Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Soft magazin online virtual

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Nikythebest

Nikythebest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2010
Salut,
As vrea sa stiu cat mai multe softuri de magazine online si vreau pareri recomandari. Intentionez sa imi fac un astfel de magazin insa nu stiu ce soft sa folosesc. Am vazut ca cel mai popular soft romanesc ar fi http://www.contentspeed.ro insa e cam scump dupa parerea mea. Cineva recomanda Jamola sau ceva de genu sau OScomerce. Ce parere aveti de magento ? sau de shopmania.ro? Astept cat mai multe recomandari si care ar fi cea mai buna solutine din punct de vedere al designului, al optiunilor, al optimizarii SEO etc.
Multumesc anticipat.

#2
cezarica

cezarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 15.02.2004
La OpenCart te-ai uitat? E gratuit.

#3
butterflymedia

butterflymedia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.03.2007
In 2011 cineva iti recomanda OSCommerce sau Joomla pentru un magazin online? Incearca Magento sau ZenCart (al doilea daca ai inclinatii spre web development).

OSCommerce e vechi, are cod PHP invechit si are buguri de securitate. Joomla nu e magazin online, e CMS, si este supraevaluat. E prea complicat.

#4
Nikythebest

Nikythebest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2010

 butterflymedia, on 7th April 2011, 18:52, said:

In 2011 cineva iti recomanda OSCommerce sau Joomla pentru un magazin online? Incearca Magento sau ZenCart (al doilea daca ai inclinatii spre web development).

OSCommerce e vechi, are cod PHP invechit si are buguri de securitate. Joomla nu e magazin online, e CMS, si este supraevaluat. E prea complicat.
Acum incerc ZenCart e foarte tare nu am stiut ca pot gasi un template free gata facut pe care il pot personaliza. Am vazut ca sunt si addonuri pe acolo. Imi place si ideea de a invata sa mi-l personalizez. Daca mai exista vreunul asemanator te rog sa-mi spui. Sau daca e unul mai bun. Merci frumos.

 butterflymedia, on 7th April 2011, 18:52, said:

In 2011 cineva iti recomanda OSCommerce sau Joomla pentru un magazin online? Incearca Magento sau ZenCart (al doilea daca ai inclinatii spre web development).

OSCommerce e vechi, are cod PHP invechit si are buguri de securitate. Joomla nu e magazin online, e CMS, si este supraevaluat. E prea complicat.
De http://www.prestashop.com ce parere ai? e mai bun ca zen cart?

#5
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010
Sunt multe bune, dar trebuie sa platesti. Fie sa-ti cumperi o tema, fie sa-ti creeze cineva una. Sergiu iti zicea bine ca ar trebui sa platesti pe cineva sa iti faca site-ul si ca chestie, o sa vezi ca nu o sa te satisfaca site-ul creat de tine. Sti cum e ? Vrei sa te apuci de un site si ti mortis sa ti-l lucrezi singur (de abia nu mai ai batai de cap cu designerul) dar cand o sa ajungi sa zici "bai frate da parca aia statea mai bine acolo sau dincolo", sa te vad ce faci atunci.

Ca sfat, daca chiar vrei sa ti-l faci singur foloseste prestashop sau opencart. Sunt cele mai usoare platforme pentru un magazin online. Dar nu uita de tema... daca tot vrei sa faci o treaba, cumpara-ti si o tema pe masura pretentilor.

Sa ti minte o chestie. Nu sunt platforme open source care sa-ti dea si teme sau cine stie ce module moca. Daca stai si te uiti la toate cms-urile free o sa vezi ca au niste teme incredibil de proaste (calitate), asta din simplul motiv ca daca tot au muncit niste baieti sa ne faca noua o platforma free, sa-si scoata banii macar din teme sau din donatii (care nu prea merg asa cum ar trebui).

PS : "Softurile" despre care ai tot ai vorbit, nu ti le recomand. Bafta !

Edited by w3room, 08 April 2011 - 02:40.


#6
Nikythebest

Nikythebest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2010

 w3room, on 8th April 2011, 03:35, said:

Sunt multe bune, dar trebuie sa platesti. Fie sa-ti cumperi o tema, fie sa-ti creeze cineva una. Sergiu iti zicea bine ca ar trebui sa platesti pe cineva sa iti faca site-ul si ca chestie, o sa vezi ca nu o sa te satisfaca site-ul creat de tine. Sti cum e ? Vrei sa te apuci de un site si ti mortis sa ti-l lucrezi singur (de abia nu mai ai batai de cap cu designerul) dar cand o sa ajungi sa zici "bai frate da parca aia statea mai bine acolo sau dincolo", sa te vad ce faci atunci.

Ca sfat, daca chiar vrei sa ti-l faci singur foloseste prestashop sau opencart. Sunt cele mai usoare platforme pentru un magazin online. Dar nu uita de tema... daca tot vrei sa faci o treaba, cumpara-ti si o tema pe masura pretentilor.

Sa ti minte o chestie. Nu sunt platforme open source care sa-ti dea si teme sau cine stie ce module moca. Daca stai si te uiti la toate cms-urile free o sa vezi ca au niste teme incredibil de proaste (calitate), asta din simplul motiv ca daca tot au muncit niste baieti sa ne faca noua o platforma free, sa-si scoata banii macar din teme sau din donatii (care nu prea merg asa cum ar trebui).

PS : "Softurile" despre care ai tot ai vorbit, nu ti le recomand. Bafta !
Deci tu zici ca daca imi fac eu singur cu presta shop de ex. imi trebuie o tema? Ce e asta mai exact? Si cine o face? Tu? Sincer nu sunt asa paralel in pe cat rezi tu. Adica daca ma apuc sa citesc putin pe forumuri si cu ce mai stiu ma descurc sa fac unele modificari cum zici tu sa mut de aici colo si asa mai departe. Da-mi exemple de teme. Merci pt ajutor

#7
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010
Ete na :))

Astea sunt pe bani si astea sunt moca.

#8
Nikythebest

Nikythebest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2010

 w3room, on 9th April 2011, 05:37, said:

Ete na :))

Astea sunt pe bani si astea sunt moca.
Da e foarte mare diferenta dintre cele moca si cele pe bani. Acum am nevoie de LOGO si BANNERE :D. Dar vreau unele pro.

#9
Aleksy

Aleksy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 19.04.2008
eu folosesc VirtueMart

#10
paulpadurariu

paulpadurariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.01.2008
de wordpress ce parere aveti?

#11
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010

 paulpadurariu, on 18th August 2011, 11:00, said:

de wordpress ce parere aveti?
Mai degraba folosesti un cms special pentru magazine online. Nu vad treaba serioasa pe wordpress, si nici functionalitatea necesara.

#12
paulpadurariu

paulpadurariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.01.2008
pana la urma am dat drumul la un shop online pe un wordpress, kidsmag.ro - dar nu sunt 100% multumit, am nevoie de multe ore de programare. De asemenea mai testez si oscommerce pe un alt magazin.
De magento ce pareri aveti? Am auzit ca daca doresti sa schimbi ceva ai mare bataie de cap, asa e?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate