Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 

Verificare acte cumparare teren

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
fiber-net

fiber-net

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.03.2009
Doresc sa achizitionez un teren in Jilava si as vrea sa stiu daca exista vreo posibilitate de al verifica inainte de cumparare respectiv daca terenul se afla in litigiu. Cum as putea verifica acest teren si ce sfaturi mi-ati putea da astfel incat sa nu ma trezesc ca am aruncat banii pe teren cu care nu se poate face mai nimic

Edited by fiber-net, 04 May 2011 - 20:35.


#2
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010
daca este intabulat trebuie sa apara in CF eventualele sarcini!

daca nu verifici pe rolul/arhiva instantelor competente teritorial daca este deschisa vre-o actiune asupra lotului respectiv!

actiunile de revendicare trebuie sa fie inscrise in registrul primariei locale!

cam atat imi vine acum in mite!

#3
fiber-net

fiber-net

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.03.2009
tot in cartea funciara ar trebui sa vad si daca cu acest teren s-a facut vreun credit ipotecar?

Edited by fiber-net, 05 May 2011 - 07:02.


#4
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 23.06.2004
Da, ceri un extras de informare de la ocpi, costa in jur de 20 lei (sau prin notar ca sa nu te deplasezi pana la ei + eventualele cozi, dar e mai scump) si acolo apare ipoteca, daca este. Trebuie sa stii numarul cartii funciare si numarul cadastral daca nu ma insel, nu mai tin minte ce am completat pe cererea aia exact. Cu litigiile nu sunt sigur daca apar intotdeauna (normal ar fi sa le trimita instanta pentru inscriere, practic am inteles ca merge partea interesata(reclamantul de obicei) sa inscrie un lititgiu), dar o ipoteca apare sigur pentru ca nicio banca nu da credit ipotecar fara a inscrie in CF ipoteca in favoarea sa.

Edited by aladdin2k, 05 May 2011 - 10:10.


#5
gusty27

gusty27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.01.2011

 fiber-net, on 4th May 2011, 21:20, said:

Doresc sa achizitionez un teren in Jilava si as vrea sa stiu daca exista vreo posibilitate de al verifica inainte de cumparare respectiv daca terenul se afla in litigiu. Cum as putea verifica acest teren si ce sfaturi mi-ati putea da astfel incat sa nu ma trezesc ca am aruncat banii pe teren cu care nu se poate face mai nimic

salut,
Am intrat in mod expres ca sa deschid si eu un topic cu aceasta problema ( verifcare Litigiu teren )
Din pacate pot observa ca nici tu nu ai primit raspunsuri elocvente si concrete.
Fi f atent , chiar daca pe teren NU este ipoteca, acesta se poate afla in litigiu ( adica a fost vandut mai multor persoane de ex..., )
Daca o sa aflu mai multe (sper sa se intample pana cel tarziu maine ) o sa  revin cu informatii

Pana una alta ( banuiesc ca vrei sa construiesti ) i-a aminte uramtoarele :

1 .-Terenul sa nu fie in litigiu ( asta mai ramane de lamurit )
2. -i-a in calcul autorizatia de constructie ( in multe cazuri pt a o obtine trebuie sa cedai cativa m teren pt drum acces )
3. PUZ aprobat ( NU se mai aproba PUZ ( fara nu poti construii ) pe suprafete mai mici de 10.000mp ( de la 01.Ian 2011 ) :thumbdown:
4. Utilitati aferente ( se pot afla in proprietate privata si/sau nu pot suporta cosumul pt cee ce se cere )
5. recomand si un studiu Geo ( depinde de duritatea terenului , poti ajunge cu soturi mari , doar la fundatie )
6. verificare cadastrala si topo + masuratori ( ca sa nu ai surpiza apoi , ca la tine in gradina va incepe altcineva constructia..::), mai gresesc si autoritatile , dara pana una alta tu te vei judeca apoi ,iar ei nu vor avea nici o vina binenteles. :nonobad:

ne auzim cu mai multe info ( litigiul pe primul loc )

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate