Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

raw-vegan

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5203 replies to this topic

#37
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011

 richelieu, on 24th April 2012, 14:28, said:

Da, e o intrebare foarte pertinenta :)



Sunt convins ca se poate manca foarte sanatos si complex in sistemul raw vegan. Sunt insa la fel de convins, ca mai mult de 10, hai 15% dintre adeptii acestui stil de viata, nu o fac :). Este destul  de greu, necesita mult studiu si multe resurse, inclusiv financiare.
Greu nu e, trebuie vointa, la fel ca la fumat. Bine e mult mai greu ca la fumat pentru ca toata lumea e de acord acum ca fumatul dauneaza sanatatii, desi acu' mai bine de 50 de ani doctorii recomandau fumatul ca fiind un fel de medicament :)
Cu nutritia e mult mai greu ca sunt interese financiare imense si nutritia e strans legata de industria alimentara si cea a medicamentelor de sinteza(chimice). Cine-i cretinul din industria asta care vrea ca profitul sa-i scada in urma unor "informatii corecte"? Si mai mult de atat, cine crezi ca sponsorizeaza cercetarile in domeniul nutritiei?
Dar daca faci studiu individual in privinta asta te cam prinzi cum sta treaba. Daca mai si aplici pe propriul corp poate sa vina milioane de nutritionisti sa spuna ce vor ca eu stiu care-i adevarul.
Oricum in ultimul timp tot mai multi oameni incep sa se destepte ca dovada ca acum au scos pe piata carnea vegetariana :roflmaofast: asta ca sa-ti dai seama unde a ajuns prostia!
Uite sa-ti mai dau un exemplu: din februarie am exclus din alimentatie complet lactatele(iaurt si kefir ca lapte nu puteam sa beau de nici un fel) si branza de capra(mancam destul de rar) precum si mancarea preparata termic(la 40 grade la Zepter) pe care o mancam destul de rar. Si dupa o luna au inceput sa apara rezultatele, in sensul ca pulsul mediu la o ora cardio mi-a scazut de la 165 la 155 iar pulsul de repaus de la 65 la 58-60. Sa nu mai vorbesc de restul, energie, tonus etc
P.S.
Din pdv financiar sa mananci crud si neprocesat e mai ieftin(si muuult mai sanatos, ca asta-i scopul), mai putin partea cu majoritatea magazinelor bio. Ca si aici e necunostinta de cauza dar asta-i alta poveste :)

Edited by KelCooper, 24 April 2012 - 20:25.


#38
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

 Charger, on 23 aprilie 2012 - 07:53, said:

Presupunand, prin absurd, ca 7 miliarde de oameni ar deveni vegani, asta ar insemna ca numarul animalelor ucise ar fi mult mai mare decat in mod obisnuit deoarece ar fi nevoie de suprafete imense pentru cultivarea cerealelor, legumelor, leguminoaselor, fructelor. Asta ar duce la defrisarea padurilor, la modificarea terenurilor si, implicit, la uciderea mediilor naturale a animalelor.

Eat like a predator, not like prey!

Din contra. Cate tone de cereale mananca un animal si cat mananca un om ? Cate miliarde de gaini, cai, vite, porci, oi, capre sunt pe pamant ? Daca 7 miliarde ar fii vegani atunci sigur nimeni nu ar muri de foame.

Pe scurt sunt raw vegan de aproximativ 2 luni. Ma simt excelent. Inainte probabil ca mancam zilnic carne si nu concepeam o zi fara carne, lapte, oua, branza. Cel mai mult am simtit lipsa branzei si nu a dulciurilor probabil datorita caseinei. Am slabit 3kg desi nu am facut foamea niciodata, am mancat ce am dorit si la orice ora iar cantitatile au fost destul de mari. Ca buget cheltui cam 1500 ron / luna suntem 3 persoane in familie. Prajiturile, ciocolata, torturile raw sunt de-a dreptul delicioase. Cel putin retetele pe acre le-am incercat.

Legat de greutate am cam 5kg peste greutatea normala si cu care m-am chinuit ani de zile. Ca sa dau jos a trebuit sa combin foamea cu sportul. In cazul de fata pur si simplu am slabit fara sport si fara foame ba chiar mancand cel putin la cateva zile dulciuri raw.

Legat de costuri cam la fel cheltuiam si inainte. Acum cumpar in cantitati mari oleaginoase ca sa ies mai ieftin Posted Image

Legat de ideea pe care si eu am avut-o ca din vegetale nu iti poti lua suficiente proteine...un exemplu doar semintele de kia au 40 de grame de proteine la 100 de grame iar carnea are in jur de 20 in stare cruda. Daca prepari carnea se mai pierd cam 70% si ajungi undeva in cel mai fericit caz la 10 grame. Un kg de kia costa in jur de 60 ron si in general il prepara nevasta dupa o reteta "icre de kia". Imi plac foarte mult si imi ajung foarte mult timp. In afara de asta sunt foarte satioase.

Personal acest regim, stil de viata sau cum vrei sa il numesti pentru mine este excelent in primul rand ca pot manca cat doresc fara sa imi pun problema ca ma ingras. Posted Image Aceasta problema am avut-o cam de cand am terminat liceul si am inceput sa fac aripioare si burtica Posted Image

In general urmatoarele ingrediente le am zilnic in casa: fructe, fructe de padure congelate, legume, oleaginoase (caju, migdale, nuci romanesti, nuci de brazilia, alune), uleiuri (cocos, masline, susan, samburi de struguri, floarea soarelui) presate la rece, cereale (naut, fasole, linte, mazare uscata, mei, hrisca, tarate de psylium, boabe de soia, orez brun) seminte (kia, kimion, anason, floarea soarelui, in, mac, susan), cacao raw, scortisoara raw, pulbere de vanilie naturala, betisoare de vanilie, condimente (oregano, busuioc, cimbru, turmenic, coreandru, curry, kimen, sofran, rozmarin) etc.

 KelCooper, on 24 aprilie 2012 - 20:24, said:

Din pdv financiar sa mananci crud si neprocesat e mai ieftin(si muuult mai sanatos, ca asta-i scopul), mai putin partea cu majoritatea magazinelor bio. Ca si aici e necunostinta de cauza dar asta-i alta poveste Posted Image

Eu sunt cam la aceleasi costuri. Imi este greu sa afirm cu certitudine acum. Poate peste cateva luni pentru ca scriu in fiecare luna cat cheltui. Ceea ce imi place foarte mult este varietatea. Am mancat branza din caju cu praz si marar. Este un fel de almete. :) Ai nevoie de ceva timp sa stai sa cauti rete, sa le incerci, etc...au fost si retete care nu mi-au placut insa si atunci nu esti vegan nu iti place toata mancarea. Inca nu am toate ustensilele dar sper sa le iau in timp...motiv pentru care nu pot sa afirm ca sunt 100% raw vegan.

Edited by unrealgeb1978, 28 February 2013 - 18:28.


#39
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
@Unreal te-ai intrebat vreodata cam cat de eficiente sunt proteinele vegetale si daca sunt folosite in scop structural?Cat despre fiertul carnii,cam ce fel de fiertura ii dai tu de injumatatesti proteinele?Le fierbi in baze tari sau ce?
Cat despre partea cu masele de plante consumate de animale vs om,afla ca din nefericire pentru  noi,digestia celulozica la om are un randament de 3 maxim 5% asta daca esti mai rasarit,deci matzele tale proceseaza extrem de ineficient un kilogram de iarba comparat cu o vaca.

#40
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

 xeleron, on 28 februarie 2013 - 19:24, said:

@Unreal te-ai intrebat vreodata cam cat de eficiente sunt proteinele vegetale si daca sunt folosite in scop structural?Cat despre fiertul carnii,cam ce fel de fiertura ii dai tu de injumatatesti proteinele?Le fierbi in baze tari sau ce?
Cat despre partea cu masele de plante consumate de animale vs om,afla ca din nefericire pentru  noi,digestia celulozica la om are un randament de 3 maxim 5% asta daca esti mai rasarit,deci matzele tale proceseaza extrem de ineficient un kilogram de iarba comparat cu o vaca.

Din moment ce ma simt mai bine ca inainte banuiesc ca sunt foarte eficiente. Prin procesare termica am inteles ca se pierd peste 70% din minerale si vitamine. Nu prea vad ce importanta are randamentul de procesare al omului. Discutam strict de cantitate. Cate cereale mananca toate animalele pe care noi ulterior le consumam...cat mananca omul ? Sau mai bine spus un porc de 100kg cate cereale mananca si cate kg de carne poti consuma dupa ce il sacrifici ?

Sotia mea avea deseori dureri in partea dreapta in zona ficatului. Si-a facut analize, ecografie si nu a gasit nimic in neregula. De cand mananca raw vegan nu s-a mai plans de dureri. Nu cred ca era o saptamana in care sa nu se planga de asta. De asemenea migrene saptamanale inclusiv caderi de calciu. Saptamanal trebuia sa cumpere plicuri de calciu si magneziu de la farmacie pentru ca pica pe strada. Nu se mai intampla asta...

#41
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Noi comparam un regim de dieta ce consta in alimente 100% bio sau cel putin apropiate cu un regim de porcescu?Nu cred ca cineva cu o dieta normala,in care se pastreaza parametrii de calitate identici cu cei raw vegan au probleme,dimpotriva.Din punct de vedere evolutiv,nu suntem adaptati sa consumam exclusiv vegetale,prezenta caninilor,intestinul cu flora de asociatie cu alta orientare decat metabolismul vegetal(ia vezi cate fibre digeri),cecumul de o lungime scurta cu indulgenta(vezi la cal,un monogastric ierbivor),ne arata clar orientarea spre o dieta OMNIVORA.
Cat despre procesarea termica putem vorbi de zeci sau sute de metode,fi mai precis asupra carui produs si carei tehnici faci referire.E adevarat ca unele sunt mai daunatoare decat altele.
Un alt punct ,randamentul de procesare are importanta pentru ca daca de ex eu cultiv un metru patrat de sfecla furajera ce imi ofera zece mii de calorii daca eu dau sfecla asta vacilor ele au un randament digestiv pe specia asta de 95%,deci vaca baga in ea 9500 de calorii.Presupunem un scenariu  dezatruos in cresterea unei vaci,un randament de abatorizare de 20% deci ramanem cu 1700 de calorii.Presupunem si o calitate indoielnica a carnii deci o scadere cu 50% a cantitatii de calorii,ramanem cu 950 de calorii livrate la gura omului,gata de procesat.Acum luam varianta 2 1 metru patrat de sfecla furajera pe care o livram unui om ce proceseaza 3% din ea.Mie imi da cam 300 de calorii,asta la un calcul destul de simplu.
Atentie totusi,eu nu contest si sunt total impotriva excluderii alimentelor de origine vegetala din hrana.Este adevarat ca aportul mineral/vitaminic este influentat intr-o proportie covarsitoare de aceste alimente,in plus stimuleaza flora de asociatie intestinala,in special fibrele.

#42
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007
Faptul ca avem 2 canini nu ne face consumatori de carne. Dintii carnivorilor sunt total diferiti ca ai nostrii si nu se rezuma la 2 canini. In final nu inteleg ce relevanta are procesarea fibrelor in privinta comparatiei cat mananca un animal si cat mananca un om. Tu poti ingera 14kg de mancare de orice fel cat are nevoie o vaca ? Totul se rezuma la cantitate nu la cum o procesam.

Apoi mai este mitul acesta cu cantitatea de calciu din lactate, care este drept ea exista insa nu este asimilata de organism. Nu la fel se intampla cu calciul din susan de exemplu. Cum iti explici faptul ca sotia mea, mare consumatoare de lactate inainte de veganism ( lapte, parmezan zilnic despre care se spune ca are cel mai mult calciu, branzeturi de toate felurile, iaurturi, smantana, etc.) avea caderi de calciu saptamanal si acum nici macar o data nu a mai avut timp de 2 luni ?

Cred ca pana la toata teoria asta ar trebui ca fiecare sa incerce si sa vada diferentele. Sunt o persoana caruia ii placeau si poate inca ii plac toate produsele animale, fost mare consumator de carne, peste, lactate, dulciuri cu zahar, etc. Nu le mai consum pentru ca ma simt mult mai bine, mai odihnit, mai energic.

#43
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Calciul ala se absoarbe si a fost bine documentat,adu un articol de stiudiu aprobat cu argumentul asta si apoi mai vorbim,sau ai putea sa-mi explici miracolul prin care un sugar alaptat supravietuieste.Cat despre acei canini,ii avem pentru ca suntem omnivori,ia cauta iepurele de canini,sau vaca(apar uneori si la cal,insa cu alte scopuri).
La partea cu cantitatea,priveste problema per ansamblu,si anume primul necesar al unui organism,acela energetic.

#44
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

 unrealgeb1978, on 28 februarie 2013 - 18:33, said:

Din contra. Cate tone de cereale mananca un animal si cat mananca un om ? Cate miliarde de gaini, cai, vite, porci, oi, capre sunt pe pamant ? Daca 7 miliarde ar fii vegani atunci sigur nimeni nu ar muri de foame.
Ești în eroare gravă. Vacile, oile, caprele, păsările etc nu mănâncă cereale decât fiindcă sunt obligate de noi. Hrana lor naturală sunt ierburile, care nu au nevoie de nici de ogoare perfect plane, nici de îngrășăminte chimice. Ai fi surprins să afli cât de carnivore sunt păsările și câte gâze, viermi, șopârle și șerpi mici mănâncă în libertate. Dacă 7 miliarde de oameni ar fi vegani, toată suprafața Pământului ar trebui să fie transformată în ogoare cu monoculturi hrănite cu îngrășăminte chimice (obținute din țiței și gaze), fiindcă alt fel de îngrășământ nu e disponibil dacă nu crești și animale. Iar după terminarea țițeiului și sărăcirea solului, tot ce va rămâne va fi un mare și frumos deșert. Atunci o să ne ducem și noi dracului și o să poată respira și Pământul ușurat :)

#45
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

 xeleron, on 01 martie 2013 - 12:12, said:

Calciul ala se absoarbe si a fost bine documentat,adu un articol de stiudiu aprobat cu argumentul asta si apoi mai vorbim,sau ai putea sa-mi explici miracolul prin care un sugar alaptat supravietuieste.Cat despre acei canini,ii avem pentru ca suntem omnivori,ia cauta iepurele de canini,sau vaca(apar uneori si la cal,insa cu alte scopuri).
La partea cu cantitatea,priveste problema per ansamblu,si anume primul necesar al unui organism,acela energetic.

La fel de bine este documentat si faptul ca persoane care consuma lactate au osteoporoza. Eu nu discut de laptele uman ci de cel animal. Sunt diferente foarte mari. Putem discuta si de partea energetica facand o comparatie intre oleaginoase si carne. Discutia era pe cantitate pentru ca animalele consuma intradevar o cantitate foarte mare de cereale iar daca terenul ar fii folosit pentru cresterea de legume, pomi fructiferi sau cereale care ulterior ar fii consumate doar de om lucrurile ar sta diferit. Discutand concret sa spunem ca omul mananca 1kg de mancare in fiecare zi iar vaca 14kg de mancare.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Vac%C4%83

Quote

După 1989 sectorul creșterii taurinelor s-a schimbat dramatic, atât în structură cât și în număr de animale. Numărul mare de taurine de aproximativ 6,2 milioane capete, din care 2,45 milioane (39%) erau vaci și juninci, a scăzut continuu. In 2003 erau în total 2,8 milioane taurine cu 1,75 milioane vaci și juninci (62,3 %).

Suntem in jur de 19 milioane asta inseamna ca noi oamenii daca am fii toti vegani am consuma 19 milioane de kilograme pe zi de mancare.

In cazul taurinelor :P avem un consum de 86.800.000 kilograme pe zi de hrana. Aici nu intra ceea ce mananca porcii, gainile, oile, caii si alte animale/pasari pe care le mai crestem pentru consum. Posted Image

Gresesc undeva ?

 proxtu, on 01 martie 2013 - 13:04, said:

Ești în eroare gravă. Vacile, oile, caprele, păsările etc nu mănâncă cereale decât fiindcă sunt obligate de noi. Hrana lor naturală sunt ierburile, care nu au nevoie de nici de ogoare perfect plane, nici de îngrășăminte chimice. Ai fi surprins să afli cât de carnivore sunt păsările și câte gâze, viermi, șopârle și șerpi mici mănâncă în libertate. Dacă 7 miliarde de oameni ar fi vegani, toată suprafața Pământului ar trebui să fie transformată în ogoare cu monoculturi hrănite cu îngrășăminte chimice (obținute din țiței și gaze), fiindcă alt fel de îngrășământ nu e disponibil dacă nu crești și animale. Iar după terminarea țițeiului și sărăcirea solului, tot ce va rămâne va fi un mare și frumos deșert. Atunci o să ne ducem și noi dracului și o să poată respira și Pământul ușurat Posted Image

Nu vad eroarea...ierburile alea cresc cumva pe alta planeta ? Unde cresc ierburile nu putem planta un om, nu putem planta legume ? De ce nu putem sa crestem legumele si fructele fara ingrasaminte ? Eu merg la tara unde unchiul meu are pomi fructiferi si gradina pe care nu pune un strop de ingrasamant. Eroarea cred ca o faci tu pentru ca nu compari cantitatea de hrana a animalelor cu cea a oamenilor...am facut-o eu...astept sa vad unde am gresit.

Legat de calciu...din ce am gasit pe internet.

Laptele matern are 33mg de calciu la 100grame.
Laptele de vaca are 120mg de calciu la 100grame.

Alte surse de calciu.

Migdale (30 de grame) - 80 mg magneziu, 89 mg calciu
Soia (1/2 cana) - 74 mg magneziu, 98 mg calciu
Tarate de grau (1/4 de cana) - 89 mg magneziu, 10 mg calciu
Fulgii de ovaz (o ceasca) - 61 mg magneziu, 100 mg calciu
Unt de arahide (2 linguri) - 49 mg... mai mult

Inainte de veganism consumam aproximtiv 500ml lapte zilnic plus branza, cascaval, etc. Acum beau lapte de susan sau de migdale pe care il fac in casa.

Alt aspect pozitiv, in cazul sotiei, este ca dupa 2 luni de veganism celulita a disparut si nu mai este deloc vizibila pe picioare. S-a luptat destul cu celulita de-a lungul timpului (prin diete, creme, sport, etc.) si acum nu mai este vizibila.

#46
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

 unrealgeb1978, on 01 martie 2013 - 13:26, said:

Nu vad eroarea...ierburile alea cresc cumva pe alta planeta ? Unde cresc ierburile nu putem planta un om, nu putem planta legume ? De ce nu putem sa crestem legumele si fructele fara ingrasaminte ? Eu merg la tara unde unchiul meu are pomi fructiferi si gradina pe care nu pune un strop de ingrasamant. Eroarea cred ca o faci tu pentru ca nu compari cantitatea de hrana a animalelor cu cea a oamenilor...am facut-o eu...astept sa vad unde am gresit.
Eroare este următoarea: pentru legume/cereale e nevoie de îngrășăminte și de suprafețe plane, pe când ierburile cresc peste tot, și pe dealuri, fără intervenția noastră, e suficient să fie păscute de animale, care apoi îngrașă solul. Ai impresia că grădina unchiului tău e un fel de perpetuum mobile din care scoți anual legume, fructe și cereale la nesfârșit ? Solul ăla va sărăci dacă nu este hrănit cu îngrășăminte naturale de la animale sau cu îngrășăminte chimice. Îngrășămintele chimice se vor termina odată cu terminarea țițeiului, iar cele animale nu există dacă ești vegan și nu crești animale, și nu te văd cutreierând pădurile după balegă de cerb. Nu e "sustenabil" să ignori ciclul natural și nici sănătos.

Edited by proxtu, 01 March 2013 - 13:56.


#47
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

 proxtu, on 01 martie 2013 - 13:55, said:

Eroare este următoarea: pentru legume/cereale e nevoie de îngrășăminte și de suprafețe plane, pe când ierburile cresc peste tot, și pe dealuri, fără intervenția noastră, e suficient să fie păscute de animale, care apoi îngrașă solul. Ai impresia că grădina unchiului tău e un fel de perpetuum mobile din care scoți anual legume, fructe și cereale la nesfârșit ? Solul ăla va sărăci dacă nu este hrănit cu îngrășăminte naturale de la animale sau cu îngrășăminte chimice. Îngrășămintele chimice se vor termina odată cu terminarea țițeiului, iar cele animale nu există dacă ești vegan și nu crești animale, și nu te văd cutreierând pădurile după balegă de cerb. Nu e "sustenabil" să ignori ciclul natural și nici sănătos.

Nu sunt specialist in agricultura sa iti pot raspunde la asa ceva insa cerealele, legumele, fructele cred ca pot creste si fara ingrasaminte in cantitati industriale. Omul foloseste ingrasaminte pentru ca acestea sa creasca mai frumoase, mai mari, etc. In culturile BIO nu se se folosesc, sau nu ar trebui sa se foloseasca ingrasaminte chimice. Unchiul meu cultiva legume de peste 15 ani in aceiasi gradina iar pomii fructiferi fac fructe an de an. Nu foloseste deloc ingrasaminte si toata familia merge la el pentru legume si fructe. Gradina are 1000mp.

Referitor la suprafata...cred ca avem suficiente suprafete plane pentru a hrani 7 miliarde de oameni iar pe dealuri putem planta pomi fructiferi fara probleme. Oare cate animale pentru consum hranim pentru acesti 7 miliarde ? Cate miliarde de tone consuma toate acestea ? Am facut un calcul destul de simplu mai sus...

Mai este un aspect...oare ce cantitate de carne stricata se arunca zilnic in toate gospodariile tarii, in abatoare, in ferme...cate animale mor de diverse probleme iar carnea lor este aruncata la gunoi. Posted Image

#48
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Majoritatea carnurilor din hipermarketuri credeti ca provine de la animale crescute pe pasuni ?
Sistemul de crestere intansiv al animalelor necesita si o agricultura intensiva!

De permacultura a auzit cineva? Sau de agricultura sustenabila ?

Edited by kos_funny, 01 March 2013 - 14:29.


#49
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

 unrealgeb1978, on 01 martie 2013 - 14:21, said:

Nu sunt specialist in agricultura sa iti pot raspunde la asa ceva insa cerealele, legumele, fructele cred ca pot creste si fara ingrasaminte in cantitati industriale. Omul foloseste ingrasaminte pentru ca acestea sa creasca mai frumoase, mai mari, etc. In culturile BIO nu se se folosesc, sau nu ar trebui sa se foloseasca ingrasaminte chimice. Unchiul meu cultiva legume de peste 15 ani in aceiasi gradina iar pomii fructiferi fac fructe an de an. Nu foloseste deloc ingrasaminte si toata familia merge la el pentru legume si fructe. Gradina are 1000mp.

Referitor la suprafata...cred ca avem suficiente suprafete plane pentru a hrani 7 miliarde de oameni iar pe dealuri putem planta pomi fructiferi fara probleme. Oare cate animale pentru consum hranim pentru acesti 7 miliarde ? Cate miliarde de tone consuma toate acestea ? Am facut un calcul destul de simplu mai sus...

Mai este un aspect...oare ce cantitate de carne stricata se arunca zilnic in toate gospodariile tarii, in abatoare, in ferme...cate animale mor de diverse probleme iar carnea lor este aruncata la gunoi. Posted Image
Ești un naiv tu, așa, de felul tău, de crezi că pământul scoate din el la infinit legume/fructe/cereale fără să bagi nimic înapoi. Dacă mergi pe ideea asta, că solul e o resursă inepuizabilă, atunci e clar, totul e frumos și roz, n-ai de ce să-ți mai faci probleme. Somn ușor.

#50
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

 kos_funny, on 01 martie 2013 - 14:29, said:

Majoritatea carnurilor din hipermarketuri credeti ca provine de la animale crescute pe pasuni ?

Nu crede nimeni asta...cine stie ce mananca animalele...insa tot ceea ce mananca ele mancam si noi prin ele ulterior. :)

#51
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

 unrealgeb1978, on 01 martie 2013 - 14:21, said:

oare ce cantitate de carne stricata se arunca zilnic in toate gospodariile tarii, in abatoare, in ferme...cate animale mor de diverse probleme iar carnea lor este aruncata la gunoi. Posted Image
Oare cate din aceste deseuri "se arunca " in alte alimente procesate pe care le gasim in rafturile hipermarketurilor in spatele unor etichete frumos colorate ?

#52
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

 kos_funny, on 01 martie 2013 - 14:29, said:

Majoritatea carnurilor din hipermarketuri credeti ca provine de la animale crescute pe pasuni ?
Sistemul de crestere intansiv al animalelor necesita si o agricultura intensiva!

De permacultura a auzit cineva? Sau de agricultura sustenabila ?

Evident că nu de la animale crescute pe pășuni. Tocmai asta e problema. Și ca să crești animale în combinate distrugi natura și solul, și ca să cultivi legume/cereale pentru oameni la fel.
Sistemul e defect, iar urmările încep să se vadă. Agricultura sustenabilă e aia în care ai și vegetale, și animale care fertilizează solul.

#53
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

 proxtu, on 01 martie 2013 - 14:34, said:

Ești un naiv tu, așa, de felul tău, de crezi că pământul scoate din el la infinit legume/fructe/cereale fără să bagi nimic înapoi. Dacă mergi pe ideea asta, că solul e o resursă inepuizabilă, atunci e clar, totul e frumos și roz, n-ai de ce să-ți mai faci probleme. Somn ușor.

Nu, nu cred asta si nu vad naivitatea mea. Cei care cultiva cereale stiu ca un an pun grau, unul porumb, unul orz, etc...si apoi unul lucerna, iarba. Prin asta au randament. Avem suficient teren incat sa hranim 7 miliarde de oameni fara probleme daca in mod ideal ar fii toti vegetarieni. Nu am vazut niciun argument contrar solid pana acum si nici nu poate exista. Totul se reduce la cantiate si am facut o simpla socoteala in tara noastra. Exportam carne de peste 300 mil. euro in fiecare an. Oare cate animale sunt sacrificate acolo ? Cat consuma toate aceste animale ?

Ideea ca am murii de foame daca am fii toti vegani este cel putin absurda ca sa nu spun mai mult.

 kos_funny, on 01 martie 2013 - 14:41, said:

Oare cate din aceste deseuri "se arunca " in alte alimente procesate pe care le gasim in rafturile hipermarketurilor in spatele unor etichete frumos colorate ?

Nu cred ca stie nimeni si nici nu vreau sa ma gandesc ce mancam inainte... :lol:

#54
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

 unrealgeb1978, on 01 martie 2013 - 14:44, said:


Avem suficient teren incat sa hranim 7 miliarde de oameni fara probleme daca in mod ideal ar fii toti vegetarieni. Nu am vazut niciun argument contrar solid pana acum si nici nu poate exista. Totul se reduce la cantiate si am facut o simpla socoteala in tara noastra. Exportam carne de peste 300 mil. euro in fiecare an. Oare cate animale sunt sacrificate acolo ? Cat consuma toate aceste animale ?

Ideea ca am murii de foame daca am fii toti vegani este cel putin absurda ca sa nu spun mai mult.





Eu cred ca cea mai de compromis solutie ar fi pesco-lacto-ovo-vegetarianismul !

Eu de vreo jumatate de an am adoptat varianta asta si nu am murit ba chiar analizele sunt mai bune ca oricand. Plus de asta ma simt mult mai bine ca inainte, simt ca am mai multa energie, ma odihnesc foarte bine intr-un timp mai redus. Am si uitat de senzatiile de balonare, constipare , arsuri etc.
Si credeti-ma ca eram genul de om pentru care cea mai buna leguma era porcul. Nu concepeam masa fara carne si fara paine. Toate vegetalele mi se pareau la fel , fasolea , varza si orezul le consideram mancarea saracului.
Acum , pentru mine mancarurile au cu totul alt gust fata de atunci, fac diferenta si intre tipurile de orez dupa o singura inghititura.
Mi se rupe de toate argumentele venite de la unii care nu au adoptat nici macar o luna acest stil .
Am un coleg de birou care dupa recenta imbolnavire a sotiei , urmata de o operatie, trecand astfel razant pe langa imbolnavirea de cancer a decis sa incerce acest regim alimentar si dupa prima saptamana a recunoscut ca se simte simtitor mai bine decat inainte. A trecut o luna si spune ca i-a pierit si pofta de gratare in conditiile in care cu cateva luni inainte radea mereu de mine cand se faceau gratare la firma sau cand comandam mancare.

Deci, iar ma repet, parerile celor care vorbesc din carti si nu din propria experienta chiar nu merita luate in seama.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate