Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

raw-vegan

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5203 replies to this topic

#55
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

View Postunrealgeb1978, on 01 martie 2013 - 14:44, said:

Cei care cultiva cereale stiu ca un an pun grau+îngrășăminte chimice, unul porumb+îngrășăminte chimice, unul orz+îngrășăminte chimice, etc...si apoi unul lucerna, iarba. Prin asta au randament.
Am corectat eu, în caz că simțeai că lipsește ceva și nu reușeai să-ți dai seama ce.

View Postunrealgeb1978, on 01 martie 2013 - 14:44, said:

Avem suficient teren incat sa hranim 7 miliarde de oameni fara probleme daca in mod ideal ar fii toti vegetarieni. Nu am vazut niciun argument contrar solid pana acum si nici nu poate exista.
Nu avem destul teren să hrănim sănătos și sustenabil 7 miliarde de oameni, indiferent că îi hrănim cu carne sau cu vegetale. Suntem în overshoot de sute de ani (unii zic că de mii) și planeta se degradează tot mai tare, așa că vom fi nevoiți să ne micșorăm numărul drastic.

#56
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

View Postproxtu, on 01 martie 2013 - 15:30, said:

Nu avem destul teren să hrănim sănătos și sustenabil 7 miliarde de oameni, indiferent că îi hrănim cu carne sau cu vegetale.

Pe ce iti bazezi aceste afirmatii ?
Ai luat in calcul si suprafetele acoperite de ape ?

Suprafta ARABILA a Romaniei este de peste 14 milioane hectare. Sa admitem ca suntem 23.000.000 de romani. Per cap de locuitor ar insemna o suprafata arabila de 0.6 hectare. La asta se mai adauga cota de suprafata acoperita de ape , paduri, dealuri .. Crezi ca nu ar fi de ajuns pentru o singura persoana ?
Iti spun eu ca ar ajunge pentru mai multe persoane . Prin compensatie pentru tarile care alte tipuri de relief si o alta densitate a populatiei rezulta ca planeta poate sustine mult mai multi oameni. Bineinteles , in alte conditii decat cele actuale.
Clar directia pe care se merge acum e gresita !

Edited by kos_funny, 01 March 2013 - 15:58.


#57
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Care suprafețe acoperite de ape, alea care au fost golite de pește și se îndreaptă spre agonie și extaz ? E vineri și ai chef de glume, vad :)

#58
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
E si tu acum au fost golite apele de peste, nici chiar asa. Exista inca foarte mult peste in ape, nu trebuie sa ne raportam la specii rare si protejate.  Mai sunt, alge, fructe de mare etc. Crevetii de ex se inmultesc foarte usor, midiile la fel...Ai astfel si "culturi" nepoluante si ecologice !

#59
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Hi hi hi ! Comediant ar trebui sa te faci tu :)

#60
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

View Postkos_funny, on 01 martie 2013 - 15:13, said:


Eu cred ca cea mai de compromis solutie ar fi pesco-lacto-ovo-vegetarianismul !

Eu de vreo jumatate de an am adoptat varianta asta si nu am murit ba chiar analizele sunt mai bune ca oricand. Plus de asta ma simt mult mai bine ca inainte, simt ca am mai multa energie, ma odihnesc foarte bine intr-un timp mai redus. Am si uitat de senzatiile de balonare, constipare , arsuri etc.
Si credeti-ma ca eram genul de om pentru care cea mai buna leguma era porcul. Nu concepeam masa fara carne si fara paine. Toate vegetalele mi se pareau la fel , fasolea , varza si orezul le consideram mancarea saracului.
Acum , pentru mine mancarurile au cu totul alt gust fata de atunci, fac diferenta si intre tipurile de orez dupa o singura inghititura.
Mi se rupe de toate argumentele venite de la unii care nu au adoptat nici macar o luna acest stil .
Am un coleg de birou care dupa recenta imbolnavire a sotiei , urmata de o operatie, trecand astfel razant pe langa imbolnavirea de cancer a decis sa incerce acest regim alimentar si dupa prima saptamana a recunoscut ca se simte simtitor mai bine decat inainte. A trecut o luna si spune ca i-a pierit si pofta de gratare in conditiile in care cu cateva luni inainte radea mereu de mine cand se faceau gratare la firma sau cand comandam mancare.

Deci, iar ma repet, parerile celor care vorbesc din carti si nu din propria experienta chiar nu merita luate in seama.

Tot ce iei din peste, lactate, oua poti lua din legume, fructe, oleaginoase. In loc de lapte care poate fii de vaca sau nu eu beau lapte de migdale sau de susan. Nu stiu cat de sanatoase pot fii ouale facute de gaini stresate si care mananca doar chimicale. :) In privinta pestelui, eu consumam saptamanal destul de multe tipuri de peste...probabil ca un risc este reprezentat de metalele grele care se pot gasi in peste.

View Postproxtu, on 01 martie 2013 - 15:30, said:

Am corectat eu, în caz că simțeai că lipsește ceva și nu reușeai să-ți dai seama ce.


Nu avem destul teren să hrănim sănătos și sustenabil 7 miliarde de oameni, indiferent că îi hrănim cu carne sau cu vegetale. Suntem în overshoot de sute de ani (unii zic că de mii) și planeta se degradează tot mai tare, așa că vom fi nevoiți să ne micșorăm numărul drastic.

View Postproxtu, on 01 martie 2013 - 15:30, said:

Am corectat eu, în caz că simțeai că lipsește ceva și nu reușeai să-ți dai seama ce.


Nu avem destul teren să hrănim sănătos și sustenabil 7 miliarde de oameni, indiferent că îi hrănim cu carne sau cu vegetale. Suntem în overshoot de sute de ani (unii zic că de mii) și planeta se degradează tot mai tare, așa că vom fi nevoiți să ne micșorăm numărul drastic.

Substantele chimice de pe plante se spala usor cu apa insa cele din carne nu le poti spala cu apa si nu dispar prin fierbere, coacere ci devin cancerigene. Avem destul teren sa hranim 7 miliarde de oameni mai ales ca hranim miliarde de animale pe care ulterior le sacrificam si acestea consuma mult mai multa hrana ca noi.

View Postkos_funny, on 01 martie 2013 - 14:41, said:

Oare cate din aceste deseuri "se arunca " in alte alimente procesate pe care le gasim in rafturile hipermarketurilor in spatele unor etichete frumos colorate ?

Avem carne, se strica si poate ajunge in salam de "buna calitate" apoi acesta expira si ce in el ajunge in salam de proasta calitate. :))

#61
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
@unrealgeb1978: tind tot mai mult sa cred ca lipsa proteinelor si grasimilor animale afecteaza grav logica. Eu ma opresc aici :)

#62
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

View Postproxtu, on 01 martie 2013 - 16:55, said:

@unrealgeb1978: tind tot mai mult sa cred ca lipsa proteinelor si grasimilor animale afecteaza grav logica. Eu ma opresc aici Posted Image

Logica mea este urmatoarea. 6.2 milioane de taurine consuma 86.8 milioane kg de hrana zilnic. 19 milioane de oameni consuma 19 milioane kg de hrana zilnic. Nu am adaugat ceea ce consuma porcii, pasarile, oile, caprele

Logica ta care este ?

#63
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
@unrealgeb1978: Eu îți spun că toate monoculturile cresc doar fiindcă sunt adăugate îngrășăminte chimice și tu vii cu contraargumentul ăsta ?

Quote

Substantele chimice de pe plante se spala usor cu apa insa cele din carne nu le poti spala cu apa
WTF ? Dacă mi-e dor de Kafka, merg la teatru Posted Image Simt nevoia imperioasă să cobor aici. Have fun.

#64
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007
Hai sa vedem putin si la porci. Acestia mananca 5kg de hrana pe zi.

http://www.amosnews....2011-15-09-2011

Quote

Numărul efectivelor de porcine la 1 mai 2011 a fost de 4.596.980 capete

Ma indoiesc ca aici sunt inclusi toti din toate gospodariile. Cu toate astea doar porcii mai consuma 23 mil kg de hrana zilnic.

Poate in logica ta toata hrana asta, 110mil kg, este o hrana cultivata pe luna si nu se pune la socoteala :lol:

View Postproxtu, on 01 martie 2013 - 17:32, said:

@unrealgeb1978: Eu îți spun că toate monoculturile cresc doar fiindcă sunt adăugate îngrășăminte chimice și tu vii cu contraargumentul ăsta ?  WTF ? Dacă mi-e dor de Kafka, merg la teatru Posted Image Simt nevoia imperioasă să cobor aici. Have fun.

Nu inteleg ce vrei sa imi demonstrezi tu cu "argumentul" tau. Bun oamenii pun ingrasamat. Si ce este cu asta ? Eu mananc legume si fructe de 20 de ani fara ingrasamat si probabil ca o sa mai mananc pana mor de la tara. Ca mine sunt foarte multi.

Edited by unrealgeb1978, 01 March 2013 - 17:39.


#65
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Logica ta Unreal e ca tu vezi doar prima parte a ecuatiei si anume cea cu masa bruta consumata.Calculeaza mai departe,spre masa procesata si livrabila.Astfel,pentru 1 kg de carne,o vaca consuma MAI PUTINE vegetale decat un om,pentru ca ea POATE PROCESA CELULOZA!
edit:ala cu blogu,zi ce ierburi fumezi,ca vreau si io.

Edited by xeleron, 01 March 2013 - 18:22.


#66
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

View Postxeleron, on 01 martie 2013 - 18:21, said:

Logica ta Unreal e ca tu vezi doar prima parte a ecuatiei si anume cea cu masa bruta consumata.Calculeaza mai departe,spre masa procesata si livrabila.Astfel,pentru 1 kg de carne,o vaca consuma MAI PUTINE vegetale decat un om,pentru ca ea POATE PROCESA CELULOZA!
edit:ala cu blogu,zi ce ierburi fumezi,ca vreau si io.

Te rog calculeaza tu pentru mine. Uite un exemplu cu porcul...un porc sa ajunga la 120 de kg, in 7 luni consuma 1050kg de hrana. Dupa ce il tai scoti 100 kg de carne ?

#67
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Cu ce il hranim mai exact si cum ti-a dat tie numarul ala?

#68
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

View Postxeleron, on 01 martie 2013 - 18:41, said:

Cu ce il hranim mai exact si cum ti-a dat tie numarul ala?

Pai ce ii poti da sa manance...amestec de cereale. Pai am inteles ca un porc are nevoie de 7 luni sa ajunga la 120 kg. Daca mananca 5kg pe zi atunci ajungi la 1050 kg de hrana.

#69
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Porcu' e omnivor, nu mananca numai amestec de cereale. Gizas...

#70
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,483
  • Înscris: 04.05.2006

View Postunrealgeb1978, on 01 martie 2013 - 16:50, said:


Tot ce iei din peste, lactate, oua poti lua din legume, fructe, oleaginoase. In loc de lapte care poate fii de vaca sau nu eu beau lapte de migdale sau de susan. Nu stiu cat de sanatoase pot fii ouale facute de gaini stresate si care mananca doar chimicale. Posted Image In privinta pestelui, eu consumam saptamanal destul de multe tipuri de peste...probabil ca un risc este reprezentat de metalele grele care se pot gasi in peste.
O fi, dar nu prea inteleg de ce toti (dar absolut toti) raw veganii pe care i-am cunoscut, desi au o greutate normala si un corp bine proportionat, au aspectul fetei imbatranit cu cel putin 10 ani......Oare chiar toate substantele se iau din vegetale? Si oare chiar toate sunt ok in stare raw?

#71
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

View Postdiorama, on 01 martie 2013 - 21:12, said:

Porcu' e omnivor, nu mananca numai amestec de cereale. Gizas...

E na ? Gizas ? Ce chestie. Stiu asta dar nu vreau sa ma gandesc ca o sa mananc carne dintr-un porc care a mai mancat si toate resturile alimentare ale celor care il cresc...

View Postrichelieu, on 01 martie 2013 - 21:40, said:

O fi, dar nu prea inteleg de ce toti (dar absolut toti) raw veganii pe care i-am cunoscut, desi au o greutate normala si un corp bine proportionat, au aspectul fetei imbatranit cu cel putin 10 ani......Oare chiar toate substantele se iau din vegetale? Si oare chiar toate sunt ok in stare raw?

Si ai cunoscut multi, nu ? Eh unii vor sa arate la 20 de ani de 60 de ani. Si eu ma numar printre ei. Sunt mult prea multe studii documentate cu privire la mancarea cruda si cea preparata termic. Cauta substantele cancerigene sa vezi in ce numar se gasesc cand vine vorba de mancare preparata termic si arata-mi o leguma/fruct/oleaginoasa cu substanta respectiva.

Edited by unrealgeb1978, 01 March 2013 - 21:59.


#72
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,483
  • Înscris: 04.05.2006
Ma lasi cu substantele cancerigene? De parca nici un raw vegan n-a facut niciodata cancer.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate