Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

raw-vegan

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5203 replies to this topic

#19
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
E nevoie de timp si e nevoie sa te documentezi bine de tot la fel cum e nevoie sa-ti numeri caloriile la inceput, sa te asiguri ca primesti toti aminoacizii necesari si toata energia necesara. Daca esti inconstient o sa-ti creezi multe probleme, pe de alta parte probleme poti avea si cu o nutritie considerata normala sau standard, a se vedea procentul de obezi in tarile civilizate, procent care e in crestere si la noi.

#20
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
DKN1, te rog, nu te supara, dar comentariul tau este inca o dovada in plus ca noi romanii suntem lipsiti total de constiinta. Iata cum inca o data vorbim doar despre noi, despre cum ne simtim noi, despre caloriile noastre, despre noi si egoul nostru, uitand pentru a nu stiu cata oara ca principalul motiv pentru care o persoana devine vegana este chiar motivul din acest ultim comentariu al meu, cel de la final: constiinta fata de toate abuzurile si suferintele facute fata de alte suflete vii exact ca mine si ca tine.

#21
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Prietene esti in eroare. Prin veganism se intelege scoaterea carnii si a produselor animale din alimentatie. Ca unii au dus-o la nivel de etica e altceva. Ca tie iti place sa crezi ca toti veganii ar trebui sa iti impartaseasca ideologia de viata este iarasi altceva.
Raw-vegan inseamna vegan si raw concomitent, deci nu ii mai corecta tu pe altii cand nu esti capabil sa citesti titlul topicului.

Viata, moartea si omoratul animalelor sunt chestii naturale, ca unii considera chestia asta neetica nu inseamna ca asa si este. Eu personal mananc si voi manca carne in continuare, mi se pare perfect etic sa omori animale pentru interes propriu. Mi se pare perfect etic sa tii animalele in custi si sa le chinui, ele nu sunt decat mancare. Nu au suflet (daca vrei sa continuam pe subiectul asta trebuie intai sa imi explici ce este sufletul pentru ca nu cred in asa ceva) si nu gandesc.

#22
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Sa nu intram in detaliile vegetariene, lacto-vegetariene, ovo-vegetariene sau veganismului pentru ca le mananc pe paine, sincer. Stiu fiecare ce inseamna, fiecare ce implica. De ce am insistat atat de mult pe latura etica a veganismului? Nu am intalnit niciun vegan in Romania, probabil ca exista, unul, doi, trei, cinci, nu stiu... Dar cei pe care am avut ocazia sa-i intalnesc, de cele mai multe ori accidental, intotdeauna incepeau si incheiau subiectul cu motivatia etica. Cei din afara, cei din tara nu stiu.

Vegetarianul este ceea ce este din interesul pentru propia lui sanatate si eventual ceva putin din motivatia etica. Veganul este ceea ce este impulsionat in peste 99% din cazuri doar si exclusiv de acest principiu de etica si constiinta. Tocmai de aceea ei refuza inclusiv lapte, oua sau branza. In 2010 intrebam un vegan in Antwerpen de ce nu lapte? Nu mi-a vorbit deloc despre cat de sanatos e, cat de nu, grasimi, micro-organisme, vitamine, daca in realitate ii place sau nu. Mi-a spus ca refuza laptele de pe rafturile alimentare pentru acele milioane de vaci cu ugere uscate, insamantate cu forta (desi termenul lui a fost "rape"), cu vitei subnutriti langa ele pentru ca sunt privati de acel lapte destinat doar consumului salbatic uman si care, la cel mult 4 ani, sunt aruncate in camioane si ingramadite in abatoare pentru taiere. Iata veganul cu ce a inceput si cu ce a incheiat: etica. Iar majoritatea sunt dominati de asta, contrar acestui thread unde toata lumea se invarte in jurul termenului "vegan" incepand si terminand totusi doar cu "pai si ce aport de calorii imi aduce mie?"

 watami, on 24th April 2012, 01:13, said:

.... moartea si omoratul animalelor sunt chestii naturale.... mi se pare perfect etic sa omori animale pentru interes propriu. Mi se pare perfect etic sa tii animalele in custi si sa le chinui
Amin! Am uitat sa mentionam ca la fel de perfect etic este sa fie lovite, omorate cu o ranga de fier prin repetate lovituri in cap, legate toate viata, inchise, impuscate, unele sugrumate, jupuite, torturate cateodata pentru propia noastra distractie, etc, etc... Ca vorba aia, suntem fiinta suprema, exponentul inteligentei si al intelepciunii. Dar asta este o lupta pierduta din start, fara doar si poate, probabil motivul pentru care niciodata un vegan adevarat nu va pierde timpul in astfel de conversatii de gratar, bineinteles ca nici eu nu o sa o mai fac si nu voi mai reveni in acest topic, chiar daca nu sunt (probabil inca) un vegan, ci doar un simpatizant puternic al lor si un om care macar le-a inteles perfect motivatiile (etice in peste 99% din cazuri!). La noi este greu, descendenti ai trasului in teapa si contemporani ai lui Florin Salam, ne simtim bine si ni se pare normal, cum spui tu, acest tratament aplicat animalelor.

 watami, on 24th April 2012, 01:13, said:

Prietene... ...
Noi?!?  :huh:  Imi pare rau, niciodata!  ;)
Salutari, subiect inchis din partea mea.

#23
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Dupa logica ta, daca in ziua de azii copii sunt crescuti prost, hraniti prost si educati prost, inseamna ca nu avem nevoie de copii, ca trebuie sa renuntam la ei ?
Cam asa e si cu animalele. Daca s-a ajuns la cresterea lor in stil industrial si nesanatos nu inseamna ca nu mai avem nevoie de carne, inseamna doar ca ar trebui sa le crestem natural, cum o faceam odata. Agricultura intensiva/industriala e la fel de nasoala pentru om si pentru mediu, dar nu te vad militand pentru o agricultura facuta cu cap, permacultura etc. Cam superficiala treaba asta...

#24
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
"Veganul este ceea ce este impulsionat in peste 99% din cazuri doar si exclusiv de acest principiu de etica si constiinta. Tocmai de aceea ei refuza inclusiv lapte, oua sau branza. In 2010 intrebam un vegan in Antwerpen de ce nu lapte? Nu mi-a vorbit deloc despre cat de sanatos e, cat de nu, grasimi, micro-organisme, vitamine, daca in realitate ii place sau nu. Mi-a spus ca refuza laptele de pe rafturile alimentare pentru acele milioane de vaci cu ugere uscate, insamantate cu forta (desi termenul lui a fost "rape"), cu vitei subnutriti langa ele pentru ca sunt privati de acel lapte destinat doar consumului salbatic uman si care, la cel mult 4 ani, sunt aruncate in camioane si ingramadite in abatoare pentru taiere. Iata veganul cu ce a inceput si cu ce a incheiat: etica. Iar majoritatea sunt dominati de asta, contrar acestui thread unde toata lumea se invarte in jurul termenului "vegan" incepand si terminand totusi doar cu "pai si ce aport de calorii imi aduce mie?"

Asta nu-i vegan, e spalat pe creier la fel ca si cei care cred in diferiti zei, nu-i nici o deosebire. Deja si in veganism au aparut diferite opinii in privinta asta. Informatie e destula, important e sa aplici pe tine si sa vezi rezultatele. Eu merg pe studiu stiintific :peacefingers:
Sincer nu-i inteleg pe cei cu etica, dar ma rog, pana la urma scopul e un corp sanatos, fie ca nu mananci produse animale din etica sau din faptul ca ai citit ceva nutritie si stii ca-ti fac rau. Sa refuzi lapte, oua sau branza din motive etice se cheama...nu stiu cum sa spun, sa fiu bland si sa-i spun necunoastere. Sa le refuzi deoarece au aport energetic aproape zero si pe deasupra Ca din lapte(sa presupunem ca-i lapte natural neprocesat, asta din comert iese din discutie) nu se asimileaza deloc, ca oul are in jur de 220 mg de colesterol, adica cam cat produce ficatul(unul sanatos) pe zi si ca branza are sare la greu si la fel, Ca nu se asimileaza e cu totul altceva ;)
Si ca fapt divers sa stii ca exista multi raw-vegani sau pe acolo la noi. Si multi care stiu si nutritie, aia adevarata nu d-alde Bilic si Mencinicopschi :lol:

#25
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
DelSte, te speli pe dinti si folosesti pantofi din piele?  (ca sa nu intru in detalii inutile) Astept raspuns.

#26
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Eu ma intreb daca-i etic sa te lauzi cu cat de etic esti? :lol:

Eu respect oamenii care nu mananca produse animale din motive de mila pentru animalul din farfurie desi personal consider ca este o falsa solutie pentru suferinta animalelor la modul general (de altfel, a explicat si Charger ca prin agricultura se ucid mult mai multe animale si se distrug mult mai multe ecosisteme decat prin cresterea traditionala a animalelor).
Mai sunt din astia care ma distreaza teribil, cred ca au notiuni solide de nutritie si considera (raw)veganismul un fel de Mecca al sanatatii in schimb stau cu cutiuta de suplimente la purtator pentru ca nu’s in stare sa sustina pic de efort fizic. Da’ cica e absolut normal sa iei suplimente, doar si lupul in padure are cutia de suplimente. Oh, wait...

:w00t: Din fericire, n-am avut rabdare sa citesc tot ce abereaza nenea asta da’ mi-au sarit cateva chestii in ochi.

 _DelSte_, on 23rd April 2012, 23:43, said:

isi gatesc alimentele, este o aberatie si o lipsa de informare sa spui ca mananca ceapa cruda
Cred c-ai ratat faptul ca titlul topicului este RAW Vegan?!

 _DelSte_, on 23rd April 2012, 23:43, said:

Nici "mama natura" se pare ca nu a lasat lucrurile chiar asa. Noi, crestinii milenari cum ne place sa ne declaram peste tot, ar trebui sa stim asta, macar conceptul initial al existentei omului pe acest pamant: "Iată că v-am dat orice iarbă care face sămânță și care este pe fața întregului Pământ, și orice pom care are în el rod cu sămânță: aceasta să fie hrana voastră" [Geneza 1:29]
:w00t:

 _DelSte_, on 23rd April 2012, 23:43, said:

In timp ce pentru un kilogram de legume este nevoie in medie de 1 litru de apa, pentru cresterea unei bovine acest consum se ridica la cca. 4000 litri apa/capatana.
Nu-mi dau seama daca asta e semn de prostie, nepricepere sau pur si simplu incercare de dezinformare da’...
1. Numerele nu’s adevarate (vezi ca-ti pica argumentul la –infinit daca sustii asa ceva, 4000 litri/capatana inseamna 4000litri/800kg de carne FOARTE nutritiva in comparatie cu 1l pentru 1kg de rosii; de fapt pentru a creste o vaca in CAFO-uri este nevoie de mult mai multa apa decat zici tu acolo)
2. Pentru cresterea animalelor in mod traditional consumul de apa pe kg carne este mult mai mic decat pentru agricultura!
3. 1 kg carne este incomparabil dpdv energetic si nutritional cu 1 kg de legume

 _DelSte_, on 23rd April 2012, 23:43, said:

ale celor de la Greenpeace fata de pericolul in care se afla Amazonia, distrusa si defrisata salbatic, inlocuita treptat cu suprafete imense de soia destinata in acest caz exportului catre marile ferme mondiale, alimentarii bovinelor de acolo ce, la randul lor, sunt destinate lanturilor mondiale de mancare rapida/fast food si marilor centre alimentare de pe intreg pamantul.
Iar ma intreb daca-i prostie sau dezinformare?!

Pentru tine concluzia e ca nu trebuie sa mai crestem bovine? Nu ca n-ar trebui sa mai plantam SOIA ci sa hranim naibii vacile cu IARBA ca soia (si alte graunte) nu-i mancare pentru vaci. Grauntele le imbolnavesc si ca sa vezi, le fac sa produca carne si lactate de proasta calitate deci nu castiga “mancatorii de carne” ci doar aia care fac bani de pe urma lor. Natura-i mai desteapta ca noi, iarba creste singura, vaca stie sa pasca instinctiv, stie sa se inmulteasca instinctiv si nici nu se imbolnaveste la fel de usor ca atunci cand sta inchisa. Da’ nah, omul s-a invatat sa aiba carne proaspata in supermarket in fiecare zi ca aia inghetata ii sta in gat.
  
Dar nu numai! Omul s-a invatat sa aiba legume proaspete in fiecare zi, fie vara, fie iarna, fie primavara si face mofturi la carne ca vezi, doamne, nu-i etica. Si conservele nu’s raw. In schimb e etic sa tina luminile imense in serele la fel de imense (construite cu multa risipa de energie si resurse pe terenuri imense pe care ar putea trai vaci fericite care sa pasca iarba verde vara si sa manance iarba uscata iarna...) ca sa creasca niste legume fara gust si vara valoare energetica si nutritionala, pline de chimicale care distrug solul si atmosfera (omorand astfel si mai multe animale) si imbolnavesc si omul care le consuma. :lol: Si-apoi sa le transporte de 3 ori in jurul globului.

 _DelSte_, on 23rd April 2012, 23:43, said:

Sanatatea unei femei ce vrea sa devina mama poate fi un alt imbold catre o viata lipsita de carne, carne, atata carne. Dovezile arata clar ca o femeie care elimina din dieta ei produsele animale poate avea sanse mai mari de a concepe un copil. Prin eliminarea din regimul alimentar a produselor animale, o femeie poate avea ovulatii mai regulate, motivul principal fiind faptul ca eliminarea produselor animale din regimul alimentar stabilizeaza nivelul hormonilor. Adoptarea unei diete vegane cu continut ridicat de fibre ajuta corpul sa elimine estrogenul in exces si protejeaza organismul de hormonii de crestere daunatori care le sunt administrati vacilor.
Aici e cate o prostie la fiecare 2 cuvinte. Dar o sa ma leg doar de ultima. Vacile crescute in mod traditional nu au nevoie si nu primesc hormoni.
Inca o data, solutia nu e sa renunti la carne ci sa renunti la a manca animale crescute in mizerie in custi si cutii hranite cu mancare neadecvata. Daca renunti la carne si mananci legume cu pesticide n-ai facut nimic pentru “fertilitate”. De altfel, in general, fertilitatea scade daca renunti la produse animale.

 _DelSte_, on 23rd April 2012, 23:43, said:

da, dar in viata nu poti sa faci doar ceea ce-ti place si ramanand totusi cu constiinta impacata, au renuntat la cumpararea carnii si a produselor din carne datorita conditiilor si tratamentului salbatic la care sunt supuse aceste suflete in majoritatea fermelor unde sunt crescute, dincolo de faptul ca nu considera etic ca o viata sa ia alta viata, indiferent ca este a unui suflet vorbitor al unei limbi umane sau a alteia de tip animal.
Vegetarianismul si veganismul au devenit foarte populare in tarile civilizate, mai ales după ce s-a aflat de fermele din fabrici, un sistem unde animalele sunt tinute în mare parte din viata lor înăuntru, de cele mai multe ori în conditii jalnice si care restrictionează mobilitatea. Porcii, găinile ce depun ouă, puii pentru carne si mieii sunt animalele cele mai des tinute sub aceste conditii. Multi cred că acest tratament de care suferă animalele pentru productia cărnii sau produselor animale îi obligă să nu mai folosească niciodată aceste produse. Punct! Animale batute, tinute blocate intre fiare fixe pentru a nu se dezvolta mai mult decat trebuie si a ramane in categoria de lapte, fortate la reproduceri consecutive (pentru alte randuri de animale si lapte) pana la extenuarea lor si automat trimiterea la nici 4 ani de viata direct la abator, castrarea in viu, uciderea lor de asemenea in viu, fara nici un sistem anestezic bazic, arderea sau fierberea lor cat inca se mai zbat intre viata si moarte, etc, etc, etc.... Trist, foarte trist. Si nu mai exista nici un secret, am invatat toti la scoala: animalele, spre deosebire de plante, dispun de acelasi sistem nervos ca si al nostru, deci sunt perfect capabile de a simti frigul, mangaierea, inteparea, caldura, lovitura, taierea, panica, bucuria....
De acord, trist, foarte trist si e unul din motivele pentru care eu nu (prea) cumpar carne de la animale crescuta in ferme inchise. Zic nu prea pentru ca se mai intampla uneori. Pe de alta parte avem un rol bine stabilit in lantul trofic si a-l nega pentru  un fals sentiment de superioritate e o tampenie. Suferinta exista peste tot, animale si oameni mor in fiecare zi, e important insa sa nu cauzam mai multa suferinta decat este necesar.
In partea bolduita este iarasi un fals sentiment de “curatenie”, mor sute de animale cu fiecare sapare a pamantului (te invit sa inspectezi lama combinelor dupa arat daca nu ma crezi), asta fara sa le mentionez pe cele al caror habitat este distrus pentru a face loc agriculturii (in special monoculturilor).

 _DelSte_, on 23rd April 2012, 23:43, said:

Ultimele doua cazuri internationale si cele mai recente au socat opinia publica, bineinteles ca probabil nu si pe a noastra, ca si cum la noi tratamentul dat animalelor din marile ferme ce alimenteaza comertul ar fi diferit. Acest prim caz este din Spania, iar acesta din UK, tari considerate mai civilizate decat a noastra, deci mi-e frica sa ma gandesc oare ce o fi la noi atata timp cat, spre deosebire de ei, nu avem o organizatie cu adevarat implicata in demascarea acestor adevarate barbaritati impotriva acestor suflete ce atat de mult ne-au dat de-a lungul timpului din ce este al lor.
Tampiti sunt peste tot, asta nu inseamna ca sunt toti la fel.
Asa poti sa-ti dau si eu zeci de linkuri cu subiecte asemanatoare cu asta: http://www.guardian....aby-breast-milk.
Dar nu-i etic din partea mea. -_-

#27
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Chestia cu 4000 de litri de apa pentru o bovina mi-a adus aminte de asta: Proving Atheists Wrong With Science #1 :lol:

Edited by proxtu, 24 April 2012 - 10:28.


#28
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 KelCooper, on 24th April 2012, 08:30, said:

ca oul are in jur de 220 mg de colesterol, adica cam cat produce ficatul(unul sanatos) pe zi

Quote

The liver plays an important role in the production of cholesterol in all animals, including humans. Even vegetarians in the strictest sense get about 800-1,500 milligrams of cholesterol a day, just produced by their liver processing saturated fats and sugars. If the liver did not produce some cholesterol, even low cholesterol levels, strict vegetarians could not survive. That is because the majority of cholesterol in food form comes from animal based foods.

Quote

For a person of about 68 kg (150 pounds), typical total body cholesterol synthesis is about 1 g (1,000 mg) per day, and total body content is about 35 g. Typical daily additional dietary intake in the United States is 200–300 mg. The body compensates for cholesterol intake by reducing the amount synthesized.


#29
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Da Dev dar diferenta dintre noi strict din punct de vedere informational este data prin faptul ca tu vii cu informatie oficiala, iar eu cu neoficiala :)
P.S.
Eu am renuntat la suplimente de orice fel de cand am luat-o pe crud si neprocesat. De efort fizic nu mai vorbesc, te invit odata la sala(sau chiar pe stadion) unde merg sa vezi cu ochii tai, poate asa crezi :)

Edited by KelCooper, 24 April 2012 - 10:50.


#30
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Sunt satul de prostia asta cu ouale care nu-s bune pentru organism. Eu am tinut o cura de 4-6 oua fierte pe zi (cand m-am apucat de sala) timp de 2 saptamani si apoi mi-am facut analizele si aveam colesterolul in limite OK. Ma rog, pe langa ele am mai mancat carne, grasime, lactate si legume/fructe.

@KelCooper: si The Great Cholesterol Con - Dr. Malcolm Kendrick ce este, informatie oficiala sau neoficiala ? E corecta ori eronata ?

Edited by proxtu, 24 April 2012 - 10:48.


#31
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
@proxtu
Nu e nici o nenorocire daca manaci un ou rar, in salata de exemplu, odata pe saptamana. In rest nu mai spun nimic legat de consumul de produse de origine animala, respect pe toata lumea indiferent cu ce se hraneste, in definitiv e problema si sanatatea fiecaruia si fiecare si-o face cum crede de cuvinta :peacefingers:

De Malcom Kendrick sincer nu am auzit, cu atat mai putin de carte. Am sa mai interesez si-ti spun.

#32
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 KelCooper, on 24th April 2012, 10:45, said:

Da Dev dar diferenta dintre noi strict din punct de vedere informational este data prin faptul ca tu vii cu informatie oficiala, iar eu cu neoficiala :)
Asta-i de pus la panou. Pana acu' am fost acuzata ca vin cu informatii neoficiale si nesustinute de medici. Nu de alta, da' majoritatea sustin ce sustii si tu -_-


Mnu, diferenta dintre mine si tine e ca eu am citit suficient de mult din surse diverse pentru a trage o concluzie si nu urmez cate un guru de la care "o sa ma interesez" daca ceva e bine sau rau. :w00t:

#33
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011

 Dev, on 24th April 2012, 12:24, said:

Mnu, diferenta dintre mine si tine e ca eu am citit suficient de mult din surse diverse pentru a trage o concluzie si nu urmez cate un guru de la care "o sa ma interesez" daca ceva e bine sau rau. :w00t:
Nu stiu de unde ai tras concluzia ca eu as urma vreun guru, poate din cartile de colorat pe care le-ai citit, citez "suficient de mult din surse diverse"
In al doilea rand eu nu pot spune despre o carte cum este atat timp cat n-am citit-o. La fel despre un film, o melodie etc. Daca tu esti clarvazatoare foarte bine, eu n-am insusiri de genul asta.
P.S.
Daca tot esti acuzata de nu stiu ce eu zic sa consulti un avocat :lol:
P.P.S.
Si care e concluzia aia(vad ca-i singura) pe care ai tras-o in urma cititului?

#34
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
O, "o sa ma interesez" inseamna  "o sa citesc"? N-am stiut -_-.

In rest, na, fiecare pentru el, cat si cum poate. :habarnam:

#35
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
@DelSte observ ca logica nu e punctul tau forte. Cum este etica motivatia a peste 99% din vegani cand aici nici unul nu o are? Daca inca sustii asta deschide un topic pe un forum din afara si fac eu un hypothesis testing sa vedem ce zice si statistica.
Prietene era o formula de adresare, nu credeam ca o iei la propriu altfel nici nu mai o foloseam.

#36
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006

 Dev, on 24th April 2012, 11:00, said:

Eu ma intreb daca-i etic sa te lauzi cu cat de etic esti? :lol:

Da, e o intrebare foarte pertinenta :)


 KelCooper, on 24th April 2012, 11:45, said:

De efort fizic nu mai vorbesc, te invit odata la sala(sau chiar pe stadion) unde merg sa vezi cu ochii tai, poate asa crezi :)
Sunt convins ca se poate manca foarte sanatos si complex in sistemul raw vegan. Sunt insa la fel de convins, ca mai mult de 10, hai 15% dintre adeptii acestui stil de viata, nu o fac :). Este destul  de greu, necesita mult studiu si multe resurse, inclusiv financiare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate