Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema soft samsung galaxy watc...

Recomandare tastatura compatibila...

Festivalul de Film Cannes 2024

Scaun auto
 La mulți ani @ranit6996!

La mulți ani @Ciubex!

Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin
 Best cooler

Program vizibilitate intre puncte

Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...
 Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...

Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire
 

Reconstructia casei noastre

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
29 răspunsuri în acest subiect

#1
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 941
  • Înscris: 30.03.2005
Buna ziua, intru si eu in <<Clubul celor care vorbesc singuri pe strada>>...Ideea acestui topic este a demolarii unei case vechi si construirea uneia noi....
Ce am realizat pana acum si preturile aferente:

- Am demarat cu actele la banca (am convins parintii si socrii sa-si puna apartamentele ipoteca la banca  :coolspeak: ) - astept terminarea cadastrului la unul din ele (cost 520 lei)

- Am pregatit actele pentru certificatul de urbanism (il depun luni la primarie) - extras de carte funciara de informare - 20 lei, taxele la primarie - 15 lei

- Am facut proiectele de demolare si de constructie - 1200 lei

Mentionez ca noua constructie va fi o casa P+M, din BCA si lemn la etaj, cu amprenta la sol 7,3 x 10 metri...Pret estimativ la gata negociat cu constructorul este de 41000 euro

Am toate utilitatile (gaz, apa, canal, telefonie, curent) pe care am sa le rebransez la casa noua....Aici vin cu marea mea intrebare care ma framanta de cateva zile si anume aceea daca-mi vor trebui avize noi de la acestia pentru rebransare sau alte proiecte aferente care-mi vor trebui precum si daca stiti cam cat ma vor costa taxele la primarie pentru Autorizatia de Constructie...

Alte sugestii si sfaturi sunt binevenite :naughty:

Editat de johnnybegoode, 09 aprilie 2011 - 20:53.


#2
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.066
  • Înscris: 01.05.2007
Proiectul imobilui a fost facut si aprobat ? Acesta costa in jur de vreo 100 milioane.
Proiectul instalatiei de iluminat al imobilului cu racordare electrica  in jur de vreo 50 mil.
Proiect gaze interior si racordare , in jur de 60 mil.
Racordare apa cam 20 mil.

Succes , si nervi tari. Acestea erau preturile de acum trei ani.

#3
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.316
  • Înscris: 17.03.2009

 johnnybegoode, on 9th April 2011, 20:44, said:

Am toate utilitatile (gaz, apa, canal, telefonie, curent) pe care am sa le rebransez la casa noua....Aici vin cu marea mea intrebare care ma framanta de cateva zile si anume aceea daca-mi vor trebui avize noi de la acestia pentru rebransare sau alte proiecte aferente care-mi vor trebui precum si daca stiti cam cat ma vor costa taxele la primarie pentru Autorizatia de Constructie...
Alte sugestii si sfaturi sunt binevenite :naughty:
Pot sa te sfatuiesc in privinta bransamentului:
Cheama pe cineva ,de preferinta de la EON.sa-ti dea jos contorul(fara sa rupa sigiliile) de pe cladirea pe care o demolezi,si sa-l monteze intr-un tablou, pentru a avea curent pe santier,iar la sfarsit pus pe casa ridicata,urmand decat sa schimbi contractul pe numele tau.

Editat de anaki, 09 aprilie 2011 - 22:35.


#4
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 373
  • Înscris: 28.07.2007
Iar ce te-a sfatuit anaki cu partea electrică incearcă să o aplici și pentru restul utilităților altfel vei da o groază de bani pe noile proiecte si rebranșare.Bagi niste banuti in buzunarul meseriașilor de la gaz cand vin sa intrerupa gazul(doar de la strada)iar după ce ridic casa chemi o firmă să iti facă instalația si după te duci sa iti dea drumul din nou la gaze.

#5
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 941
  • Înscris: 30.03.2005
Multumesc pentru raspunsuri, mentionez ca toate utilitatile sunt pe numele meu (mai putin cel de la gaz care e pe numele bunicii - care a decedat intre timp)...Proiectul arhitectural l-am facut si m-a costat 1200 lei, probabil trebuie facut cel de rezistenta, dupa cum am mai cititi pe aici....

#6
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.337
  • Înscris: 03.12.2004
Pune poze sa ne lamurim :)

#7
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 941
  • Înscris: 30.03.2005
Poze la ce? La proiect? Daca da, nu-l am gata decat pe cel de demolare, cel al constructiei noi e gata marti (am modificat ceva si arhitecta e plecata din localitate)

#8
ady_doom

ady_doom

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 323
  • Înscris: 23.01.2010

 johnnybegoode, on 10th April 2011, 15:17, said:

Multumesc pentru raspunsuri, mentionez ca toate utilitatile sunt pe numele meu (mai putin cel de la gaz care e pe numele bunicii - care a decedat intre timp)...Proiectul arhitectural l-am facut si m-a costat 1200 lei, probabil trebuie facut cel de rezistenta, dupa cum am mai cititi pe aici....

Nu probabil, sigur trebuie si rezistenta.Si instalatiile: sanitare, termice, electrice.

Bafta

#9
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 941
  • Înscris: 30.03.2005
Hmm, atat proiectantul cat si constructorul au zis ca nu ar trebui sa-mi ceara....Oricum am depus azi actele pentru Certificatul de urbanism si..om trai si om vedea...
Cat despre utilitati m-a intrebat azi doamna de la primarie de proiecte dar i-am spus ca le voi utiliza pe cele existente si n-a mai zis nimic....

Editat de johnnybegoode, 11 aprilie 2011 - 19:17.


#10
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 941
  • Înscris: 30.03.2005
Documentatia tehnica pentru Autorizatia de Construire...Mai sunt cateva planse (cu invelitoarea, cu vederile laterale ale casei, cu planseul, cu fundatia, gardul, dar sunt n format A3 si mi-e greu sa le scanez)..Pareri, impresii?

Fișiere atașate



#11
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.253
  • Înscris: 12.03.2010
Sectiuni de arhitectura nu exista ? Sunt extrem de curios cum amplasezi casa dupa planul ala de situatie. :notangel: S2 si S3 ale cui sunt ?  

Scara aia e gresita. Latimea treptelor trebuie sa fie aceeasi pe linia pasului. :thumbdown: Era loc suficient sa proiecteze o scara cu trepte paralele fara improvizatia aia cu cele 2 balansate. In plan mansarda a uitat sa coteze scara si golul din planseu pentru scara. De ce 2 rampe de 105 cm latime nu-nteleg. :confuzzled:

Sa nu fie cu suparare, dar ma iau dracii cand vad proiecte de-astea facute in doru' lelii asa...... :peacefingers:

Editat de Inginerul_bv, 13 aprilie 2011 - 16:19.


#12
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 941
  • Înscris: 30.03.2005
Casa este schitata in Planul de situatie (S1)..S2 si S3 sunt doua parcele de teren pe care le am inchiriate de la Primarie...Cat despre scara nu ma pricep, dar stiu ca eu am vrut sa fie din doua bucati cu treapta (sau cum se cheama) de asteptare..Schitele de arhitectura sunt si acestea dar sunt in format A3 si mi-e greu sa le scanez...Nu va va suparati dar nu inseamna "Latimea treptelor trebuie sa fie aceeasi pe linia pasului"?
Cu stima....

Aveti si cateva poze cu devizul initial (de 50000 euro, intre timp am ajuns undva la vreo 42000 euro, modificand suprafata si pastrand o bucata din casa veche_)

Fișiere atașate


Editat de johnnybegoode, 13 aprilie 2011 - 22:01.


#13
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.253
  • Înscris: 12.03.2010

 johnnybegoode, on 10th April 2011, 16:17, said:

...Proiectul arhitectural l-am facut si m-a costat 1200 lei....


Pacat ca n-am vazut fraza asta mai devreme. Daca o vedeam imi dadeam seama de ce arata proiectul asa....

Pai daca ati vrut o scara cu podest intermediar, de ce nu v-a proiectat o scara cu podest intermediar si a improvizat treptele alea balansate acolo care nici macar nu respecta regulile elementare de proiectare a scarilor.

Poate imaginea urmatoare va va lamuri. ltr = latimea unei trepte si dupa cum vedeti se masoara pe linia pasului care se considera ca fiind la 50 de cm distanta fata de golul dintre rampe in cazul de fata. Linia pasului este acea cu o bulina intr-un capat si o sageata in celalalt capat. Observati ltr este aceeasi peste tot, spre deosebire de scara dvs. Observati in ce de-a doua imagine cum ar fi trebuit sa arata scara dvs.

[ http://www.scritube.com/files/arhitectura%20constructii/223_poze/image049.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.scritube.com/files/arhitectura%20constructii/223_poze/image039.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 941
  • Înscris: 30.03.2005
Am inteles acum ce-ati vrut sa spuneti dumneavoastra dar cred ca Mihaita al meu nu a vrut in nici un caz sa-mi faca treptele alea imense, triunghiulare....Despre deviz puteti sa spuneti ceva?
Cu stima

#15
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.253
  • Înscris: 12.03.2010
Nu stiu daca ati inteles si nu stiu ce-a vrut mihaita. Luati in considerare faptul ca veti urca si cobori acea scara de cateva ori pe zi iar urcatul si coboratul trebuie sa va fie cat mai comod cu putinta. De aceea s-au facut aceste normative de proiectare. Despre ce trepte imense triunghiulare vorbim  ? :notangel:

Devizul ? Sunt convins ca nu are mare legatura cu realitatea....De aceea va sfatuiesc sa nu va calculati  resursele financiare necesare pe baza lui. O lista de cantitati de lucrari era ceea ce va trebuia dvs. mai degraba. :peacefingers:

Cat despre pastrarea unei parti din casa veche, v-as recomanda sa nu faceti acest lucru. Este una o constructie noua, omogena din pct de vedere structural si arhitectural de ce nu, si este cu totul altceva alipirea unei constructii noi la una veche care mai devreme sau mai tarziu va crea probleme. Nu va impiedicati de 30-40 de caramizi. Nu faceti nici o economie. :nonobad: Din contra.....

Editat de Inginerul_bv, 14 aprilie 2011 - 07:26.


#16
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 941
  • Înscris: 30.03.2005
Nu e vorba de cateva caramizi ci de fundatie, centuri, utilitati (e o baie intreaga acolo, cu gresie, faianta, sanitare, etc.. - vorbesc de parter unde e schitata baia de serviciu: GS si camara) In fine mentinerea sau daramarea ei tine tot de constructor, acesta va dicta daca se poate mentine sau nu....

#17
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.253
  • Înscris: 12.03.2010
Este foarte bine daca lasati la latitudinea lui acest lucru. In felul acesta veti avea pe cine injura. Vad ca nu vreti sa luati in considerare sfaturi si observatii, asa ca ma retrag. Cu scuzele de rigoare pentru eventualul deranj.....
Succes va doresc !  :coolspeak:

#18
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 941
  • Înscris: 30.03.2005

 Inginerul_bv, on 14th April 2011, 09:30, said:

Este foarte bine daca lasati la latitudinea lui acest lucru. In felul acesta veti avea pe cine injura. Vad ca nu vreti sa luati in considerare sfaturi si observatii, asa ca ma retrag. Cu scuzele de rigoare pentru eventualul deranj.....
Succes va doresc !  :coolspeak:

:thumbup:  Nu trebuie sa va suparati, eu nici macar CU nu l-am scos, asa ca pana la demolare si constructia noua mai e cale lunga, asa ca sigur vom mai discuta..... :thumbup:

PS - Cat despre constructii noi langa/peste/sub constructii vechi, va invit in Piatra Neamt pe strada mea si va arat pe putin 10 case facute in felul acesta (probabil e o chestie financiara de proiectare/constructie - reparatie capitala locuinta sau ceva de genul acesta)..Si casele astea n-au nici pe naiba, asa ca eu zic ca daca o faci cum trebuie trebuie sa iasa sigur...No offece desigur...

Editat de johnnybegoode, 14 aprilie 2011 - 19:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate