Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Bani sau pachet -ce le dam la scoala?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

 scrisit, on 25th April 2011, 13:52, said:

Cici, io nu cred ca il inveti p-ala mic responsabilitate si cum sa descurce in viata, ci sunt sigur ca esti lenesa.
Bine.

#38
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008

 futurist, on 25th April 2011, 13:30, said:

Si am specificat, nu-i acelasi lucru la 7 ani ca la 14 ani. Oricat de hormonati si informati ar fi.
La septe ani imi cumparam biscuti si suc trompy. La 14 tigari si bere.

#39
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,788
  • Înscris: 09.05.2008

 Oscilatrix, on 25th April 2011, 13:40, said:

Eu ii luam pentru ca stiam clar ca are, dar se zgarceste. Daca stiam ca nu are as fi inteles. Dar din punctul lui de vedere n-aveam nevoie de haine si incaltari noi, ca alea de acum 2 ani n-au nimic.


L.E. surorile mele au 10 si 8 ani.
Clar-u' ala e diferit de la parinte la copil.

Bun, si la 10 si 8 ani, ce fac cu 40 ron pe saptamana ?
Ca, presupun ca nu fumeaza.
Sunt totusi 8 lei pe zi. Cu suma asta se descurca o mare majoritate a oamenilor din tarisoara noastra.

 CICI&Co, on 25th April 2011, 13:46, said:

Eu, când voiam bani în plus, îmi punea tata câte o carte în brațe.
O citeam, o dezbăteam, primeam bani.

Mama era mai sadică, mă punea la șmotru.
Santaj pe fata. Macar te scoteai cu ceva, chit ca la varsta aia nu constientizai

Mama ta era mai practica. Dar nu prea cunostea termenul de " investistie pe termen lung "

 scrisit, on 25th April 2011, 13:52, said:

Cici, io nu cred ca il inveti p-ala mic responsabilitate si cum sa descurce in viata, ci sunt sigur ca esti lenesa.
Tu esti sigur pe prea multe lucruri. :D

 Judith, on 25th April 2011, 14:00, said:

La septe ani imi cumparam biscuti si suc trompy. La 14 tigari si bere.
Si la 15 tampoane si prezervative.
Cunoastem.
Ceva ON ai ?

Edited by futurist, 25 April 2011 - 13:07.


#40
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

 futurist, on 25th April 2011, 14:06, said:

Santaj pe fata. Macar te scoteai cu ceva, chit ca la varsta aia niu constientizai
L-am citit pe Ion de capul meu și n-am vrut bani, că mai aveam.
Atunci a renunțat la șantaj. Își făcuse treaba.  

Bine, s-a cam dus dracului toată munca lor de cum am descoperit băieții, dar asta e altă discuție.  :D

Edited by CICI&Co, 25 April 2011 - 13:12.


#41
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008

 futurist, on 25th April 2011, 14:06, said:

Si la 15 tampoane si prezervative.
Cunoastem.
Ceva ON ai ?
Era foarte ontopic. Unu' la 7 ani nu prea are ce sa cumpere si sa-i faca rau, pentru ca pur si simplu nu-l intereseaza altceva decat suc si mancare si brizbrizuri(pe care oricum nu si le poate permite din banii primiti ca sa-i cheltuiasca la scoala). Asa ca pica argumentul ca la 14 ani stie ce-i bun pentru el. Stie deja prea multe dintre care poate sa aleaga si de obicei esti tentat sa alegi altceva decat ce-i "sanatos si bun".
La 7 ani deja ar fi foarte capabil sa-si gestioneze banii. Sau sa-si cumpere chestii OK din banii de zi.

Edited by Judith, 25 April 2011 - 13:12.


#42
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

Quote

Cici, io nu cred ca il inveti p-ala mic responsabilitate si cum sa descurce in viata, ci sunt sigur ca esti lenesa.
da ma, tu esti al'mai destept, copii sunt idioti total.
sa zicem ca ii dai copilului bani pt. toata saptamana. mergem pe presupunerea ta ca e prost si ii cheltuie pe toti luni. zilele urmatoare nu mai primeste bani=>rabda de foame.
so, a fost prost odata si i-a cheltuit aiurea. crezi ca in viitor o sa mai faca la fel?

Edited by doctorwho, 25 April 2011 - 13:16.


#43
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
Judith are dreptate.
Când ești mic, ești interesat de toate porcăriile ultramegacul, cum ar fi un pokemon cu 2 capete.
La adolescență prioritățile sunt altele, și din păcate, nu tocmai benefice. Vin și banii pe mână, scapi ca vaca.

Edited by CICI&Co, 25 April 2011 - 13:21.


#44
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,239
  • Înscris: 01.12.2007

 doctorwho, on 25th April 2011, 14:16, said:

da ma, tu esti al'mai destept, copii sunt idioti total.
sa zicem ca ii dai copilului bani pt. toata saptamana. mergem pe presupunerea ta ca e prost si ii cheltuie pe toti luni. zilele urmatoare nu mai primeste bani=>rabda de foame.
so, a fost prost odata si i-a cheltuit aiurea. crezi ca in viitor o sa mai faca la fel?

Nu zic de cuvantul ala, poate-l observi si singur.

Da' cine a zis ca e prost? A zis ca-i da bani o data pe saptamana sa faca ce vrea cu ei, daca intra intr-o problema sa descurce si nu stiu ce-a mai zis p-acolo. Dar vad ca tu citesti altceva.

#45
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

 scrisit, on 25th April 2011, 14:20, said:

Nu zic de cuvantul ala, poate-l observi si singur.

Da' cine a zis ca e prost? A zis ca-i da bani o data pe saptamana sa faca ce vrea cu ei, daca intra intr-o problema sa descurce si nu stiu ce-a mai zis p-acolo. Dar vad ca tu citesti altceva.
Îi dau bani o dată pe săptămână și îi spun ce ar trebui să facă el cu acei bani.
Dacă îi cheltuie pe altceva, nu îi ajung etc. să învețe să renunțe la unele lucruri, să economisească, să muncească în plus.

#46
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,788
  • Înscris: 09.05.2008

 Judith, on 25th April 2011, 14:12, said:

Era foarte ontopic. Unu' la 7 ani nu prea are ce sa cumpere si sa-i faca rau, pentru ca pur si simplu nu-l intereseaza altceva decat suc si mancare si brizbrizuri(pe care oricum nu si le poate permite din banii primiti ca sa-i cheltuiasca la scoala). Asa ca pica argumentul ca la 14 ani stie ce-i bun pentru el. Stie deja prea multe dintre care poate sa aleaga si de obicei esti tentat sa alegi altceva decat ce-i "sanatos si bun".
La 7 ani deja ar fi foarte capabil sa-si gestioneze banii. Sau sa-si cumpere chestii OK din banii de zi.
Si eu ce scrisesem ?
Nu acelasi lucru ?

 CICI&Co, on 25th April 2011, 14:19, said:

Judith are dreptate.
Când ești mic, ești interesat de toate porcăriile ultramegacul, cum ar fi un pokemon cu 2 capete.
La adolescență prioritățile sunt altele, și din păcate, nu tocmai benefice. Vin și banii pe mână, scapi ca vaca.
Da, "prioritatile" poate sunt altele, da' constientizezi altfel faptele.
Ca, vorba aia, banii de bursa nu s-au dus pe carti, ci pe bere. :D
Da' nici n-aveam pretentia sa-mi cumpere mama ultimele aparitii in ceea ce priveste transferul termic prin microcanale elicoidale.

Edited by futurist, 25 April 2011 - 13:35.


#47
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
Nu știu dacă am precizat, dar nu, nu va avea mereu posibilitatea de a face un ban în plus.
Mai ales dacă îl văd periodic lefter și lovit de hărnicie.

#48
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Sper că cei care susțin ideea "nu trebuie să dăm bani copiilor", nu o fac doar pentru a-și justifica impotența financiară.

#49
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

Quote

Sper că cei care susțin ideea "nu trebuie să dăm bani copiilor", nu o fac doar pentru a-și justifica impotența financiară.
eh, tu n-ai aflat? copii sunt retardati, nu pot gandi singuri. mami si tati sunt atotstiutori :yes:

#50
Audrey_bb

Audrey_bb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 28.03.2010
Eu am primit bani inca din primii ani de scoala. Suma a crescut pe parcursul anilor, acum la liceu primesc mai mult bani in fiecare zi decat primeam in generala. Si NU cred ca e un lucru rau sa-i dai copilului bani in fiecare zi pentru scoala, chiar il disciplineaza si-l invata sa fie mai responsabil cu ce cumpara si ce nu. Mai ales daca invata intr-o scoala buna, o sa fie jenant pentru el sa n-aiba niciodata bani pentru un suc, o cafea, alte chestii mai ales cand toti colegii au. Nu e rau sa-i dai mancare la pachet, dar bani eu zic ca tot trebuie sa aiba.

#51
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

 Judith, on 25th April 2011, 14:12, said:

Era foarte ontopic. Unu' la 7 ani nu prea are ce sa cumpere si sa-i faca rau, pentru ca pur si simplu nu-l intereseaza altceva decat suc si mancare si brizbrizuri(pe care oricum nu si le poate permite din banii primiti ca sa-i cheltuiasca la scoala). Asa ca pica argumentul ca la 14 ani stie ce-i bun pentru el. Stie deja prea multe dintre care poate sa aleaga si de obicei esti tentat sa alegi altceva decat ce-i "sanatos si bun".
La 7 ani deja ar fi foarte capabil sa-si gestioneze banii. Sau sa-si cumpere chestii OK din banii de zi.

Doar pentru ca tu ai facut asta nu inseamna ca toata lumea e asa ;););););). Doar copilul TAU ar face asa, pentru ca nu ai stii sa-l EDUCI BINE. Copilul LUI FUTURIST ar fi destept si rational si cu stea in frunte, pentru ca l-ar EDUCA BINE.


Btw futurist am zis la nimereala 40 de lei pe saptamana. Un 3-4 lei tre' sa aiba la el un copil de clasa 1.

Edited by Oscilatrix, 25 April 2011 - 18:01.


#52
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

 Judith, on 25th April 2011, 14:00, said:

La septe ani imi cumparam biscuti si suc trompy. La 14 tigari si bere.

Cand ajungi la spirt tras prin paine si seringi cu heroina sa ne anunti!



On:
Habar n-am ce-ar trebui.
Poti sa ii dai sume mici de bani.
Mi se pare cam penibil sa il trimiti cu pachetelul la generala. De liceu, nici nu mai zic.

#53
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

 Charger, on 25th April 2011, 22:35, said:

Poti sa ii dai sume mici de bani.
Mi se pare cam penibil sa il trimiti cu pachetelul la generala. De liceu, nici nu mai zic.

Nu e deloc penibil.

Daca nu le-as fi dat eu alor mei bani in perioada aia, mi-ar fi convenit sa-mi puna "pachetelul" la liceu. Nu stiu ce-ar fi pus inauntru, da' in mod cert ar fi batut singura optiune din zona (covrigi + sana)

Also, ce curva-i Oscilatrix. Cred ca s-a futut cu peste 5 barbati.

#54
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Si bani si pachet. Pachetu ca sa manince ceva in pauza, banii ca sa isi ia ce pofteste si sa se invete cu ei. Fii-mea a primit bani pe mina la 7 ani. Pare sa se fi nascut cu stiinta gestionarii lor, e zgircita rau, abia se desparte de 2 lei pentru niste sticksuri. La scoala ii ajung 10 lei 2 saptamini. Si din tabara a venit cu 3 suveniruri, plus explicatia ca in afara de alea n-a gasit nimic care "chiar sa merite sa dai banii pe ele".

Duculeana, ai copii?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate