Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Ati fost la vreo Bursa a locurilor de Munca pana acum ? cum se procedeaza ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011
Cam cate CV-uri si scrisori de intentie ati avut cu voi ? Cum a decurs restul,in general,interviu,etc? N-am mai fost niciodata

#2
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
Ce sa decurga? Nu cred ca sta nimeni sa te intervieveze pe loc.
Gandeste-te cate persoane viziteaza un astfel de targ. Se colecteaza toate cv-urile intr-o tavita si in urma unei selectii probabil vei fi contactata.

Atat CV-ul, cat si scrisoarea de intentie, din punctul meu de vedere, trebuie sa fie personalizate pentru locul de munca la care aplici.

#3
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011

View Posttomtom, on 6th April 2011, 17:56, said:

Ce sa decurga? Nu cred ca sta nimeni sa te intervieveze pe loc.
Gandeste-te cate persoane viziteaza un astfel de targ. Se colecteaza toate cv-urile intr-o tavita si in urma unei selectii probabil vei fi contactata.

Atat CV-ul, cat si scrisoarea de intentie, din punctul meu de vedere, trebuie sa fie personalizate pentru locul de munca la care aplici.

Doar ca am auzit ca sunt si persoane care sunt angajate pe loc la asemenea targuri de job-uri....

#4
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
Daca vrei sa te angajezi ca promoter intr-un pub, probabil se decide pe loc daca aspectul corespunde, sau nu cerintelor.  :rolleyes:

#5
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011

View Posttomtom, on 6th April 2011, 18:07, said:

Daca vrei sa te angajezi ca promoter intr-un pub, probabil se decide pe loc daca aspectul corespunde, sau nu cerintelor.  :rolleyes:


Nu merge o scrisoare de intentie mai generala?

#6
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
Mai degraba un CV corect, serios si complet. Ia cu tine si cateva in engleza, pentru orice eventualitate.
Cauta pe google cate firme vor participa la eveniment. Decizi singura de cate CV-uri ai nevoie.

#7
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011

View Posttomtom, on 6th April 2011, 18:39, said:

Mai degraba un CV corect, serios si complet. Ia cu tine si cateva in engleza, pentru orice eventualitate.
Cauta pe google cate firme vor participa la eveniment. Decizi singura de cate CV-uri ai nevoie.

Pai unde gasesc eu ce companii vor fi,ca am cautat pe site-ul anofm/ajofm si nu se mentioneaza...!!!

#8
bleunightdanger

bleunightdanger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 26.06.2006
ia la tine macar 15 exemplare

#9
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
N-am spus sa cauti ce companii vor fi prezente, ci cate vor fi, ca sa poti determina singura cate CV-uri sa iei cu tine. In general se specifica cate locuri de munca se scot, in procent de x% pentru cei cu studii superioare, x% studii medii, x% in constructii etc.

Mergi la Agentia din judetul tau si cere mai multe detalii. Sunt convins ca te vor ajuta.
http://www.anofm.ro/category/1/4/14
http://www.anofm.ro/...e-munca-vacante

Edited by tomtom, 06 April 2011 - 17:55.


#10
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Cam tarziu raspunsul, dar sper sa mai ajute pe cineva.
Compania la care lucrez organizeaza astfel de burse. Nu a fost nimeni angajat pe loc, ci s-au colectat CV-urile si s-au triat dupa finalizarea Bursei. Au avut loc si cateva mini-interviuri cu persoanele care la prima vedere aveau abilitatile necesare job-ului, si au fost contactate dupa pentru un interviu mai riguros.

E bine sa ai cat mai multe CV-uri cu tine si sa mergi ok imbracat (chiar conteaza foarte mult).

#11
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
@Jaqueline - las-o-ncolo de treaba, mai usor cu denumirile de genul "bursa", altfel se vor demonetiza in viitorul apropiat.

"Intrunirile" astea de "depunere de Cv-uri" (ca altfel nu le pot spune) nu difera cu nimic de aplicarea on-line. Singura diferenta este ca...trebuie sa-ti faci aparitia. Treaba e...live. Asta e tot. O alta caracteristica este faptul ca tinta acestui gen de manifestari o constituie "naivii" - in general studenti sau proaspat absolventi, care ar dori sa faca doua lucruri intr-o zi: sa mai copilareasca (oare cum se pot numi - cel putin in Romania - marea masa de mastere, doctorate, studii aprofundate, cursuri de "perfectionare" etc.?) si sa castige si-un ban.
De ce sunt naivi? Pentru ca accepta bani putini, concomitent cu a se lasa vrajiti de numele sonor al companiei si de nimicurile cu care acestea inteleg sa le ia ochii - de genul petrecerilor, excursiilor, in general a actiunilor de tip "we are toghether, isn't it?".

La aceste "intruniri de Cv-uri" participa, de regula, multinationalele. Asa ca ma voi referi la ele in cele ce urmeaza.

99% din multinationalele pripasite pe la noi au venit aici avand un prim (si singur) scop: acela de a da bani putini, de a reduce costurile cu salariile. Cat mai putini. Asta e temeiul fundamental al tuturor delocalizarilor de aiurea catre Romania. De regula, nivelul banesc este cam de 5 ori mai mic decat l-ar fi platit intr-o tara cu apa ceva mai calda si cu aceiasi stiutori de limba straina, e-adevarat, la nivel nativ - recte C2.

Partea proasta cu "naivii" astia (si in acelasi timp cauza pentru care sunt asa - naivi adica) e ca sunt atat de tineri incat n-au mai vazut altceva in viata lor, ei nu stiu ca si-ar putea vinde cunostintele / abilitatile / munca si altfel, anume pe alti bani, sub alte auspicii, in cadrul unor raporturi de munca mult mai transparente. Dar nu in Romania, desigur. De ce? Pentru ca sunt in general oameni din provincie, care n-au mai fost / vazut / citit despre cum ar putea fi / arata un cadru similar celui in care vor sa se bage / pentru care aplica - in Europa de vest. Sunt oameni care, de multe ori, nici nu stiu cum arata echivalentul unei Pipera, dar in Londra, in Paris, in Frankfurt. Avand "n" lipsuri, ei ajung sa se bucure cand firma le ofera cafea gratis de la automat sau sucuri la discretie. Sau alte nimicuri, create si oferite doar spre a "coafa", "cosmetiza" venitul net insuficient. Fiti sinceri - de cate ori nu vi s-au prezentat ca "avantaje" un banal laptop, un arhibanal telefon? Exemplele pot continua.

Voi reveni cu alte pareri privind facatura (minciuna) care se cheama "aplicare", "interviu" si - cea mai mare dintre toate - "negocierea salariului". Pana atunci, spuneti-mi daca ati navigat (sau chiar aplicat, de ce nu?) pe site-uri de joburi din strainatate (am in vedere aici Europa de vest). Nu v-a surprins nimic?

Edited by cattavencu, 19 March 2012 - 11:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate