta in baie , montare faianta in bucatarie , montare parchet lemn masiv in toata casa ( 2 camere , balcon si bucatarie plus hol ).sparte niste ziduri , turnata sapa autonivelanta , glet , rigips , montat usi , montat corpuri iluminat , izolat pe interior peretii care dau catre exterior cu vata sau extrudat inclusiv balconul plus alte lucruri marunte un pret des intalnit este de plus minus 12.000 ron. Din propria voastra experienta este un pret mare? Daca e nevoie va dau si dimensiune fiecarei camere pentru o idee mai buna. Apartamentul per total are o suprafata utila de 50 mp cu toate ca nu conteaza asta,dar am si masurile pentru fiecare perete , tavan.... si ce mai trebuie.

nu e mare suma , eu cred ca mai pui cel putin 50% in plus , la tot ce ai enumerat tu acolo

#3
californiadreamin

californiadreamin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 04.11.2008
Cam atat m-a costat anul trecut un apartament de 2 cam, decomandat, 60 mp, cu urmatoarele mentiuni:

- au fost echipe diferite
- izolarea s-a facut doar pe balcon si un perete din living, lung de 5m.
- fara montat usi
- parchetul a fost laminat
- s-a spart o jumatate de zid la bucatarie

#4
TNT-NET

TNT-NET

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.10.2006

 californiadreamin, on 18th May 2011, 09:43, said:

Cam atat m-a costat anul trecut un apartament de 2 cam, decomandat, 60 mp, cu urmatoarele mentiuni:

- au fost echipe diferite
- izolarea s-a facut doar pe balcon si un perete din living, lung de 5m.
- fara montat usi
- parchetul a fost laminat
- s-a spart o jumatate de zid la bucatarie

Deci e o suma corecta.Vroiam sa mai incerc si la o firma care se ocupa de amenajari interioare....dar vad ca astea sunt preturile.

De spart la mine sunt doar 2 pereti de la debarale care sunt din BCA.

Edited by TNT-NET, 18 May 2011 - 10:27.


#5
californiadreamin

californiadreamin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 04.11.2008
Eu am spart doar unul, am lasat o debara.

#6
46doc

46doc

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.12.2010
Este o suma mare. Nu postez aici preturi pentru ca as supara persoanele cu diverse interese comerciale. Eu am lucrat la un apartament cu 3 camere de ex si nu m-a dus atat. Mai multe iti spun pe PM pentru ca - din experienta ultimelor zile - asa este mai bine.

Edited by 46doc, 18 May 2011 - 12:54.


#7
californiadreamin

californiadreamin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 04.11.2008
Depinde ce ai facut si la ce detaliu (parerea mea de necunoscator).
Dar de ce nu aici? Sa facem scandal, sa ridicam valuri :)

#8
46doc

46doc

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.12.2010
Am mai pus preturi si m-au luat moderatorii la rost, ca nu e bine. Pretul obtinut de mine era mult mai mic decat cel cerut de respectivul si alte persoane sa zicem apropiate lui... Asta e!

#9
californiadreamin

californiadreamin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 04.11.2008
Da, strici piata.
In fine, cu siguranta ca exista si mai ieftin. Dar... conteaza si detaliile dupa cum am spus.
De exemplu la mine s-au ocupat si de moloz si tot ce a inseamnat gunoi. La predarea lucrarii eu nu am avut de facut nimic, nici becurile nu le-am pus eu.
Apoi calitatea lucrarii, respectarea termenului, respectarea cerintelor, i-ai cinstit pe langa suma platita s.a.m.d.
Eu nu stiu care-s preturile, stiu doar cat am platit eu si ce mi-au lucrat mie. S-a intamplat sa fie aproximativ aceeasi suma.

#10
46doc

46doc

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.12.2010
Pai asta e problema, molozul? Cu 100 lei faci abonament la gunoieri si iti iau 50 de saci, pe masura ce ii umpli. Oamenii au fost verificati inainte am vazut lucrari facute de ei, si mi s-au parut OK. Daca esti super pretentios, poate nu o sa iti placa anumite lucruri, daca nu vorbesti clar cu ei de la inceput. De exemplu eu le-am zis clar ca vreau ca gresia/faianta sa aiba rosturile aliniate perfect. Si asa a iesit. Acum, din partea mea, poti plati si 5000 Euro la mesteri, ca sunt banii tai, nu ai mei.

Edited by 46doc, 18 May 2011 - 14:48.


#11
byby_tmg

byby_tmg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.08.2007
On: Pare cam mult, mie mi-a cerut 4000€ la 4 camere de facut instalatia electrica, tevaraie, gresie faianta, zugraveala , dar am ales calea individuala pana la urma.
Off:

Cine ma poate ajuta si pe mine cu o parare?
Am de pus faianta si gresie in baia mare si cea de serviciu si 2pereti la bucatarie.
Treaba sta asa:
- la baia mica de scos gresia veche si de pus faianta si gresie ( L2ml1.6mH2.6)
- la baia mare de scos toata gresia si faianta si de repus faianta si gresie (L2l1.2H2.6)
- la bucatarie de placat un perete cu faiana cu lungimea de 2,7m si inaltimea de 2,6m si celalt care are si geamul in el(nu-i mai stiu masuratura exacta) dar peretele avand 2,3m latimea cu 2,6 m inaltime .
Pentru toate cele enumerate mai sus mi s-a cerut pretul de 4000 Ron fiind inclus in pret si facerea tavanelor la baii+lavabila si strangerea molozului rezultat si aruncat/transportat .

Aveti idee daca este mult, putin, pot gasi mai ieftin (ca mai scump sunt sigur :-) ) ???

Multumesc frumos

#12
46doc

46doc

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.12.2010
Eu as zice ca e mult. O sa vorbesc cu mesterii care lucreaza la mine, sa iti spuna cam cat te costa,pe baza dimensiunilor date de tine.

Edited by 46doc, 23 May 2011 - 12:50.


#13
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 46doc, on 18th May 2011, 15:22, said:

Am mai pus preturi si m-au luat moderatorii la rost, ca nu e bine.
Te asigur că moderatorii acestei arii sunt trasnparenți.
Atâta timp cât nu postezi anunțuri publicitare, nimeni, absolut nimeni nu te va desconsidera.
Oricare alte oferte de preț făcute unor useri interesați de servicii se fac în privat.
:peacefingers:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate