Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Curatare si lubrifiere lant bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
261 replies to this topic

#37
1901

1901

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.05.2011
Multumesc tuturor pentru sfaturi!

#38
bogdanel249

bogdanel249

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.05.2011
Am si eu o intrebare...de ce e atat de necesar sa cureti lantul,pinioanele si foile?Eu unul nu le`am curatat decat o singura data si atunci cu apa :| ... Pana la urma,poate fi schimbat si pinionul si lantul si nu sunt chiar atat de costisitoare.

Edited by bogdanel249, 26 May 2011 - 21:33.


#39
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Pentru ca altfel se uzeaza mult mai repede lantul, foile si pinioanele, schimbarea vitezelor nu se face asa lin, daca zalele lantului ajung sa fie imbacsite de mizerie/nisip si nu mai au deloc ulei/solutie de lubrifiat pe ele atunci vei auzi pocnituri cand pedalezi, chiar vei simti ca parca "scapa" lantul, etc.
Daca mergi cu bicicleta doar din an in pasti atunci nu observi astea, dar daca folosesti bicicleta aproape zilnic, sau cel putin 4-5 zile pe saptamana sigur vei observa diferenta dintre un grup de lant-foi-pinioane neintretinut, si unul intretinut.

#40
bogdanel249

bogdanel249

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.05.2011

 Hider141, on 26th May 2011, 21:38, said:

Pentru ca altfel se uzeaza mult mai repede lantul, foile si pinioanele, schimbarea vitezelor nu se face asa lin, daca zalele lantului ajung sa fie imbacsite de mizerie/nisip si nu mai au deloc ulei/solutie de lubrifiat pe ele atunci vei auzi pocnituri cand pedalezi, chiar vei simti ca parca "scapa" lantul, etc.
Daca mergi cu bicicleta doar din an in pasti atunci nu observi astea, dar daca folosesti bicicleta aproape zilnic, sau cel putin 4-5 zile pe saptamana sigur vei observa diferenta dintre un grup de lant-foi-pinioane neintretinut, si unul intretinut.
deci de asta mi s-a stricat mie schimbatorul si pinioanele :| ...

Mersi de raspuns.

#41
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

 bogdanel249, on 26th May 2011, 22:28, said:

Am si eu o intrebare...de ce e atat de necesar sa cureti lantul,pinioanele si foile?Eu unul nu le`am curatat decat o singura data si atunci cu apa :| ... Pana la urma,poate fi schimbat si pinionul si lantul si nu sunt chiar atat de costisitoare.


Cand o sa te coste toata transmisia in jur de 400 lei, atunci o sa le cureti saptamanal.

#42
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Si pretul urca in functie de care e stilul tau de dat (street, dirt, freeride, downhill).

#43
bogdanel249

bogdanel249

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.05.2011
Lubrifiantul acesta este DOAR pentru lant?Sau este bun si pentru pinioane/foi/?Nu de alta dar nu prea ma pricep la asa ceva si ma trezesc ca ingrijesc doar lantul stiind ca intretin si pinoanele/foile.

Acesta este: http://bykeservice.c...p...t&Itemid=29

#am intrebat deoarece scrie " Ulei lant pentru vreme uscata si praf. " si ... mna .

Edited by bogdanel249, 03 June 2011 - 20:35.


#44
razvi007

razvi007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 08.02.2011

 bogdanel249, on 3rd June 2011, 21:34, said:

Lubrifiantul acesta este DOAR pentru lant?Sau este bun si pentru pinioane/foi/?Nu de alta dar nu prea ma pricep la asa ceva si ma trezesc ca ingrijesc doar lantul stiind ca intretin si pinoanele/foile.

Acesta este: http://bykeservice.c...p...t&Itemid=29

#am intrebat deoarece scrie " Ulei lant pentru vreme uscata si praf. " si ... mna .
Si eu am acelasi tip de ulei doar ca e in flacon de 100 ml si sunt multumit de el.Pinioanele si foile nu prea ai cum sa le ungi,ele se cam ung singure de la lant.

#45
bogdanel249

bogdanel249

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.05.2011

 razvi007, on 3rd June 2011, 22:34, said:

Si eu am acelasi tip de ulei doar ca e in flacon de 100 ml si sunt multumit de el.Pinioanele si foile nu prea ai cum sa le ungi,ele se cam ung singure de la lant.
Mda ... e logic.

La cati km ar trebui sa il ung ? :)

#46
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

 muteki, on 22nd May 2011, 15:02, said:

Eu spal lantul cu o pensula cu motorina impreuna cu pinioanele si foile fara a demonta nimic de pe bicicleta.

Dupa aia ung lantul cu un spray cu ulei pentru gaurit (drilling oil). Se foloseste la prelucrari prin aschiere.

Zero probleme in multe mii de km.

Curatirea nu se face in prostie. Eu curat angrenajele cam la 5-6 iesiri sau cand murdaria s-a acumulat in mod vizibil.
Dupa curatarea cu motorina, sau in baie de motorina a lantului si a pioanelor, ce rost mai are sa dai cu un ulei de orice fel?
Uleiul atrage praful, nisipul. Daca il ungi doar cu motorina, cu ajutorul unei pensule e de ajuns. Se vede dupa cateva zile daca s-a uscat motorina sau nu, mai dai iar o pensula de motorina si l-ai rezolvat.
Motorina e cel mai bun gresant pentru lanturile bicicletelor, mai ales ca lucreaza fara protectie, in aer liber, in praf.

#47
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007
Gesit! Motorina este folosita ca si solvent pentru uleiul de lant imbacsit cu praf, nicidecum nu are rol de ungere. Decat sa degresezi lantul si sa-l lasi asa mai bine nu te apuci de el.

#48
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
gresit x2
uleiul intodeauna va aduna praf si nisip pe angrenaj

cu motorina ungi lantul odata pe saptamana maxim si nu vei avea probleme
decat sa dai cu nu stiu ce prostie de ulei special, care strange ca un magnet praful pe butuc si pinioane, plus lant, mai bine dai periodic cu motorina toate angrenajele bicicletei
motorina curata si greseaza lantul si restul angrenajelor ce invarte lantul

ulei poti baga la axele rotilor, pedalierului si pedalelor, acolo mai greu ajunge praful si nisipul

#49
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Poate depinde si de solutie. Eu dau lantul cu lubrifiant ce contine particule de ceramica, de la Finish Line si nu atrage praful, cu toate ca bicicleta umbla doar pe sosele prafuite si trotuare la fel de prafuite din Baia Mare.

#50
razvi007

razvi007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 08.02.2011

 Cutzu, on 6th June 2011, 01:45, said:

gresit x2
uleiul intodeauna va aduna praf si nisip pe angrenaj
Motorina actioneaza foarte bine ca degresant DAR nu poate inlocui uleiul,care reduce mult mai mult frecarile dintre lant si pinioane fiind gandit special pt asa ceva.

 Hider141, on 6th June 2011, 09:01, said:

Poate depinde si de solutie. Eu dau lantul cu lubrifiant ce contine particule de ceramica, de la Finish Line si nu atrage praful, cu toate ca bicicleta umbla doar pe sosele prafuite si trotuare la fel de prafuite din Baia Mare.
Cu cat l-ai cumparat?

#51
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Cu 30Ron de la un magazin de bicle din oras.

#52
razvi007

razvi007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 08.02.2011

 Hider141, on 6th June 2011, 15:32, said:

Cu 30Ron de la un magazin de bicle din oras.
Si cam cat timp rezista la praf?

#53
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007

 Cutzu, on 6th June 2011, 01:45, said:

gresit x2
uleiul intodeauna va aduna praf si nisip pe angrenaj

cu motorina ungi lantul odata pe saptamana maxim si nu vei avea probleme

Cu tot respectul, dar nu-ti impartasesc parerea. Motorina este mai vascoasa si creaza impresia de lubrifiant dar nu este asa. Nu va forma niciodata pelicula de ungere intre rola si nitul lantului. Ori, tocmai asta este locul unde se uzeaza lantul. Daca ai impresia ca folosind motorina nu se cumuleaza praf pe lant, da-mi voie sa ma indoiesc. Eu am praf si pe ochelari dupa o cursa cu bicicleta.

#54
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Da, ori vaselina (caz mai "barbar", pentru ca se acumuleaza mizerie in draci intrand si pe la pinioane) ori lubrifiantul este bun pentru a intretine lantul. Prefer lubrifiantul de vreo 2 ani incoace.
Am experimentat eu cu motorina, am degresat si n-am uns, in 4 zile a inceput sa scartaie. Eu sincer sa fiu, degresez (lubrifiez cam la luna) lantul/pinioanele la vreo 6 luni :).

In legatura cu marca de lubrifiant , sunt prea "sarac" ca sa arunc banii pe produse scumpe.

Edited by pg-soare, 06 June 2011 - 20:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate