Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Pensiune 30 de camere

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,174
  • Înscris: 05.05.2003
Pe contract de pensiune/hotel merg cate receptoare vrei... au fost facute cu Boom hoteluri si camine studentesti cu peste 100 de camere!
Problema e ca acum este criza de echipamente le ei si in plus vor trece cu totul la Dolce in cateva luni... nu stiu daca Dolce va pastra acel ''Major Account'' (asta e denumirea contractului special Boom, pentru hotel/pensiune)
Oricum era relativ scump... se putea negocia pe camera dar eu nu am intalnit un tarif mai mic de 4 euro/camera... media era undeva la 5-6 euro/camera!
Clientul avea totusi un avantaj... avea toate echipamentele in custodie (deci fara bani) si nu trebuia sa plateasca nimic la instalare

Edited by rz, 05 April 2011 - 00:03.


#20
bibart

bibart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 06.10.2007

 rz, on 5th April 2011, 00:59, said:

Pe contract de pensiune/hotel merg cate receptoare vrei... au fost facute cu Boom hoteluri si camine studentesti cu peste 100 de camere!
Problema e ca acum este criza de echipamente le ei si in plus vor trece cu totul la Dolce in cateva luni... nu stiu daca Dolce va pastra acel ''Major Account'' (asta e denumirea contractului special Boom, pentru hotel/pensiune)
Oricum era relativ scump... se putea negocia pe camera dar eu nu am intalnit un tarif mai mic de 4 euro/camera... media era undeva la 5-6 euro/camera!
Clientul avea totusi un avantaj... avea toate echipamentele in custodie (deci fara bani) si nu trebuia sa plateasca nimic la instalare

la o pensiune cu 30 de tv-uri la ce pret ar ajunge pe luna cu total , cat ar trebui sa platesca lunat ?

#21
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,174
  • Înscris: 05.05.2003
Pai calculeaza la aprox. 5-6 euro (tva inclus) per camera cu tv/stb... intreaba la ei daca mai cableaza pensiuni

#22
bibart

bibart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 06.10.2007

 rz, on 5th April 2011, 11:23, said:

Pai calculeaza la aprox. 5-6 euro (tva inclus) per camera cu tv/stb... intreaba la ei daca mai cableaza pensiuni

da ii mult, pai daca ar veni 6 X 30 = 240 euro pe luna  :console:

#23
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,526
  • Înscris: 16.12.2006
mai ieftin de 200 cat platesti acum la rcs n-ai cum sa scoti  :OK:

#24
24kpwn

24kpwn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 03.11.2010
Dolce are un serviciu numit SMATV. Este posibil sa se potriveasca la ce ai tu nevoie.

#25
bibart

bibart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 06.10.2007
mai o chesti e ce nam inteles cu acesti sateliti.
Daca in 30 de camere am receptoare , platesc cum ar veni 30 de abonamente , pentru ca trebuie acele cartele ca sa primesc semnal de la parabolice. sau platesc doar abonament la sateliti ?
daca m-ar putea careva lamuri. va multumesc

#26
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,174
  • Înscris: 05.05.2003
Daca faci contract cu un provider DTH, platesti un anumit tarif pe camera iar operatorul iti asigura prin contract ca poti distribui semnal pentru acele camere contractate... deci perfect legal
In concluzie, este vorba despre un contract special... acum, cred ca doar Romtelecom si RCS mai fac astfel de contracte

Edited by rz, 26 May 2011 - 21:32.


#27
bibart

bibart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 06.10.2007
astazi a venit la mine un tip care lucra la rcs si se ocupa cu parabolice , antene , etc.
si mia zis ca cel mai bine ar fi sa imi fac cum ar veni o ministatie si aia ar costa 600 ron per program , adica daca vreau de inceput 20 de canale sa prind ar veni : 12000 Ron. si o pot extinde la orice ora.
Si zicea ca sunt inca multe canale la liber , are cineva o lista cu canale romanesti la liber ? ca sa nu mai platesc dupa si abonament pentru aceste 20 de canale si sa imi fac eu propia grila cu programe free.
Intrebarea mea vine ii ca este legal sa fac asa ceva la pensiune ? nu vine careva pentru licenta pentru asa ceva sau drepturi de autor ? !
tipul zicea ca ii perfect legal numa sa nu dau la vecini ca aia ii ilegal.
daca ma poate ajuta careva cu ceva sfaturi va multumesc din suflet. in primul rand grila de programe free iar apoi daca este legal asa ceva sa nu ma trezesc cu vreo amenda de la CNA sau careva

#28
bibart

bibart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 06.10.2007

 bibart, on 27th May 2011, 11:57, said:

astazi a venit la mine un tip care lucra la rcs si se ocupa cu parabolice , antene , etc.
si mia zis ca cel mai bine ar fi sa imi fac cum ar veni o ministatie si aia ar costa 600 ron per program , adica daca vreau de inceput 20 de canale sa prind ar veni : 12000 Ron. si o pot extinde la orice ora.
Si zicea ca sunt inca multe canale la liber , are cineva o lista cu canale romanesti la liber ? ca sa nu mai platesc dupa si abonament pentru aceste 20 de canale si sa imi fac eu propia grila cu programe free.
Intrebarea mea vine ii ca este legal sa fac asa ceva la pensiune ? nu vine careva pentru licenta pentru asa ceva sau drepturi de autor ? !
tipul zicea ca ii perfect legal numa sa nu dau la vecini ca aia ii ilegal.
daca ma poate ajuta careva cu ceva sfaturi va multumesc din suflet. in primul rand grila de programe free iar apoi daca este legal asa ceva sa nu ma trezesc cu vreo amenda de la CNA sau careva

edit : lista complecta : http://www.lyngsat.c...tv/Romania.html

iar faza cu cat ii de legal sa ai asa ceva la pensiune inca parca nus lamurit. nu de alta dar sa nu vina careva pentru drepturi de autor sau alte chesti sa umblu prin tribunale.  :coolspeak:
ma refer mai bine zis daca ii legal sa iau semnal de la posturile free. teoretic parca ar fi ok , dar totusi doresc ceva sfat de la priceputi in domeniu.

Edited by bibart, 28 May 2011 - 09:22.


#29
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,174
  • Înscris: 05.05.2003
Am mai spus cu o alta ocazie... parca tot aici pe forum

Chiar daca sunt free pe satelit nu inseamna ca ai voie sa distribui mai departe pe bani... camera aia are un tarif iar in acel tarif intra si facilitatea numita TV
Eventual sa faci o precizare clara si pusa la vedere cum ca in pretul camerei nu este inclus tv-ul - acesta fiind oferit in mod gratuit de catre hotelier/proprietar pensiune dar cred ca nu tine vrajeala asta la autoritati
Doar un contract special facut cu un DTH te scuteste de orice problema... la un control/neregula raspunde DTH-ul

#30
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004

 rz, on 28th May 2011, 13:51, said:

Am mai spus cu o alta ocazie... parca tot aici pe forum

Chiar daca sunt free pe satelit nu inseamna ca ai voie sa distribui mai departe pe bani... camera aia are un tarif iar in acel tarif intra si facilitatea numita TV
Eventual sa faci o precizare clara si pusa la vedere cum ca in pretul camerei nu este inclus tv-ul - acesta fiind oferit in mod gratuit de catre hotelier/proprietar pensiune dar cred ca nu tine vrajeala asta la autoritati
Doar un contract special facut cu un DTH te scuteste de orice problema... la un control/neregula raspunde DTH-ul

o pensiune inseamna comert.
orice difuzare a programelor tv cu scop comercial, necesita acord de retransmitere.

#31
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,174
  • Înscris: 05.05.2003
Pai asta spuneam si eu... doar un contract special cu un DTH te asigura 100%
Oricum, in teren 70-80% dintre hoteluri/pensiuni nu au contracte speciale... cel putin pe unde am umblat eu si asta inainte de a le instala Boom, cu contract special si tarif per camera

#32
bibart

bibart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 06.10.2007
spuneai ca  : contract special cu un DTH te asigura 100%

Dami mai multe detalii te rog. ce este DTH ?

in varianta mea cu ministatie din 20 de canale vreo 12 o fi contracost pe luna de la digi iar vreo 8 sunt free gen realitatea , pentru acelea free trebuie sa iau legatura cu DTH ?
si scuze ca nu inteleg ce inseamna DTH si nu stiu in ce sens sa fac contract cu ei ?

edit : http://www.dth-roman...iabonamente.php  am gasit aicea ceva informatii. astia sunt cei cu care trebuie sa vorbesc ?

Edited by bibart, 28 May 2011 - 14:28.


#33
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,174
  • Înscris: 05.05.2003
Ala e un site vechi si neactualizat... DTH = Direct To Home (via satelit, cu abonament lunar)

In Romania, mai sunt acum 3 DTH-uri: DOLCE, DIGI, FOCUS
Din ce stiu, doar Dolce si Digi fac astfel de contracte, cu tarif abonament/camera nu persoana/familie... contractul lor te asigura deoarece acolo este stipulat faptul ca transmiti n (cu nume) canale in x (cu nr) camere

Edited by rz, 28 May 2011 - 14:50.


#34
bibart

bibart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 06.10.2007
am inteles ca pentru un abonament au oferta 3 canale cum ar veni. mie imi trebuie vreo 12 cu plata aia inseamna 4 abonamente cam un abonament ii 30 de ron = 120 ron.
iar in contract o sa treaca numar de 30 de camere.
iar pentru acele free am vorbit si o zis ca nu trebuie nimica deocamdata !! nu este nici o lege
bine cand spun ca am vorbit ma refer cu un tip care lucra cu asa ceva.  :D

Edited by bibart, 28 May 2011 - 15:19.


#35
kondratov

kondratov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 13.07.2009

 bibart, on 28th May 2011, 15:59, said:

am inteles ca pentru un abonament au oferta 3 canale cum ar veni. mie imi trebuie vreo 12 cu plata aia inseamna 4 abonamente cam un abonament ii 30 de ron = 120 ron.
iar in contract o sa treaca numar de 30 de camere.
iar pentru acele free am vorbit si o zis ca nu trebuie nimica deocamdata !! nu este nici o lege
bine cand spun ca am vorbit ma refer cu un tip care lucra cu asa ceva.  :D
nu intelegi nimic! eu ti-am dat un id ca sa iti explic dar se pare ca nu vrei!

#36
bibart

bibart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 06.10.2007
se pare ca cea mai buna solutie este la dolce , la un abonament de 6 euro cu tva merge 4 tv-uri.
la rcs mai nou abonament pe fiecare tv pentru firme.
+ daca vrei poti cumpara echipamentul sa fie al tau daca nu iti ia parca ceva chirie.
stie careva ce dezavantaje ar avea sistemul la atatea camere prin dolce : eu am gasit unul ca trebuie refacut tot de la 0 sistemul de cablaj , nu cred ca se poate pune pe cel actual.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate