Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Sfat achizitionare manete schimbatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
addy1607

addy1607

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 03.02.2010
Salut baieti, eu nu ma prea pricep asa de bine la biciclete si vreau sa imi schimb manetele de la bicicleta, dar nu stiu ce sa pun. Eu acum am Shimano RevoShift, dar sunt uzate si nu mai vreau modelul acela. Eu m-am gandit la Shimano Acera, dar am auzit ca nu sunt prea bune. Voi ce imi recomandati? O zi buna!

#2
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Cate viteze ai pe schimbatoarele revoshift?

Cel mai probabil 6 sau 7 pinioane si 3 foi.

Asadar, Daca pui manete schimbatoare acera, va trebui grup de pinioane acera si derailleur spate acera. Evident ca schimbi si lantul cu toate astea. Foile poti sa le lasi daca nu au uzura vizibila.

Daca schimb numai manetele schimbatoare o sa mearga suficient de naspa incat sa schimbi tot ce am zis eu.

Edited by muteki, 04 April 2011 - 10:27.


#3
addy1607

addy1607

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 03.02.2010
Eu am 7 pinioane si 3 foi. Bicicleta mea e modelul Temporis de la First Bike. Si tu ce zici sa pun pana la urma, macar alte schimbatoare sa nu trebuiasca sa invart de ele:D

#4
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Orice schimbator cu manete de la shimano are 8 viteze din cate stiu eu. Poti sa le pui pe bicicleta, le reglezi cu grija sa schimbe corect, insa trebuie sa fii atent sa nu folosesti viteza care nu are corespondent. Dar asta este o solutie buget.

Edited by muteki, 04 April 2011 - 10:40.


#5
addy1607

addy1607

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 03.02.2010
Ce site-uri recomanzi de cumparaturi, ca eu sunt din TG-Jiu si aici nu prea ai de unde sa cumpari. Ms mult

#6
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Site-urile de pe care cumpar eu sunt in UK.

Evans Cycles si Chain Reaction Cycles.

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Incearca pe playbike.ro Daca ai si nelamuriri in legatura cu manetele ce vrei sa le achizitionezi poti intreba direct pe pagina produsului si iti va raspunde un angajat playbike relativ in cel mai scurt timp posibil.

Edited by Hider141, 04 April 2011 - 11:31.


#8
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007
Distanta dintre primul si ultimul pinion este aceiasi si la caseta de 7 si la aia de 12 viteze. Distanta dintre pinioane variaza. Shifterul de 7 viteze face aceiasi cursa indiferent de firma fabricanta. Sa presupunem ca de la un capat la celalalt shifterul de 7 viteze se muta 5 mm, atunci si cel de 12 viteze tot 5 mm o sa se miste dar treptele sunt mai dese. Adica, distanta intre viteze pe shifterul de 7 o sa fie de 0,7 mm iar la cel de 12, de 0,4 mm.
@addy1607 cumpara cu incredere shifterele de 7 si 3. Daca nu schimba cum trebuie le cumpar eu de la tine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate