Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...
 La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 

sfat achizitie cursiera entry level vs. bicicleta cross pt ture mai lungi, incepator

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mihai_th

mihai_th

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.04.2011
Salut,
Am nevoie de un sfat, vreau să-mi cumpăr o bicicletă și nu știu ce să aleg, o cursieră entry level sau o bicicletă cross cu greutate mică (cca. 12 kg.).
Sunt începător și vreau să fac ture de cca. 100 km (București – Breaza, București – Văleni), în principiu doar pe drumuri asfaltate (dar cu asfalt prost pentru că o să încerc să o iau pe rutele secundare, mai puțin circulate).
Buget: 4000 RON.
Dacă ar fi să aleg, de exemplu, de la Merida, opțiunea ar fi între:
http://www.merida-bi...Bike/RIDE 93-27
și
http://www.merida-bi...SSWAY TFS 800-D
Ce părere aveți?
Merci frumos,
Mihai

#2
bfn

bfn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.04.2008
Esti sigur ca o sa iti placa, daca zici ca esti incepator? Ar fi pacat sa dai 1000 de euro pe bicicleta si sa te plictisesti de ea dupa cateva ture :)
Si eu am vrut sa imi iau cursiera, dar pana la urma am trecut la MTB, pentru ca in RO durmurile ori sunt circulate ori sunt proaste. Nu stiu insa cum stati cu drumurile off-road pe langa Bucuresti.

#3
glupu

glupu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.09.2007
Pentru ture de o suta de kilometri pe zi, un MTB Cross (cu furca/cadru blocant), e super ok, mai ales pentru drumurile din Romania...

#4
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Pentru incepator eu zic ca e cam mare bugetul.Daca vrei neaparat nou si pentru drumuri proaste, nu cunosc zona, atunci cumperi cross-ul. Insa cu o cursiera, e o placere imensa sa mergi pe drum asfaltat.Nu o laud, nicio varianta, fiind incepator, cum a zis colegul de sus, exista posibilitatea sa nu-ti placa si sa o fi cumparat degeaba.Pretul de vanzare sh e undeva la jumatate sau mai mic, aici sa ai grija.
Sfatul meu: incearca sa imprumuri de la vreun coleg orice tip de bicicleta sau sa cumperi una sh slaba,nu mai mult de 500 lei, sa pedalezi pe ea ca sa-ti faci o ideea ce ai dori mai mult, dupa poti sa investesti o suma maricica intr-o bicicleta.

#5
mihai_th

mihai_th

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.04.2011
Multumesc mult pentru sfaturi!

#6
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Inceput: orice bicicleta caruia nu-i cad rotile si furca, au frane e ideala.
Dupa:
1. daca te prinde microbul : bicicleta din ce in ce mai performanta, dorinta de achizitie a mai multor tipuri de bicle in esenta mtb si cursiera.
2. daca nu : ajunge sa rugineasca prin nu stiu ce locuri

Oricum ai da-o tot cheltuiesti destui bani, acu depinde sa gasesti calea prin care "pierzi" cei mai putini bani.
Eu as alege un mtb in locul tau, ai posibilitati mai multe de distractie si doi, poti merge la serviciu/facultate/etc cu ea alternand strada cu trotuarul , chiar daca unii vor spune ca n-ai ce cauta pe trotuar cu ea!! ( dar in bucuresti- daca locuiesti aici-, e chiar recomandat sa mergi pe aici, din cauza haosului si proastei infrastructuri).  
Poti iesi atat pe camp/padure/noroaie/gropi dar si cu prietenii pe asfalt. Gandeste-te daca scopul tau este distractia sau performanta , referindu-ma la numarul de km parcursi intr-un an.  

Chiar daca ti se pare ca distanta pe care o poti parcurge intr-un nr de ore nu e atat de importanta, la un moment dat o sa vrei mai multi , mult mai multi km, deoarece e cel mai bun mod de motivare si cine zice ca iese doar la plimbare este un ipocrit/a. Vorbesc din propria experienta, la nivelul meu, evident.

#7
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
M-ati omorat cu drumurile proaste. Corect, mai sunt si denivelari, canale, gropi, insa nu din cale afara de multe si nu ocupa toata strada, asa ca daca esti atent si nu te uiti prea indelung dupa oarece forme feminine sau cine mai stie pe unde si le ocolesti, no problem. Per ansamblu mi se pare ok fara suspensii in bucuresti si imprejurimi, pe sosele. Combinatia cursiera-picioare relativ antrenate mi se pare o alegere foarte buna, pentru cine vrea ceva viteza sau distante lungi. Sotia, la primul drum pe cursiera nu mai prididea cu exclamatiile de incantare. O intelegeam perfect pentru ca trecusem si eu prin ele. Insa mai trebuie pedale si pantofi adecvati, plus obisnuinta cu ei, cel putin. Daca iesi numai in weekend mai e problema seii, care in lipsa antrenamentului de a sta ore in sir in sa iti va crea probleme, oridecare ar fi saua.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate