Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Imperefectiuni in ''design''

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
163 replies to this topic

#19
The_Listener

The_Listener

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 07.02.2011
tam tam tam spune asta?  :lol:
adica o gindire imperfecta poate vedea perfectiune ?  :lol:
multa iubire

#20
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Nervul laringian
[ http://whyevolutionistrue.files.wordpress.com/2011/05/laryngeal-nerve.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
De ce ar face zeul suprem creatia suprema cu defecte ?

Edited by tamtamtam, 30 May 2011 - 13:06.


#22
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

View PostBilly, on 15th May 2011, 22:56, said:

Eu merg pe o alta varianta, Evolutia Spontana; interesant de urmarit Bruce Lipton.
cum reusesti sa gasesti toti lunaticii?

Edited by arpisz, 30 May 2011 - 14:35.


#23
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View Postarpisz, on 30th May 2011, 15:14, said:

cum reusesti sa gasesti toti lunaticii?
Nu-i gasesc eu, ei ma gasesc pe mine ... "lunaticii" astia ce pun sub lupa scepticismului, mult prea usor atinsele convingeri "stiintifice" mainstream-iste.
Caci mult prea multe astfel de convingeri sunt bazate pe evaluari inguste; nici n-ar putea fi altfel din moment ce stiinta de astazi are o abordare filozofica, un world view stabilite a priori, viziune pe baza careia interpreteaza toate rezultatele cercetarilor.

Numai ca asta nu se mai poate numi stiinta, caci concluziile unei cercetari n-ar trebui influentate de un world view predeterminat.

Edited by Billy, 30 May 2011 - 20:27.


#24
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Posttamtamtam, on 30th May 2011, 14:06, said:

De ce ar face zeul suprem creatia suprema cu defecte ?
Păi ... încearcă și el până îi iese ...

#25
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Exact aici puteam demonstra clar ca zeu ala nu e asa destept si exact aici nu postati
O problema in designul oamenilor e capacitatea de a simti durerea fara posibilitatea de a o intrerupe dupa o perioada.E clar ca durerea are scopul de a te anunta ca suferi anumite avarii dar dupa ce ai receptionat mesajul e inutil sa te mai tina o durere care sa te faca sa-ti doresti sa mori (pe perioade foarte lungi uneori ).Intr-adevar,numai un zeu crud ar putea face asa ceva

#26
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View Posttamtamtam, on 4th June 2011, 10:25, said:

Exact aici puteam demonstra clar ca zeu ala nu e asa destept si exact aici nu postati
O problema in designul oamenilor e capacitatea de a simti durerea fara posibilitatea de a o intrerupe dupa o perioada.E clar ca durerea are scopul de a te anunta ca suferi anumite avarii dar dupa ce ai receptionat mesajul e inutil sa te mai tina o durere care sa te faca sa-ti doresti sa mori (pe perioade foarte lungi uneori ).Intr-adevar,numai un zeu crud ar putea face asa ceva
Deci tu vrei sa gasesti imperfectiuni intr-o creatie care este unica. Deci o creatie care este unica nu poate avea imperfectiuni pentru simplul fapt ca nu exista alta pentru comparatie.
Daca reusesti sa intelegi ca am asa niste indoieli mari, e ca si cum l-ai acuza pe Bil Gates si pe Allen (sau cum l-o chema) ca au facut calculatoare proaste, in timp ce nimeni n-a mai facut ce au facut ei si deci nu exista termen de comparatie.

#27
MaxDemian

MaxDemian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 02.01.2011

View Posttamtamtam, on 30th May 2011, 14:06, said:

De ce ar face zeul suprem creatia suprema cu defecte ?

Defectele si le-au facut singuri de-a lungul timpului.
Ideea de imperfectiune ar surveni chiar daca , creatia ar fi incorporat si unele aspecte pe care tu le consideri acum lipsa. Daca nu ar surveni, inseamna ca acea creatie ar fi imperfecta tocmai prin lipsa puterii de a discerne asupra propriei conditii.

In caz ca o sa vrei sa zici ceva de viata vesnica pe pamant, asta nu este de dorit. Ar fi cea mai mare imperfectiune posibila, datorita numarului de fiinte care ar trai in acelasi timp, conflictului intre generatii, imposibilitatea de a scapa de semeni, etc.

Edited by MaxDemian, 04 June 2011 - 11:58.


#28
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

Defectele si le-au facut singuri de-a lungul timpului.
Deci daca imi rup mana eu ALEG sa simt durerea ?Ma da inteligent esti

#29
MaxDemian

MaxDemian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 02.01.2011

View Posttamtamtam, on 4th June 2011, 12:56, said:

Deci daca imi rup mana eu ALEG sa simt durerea ?Ma da inteligent esti

Ce ti se pare tie imperfect in asta?

Si apropo, poti alege sa ignori durerea (deci sa nu o mai simti), cu antrenamentul de rigoare.

#30
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Toate pana la o limita dar ignorarea durerii nu inseamna ca nu o simti ci ca reusesti,prin expunere,sa STRANGI DIN DINTI
Si ce e imperfect in asta ? PAI SCOPUL DURERII E SA TE ANUNTE CA CEVA NU MERGE BINE,da odata ce ai priceput mesaju devine daunatoare daca continua si faza e ca ea continua.Iti rupi mana ? Eh,dupa ce ai priceput mesaju tot o sa ai dureri de mana.Ti s-a taiat picioru (nu cont cum ) ? Eh,tu simti pana lesini,daca ai norocu asta.Sunt faze si faze la care durerea efectiv numai e necesara dupa ce ai priceput mesaju

#31
MaxDemian

MaxDemian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 02.01.2011

View Posttamtamtam, on 4th June 2011, 13:06, said:

Toate pana la o limita dar ignorarea durerii nu inseamna ca nu o simti ci ca reusesti,prin expunere,sa STRANGI DIN DINTI
Si ce e imperfect in asta ? PAI SCOPUL DURERII E SA TE ANUNTE CA CEVA NU MERGE BINE,da odata ce ai priceput mesaju devine daunatoare daca continua si faza e ca ea continua.Iti rupi mana ? Eh,dupa ce ai priceput mesaju tot o sa ai dureri de mana.Ti s-a taiat picioru (nu cont cum ) ? Eh,tu simti pana lesini,daca ai norocu asta.Sunt faze si faze la care durerea efectiv numai e necesara dupa ce ai priceput mesaju

Te inteleg. Dar repet, sunt cai prin care poti sa nu mai simti durerea, cu antrenamentul de rigoare, bineinteles. Nu e vorba de strans din dinti, ci de a nu mai simti durerea deloc - si nu prin analgezice. Corpul omenesc are potentialul de a face multe lucruri pe care majoritatea le considera imposibile, daca se antreneaza in acest sens si persevereaza. Aici consider eu ca e desavarsirea creatiei.

#32
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

sa nu mai simti durerea
Sa mori tu ? Iete ca eu nu cred sa existe asa ceva.E INUMAN,TRE SA FI ''defect'' ca sa nu simti durerea + ca asta nu e accesibil oricui (daca e pe bune,desi iti zic ca sunt 0 sanse ) si necesita sa treci prin durere SI INCA MULTA.Daca vrei incerci o faza de genu in timp ce eu te impung cu in vatrai incins in carbune si bag ceva ace in tine.Imi zici dupa ce efecte a avut antrenamentu .Sa nu uiti ca majoritatea tre sa aiba acces la smecheriile astea jedi de care vorbesti
Naspa de tine da asta chiar e un defect URIAS in designul uman,explicabil prin evolutie dar daca e sa zici ca cineva a decis ca asa tre sa fim acel cineva e un monstru

Edited by tamtamtam, 04 June 2011 - 12:14.


#33
MaxDemian

MaxDemian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 02.01.2011

View Posttamtamtam, on 4th June 2011, 13:13, said:

Sa mori tu ? Iete ca eu nu cred sa existe asa ceva.E INUMAN,TRE SA FI ''defect'' ca sa nu simti durerea + ca asta nu e accesibil oricui (daca e pe bune,desi iti zic ca sunt 0 sanse ) si necesita sa treci prin durere SI INCA MULTA.Daca vrei incerci o faza de genu in timp ce eu te impung cu in vatrai incins in carbune si bag ceva ace in tine.Imi zici dupa ce efecte a avut antrenamentu .Sa nu uiti ca majoritatea tre sa aiba acces la smecheriile astea jedi de care vorbesti

Toata lumea are acces, daca vrea si daca munceste in acest sens. Dar majoritatea alege lenea.
Intr-adevar, unele cai necesita sa experimentezi multa durere, dar altele nu. Sunt multe metode variate, daca esti curios poti cauta, poti incerca si te poti convinge.

#34
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View PostMaxDemian, on 4th June 2011, 13:11, said:

Te inteleg. Dar repet, sunt cai prin care poti sa nu mai simti durerea, cu antrenamentul de rigoare, bineinteles. Nu e vorba de strans din dinti, ci de a nu mai simti durerea deloc - si nu prin analgezice. Corpul omenesc are potentialul de a face multe lucruri pe care majoritatea le considera imposibile, daca se antreneaza in acest sens si persevereaza. Aici consider eu ca e desavarsirea creatiei.
Intradevar, altceva mai face budistul in afara de asi dezvolta egoul, de a face totul pentru el si de al proteja (de dureri)? Care sunt activitatile budistului dezicuzi?

#35
MaxDemian

MaxDemian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 02.01.2011

View Postaltul, on 4th June 2011, 13:18, said:

Intradevar, altceva mai face budistul in afara de asi dezvolta egoul, de a face totul pentru el si de al proteja (de dureri)? Care sunt activitatile budistului dezicuzi?

Documenteaza-te in legatura cu budismul inainte de a face presupuneri nefondate.
Nu sunt budist.

#36
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

Toata lumea are acces, daca vrea si daca munceste in acest sens. Dar majoritatea alege lenea.
Eu zic sa demonstrezi ca e pe bune.Eu zic ca e imposibil.Incerci faza cu acele + fierul incins ? (putintel pe limba :) )
Si nu e accesibil tuturor,nu multi au acces la informatie (pe langa faptul ca aberezi )

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate