Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

VideoTutorial Instalare Windows XP

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
alecovici

alecovici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.01.2011
astept pareri :) tutorialul este facut pentru cei mai neinitiati in ale calculatoarelor,  si am incercat sa il fac cat mai scurt posibil, insa sa cuprinda toti pasii esentiali.[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q3Hmp6VdHKg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by eiffel, 05 April 2011 - 17:36.
Editat Titlu - nu era nevoie sa fie scris tot cu majuscule


#2
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Mie imi place titlul :). Promit ca ma uit si la video cat de curand si comentez/critic/dau indicatii, dupa caz. Acum trebuie sa fug un pic. Initiativa e OK.

#3
alecovici

alecovici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.01.2011
NU e cel mai complet tutorial, asa am apucat sa scriu atunci cand am urcat clipul pe youtube, si nu am mai umblat sa il schimb. e un tuorial cat de cat complet pentru incepatori...

#4
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Pai fii onest si schimba titlul.

#5
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Asa la prima vedere lipsesc ceva informatii din acest video-tutorial:
1. Introducerea serial number (nu sa apara serial dar sa stie lumea ca trebuie sa bage un serial si cum arata acea casuta)
Attached File  Image23.gif   31.06K   28 downloads
2. Ce inseamna acele nume si cand ne lovim de ele, adica:
2.a. name/company: Numele si compania ce vor aparea pe toate fisierele facute de acel calculator. Aceste date sunt preluate automat si de alte softuri (gen microsoft office)
Attached File  PrtScr143.jpg   26.63K   21 downloads
2.b. computer name: numele sub care sunteti vazut in retea. Il puteti scrie de-acolo sa fie sub o forma mai simplista (gen: "user-pc")
Attached File  PrtScr144.jpg   30.09K   18 downloads
3. (tot in poza asta de mai sus) Nu ai explicat ce inseamna parola care apare de bagat pentru administrator si care ai lasat-o necompletata. Aceea este parola pentru contul "built in" - "Administrator".

4. Nu ai scris ca acel user nu poate fi acelasi cu "computer name" - numele calculatorului in retea.
Attached File  PrtScr145.jpg   23.76K   24 downloads

Bafta!

#6
alecovici

alecovici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.01.2011
mie astea mi se par detalii prea marunte. de-asta nu am mai specificat... intr-adevar daca te apuci sa faci un tutorial complet nu va fi nici simplu de urmarit nici unul scurt.... cat despre titlu nu e vb de onestitate ci despre faptul ca pur si simplu nu a avut nimeni nimic de comentat impotriva acestui aspect pana acum. o sa il schimb cand o sa am timp si dispozitie pt asa ceva :)

am postat acest tutorial ca sa vad cu ce idei vin ceilalti ca sa il facem mai bun, nu mai pompos in detalii care nu prea folosesc nimanui. sau poate intr-adevar poate incercam sa facem si CEL MAI COMPLET turorial de instalare, chiar daca va dura o ora sau doua :) daca aveti idei despre asa ceva le discutam cu totii :)

Edited by Ravy, 06 April 2011 - 20:51.


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Pai nu prea sunt marunte... daca tot e tutorial, trebuiesc explicate.
Ptr cineva care stie, da sunt marunte, dar respectivul nu are nevoie de tutorial :D

Si oricat de complet l-ai face, nici macar daca ai face filmul sa dureze exact cat instalarea tot nu va dura nici o ora :D

Probabil doar 4-5 minute...

Edited by eiffel, 08 April 2011 - 12:31.


#8
AbadBoy

AbadBoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 22.08.2007
Eu zic ca e bun tutorialul pentru incepatori :)
Nu mai condamnati autorul, a facut un lucru bun!
Cu tot cu explicatii (nefolositoare), un tutorial se extinde ca timp. Daca chiar exista curiosi inraiti printre incepatori, pot intreba legat de anumite aspecte pe care vor sa le stie neaparat.

Bine lucrat alecovici!

#9
alecovici

alecovici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.01.2011

View PostAbadBoy, on 12th April 2011, 02:40, said:

Eu zic ca e bun tutorialul pentru incepatori :)
Nu mai condamnati autorul, a facut un lucru bun!
Cu tot cu explicatii (nefolositoare), un tutorial se extinde ca timp. Daca chiar exista curiosi inraiti printre incepatori, pot intreba legat de anumite aspecte pe care vor sa le stie neaparat.

Bine lucrat alecovici!

ms, asta a fost si intentia, sa sar detaliile cat mai mult si sa vada cei nefamiliarizati cu o asemenea instalare despre ce este vorba. oricum cine doreste cu adevarat sa invete sa instaleze un windows nu are nevoie decat de fisierul READ ME care se afla pe cd-ul cu sistemul de operare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate